Ja si skôr myslím že budeš smerovať asi XFCE alebo OB (openbox) tieto prostredia sa dajú upraviť k obrazu svojmu a vyzerajú potom skvelo a sú nenáročné jak na RAM tak aj CPU aj GPU.
O Gnome asi neuvažuješ tiež ak predpokladám správne, ak áno tak to je dobre. Tiež som zvedavý čo prinesie KDE5, len sa modlím aby to nedopadlo tak že to preženú jak pri Ubuntu alebo Gnome a odskočia až moc ďaleko od štandardu.
Při vší úctě k Tomáši Matějíčkovi a jeho záslužné a užitečné práci, tak když jsem při uvedení "KDE4" verze v diskusi uvedl, že KDE4 není dobrý nápad, tak se to Tomášovi moc nezamlouvalo. Jenže se ukazuje, že jsem měl pravdu (což neříkám rád, pro SLAX to dobré není).
Celý problém je v tom, že Qt je výborná věc ale současně KDE4 je pokažená věc, která je úplně blbě od samotného základu. Máme dobrý framework, v něm spoustu výborných aplikací, ale celé to shazuje to totálně pošahané desktopové prostředí. Bohužel neštěstí současného Linuxu je dok**vený desktop. Unity, Gnome3 i KDE4 jsou odpad a Cinnamon se snaží o nemožné.
Abych jen nekritizoval - lehká distribuce musí mít lehké prostředí, takže bych vybíral mezi Xfce, LXDE a Razor-qt.
KDE4 je prostě moloch. Bohužel LXDE a Razor-qt jsou zase holobyty. A u Xfce (příp. MATE) je nepříjemnost se starým dobrým Gtk2, což je samozřejmě problém s knihovnami a místem na médiu, když se SLAX snaží být "Qt distro".
Problém s velikostí knihoven je bohužel další nepříjemnost, kterou SLAX trpí. Na desktopu stejně pokaždé instaluji jak Qt, tak Gtk. Na live CD je s tím problém.
Po pravdě bych se vykašlal na limit 200/220MB a mini-CD. To je dneska zbytečné. Za stokorunu se prodávají levné USB flešky kolem 2GB. Není problém mít "live-CD" vytvořené na flešce třeba přes unetbootin a výhody převažují. Dneska už se dají bootovat z flešky i Wokna :-)
U flešky není potřeba nic pálit na mini-CD, které pak mechanika stejně načítá brutálně pomalu za nepříjemného zvukového doprovodu. Krabička s CD je větší než fleška, snáze se rozláme. Rovněž aktualizace na novější verzi je u flešky snažší než u mini-CD.
Já osobně jsem rád používal SLAX několik let, ale dneska už ne. Mám na flešce celý 4GB Knoppix, kde je prakticky všechno a s výbornou podporou HW. Na další malé flešce mám GParted, na další Xubuntu a neřeším. Nabootuju si z USB, dneska už nemá cenu mít CD/DVD mechaniku ani v počítači, natož v notebooku (sám mám starou CD/DVD mechaniku IDE v externím boxu, leží nepoužívaná v šuplíku).
Po pravdě řečeno - dneska je velikost flešek taková, že jak bude čas, tak si udělám jednu větší (třeba 16GB) s multibootem několika "live" distribucí a bude vymalováno.
Mimochodem když jsem zmínil Knoppix - distro, které bylo kdysi na KDE3 je dneska na LXDE. Proč asi?
V čem konkrétně? :-) Nejsem zavázán nikomu, říkám co mě naučila praxe. Moje cesta byla KDE3 -> KDE4 ... Ups, WTF?? -> Gnome2 -> Unity ... OMG!! WTF!! -> Gnome2 -> MATE ... ?? -> Xfce
... nezmiňuji krátké nahlédnutí do Gnome3, kde jsem zkonstatoval, že by jeho vývojáři měli přestat brát drogy.
On je problém spíš v tom, jak ten svůj komentář vezmeš. Třeba ty si myslíš, že je Linuxový desktop dok*rvený, protože se ti nelíbí a tváříš se, že máš pravdu (jediná pravda a všichni ostatní jsou idiotitm). Já naopak používám GNOME 3 jak doma tak v práci a už bych za nic nezměnil a podle tvého názoru jsem asi taky na drogách, jako vývojáři. Takže já souhlasím zase pro změnu s kolegou výše, "hezký výlev, jen daleko od pravdy". A v čem konkrétně? No pokud jde o mě, tak zrovna v tom GNOME 3 jak jsem psal.
Obávám se, že naprostá většina autorů distribucí a desktopových prostředí (vč. kolektivních) bazíruje na ptákovinách typu obrázek na pozadí nebo barva ovládacích prvků. Idiocie těchto autorů jde mnohdy tak daleko, že jsou schopni hodit obrázek na pozadí emulátoru konzoly, vyvedeného v barvách fontu, který konzola používá (takže nelze číst hlášení systému) - Debian 6, např.
Já jako uživatel preferuji dvě věci:
1. aby to fungovalo:
Debian 6 je sice vizuálně hezký, ale mě u něho hlavně zajímá, že na žádném z mých počítačů na něm nejelo video ve fullscreenu, zatímco na D5 stejná videa na stejném počítači žádné problémy neměla. Jinými slovy, něco tam blbečci pomrvili, tak ať si trhnou. Takže pryč s tím shitem z mého počítače!
2. aby se s tím dalo dělat
A ne, že někdo, jako např. v Unity, nesmyslně pospřehazuje ovládací prvky oken a plochy a zablokuje opravu jejich rozmístění na normální stav. Případně provede jiný nesmysl, který v podstatě desktop znesnadní nebo znemožní používat. Už jen to, že mi shit KDE4 znemožnil mít na každé ploše jiné pozadí (což na trojce bylo dostupné jako konfigurace s právy uživatele) názorně ukazuje totální idiocii jeho autorů, o jiných nesmyslech ani nemluvě. Nepotřebuji ani poloprůhledná okna (k čemu by mi byla: abych hůř viděl na to, co píšu?) nebo jiné nesmysly. A pokud to nejde vypnout / zrušit, tak jdu k jinému desktopu nebo jinému distru.
3. a funkčnost preferuji před aktuálností
Proto ten D5, když výsledkem intelektuální impotence autorů pozdějších dister jsou jen v praxi nepoužitelné výblitky.
Gnome 2 - relativně hezké, relativně rychlé, relativně odladěné a slušně nastavitelné
Gnome 3 - zahazuje vše dobré svého předchůdce, vnucuje lidem polovičatý launcher aplikací, hloupé ovládání a hlavně hnusný neměnitelný design co nezřízeně plýtvá místem. Vývojáře asi tajně platí Microsoft...
KDE - párkrát jsem měl chuť zkusit, ale vždy jsem došel k závěru, že Qt aplikace a KDE vlastně vůbec na nic nepotřebuji, celkově jsem u práce zažíval "takový ten pocit těžkopádné beznaděje"
Xfce - někdo významný (Linus?) řekl, že je to "krok zpět", souhlas - je to Gnome 2 před 10 lety
Mate - dobré, ale dávám tomu rok, maximálně dva :-)
OpenBox - opravdu je to krabice - je to takové hranaté a prázdné
LXDE - stejná krabice s trochou lehkého harampádí
Wayland a výrobky Cannonicalu - oboje ve mně vzbuzuje pocit napětí a strachu, autoři slibují ráj, ale zatím jsem zažil jen peklo
Cinnamon - nemám co vytknout, autor se snaží, podpořme jej
Ano, tak nějak :-) ...
Já kombinuju řadu aplikací Gnome+KDE+Xfce ... ono to ani jinak nejde. V mém případně je tam třeba Caja/Nautilus 2 a často i Krusader místo impotentního Thunaru.
KDE - skvělý Qt framework, vynikající aplikace, ale desktop je jeden velký omyl
Gnome2/Mate - komplikovaný Gtk2, slušné aplikace, slušný desktop
Gnome3 - vývojáři by měli přestat užívat drogy
Cinnamon - Gnome3 po detoxu
Xfce - Gtk2, aplikace slabota, ale je to nejlepší konvenční desktop
LXDE - rychlý holobyt
Unity - kosmonaut se zbláznil (o tom svědčí i to, že chce znovu postavit Mir)
... je to holt bída s tím linuxovým desktopem.
S timto se da celkem souhlasit az na to KDE a Cinnamon. Cinnamon mi pripada tak nejak divny(nevim cim to je ale nejak mi proste nesedi a pritom k nemu nemam zasadni pripominky) a KDE to je jina kapitola, mi se i libi i vyhovuje ale je dulezite v kterem distru . Napr. v Kubuntu vubec a v Mageia vynikajici. Proste ale KDE mam rad a pokud ho nejak fatalne nedomrveji tak je to pro me porad dektop nr.1 .
Ono to KDE není jako celek špatné, vypadá to hezky, je to kupodivu i slušně přeložené, ale když si spočítám co je na desktopu skutečně potřeba a co se používá tak:
Webový prohlížeč = Chrome & Firefox => žádné Qt, žádné KDE
Rastrová grafika = GIMP - nic z KDE se tomu nevyrovná
Vektorová grafika = Inkscape - nic z KDE se tomu nevyrovná
Office = Libre/Open Office - s KDE tak moc nekamarádí
Střih videa = PiTiVi - nic z KDE se tomu nevyrovná
a na ostatní mi stačí konzole...
Moje osobni typy XFCE, LXDE, nebo trochu drsneji Fluxbox, Awesome, dwm. Osobne bych favorizoval Fluxbox i pres trochu neohrabane vypadajici dekorace a neslucitelnost s kompository. Je to sice wm, ale sam uz v zakladu umi spustu veci co pripadaji na desktopove nastroje - aplikacni menu, panel, desktop (mysleno jako typ okna - laicky vetsinou jako "Pozadi"). Dalsi vyhodou je pomerne jednoducha konfigurace, v textovych souborech s jednoduchou syntaxi, coz znamena, ze by nemuselo byt tezke pro nej udelat nejaky konfiguracni tool. Z tohoto pohledu, by se za vyhodu dalo povazovat i to, ze Fluxbox je napsan v C++...
Co se tyce Gnome shellu, Mate, Plasmy a Cinnamonu, bylo by dobre, aby si vetsina navrhovatelu uvedomila, ze tyto projekty nejsou kompletni desktopova prostredi. Pro vetsinu z nich je potreba stejne mit Gnome / KDE nainstalovane. Da se to resit vyberem wm + dany shell, ale stejne se neobejdete bez nutnosti doinstalovani nejakych veci z Gnome, ci KDE.