Vlákno názorů k článku
DRM ruší i společnost Warner od anonym - Nesledujem situaciu okolo DRM ale podla mna to...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 1. 2008 11:31

    anonymní
    Nesledujem situaciu okolo DRM ale podla mna to bola posledna velka spolocnost co opustila DRM nie??? takze jediny kto to drm este implementuje je MS a ten to nemoze opustit lebo by mu prestali chodit visty.... XD
  • 2. 1. 2008 11:45

    LO (neregistrovaný)
    Ukázka neznalosti. DRM coby technologii implementuje řada výrobců HW i SW (včetně MS, Apple a dalších). Implementují ji proto, že na tom trvají autoři/distributoři obsahu (třeba Time Warner, Inc.), a oni vám chtějí dát chráněná média přehrávat. Windows Vista nemá s DRM společného nic víc, než že DRM podporuje (podobně jako Windows XP).

    Pokud vydavatelé budou souhlasit s prodejem médií bez DRM, prostě se tato část funkcí Visty nebude použvat. Většina lidí stejně nikdy žádný chráněný obsah nekoupila, takže je DRM vůbec netrápí. Já to zkusil, a výsledek nebyl nic moc.
  • 2. 1. 2008 16:32

    leos janacek (neregistrovaný)
    Chápu, že autoří/distributoři _trvají_ na implementaci DRM, ale co je výrobcům HW po nějakých autorech? Pokud lidi DRM nechtějí, nemají výrobci HW DRM důvod implementovat. Autoři ani distributoři tak nemají na výrobce HW žádnou páku.
  • 2. 1. 2008 17:03

    LO (neregistrovaný)
    Výrobce HW neprodá věc, na které se nedá přehrát zajímavý obsah. Představte si, že někdo uvede DVD přehrávač, který nemá MacroVision a Region Protection, a tedy (z důvodu patentů) nesmí přehrávat region locked DVD disky. Můžete si pak přehrát pár dokumentů a porno DVD, které jsou region free. Kdo si takovou věc koupí, když jiný výrobce nabídne DVD přehrávač, na kterém se dají přehrávat poslední mýdlové opery made in Hollywood?

    Podmínkou pro přehrávání HD-DVD a BluRay je implementace požadovaného zabezpečení. Nemá Vista požadované zabezpečení? Pak zákazníci nepřehrají HD média (resp ne legálně).

    U stahované hudby a videa je to podobné. Autoři vědí, že co unikne na inet, masivně se kopíruje. Těžko se divit, že nechtějí prodávat média bez ochrany. Kdo přijde, a nabídne jim technologii, která jejich obsah ochrání? Což implementovat DRM založené na digitálních podpisech, s možností přetahovat skladby i na přenosná zařízení? Kdo uspěje, přijde k velkým penězům. Tedy pokud trh DRM neodmítne ;)

    Pořád jsem si nevšiml zpráv typu "Hollywood bude od roku 200x vydávat HD média bez ochran". Myslíte, že k tomu dojde? Já tomu moc nevěřím. Investice studií jsou až ve stovkách milionů dolarů na film, a možnost volně zacházet s obsahem by studia mohla připravit o dost peněz. Pokud by model bez DRM fungoval u hudby (o čemž nejsem zdaleka přesvědčen), možná časem...
  • 2. 1. 2008 18:29

    leos janacek (neregistrovaný)
    Jo, to zní logicky.
    Podle mého názoru trh DRM odmítne u hudby, ale u filmů se udrží.
  • 2. 1. 2008 19:16

    VM (neregistrovaný)
    "Autoři vědí, že co unikne na inet, masivně se kopíruje. Těžko se divit, že nechtějí prodávat média bez ochrany."

    Ja se tedy divim uz dost dlouho. DRM se spousta lidi vyhne obloukem. Casto jim nezbyde nez stahovat nelegalni kopie. Nekteri i zaplati za stahovani ze serveru typu RapidShare (ktery je podle me priserny). Vetsina z nich by zaplatila podobne castky za legalni stahovani - za to, ze rychle najdou co chteji, za rychly pristup a kvalitni nahravky. Castky nejspis vyrazne vyssi nez ty, ktere od vas producent dostane z DVD, ktere si legalne pujcite v pujcovne.

    Takze doufam, ze producenti jeste dlouho budou zatvrzele odmitat stahovani bez DRM. Podpori tim uzivatele, kteri hudbu/video sbiraji, a kopiruji si navzajem sve terabajtove disky, a podpori tim mezilidske vztahy. Prispeji take k rozvoji zajimavych technologii typu siti s onion routing. Take podpori pujcovny CD a DVD. Za normalni situace, kdy by si clovek nahravku jednoduse za drobny peniz stahnul, by takoveto veci nemely moc duvodu k existenci.

  • 3. 1. 2008 3:19

    LO (neregistrovaný)
    Měsíční předplatné na Rapidshare stojí cca 190 Kč. To je cena jednoho výprodejového CD. Těžko můžete čekat, že vám za tuhle cenu vydavatel dovolí stáhnout 100 alb jeho nejúspěšnějších pecek.

    V případě DVD je to komplikované. Zásadní je, aby film byl nejdříve v kinech, poté v prodeji, a až pak ke stahování. V kině za film dáte CZK 150-400 za osobu (podle země), v prodejně za DVD 200-1200 (podle titulu). V půjčovně sice jen CZK 50-100 (ceny mimo ČR neznám), ale zase jde jen o zápůjčku na den. Mám za to, že studia by raději viděla DRM, díky kterému si můžete stáhnuté video pustit jen během dalších 3 dnů. Zvláště když potřebnou technologii má už prakticky každý zákazník doma (Windows).
  • 3. 1. 2008 4:54

    icu (neregistrovaný)
    No, Spidermana 3 bych za výprodejové DVD ještě nepovažoval, přesto těch 190 Kč v přepočtu stojí. Ano, není to v ČR, ale v jiném členském státě OECD.

    Problém vidím v tom, že vlastníci autorských práv zuby-nrhty brání systém, který je založen na fyzické nemožnosti kopii díla dále kopírovat a tuto kopii dále šířit. To je minulost a autorské právo se musí změnit tak, aby odpovídalo technologiím - přizpůsobovat technologie právu nemá dlouhé trvání. DRM prostě vidím jako slepou uličku, je jen otázka času, kdy bude stejně "účinné" jako ochrana na DVD a CD.

    Jinak, ne každý zákazník, který se chce dívat na filmy, má doma počítač...
  • 3. 1. 2008 12:19

    LO (neregistrovaný)
    Jestli je to v jiném členském státu OECD, tak tam Spiderman 3 asi běžel dříve, než u nás, a tedy je už výprodejový. Mezi námi, ten film byl příšerný.

    Překlep nrhty mě rozesmál. Mohlo by to značit mučení pomocí trhání nehtů. Čeština je roztomilá ;)

    Autorské právo pouze zajišťuje, že pokud autor řekne "za tohle album mi musíte dát CZK 250", tak je to fakt vaše povinnost. Díky tomu může autor díla (vydavatel) nahrát celkem draze hudbu (v ČR miliony a více), a vám pak za pár korun prodat kopii. Je asi jasné, že kdyby autor neměl možnost zpoplatnit kopie, systém by nemohl fungovat. I pokud se bude prodávat hudba bez DRM, bude nelegální tuto hudbu šířit bez souhlasu autora (v praxi bez poplatku).

    Ano, spousta lidí nemá počítač, DVD Player apod.
  • 2. 1. 2008 15:49

    Peter Cernoch (neregistrovaný)
    Trochu off-topic, ale s Vistama je vubec sranda.

    Zkousel jsem na cerstve koupenem notebooku (nejaka Toshiba) pustit legalne koupene originalni DVD a prvni zprava dodavaneho prehravace byla neco ve smyslu "nemate pravo prehravat copyrightovy obsah". Uz si to presne nepamatuji, bylo to cca pred mesicem.

    Tak jsem zkusil nainstalovat VLC a prehrat jednotlive soubory na DVD disku. To slo, az na to na monitoru i TV-out byla velmi snizena kvalita (rekl bych ze system vynechaval spoustu snimku). A trhany a rozmazany pohyb osob u "Lord of dance" fakt silene vadi!

    Takze mne to docela nastvalo a prehral jsem to na linuxu.
    Bez problemu.
    Doufam ze nejaka podobna stupidni kontrola obsahu a medii nebude nekdy soucasti linuxu nebo dalsich systemu....
  • 2. 1. 2008 16:41

    leos janacek (neregistrovaný)
    To mi připomíná, také jsem po delší době zasedl k Windows (XP) a narazil na zajímavý problém.
    Po vložení koupeného DVDčka s filmem mě XP zkusily film přehrát v Media Playeru a napsaly, že nemám jakýsi dekodér a přesměrovaly mě na jakousi stránku na www.microsoft.com, kde jsem si mohl za desítky dolarů nějaký SW dekodér stáhnout. Je to normální, nebo jsem nepochopil nějaký podstatný princip?
  • 2. 1. 2008 17:06

    LO (neregistrovaný)
    Princpip je ten, že v roce 2001, kdy se Windows XP vydávaly, byl MPEG2 dekodér celkem drahý (dekodér MOEG2 se platí, na Linuxu je typicky nelegální). Proto není součástí ceny Windows XP. V XP můžete přehrát DVD v externí aplikaci (PowerDVD, a desítky dalších), nebo ve Windows Media Playeru. Ve WMP ale jen tehdy, pokud si nainstalujete nějaký dekodér. Když budu upřímný, viděl jsem lepší aplikace pro přehrávání DVD, než je WMP. Třeba to PowerDVD, které stejně typicky dostanete k DVD mechanice.
  • 2. 1. 2008 23:25

    anonymní
    Neni jine volby, nez..
    mplayer -fs -zoom -cache 10240 -forceidx ./pivni_tacek_v_mehanice.drm
  • 3. 1. 2008 7:16

    Zero (neregistrovaný)
    ...dekodér MOEG2 se platí, na Linuxu je typicky nelegální)... Tak potom ho mam nelegalne aj na WXP kde som si stiahol K-Lite codec pack... za ten tiez nic neplatim a prehra mi vsetko co sa len da... zaujimave ze vyrobcu tohto packu este nezatvorili...
  • 3. 1. 2008 11:54

    LO (neregistrovaný)
    K-Lite Codec Pack 3.6.5 FULL obsahuje mimo jiné MPEG2 dekoder Cyberlink (výrobce PowerDVD). Ano, autory K-Lite Codec Packu ještě nezavřeli. Dokonce asi nezavřeli ani toho, co mi ukradnul před lety autorádio, a řadu dalších, kteří patří za mříže. Co z toho plyne?