Náznaky kolující na různých kanálech internetů říkají, že v těch "trust and safety" týmech, co hlídají korektnost na sítích typu TW či YT, sedí často lidé z různých skupin, které se považují na západě za minoritní (etnické, genderové, náboženské, ...). Dobře to ilustruje třeba nejznámější bijec proti Islámu na YouTube, jistý David Wood, který pravidelně schytává bany, často neví proč, nebo nemá šanci to rozporovat. Paradoxně to místo, kde "dá nějak dovolat" reakce od YT, je jejich TW kanál. Jestli to funguje i opačně, jestli je Wood výjimka, jestli je vše nějak jinak (protože samozřejmě on to komentuje ze svého úhlu pohledu), to už nechávám na posouzení jiných. Ale debata, jestli je FB / TW / YT / atd víc platforma (nemající žádné zákonné povinnosti), nebo vydavatelství (mající jasné zákonné povinnosti), se vede už roky.
@David Ježek
A zatímco se ta debata vede roky, tak se platformy chovají jako obojí. Dokonce jsem někde četl, jestli to nebyl MIT Review, že Facebook byl v roce 2019 ve dvou různých státech účastníkem dvou oddělených soudních procesů a v každém z nich se odvolával na to druhé, tedy v jednom vystupoval jako platforma, v druhém jako vydavatel. Inu, amerika ...
V americe je ale definice cenzury velmi přísná. Tam je to vyloženě postaveno do role stát nesmí nikomu nic přikazovat (a v podstatě ani jakkoliv strkat pracky), to říká ten první dodatek. Soukromá společnost si opravdu může co chce, na druhou stranu nad ní visí gilotina obchodně právních žalob díky uživatelským smlouvám. Často se toto plete s evropským pojetím, kde svobody občana jsou daleko více chráněny, ale o to vlastně tak trochu slabší.
Na druhou stranu v USA by bylo naprosto nemyslitelné, až do voleb 2020, aby se stát sešel se nějakým provozovatelem, třeba registrem domén, a někoho umlčeli. V tom jsou americké svobody tvrdší - vůči "state actor".
Zablokování Trumpova účtu bylo jasné, to byla doba chvíli před volbami. Nic víc k tomu netřeba dodávat. Jo, to se v USA děly věci tou dobou ...
26. 4. 2022, 14:10 editováno autorem komentáře
>"…A jestli chtějí likvidovat lumpy, tak by měli začít od vrchu."
No těžko tehdy hledal vyšší vrchol než prezidenta USA, který pošle svoji hordu rabovat Capitol. Uvažujme jaký má takový člověk a jeho příspěvky dopad na veřejné mínění celosvětově.
Dnes už by se dali najít i větší magoři, ale ti se zatím schválně schovávají a izolují ve svých „zemljankách“ a od Twitteru radši odříznou celou zemi.
To je otázka. Trumpův TRUTH Social, Parler, Gab a podobné sítě jsou přirozenou reakcí na cenzorní choutky provozovatelů majoritních sítí. Pokud ovšem Musk a jeho tým neudělá nic s tím poměrně problematickým omezením délky tweetu, část uživatelů sítí zaměřených na svobodu slova nebude mít dostatek motivace se vrátit. Důvodů - technických a jiných - bude samozřejmě více, než délka tweetu (jo a vím, že se to dá flikovat rozsekáním na víc tweetů, je to ale komické a trapné).
a přitom se ukazuje, že tyhle "svobodné" sítě cenzurují daleko více než ty proti, kterým se vymezují.
já si právě myslím, že Twitter má úspěch právě kvůli té délce.
Uvidí se, doteď se Twitter snažil tvářit nezaujatě a nevymezoval se, v pozadí ale nějaké vymezení a neobjektivitu zastával. Teď třeba Musk narovinu řekne, co na jeho síti má místo, co ne a jak se bude k tomu a tomu chovat, raději vyložit karty na stůl než se snažit být nezaujatý a zavděčit se všem.
To je jak u nás, žádné noviny nepřiznají, že mají slabost pro tu a tu stranu, ale každých to jde vidět.
@Ink
Všechny sítě se snaží samy o sobě odstraňovat jakékoliv "závadné" příspěvky neodpovídající právu a slušným mravům. S tím se nikdo netají a z povahy věci bych řekl, že záleží kolik jich taky lidi sami napíší, aby mohly být odstraněny.
Není to moc známé, ale Parler měl v době vynutí amazonem rozjednanou implementaci vyhledávání a odstraňování závadných příspěvků, jako to mají další sítě (nevím které, jenom je jich více, možná i ty velké jako Twitter). Ale ani to nezabránilo Amazonu je vypnout a soud to nezajímalo. Tedy přesněji soudkzni. K soudu samotnému se to ani nedostalo, pokud vím, protože soud neshledal nic k souzení.
26. 4. 2022, 14:15 editováno autorem komentáře
IMHO tohle může vyřešit jen decentralizace jako Fediverse, kde si každá instance může nastavit vlastní pravidla. Jak má každý právo na svobodu projevu, má také každý právo na to jeho projevy nečíst a dále nešířit. Jenže když to právo začne uplatňovat oligopolní provozovatel, začnou si lidi stěžovat na cenzuru.
Na Mastodonu jsou instance všeho druhu až po ty tvrdě extrémistické s nacistickou symbolikou, ale ostatní instance mají možnosti jejich obsah úplně blokovat. Žádná z instancí ale nemá takový podíl uživatelů, aby to bylo možné brát jako plošnou cenzuru. Každý uživatel si může najít instanci, která je mu pravidly a filtry pro ostatní instance nejbližší.
@Jan Novák
Trump sociálním sítím a internetu nerozumí. Onehdá uviděl Twitter a pochopil jak se s tím vyblbnout, ale vůbec nechápe jak se vlny na internetu hýbou.
Např. byly sítě, které mu okamžitě nabízely excluzivní účet, ale odmítl a asi doufá, že přetáhne uživatele, s čímž ale bojují sítě roky a roky a moc se nedaří ...
Jsem zvědav, zda Musk dokáže porazit korporátní byrokracii. Tohle bude otevřený střet. Nenapadá mne za poslední roky jediný případ, kdy by vlastník proti manažerů uspěl.
Pokud by uspěl a pokud by se z tohoto ojedinělého případu stal trend, byla by to velká změna.
26. 4. 2022, 12:04 editováno autorem komentáře
Pro pobavení (nebo postrašení): Twitter Employee Undergoes Therapy Over Elon Musk Takeover, https://youtu.be/rFNCsSBnYVg .
Moc ho nechápu, ale jsou to jeho peníze, jeho věc.
Twitter je nejhorší médium, jaké pro šíření názorů či zpráv může existovat. Vynucuje totiž zkratkovitost. Není to o schopnostech autora tvítu něco formulovat stručně, ale o omezení prostoru vyjádřit myšlenku plnohodnotně a komplexně. Sice lze nějak tvíty uměle zřetězit, ale i to je málo + ztrácí se přehlednost.
Bejt celebrita jako Musk, založím raději síť poučenou z chyb...
Vidím to podobně. Kdo mě zná na Rootu, ví, že se obyčejně nerozkecávám (jako někteří) a miluju zkratku a údernou větu. Ale často prostě nelze argumenty a fakta narvat do 140 znaků - Twitter prodloužil limit na dvojnásobek a i to není nic moc. A různé berličky jako zkracovače URL a příspěvky na pokračování to potvrzují.
Ad "Twitter je nejhorší médium, jaké pro šíření názorů či zpráv může existovat."
Se zkratkovitostí a s tím spojenými problémy máte pravdu, ale s tím šířením zpráv je to složitější. Pokud si správně pamatuji, co se o Twitteru psalo od doby jeho vzniku, tak k významnému rozšíření došlo hlavně proto, že na něj začali psát politici a novináři. My jsme v práci museli diskutovat, jak naše organizace může vyžívat Twitter pro vlastní propagaci. O ostatních sociálních sítích při těch diskuzích nepadlo ani slovo. Další využití se hledá třeba v oblasti nouzového řízení (emergency management), kde by šlo o jeden z (několika) komunikačních kanálů.
Podle průzkumu provedeného v roce 2009 (tři roky po založení Twitteru) tvořila konverzace 38% a nesmyslné blábolení 40% příspěvků (https://en.wikipedia.org/wiki/Twitter). Kvůli tomu Musk Twitter nekupuje.