Rozhodně nejsem fanda Muska, jeho kultu osobnosti a hypování nesmyslných technologií pro získání investorů a peněz (hyperloop scam, apod hovadiny). Ale nějak mi uniká, co by měl znamenat "jiný názor ve firmě", jako že nechceš chodit do kanceláře, protože ti homeoffice vyhovuje, ikdyž šéf řekl jinak? To je sice smutné, ale to konkrétní zaměstnání ti nikdo nedluží. Pokud už srovnáváš svobodu slova ve veřejném prostoru se zaměstnaneckým poměrem, tak by bylo právě fér na to nahlížet i z pohledu toho zaměstnavatele a to tak, že i zaměstnavatel má svobodu tě zaměstnat i vyrazit, když není spokojený (což v USA není nic neobvyklého, jelikož tam jsou pracovní zákony podstatně jiné než jsme v Evropě zvyklí). Každopádně nevím, co s Twitterem zamýšlel či nezamýšlel, možná mu šlo jen o to se dostat k informacím, ke kterým by se jinak nedostal nebo rozčeřit vodu (což se mu do určité míry povedlo a Twitter se v určitých ohledech prokazatelně odkopal).
Nová platforma není potřeba, problém je společenský network-effect, který fakticky brání klasickým tržním principům.
Alternativních platforem je dost:
Gab - náhrada za Twitter, provozuje ji americký evangelík, takže jediné (mimo to co je nelegální v USA) co je na platformě zakázané je erotika.
Minds - náhrada za Facebook, ale s tím jak se k sobě jednotlivé platformy stále přibližují co do use-case (délky příspěvků, fakt že všechny sociální sítě umožňují videa, ...), tak se dá použít i jako náhrada za Twitter.
MeWe (náhrada za FaceBook). Gettr (konkurent Twitteru provozovaný (a cenzurovaný) americkými konzervativci) - o obou toho moc nevím.
Samozřejmě záleží na konkrétní use-case - pokud např. chcete provozovat nějakou uzavřenou diskuzní skupinu, tak hodně populární řešení v zahraničí se zdá býti používat Telegram přes chytro-foun.
Takhle bychom mohli pokračovat dál a dál - jak ale píšu výše, tak problémem jsou uživatelé, kteří jsou na jedné straně svázáni síťovým efektem, na druhé jsou ale tak neschopní, že např. na webové vyhledávání jen málokdo používá necenzurované vyhledávače (ať už ty plnohodnotné s vlastní databází jako Brave a Qwant, nebo ty co slouží jako proxy do nejrůznějších gůglů (jako je třeba StartPage), případně ty co kombinují obě metody jako je DuckDuckGo).
Nebo videa: nejrůznější TiTrubkáři si ani nejsou schopni udělat kopii svých kanálů na svobodných video-platformách jako jsou Odysee, BitChute, Rumble, BrightEON (a tuně dalších) a pak se diví, když jim TyTrubka zruší účet kvůli jakémusi hejtspíčování a jim pak nezbývá nic jiného, než začít znovu od píky. Přitom udělat si alespoň na jedné platformě účet a vytvořit si tam kopii svého kanálu je otázka 10-ti minut.
11. 7. 2022, 13:32 editováno autorem komentáře
Mastodon je v podstatě decentralizovaný Twitter - skvělá myšlenka, která v současnosti trpí 2-ma zásadními problémy:
1) Většinu soudobého aktivního uživatelstva tvoří duhově-zelení levičáci* požírající** se navzájem (proto jsem Mastodon nezahrnul do svého příspěvku výše).
2) Software trpí výkonnostními problémy při větším počtu uživatelů (velký problém pokud chcete hostovat nějaký populárnější uzel)
* budiž jim alespoň připočteno ke cti, že díky své ideologické fanatičnosti jsou nestravitelní i pro většinu korporací
** viz. už starší kauza levičáckého herce Willa Wheatona (W. Crusher ze Star Treku), který si zrušil účet na Twitteru, protože Twitter dostatečně necenzuroval nelevičácké názory jenom proto, aby zjistil, že na Mastodonu bude cenzurován on sám, protože není dostatečně levicový... :levičácký zdroj:
11. 7. 2022, 18:16 editováno autorem komentáře
Chápete, na jakém principu Mastodon funguje? To je decentralizovaná síť. Klidně si můžete udělat vlastní instanci nebo jít na takovou, kde se budete cítit mezi svýma (a že tam je prostor opravdu pro každého včetně hardcore nácků a rasistů, kteří se tam předbíhají v tom, kdo má doma lepší svastiku nebo bílý hábit). Jediné, co se vám může stát, je, že se s tou vaší instancí nebudou chtít bavit ostatní, což je naprosto v pořádku a jejich plné právo. Freedom of speech != freedom of reach.
To ale nějak není řešení. Člověk je normálně na Twitteru nebo jinde (klidně roky), hledí si svého, na nikoho neútočí a chce se tam normálně bavit se spolužáky, lidmi z branže atd. A pak napíše něco, co nějaký dav uvědomělých lidiček rozhodne, že je nepřijatelné, lhostejno proč nebo jak se jim to nelíbí. A najednou se nemůžeš bavit nejenom s těmi uvědomělými lidičkami, ale ani s lidmi, kterým nevadíš a kteří si nemyslí, že máš být navěky exkomunikován. Tohle prostě není řešení, sorry.
Proč to není řešení? Mastodon právě nemá žádnou centralizovanou autoritu, která by dokázala někoho exkomunikovat. Pokud se někomu přijde váš názor nepřijatelný, může to nahlásit adminovi vaší instance, ale ten na to může hodit bobek, případně tím adminem můžete být vy. Pak ještě může požádat admina své instance, aby vaší blokoval, ale to se na základě jednoho uživatele neděje a i kdyby se to stalo, tak vás odříznou od jedné instance, ne od celé služby a všech uživatelů.
Ocituju zde zmiňovaného Wheatona a víc se v tom hrabat nebudu:
Maybe I just don’t fit into whatever the social media world is. I mean, the people who are all over the various Mastodon instances made it really clear that I wasn’t welcome there (with a handful of notable, joyful, exceptions, mostly related to my first baby steps into painting), and it seems as if I was just unwelcome because … I’m me?
Sorry, ale v tomto prostředí se fakt rozumně IMO fungovat nedá. Díky za názor, ale do tohohle "safe space based" světa se nořit nebudu. Raději půjdu případně někam, kde je svobodné vyjadřování hodnota.
No vidíte, freedom speech maximalista by přitom řekl, že je jejich svaté právo dát vědět, co si o něm myslí. Ona je ta svoboda slova moc pěkná věc směrem ven, už nemusí být tak pěkná směrem dovnitř. Jinými slovy je jednoduché se vyjadřovat k ostatním, ale podstatně těžší snášet to samé od ostatních. To se pak občas zastánci absolutní svobody slova mění na ty, kteří by najednou chtěli bezpečný prostor bez nepříjemných reakcí ostatních.
"je jejich svaté právo dát vědět, co si o něm myslí."
Nejde o to, že někdo Wheatonovi nadával, ale o to, že ta hromada lidí začala podávat falešné reporty ohledně Wheatonových příspěvků administrátorovi daného Mastodonního uzlu, a ten jednoduše Wheatona vykopnul, ačkoliv Wheaton sám se proti žádným podmínkám daného uzlu neprovinil.
Tato kauza dokazuje, že technické řešení (zde v podobě Mastodonní serverové distribuovanosti) neřeší ohledně cenzury nic, a že jedinou obranou proti cenzuře je svoboda slova coby primární hodnota dané platformy. To je to, co Vám zde Ink píše a co Vy děláte že nechápete nebo nevidíte. Vaše moralizování v poslední větě už je jenom obyčejný straw-man-style pokus o odklon diskuze jinam.
[měla být reakce na Jiřího Eischmanna]
11. 7. 2022, 23:19 editováno autorem komentáře
> Skor by ste sa mali zamysliet nad sebou, ja som na Twitteri roky a nikdy som nedostal ban, staci sa spravat ako clovek.
Až na to, že tam pár slušných lidí ban dostalo. Že se nezabýváš tématy, které nevadí duhovým svazákům (nebo se na Tebe nezaměřili) a ban jsi nedostal, ještě nic nedokazuje o míře svobody slova.
Samozřejmě nejde o mě, já tam diskutovat nechodím,. A teď už, díky binárnímu transfobovi vím, kam bych chodil, kdybych měl tu potřebu.
Tohle ale není primárně o cenzuře a svobodě slova. Tady se stalo, že štamgasti se z nejakého (vlastně nepodstatného) důvodu spikli proti nováčkovi. A "šerif" se roshodl ušetřit i práci a vykašlal se na nějaký proces.
To je o tom, že decentralizované sítě jsou divoký západ, kde existuje jen právo silnějšího. A osamělý kolemjdoucí tahá za hodně krátký konec.
Jako cenzura to vypadá jen proto, že na internetu ho nemohli pověsit, zavřít, nebo zmlátit. Je to jen lynč vhodné oběti v zemi, kde silnější pes mrdá.
Jediné řešení, které znám je víc mocných frakcí, které se navzájem drží na uzdě. Jen nevím, jestli by se to bojovníkům proti cenzuře líbilo. Protože v tomhle prostředí mají všechny frakce pocit, že ti ostatní bezdůvodně omezují jejich práva. A kvičení o cenzuře a spol. je běžná taktika mocenského boje.
Tak ještě jednou: Mastodon je decentralizovaná platforma. Pokud měl admin instance, kde si Wheaton vytvořil účet, problém s hromadou reportů a vykopnul ho, mohl si vybrat jinou instanci nebo si provozovat vlastní (jde to i jak SaaS). Jsou instance, kde je svoboda slova nejvyšší hodnota a admini tam nesmažou a nezablokují nic (pokud je k tomu nedonutí soudy nebo policie).
Výhoda Mastodonu je právě v tom, že si každá instance/komunita může nastavit svá pravidla a uživatelé pak mají širokou škálu možností a můžou si vybrat takový mix pravidel a hodnot, který jim vyhovuje. Někdo půjde na instanci, kde je povolené prakticky vše, jiný půjde na instanci, kde se moderuje a je tam pro něj bezpečný prostor. Ale z vás mám pocit, že byste raději všem nadiktoval jedna pravidla a hodnoty (ta svá).
Aneb jeden o voze a druhý o koze - v našem případě spíše dva o voze a jeden o koze. Já Vás explicitně (a Ink v několika příspěvcích implicitně) upozorním na to, že člověk (W. Wheaton) se ničím proti pravidlům neprovinil a přesto dostal na Mastodonu ban jen díky masivní vůli levičáckých uživatelů (kteří tvoří na té síti většinu) a Vy mi jako odpověď napíšete tuto perlu:
"Výhoda Mastodonu je právě v tom, že si každá instance/komunita může nastavit svá pravidla"
K čemu jsou vám sebelepší pravidla, když schází vůle se jimi řídit ???
Velká část Mastodonních uživatelů jsou levičáci cenzorující se navzájem => pro nelevičáka díky síťovému efektu (viz. můj první příspěvek) nepoužitelná platforma => Mastodon se nevyskytuje v mém výčtu alternativních platforem.
Já Vám Mastodon neberu - klidně dál pište o lidech s nelevicovými názory jako o "hardcore náccích co se předbíhají v tom kdo má doma lepší svastiku", ale alespoň se pak nedivte, že tito lidé s Vámi nebudou chtít mít nic společného.
Ono není náhodou, že když masivní cenzura v posledních ~5 letech vyhnala z velkých sociálních sítí miliony uživatelů (kteří často dostali ban i za příspěvky staré mnoho let, které až do té doby zázračně nevadili), tak tito lidé místo na Mastodon šli raději na Gab, Minds, Gettr, ... asi věděli proč, že ano.
Jestli mi chcete jako odpověď psát technopohádky o tom, že Mastodon je úžasný, protože má decentralizované servery, tak se neobtěžujte - kdyby technologická vynalézavost stačila, tak tu není kauza Wheaton => technologický důvtip tedy zjevně nestačí, protože problém cenzury je problémem hodnotovým (spirituálním, morálním, filozofickým, ... jak chcete) a nikoliv technologickým (materiálním) - to je něco, co lidé s levicovým (materialistickým) viděním světa nemohou nikdy pochopit.
Nevím, jestli to má smysl vysvětlovat pořád dokola. Pokusím se co nejvíc polopaticky:
Mastodon není jedna služba. Je to soubor na sobě nezávislých serverů, které spolu komunikují přes protokol ActivityPub. Dokonce ten Mastodon je jedním z typu serverů v té sití, jsou tam další: PeerTube, Friendica, GNU Social... a celé se tomu říká Fediverse. O čem vy tady mluvíte v souvislosti s Wheatonem je, že ho vykopli z jednoho serveru, protože vykopnout ho z celé služby z principu toho, jak funguje, prostě nelze. To je asi, jako kdybyste si stěžoval, že vás vyhodili z jedné konkrétní hospody, a dělal z toho závěry, že nemůžete chodit do hospod.
Co se vám tu snažím vysvětlit je, že když vás na Mastodonu vyhodí z jedné instance, jsou tam mraky jiných, stačí si najít tu pro vás nejlepší. Když vlezete ve sparťanském dresu do slavistické hospody, úplně vítaný tam nebudete. To ale neznamená, že nemůžete do hospod obecně. Někde vás za to naopak poplácají po zádech.
klidně dál pište o lidech s nelevicovými názory jako o "hardcore náccích co se předbíhají v tom kdo má doma lepší svastiku"
Ne, tohle nebyla poznámka na lidi s nelevicovými názory. Toto byla poznámka na lidi, kteří si tam dávají fotky, jak doma hajlují přes svastikou nebo si oblékají hábit KKK a vůbec se tím netají. Takové hardcore instance existují. Většina ostatních instancí je blokuje, na což mají plné právo, ale oni to tam dál můžou vystavovat a psát si s podobnými lidmi, pokud si najdou jurisdikci, kde můžou server s takovým obsahem provozovat.
1. Reagoval jste na Mastodon a bavíme se o něm, ne o jiných službách
2. Pakliže je většinově-levicové uživatelstvo dané sítě (Mastodon - ne ty ostatní které jste se sem z nějakého důvodu rozhodl přidat) schopné prosadit si svoji politickou vůli nezávisle na podmínkách jednotlivých distribuovaných uzlů oné sítě (Mastodon), pak je nelevicově smýšlejícím uživatelům jasné, že pro ně tato síť (Mastodon) určená není a tak ji (Mastodon) ani nebudou používat.
To že jsou uživatelé z jiných sítí díky společnému protokolu schopni komunikovat s uživateli Mastodonu nemění nic na tom, že Mastodon je díky současným uživatelům pro lidi s nelevicovými názory nepoužitelný.
3. Pokud někomu napíšete - cituji:
"Klidně si můžete udělat vlastní instanci nebo jít na takovou, kde se budete cítit mezi svýma (a že tam je prostor opravdu pro každého včetně hardcore nácků a rasistů, kteří se tam předbíhají v tom, kdo má doma lepší svastiku nebo bílý hábit)"
...tak jednoznačně dáváte najevo, co si o dotyčném myslíte. A ano - s Aspergerovskou přesností jsem si naprosto přesně vědom toho co to znamená - tedy že jste nenapsal, že ten dotyčný je nácek, pouze jste to svojí nonšalantní nahodilostí implikoval, což je pro lidi bez Apsergerovské preciznosti prakticky totéž - fakt kterého jste si coby zkušený marketér velmi dobře vědom.
[Končím ze své strany tuto diskuzi a do tohoto vlákna už nebudu přispívat]
12. 7. 2022, 14:58 editováno autorem komentáře
1. Reagoval jste na Mastodon a bavíme se o něm, ne o jiných službách
To nejsou samostatné služby. Jen různé implementace stejného protokolu, které se specializují na různý obsah a jeho prezentaci. Mastodon je na mikroblogging, takže je nejblíže Twitteru, PeerTube je na videa, takže je nejblíže YouTube atd. Ale všechny tvoří jednu síť a můžete se navzájem propojovat s lidmi používajícími různé implementace.
2. Pakliže je většinově-levicové uživatelstvo dané sítě (Mastodon - ne ty ostatní které jste se sem z nějakého důvodu rozhodl přidat) schopné prosadit si svoji politickou vůli nezávisle na podmínkách jednotlivých distribuovaných uzlů oné sítě (Mastodon)
Tohle právě nemůžou. Každá instance je svým pánem. Samotná instance (admin) vás vykopnout může, ale ostatní instance a její uživatelé ji k tomu donutit nemůžou. Můžou se jen rozhodnout, že si ve vlastní instanci hodí na ban list vaši instanci a to je naprosto v pořádku, protože svůj svobodný projev nemůžete nikomu vnucovat.
3. Pokud někomu napíšete - cituji:
Co z toho cítíte, je mi celkem jedno. Já z vás zase cítím, že vám ta politika krapet leze na mozek. Ale tyhle naše pocity jsou nepodstatné. Kvůli čemu se v této diskusi pořád točíme v kruhu je to, že pořád nechápete, jak ta síť funguje, a přesto ji máte potřebu pořád dokola chybně hodnotit. Tímto diskusi z mé strany taky uzavírám. Kolega se vám to snažil vysvětlit ještě z jiného úhlu. Jestli ani to nepomůže, tak se holt nedá nic dělat.
Jo, jeden o koze a druhý o voze je přesné.
Nedostal ban na Mastodonu, ale na některých instancích. Mastodon právě nikomu nevnucuje nějaké hodnoty, takže každá instance je svým vlastním pánem.
On vůbec nepsal že lidé s nelevicovými názory jsou nácci. Jen že se na Mastodonu kromě wokesterů vyskytuje i jejich extrémní protipól (a všechno mezi). A je to právě díky té decentralizaci. Jsou tak páni jen na svém vlastním písečku a navzájem si nemůžou škodit. Jen se navzájem samozřejmě nechtějí moc poslouchat.
Cena za tu decentralizaci, díky které na vás wokesteři u vás nemají žádné páky je to, že u nich zase nemáte žádnou páku na ně. A zbývá jen otázka, kam budou chodit další lidi. Protože ti si svobodně volí, koho chtějí či nechtějí poslouchat.
A to je asi tak jediná hodnota, kterou má Mastodon jako celek. Svoboda projevu neznamená svobodu vnucovat svůj projev těm, co o něj nestojí.
Teď jsem si teprve všimnul vašeho příspěvku a už nechci reagovat na to co bylo řečeno, ale nedá mi to neupozornit na jednu věc - pokud napíšete:
"... [lidé] si svobodně volí, koho chtějí či nechtějí poslouchat. A to je asi tak jediná hodnota, kterou má Mastodon jako celek."
To je jako kdyby Mastodon neměl žádnou cenu, protože podobnou volbu může udělat kdokoliv a kdekoliv - nelíbí se vám cvrlikání Trumpety ? No tak jednoduše Trumpetu neposlouchejte. Na to člověk nepotřebuje decentralizované serverové řešení. Nikdo nemůže "vnucovat svůj projev těm, co o něj nestojí" (jak - držet Vám pistoli u hlavy a nutit Vás něco poslouchat ?) - to je přece nesmysl.
Smysl který má Mastodonní decentralizace je ten, aby samotní uživatelé měli kontrolu nad svými daty - nikoliv výběr toho, s kým se milostivě ze své vůle rozhodnu komunikovat, což je věc vlastní všem komunikačním platformám a kanálům dnes i v historii.
Vy to vůbec nechápete ... nebo nechcete chápat.
Dám Vám příměr který pochopíte nebo ukážete, že nechcete chápat.
Mastodont nahraďte SMTP
Instance Mastodonta nahraďte EMAIL server
Co se vám všichni snaží vysvětlit, že hodnota Mastodontu je v tom, že každý si může vytvořit svou instanci Mastodonta a vytvářet si na něm uživatele.
Proč je to hodnota?
Mastodont mu umožní komunikovat se všema ostatníma instancema Mastodonta a jejich uživatelema kteří si přejí s ním komunikovat. Bez zásahu firmy/organizace/osoby vlastnící platformu. Tzn. svobodně komunikovat.
Pokud s někým komunikovat nechci, je to mé právo, ale nemám možnost to centrálně zakázat. Předchozí věta funguje i v opačném gardu.
@PQK
To nechápete Vy. To už pak není volná sociální síť, ale speciální uzavřená místnost, na to nepotřebujete Mastodon a rozhodně se pak nená říct, že Mastodon je nějaká vhodná náhrada sociání síťě - prostě se jenom můžete schovat do vlastní instance. To si zrovna můžete nainstalovat třeba Telegram ...
Jinými slovy vlastně potvrzujete to co transfób říká: Mastodon je na tom tak, že si musíte vytvořit vlastní limitovanou instanci abyste unikl. Hmmm, in a sence, je to posun proti FB nebo Twitteru ... vhodná náhrada to rozhodně není.
Já to chápu - jak jsem napsal - Mastodon existuje proto, aby uživatelé měli pod kontrolou svá data (nebo alespoň měli tu možnost), minimálně aby nebyla jedna centralizovaná autorita která bude mít veškerá data a nikdo tak nemohl centrálně řídit celou síť. To je skvělé.
Z hlediska cenzury to ale zjevně neřeší nic - pokud jsou levičáci z řad uživatelů schopni si vykřičet na provozovatelích větších uzlů, aby někomu (Wheaton) zrušili účet nebo k jeho uzlu blokovali přístup, tak to prostě efektivně cenzura je. Že tahle cenzura nikdy nezasáhne celou síť, ale "jen" její nějakou větší (populárnější) část už je úplně jedno.
To co tu všem píši je, že problém Mastodonu není technologický, ale lidský a Vy mi tu všichni v odpověď píšete, jak je Mastodon úžasný, protože má decentralizované provozovatele a úžasný protokol - jeden o voze, druhý o koze. Fakt v tomhle nechci pokračovat.
Podle mě by uživatelé měli mít možnost si vykřičet, že někoho ve své skupině nechtějí. A i pokud dotyčný žádná pravidla formálně neporušuje. Prostě proto, že pravidla se nikdy nedají napsat tak, aby pokryly všechny druhy hovadského chování a zároveň ssebou nevzaly i další věci. A z míst, odkud nevyhazují problematické jedince, pak odcházejí normální lidé. Na tom, co je a není přes čáru, se samozřejmě různí lidé neshodnou a jakýkoliv výsledek se někomu líbit nebude.
Jestli je ale cenzura tohle, pak už je cenzura skoro všechno. Třeba když mě hospodský vyrazí, protože se štamgasti shodnou že moje bláboly nechtějí poslouchat. Nekdo se tu ohrazoval proti lepení nálepky "nácek" na všechno co není extrémně nalevo. Nebyl jste to zrovna vy? A přitom stejně benevolentně házíte kolem nálepkou "cenzura".
Ano, je to lidský problém. Vy nemáte problém s Mastodonem ale s některýma lidma co ho používají. Tady ale opravdu není jedno, jestli jde o pár uzlů nebo celou síť. Na decentralizované síťi můžou koexistovat tlupy s nekompatibilníma hodnotama aniž by se navzájem porvaly. Takže tohle je technologické řešení vašeho lidského problému, protože vám to dává možnost vytvořit prostor s hodnotama přesně podle svého gusta.
„Podle mě by uživatelé měli mít možnost si vykřičet, že někoho ve své skupině nechtějí.“
Pouze pokud je to součástí daných pravidel, jinak poškozujete uživatele, který pravidla (tj. dohodu) neporušil.
„A i pokud dotyčný žádná pravidla formálně neporušuje. Prostě proto, že pravidla se nikdy nedají napsat tak, aby pokryly všechny druhy hovadského chování a zároveň ssebou nevzaly i další věci.“
Takhle se dá zdůvodnit cokoli. Nedávno se takhle blokovaly weby, aniž by porušily pravidla (= zákon). Jak by se vám líbilo, kdyby vám u soudu řekli: „Zákon jste neporušil, ale vaše chování nám připadá hovadské, takže bude trest.“
Svět se netočí podle politického paradigmatu levice vs pravice, ale jsou i jiná paradigmata konzervativci vs liberálové či demokrat vs republikán. Osobně se dokonce domnívám že ty ostatní paradigmata jsou chytřejší. Navíc z historie víme, že cenzuru(filtrování informací) či propagandu používají všechny skupiny.
Co se týče toho kšeftu(převzetí), domnívám se že stejně víme velké kulové, neboť vždycky se vypouští pouze ty informace které jedné nebo druhé straně vyhovují(neboli hrají do karet).
Spekulace.
Co je jedna miliarda pokuta, když usmlouvá, že Twitter místo 44mld má hodnotu jen 20 či méně.
Nehledě na to, že můžou padnout akcie a pak si je jednoduše koupí, opět za méně.
Takhle to v USA nefunguje, pokud by Musk svym jednanim (vyroky do medii, soc. sitich apod.) snizil cenu akcii a nasledne se je pokusil nakoupit ve vetsim mnozstvi (tu hranici z hlavy neznam, ale je hoooodne nizka), tak by sel pred tu komisi pro cenne papiry, kam ted podava zalobu.... a hrozil by mu festovni postih...
Nee, normální neúspěšný rozjezd podnikání rozhodně není hurá akce. Ale Musk už má za sebou lepší kousky. Třeba "funding secured" za 20 mega.
To IMO není o rozložení rizik ale o tom, že Musk jde do všeho po hlavě bez ohledu na riziko. Muskovi to evidentně zatím vychází. Otázka je, kolik dalších podobná strategie přivedla na buben.
Sekvenčně:
1. El Pyžmo se zavázal ke koupi Štěbetání - jakmile obě strany kývly na obchod, tak odstoupení od obchodu by znamenalo zaplatit pokutu (asi miliardu USD) příslušné burzovní komisi.
2. El Pyžmo začal tlačit na snížení kupní ceny poukazem na to, že Štěbetání dlouhodobě lže veřejnosti co se týká spambotů*
3. El Pyžmo se pod tíhou faktů ohledně podvodu ze strany Štěbetání rozhodl od koupě odstoupit, čímž se aktivoval nějaký článek z bodu 1.
Za normální situace by teď El Pyžmo měl vypláznout miliardu doláčů nějaké burzovní komisi či podobným kravaťáckým pracháčům. Ovšem pokud by se ukázalo, že Štěbetání skutečně lhalo (lež s důsledkem zvýšení ceny akcií je na burze zločinem), pak by El Pyžmo nikomu nic nedlužil a Štěbetání by si díky kombinaci pokuty za manipulaci s cenou akcií+hromadné žalobě akcionářů (poškozeni jednáním představenstva)+celkovým obrazem před veřejností mohlo jít kopat hrob.
*Spamboti jsou běžnou součástí Štěbetání dalece přesahující podíl 5% uživatelů (jak oficiálně uvádějí zástupci Štěbetání) - stačí se podívat na účty velkých korporací a státních institucí, které mají nominálně miliony uživatelů (followerů), ale odezva na jejich cvrlikání je často prakticky nulová, zatímco cvrlikání kdejakého imbecila dokáže přitáhnout dokonce řádově větší uživatelskou aktivitu v porovnání s těmito kolosy.
No právě. Pokud někdo zná situaci, tak ty dvě sdělení jsou v podstatě protichůdné.
Nicméně, to všechno vím, dokonce "se spekuluje", že El Pyžmo to dávno věděl (proč by ne) a prostě chtěl jenom ukázat Twitter jak na tom skutečně je ... nyní takové věci bublají okolo Disney+ a jejich válce proti fanouškům Star Wars a Tolkiena ...
Ale ty dvě zprávy protichůdné nejsou: Pyžmo odstoupil od obchodu a má dle pravidel burzy zaplatit kravaťákům sedícím v burzovní komisi miliardu dolarů. Protože ale nic platit nechce, tak podává žalobu, protože daná společnost lhala (a stále lže) o poměrů lidí a spambotů* mezi svými uživateli, čímž -dlouhodobě- uměle navyšuje svoji cenu na burze (burzovní podvody jsou velký zločin). Pokud Pyžmo své tvrzení bude schopen obhájit, tak si ušetří miliardu dolarů a daná burzovní komise si půjde svůj díl (nejspíš i s kriminálním bonusem) vybrat na prolhaných zástupcích Štěbetače.
Naprosto jasné, žádné protichůdnosti ve sděleních ani Pyžmově jednání nevidím.
*když použiju boty (SW - ne obuv) k nafouknutí počtu followerů nějakého cvrlikajícího účtu na Štěbetači, čímž zesílím informační dosah onoho účtu, můžu pak říci, že jde o SPAMboty, ačkoliv daní boti sami žádné informace nikam nezasílají ? Nebo jde "jenom" o... boty ?
@binární transfób
Díval jsem se na to znova. Tam je problematické asi to vyznění. Ono to totiž z té první věty vyznívá, jako by si to prostě rozmylel a pak prostě jenom zneužil podvodů Štěbetače aby se z toho vykroutil. To bude tím slovíčkem už a formulací toho zbytku. Možné to je, ale pisatel zprávičky to rozhodně nemá šanci vědět, takže je to jenom plané obvinění.
Jestli Pyžmo ušetří nebo ne je v tomto případě irelevantní.
12. 7. 2022, 16:19 editováno autorem komentáře
Nevím proč u diskuze pod článkem o tom, jak Elon Musk už nechce koupit Twitter, očekáváte nějakou diskuzi o Putinovi.
Jestli chcete český překlad, tak jděte na slovnik.cz nebo na Gůglí Translate a zjistěte si překlad slov Musk a Twitter sám. Já pologramotný idiot, který zaměňuje pižmo s pyžmem za vás domácí úkoly zjevně dělat nemůžu.
Také existují různé překladače pro prohlížeče, které vám umožní přeložit jedno slovo, nebo celou stránku (typicky jedou právě přes Gůglí Translate).