že buďto muíš použít jejich obchod, nebo si hru legálně nezahraješ, ačkoliv je to produkt třetí strany. bylo i několik případů, kdy donutili vývojáře stáhnout produkt z jiných obchodů pár dní před vydáním. a takováhle zmrdská firma bojuje proti tomu, že musí na ios použít apple store
25. 9. 2020, 19:30 editováno autorem komentáře
Většina her je po roce dostupná na steamu a vývojáři mají alespoň balík peněz navíc, které mohou využít na další vývoj. Epic samozřejmě žádného vývojáře k ničemu nedonutil, bylo to čistě rozhodnutí vývojáře stáhnout hru ze steamu. Taky můžu brečet, že si většinu her nemůžu koupit na GOGu nebo v krabicové verzi a musím používat Steam, nebo si hru legálně nezahraju.
Na jednu stranu súhlasím čo tú písali komentáre, že Epic je tiež trieda sama o sebe. Na druhú stranu, je skvelé že toto vzniklo, pretože Apple fakt potrebuje zo pár po zadočku... Apple čo si už dovoluje je niečo, čo by normálny funkčný antimonopolný úrad už dávno zastavil, žiaľ ale funkčné antimonopolné úrady nemáme, a aj keď príde pokutička, tak je taká, že viac sa Applu oplatí porušovať pravidlá.
Jo, jenže někteří z nich mají přímou konkurenci ve službách Applu, které tento poplatek platit nemusí. Třeba pro Spotify by to znamenalo být o 30 % dražší než Apple Music a tedy být prakticky nekonkurenceschopný. A držet stejnou cenu a platit 30 % pro ně zase znamená fungovat ve ztrátě, protože Spotify operuje s marží cca 25 %.
Když subjekt, který na trhu určuje pravidla, na něm taky soutěží, je to problém. Když ten trh dělá až 50 % celkového trhu, je to průšvih.
Apple platformy nejsou jediné, kde Spotify provozuje své služby, vypadá to, jako by provize Apple měla být pro ně likvidační. Opak je pravdou. Pokud si uživatel koupí předplatné kdekoli jinde, Apple nedostane nic, provize 30% je pouze z předplatného, které se objedná a strhne v iOS aplikaci, po prvním roce se sníží na 15%. Tedy pokud Spotify nepřesvědčí zákazníka, aby si předplatné koupil přímo a zrušil to napřímo u Apple. Jako to třeba dělá Google s Youtube...
No, není to tak jednoduché, že by platili 30 % z každého uživatele, který službu skrz aplikaci z AppStore používá. Apple má trochu jiná pravidla pro různé typy aplikací a taky ta pravidla vymáhá dost rozdílně aplikaci od aplikace. Obecně platí, že aplikace musí umožňovat prodej přes AppStore, ne pouze nalogování do placené služby, kterou si uživatel pořídil někde jinde (na to dojel Hey). Aplikace taky nesmí odkazovat na jiný způsob zaplacení služby, případně říkat uživatelům, že to jinde seženou levněji (na to dojel Epic, YouTube může mít spešl podmínky, protože jako jedna z mála si může dovolit rovnoprávný vztah a Applem).
Vzhledem k tomu, že na Západě má iOS až 50% podíl na trhu, může to pro službu znamenat až desítky procent zákazníků, z jejichž tržeb musí platit 30 %, případně časem 15 % Applu.
Jestli vám to pro byznys takového Spotify přijde v pohodě, tak si uvědomte, že marže není zisk. 25 % z tržeb jim zůstane potom, co zaplatí přímé náklady na poskytování služby (v tomto případě hlavně tantiémy umělcům), ale pořád z toho musí zaplatit veškeré ostatní náklady. Proto se Spotify pořád motá kolem nulového zisku, i když má marži 25 %. Takže když z toho zaplatí i jen těch 30 či 15 % u některých zákazníků, je to pro ně velká finanční zátěž a velká konkurenční výhoda pro Apple Music.
Asi se shodneme, že jenom blázen by vytvořil a udržoval platformu za miliardy dolarů a pak tam nechal všechny konkurenty bezplatně fungovat, aby si veškeré příjmy nechávali pro sebe.
Žádný příčetný provozovatel platformy vědomě neudělá taková pravidla, aby mu jeho platformu ukupovala/ovládala konkurence. Nebavme se o malých vývojářích. Co se stane, když by prošlo co Epic chce? Ti největší konkurenti a nejvíce křičící pokrytci by vytvořili své obchody s vlastními platebními branami a začali by se skrz ně prát o ostatní vývojáře a příjmy z virtuálního zboží. Facebook s Epicem první, pak by se přidal Google, Microsoft a kdokoli s pár miliardami na účtu, co se rozhodne parazitovat na platformách Apple.
Co se týká Hey, je to standardní mailový klient s ročním placením licence 99 USD, jaký je důvod, aby ta aplikace měla výjimku jako konzumní aplikace označené jako "Reader", tedy multiplatformní aplikace na konzumování obsahu bez možnosti jej vytvářet? Já věřím, že by chtěl každý najít svatý grál a inkasovat 100% tržeb od zákazníků, ale asi se shodneme, že to je fikce.
Spotify se IMHO nedaří monetizace, mají obrovský počet neplatících zákazníků a to je problém. Určitě by bylo zajímavé vědět, kolik Spotify zaplatilo Apple za nákupy skrz jeho platformu, když se předplatné dá koupit napřímo, přes mnoho jiných platforem, přes mobilní operátory, provozovatele konzolí.
Mimochodem další problém Spotify je, že nemůže přežít "pouze" jako hudební služba, tady IMHO zcela zaspali, podle mně je větším rizikem Youtube s YT Music...
Přesně tak. A je tady další zajímavý aspekt. Pokud jde o svobodu slova, jak se vášnivě debatuje dodnes, tak si na své platformě může dělat kdo chce co chce a je to "prej jeho obývák". Pokud jde o ceny, tak už najednou ne.
A vůbec, může mi někdo ukázat někoho, kdo by nechtěl někde za něco platit méně?
No představte si, že byste si koupili počítač, a teď by vám někdo zakazoval si přidat cizí repozitáře nebo si zkompilovat a spustit vlastní kód. To zní absurdně, že jo. Fascinující, že na mobilech to skoro všichni považují za normální.
@Jan Hrach
Hmmm, vskutku zajímavé. To bude bitva, která se bude evidentně bojovat už zanedlouho. Možná na několika úrovních.
IMO tohle nepůjde vyřešit tak, aby někdo neutrpěl na svých právech, takže budou muset utrpěty všichni, pokud to má být spravedlivé. Otázka je, jak to jednotlivé strany přijmou.
26. 9. 2020, 13:41 editováno autorem komentáře
@Jan Hrach
To nedopadne. Stežují si výrobci, ne uživatelé. Uživatelům je to více méně jedno. To co popisujete bychom potřebovali nejen v IT ale nic ... Asi jako Vás zajímá přetahování Albertu a Lidlu se zemědělci a misterstvem např. Něco o tom jistě víte, názor jistě máte, možná i nějakou iniciativu, ale nakonec stejně nejspíš nakupujete v obou a to podle toho, kde jste a co potřebujete, ne podle toho, kdo vyhlásil novou kampaň nebo se s kým pohádal ....
Pravděpodobně to přijde k soudu a budou se přetahovat mezi volnou soutěží a právem vlastníka či jak to přesně nazvat. Jistě by se vhodné řešení našlo, ale co se týče úřadů, soudů a vysokých manažerských pozic, jediné na co bych si vsadil je totoální cynismus a nenažranost .... je mi líto.
> Uživatelům je to více méně jedno.
Uživatelům je to jedno, protože neumí efektivně používat počítač. Kdyby si každý třetí běžně něco drobného skriptoval či jinak automatizoval a ten zbytek by to u nich denně viděl, tak by hned všichni viděli, jak absurdní je mít mobil, kde lze jenom patlat na existující tlačítka a nelze tam nic nastavit, upravit, či dodělat.
> a právem vlastníka
A sám ses nechal do té hry vmanipulovat, když za vlastníka iPhonů, které si lidi koupili, považuješ Apple, a ne ty lidi. Analogie s počítači: je vlastník tvého počítače HP/Asus/..., nebo ty?
@Jan Hrach
No, fajn, těch důvodů proč je jim to jedno je víc. Třeba je to prostě nezajímá. Na výsledku to nic nemění a pochybuji, že většina planety začne zajímat o počítače tak, aby se něco změnilo. Možná dokonce přeceňuejte jejich potřeby. Lidi chtějí volat, čumět na soc. sítť, fotit ... kdyby to šlo jedním tlačítkem, bude jim stačit jedno.
Ty ses sám nechal zmanipulovat do nepadnoucích analogií. Můžeš snad na tom svém počítači vykládat třeba Steamu kdo mu smí do obchodu, nebo Dellu jaké musí mít Recovery? ... A tak samo je to s Applem. Licenci neznám, ale jsem si poměrně jistý, že koupí iPhonu si nekupuješ licenci na Store. A taky dovedu pochopit, že pokud chtějí mít kontrolu nad prostředím, tak nechtějí povolit cesty installace mimo obchod - který kontrolují a z jejich byznys hlediska to dává dokonalý smysl - proč by neždímali když mohou? Mohl byste mi jmenovat jednu jedinou firmu, která sama o sobě jenom tak pozve na svůj píseček obchodovat někoho jiného?
Tím ještě neříkám, jestli je to dobře nebo špatně. Na můj názor jsi se zeptat neptřeboval abys mi jej zrovna začal vyvracet.
26. 9. 2020, 21:04 editováno autorem komentáře
> Na výsledku to nic nemění a pochybuji, že většina planety začne zajímat o počítače tak, aby se něco změnilo. Možná dokonce přeceňuejte jejich potřeby.
Proto píšu, že jsem možná naivní. Jinak teda ty potřeby se projeví třeba ve chvíli kdy jim korporát něco smaže, bude je ždímat moc, nebo se něco rozbije.
> Můžeš snad na tom svém počítači vykládat třeba Steamu kdo mu smí do obchodu
To samozřejmě ne, ale nikdo nikomu nebrání distribuovat software jakkoli jinak než přes Steam. Zatímco na iOS AppStore nejde obejít vůbec a na Androidu Play někdy a blbě.
> nebo Dellu jaké musí mít Recovery
Tady si nejsem úplně jistý jestli myslíš recovery partition s image Windows a jak to s tím souvisí?
> A taky dovedu pochopit, že pokud chtějí mít kontrolu nad prostředím, tak nechtějí povolit cesty installace mimo obchod - který kontrolují a z jejich byznys hlediska to dává dokonalý smysl - proč by neždímali když mohou?
No ale vždyť to je právě ten problém, o kterém hovoříme!
> Na můj názor jsi se zeptat neptřeboval abys mi jej zrovna začal vyvracet.
?
@Jan Hrach
Nevím jestli jste naivní. Takhle to prostě funguje a nejen v IT, takže bych řekl, že to dál přetrvá. Věřte, že kdyby se lidi měli změnit, určitě bychom si všimli, protože by se to okamžitě projevilo na mnohem důležitějších věcech jako např. volby nebo přístup ke vzdělání a společnosti vůbec. Bez toho nepřijde změna ani zde.
Mám na mysli to, co dává výrobce do počítače a umožňuje měnit. PC jsou přece jiný případ: kdy jste si naposledy v telefonu měnil disk, ramku nebo si přidal javu a Python, php nebo novou verzi gcc? Kdy naposledy Vám malware na PC protelefonoval Váš kredit nebo naposílal smsky? Přece dobře víte, že se obě platformy snaží filtrovat aplikace. A na Android si můžete nainstalovat úplně co chcete.
? Ještě jste se ani nezeptal jak to vidím, pouze jsem zmínil, že řešení bude složité a už mi vysvětlujete, do čeho jsem se nechal vmanipulovat.
26. 9. 2020, 23:15 editováno autorem komentáře
> PC jsou přece jiný případ: kdy jste si naposledy v telefonu měnil disk, ramku
Ramka už je často taky připájená, a pak tu máme počítače typu Raspberry Pi kde můžete maximálně vyměnit SD kartu. Ale nevím, proč by výměnnost RAMky měla souviset se software, co na tom běží.
> nebo si přidal javu a Python, php nebo novou verzi gcc?
Tak tohle bych považoval za naprosto samozřejmé, kdyby tam běžel normální OS. Koneckonců nedávno tu vyšel článek o tom, jak do Androidu dobastlit omezený Debian.
> Kdy naposledy Vám malware na PC protelefonoval Váš kredit nebo naposílal smsky?
To se někomu stává furt, různé ty ransomwary a krádeže kreditek a bitcoinů. Protelefonování se může stát taky, kde kdo má spárovaný mobil přes BT nebo v notebooku 4G modem.
> Přece dobře víte, že se obě platformy snaží filtrovat aplikace.
Ano, vím, je o tom zprávička a celá diskuze.
> A na Android si můžete nainstalovat úplně co chcete.
Běžné aplikace v APK ano, další věci záleží, jestli vám výrobce milostivě dal root přístup na vaše vlastní zařízení. (a třeba i ten Termux tím teď trpí)
> a už mi vysvětlujete, do čeho jsem se nechal vmanipulovat
Tak ono to tak vypadalo, pochopil jsem vás tak, že tvrdíte, že iPhony uživatelů vlastní Apple.
27. 9. 2020, 01:29 editováno autorem komentáře
@Jan Hrach
Ano, pokud to co říkám okomentujete jako větu po větě, přidáte nějaké to "kdyby", tak pak ano. A když nemáte kdyby, tak tam dejte "asi".
Pokud se ale na situaci podíváte jako na celek zjistíte, že situace na mobilních zařízeních je jiná než na PC. A ještě jiná je např. na herních konzolích. I přesto, že se některým pokročilým uživatelům podaří ladasco na mobilu rozjet, mnoho společností se snaží posunout je do stavu jako PC ale nedaří se jim to, nebo na velmi omezením vzorku.
Pokud vím, tak root přístup se nedává by default z bezp. důvodů, některé např. bankovní aplikace se pak ani nerozjedou a stejně to většinu lidí nezajímá. Ani neví co to je a nikdy to ani nezkoušeli zjistit.
Nikdy jsem nic jako iPhony uživatelů vlastní Apple netvrdil a ani nemohu, protože to nevím. To jste mě asi okamžitě kategorizoval, protože ...
> Pokud se ale na situaci podíváte jako na celek zjistíte, že situace na mobilních zařízeních je jiná než na PC.
Je mi líto, ale nerozumíme si. Já: situace na mobilních zařízeních je X a je to absurdní. Vy: situace na mobilních zařízeních je X. Nechápu, co se mi snažíte sdělit.
> Pokud vím, tak root přístup se nedává by default z bezp. důvodů
Bezpečnostní důvody ochrany uživatele samého před sebou? (samozřejmě dává smysl mít různé pojistky proti tomu udělat něco omylem, ale toto není ten případ)
> některé např. bankovní aplikace se pak ani nerozjedou
Ano, přesně, jak píšu - absurdní. Přišlo by vám normální, že byste se na počítači nemohl přihlásit do bankovnictví, pokud byste na něm měl roota?
@Jan Hrach
Možná, že kdybyste nevykopírovával jednotlivé věty, ale soustředil se na celkový obsah sdělení, chápal byste:
Vy jste začal nahoře srovnávat možnosti mobilních telefonů a PC a já Vám jenom říkám, že ty situace jsou rozdílné a tudíž není úplně vhodné to srovnávat a divit se, že to nefunguje stejně.
Ano, dává smysl i ochrana uživatele před ním samotným. Děje se to běžně, nejen v IT. Když si koupíte PC, tak na něm není podepsaný jeden výrobce HW, OS a obchodu s aplikacemi, u kterého máte na to celé záruku.
Ale opět, já to neobhajuji, jenom vidím, že situace není taková jak ji předestíráte, že mobilní prostředí je stejné jako PC, jenom nějaký zlý zlý zlý Krkovička sedí na kohoutku a dělá mu dobře ostatní trápit.
Hm, můžete uvést nějaké příklady takové užitečné ochrany uživatele?
Na software na telefonu záruku nemáte, jak se můžete dočíst v licenčním ujednání, a je to vidět i v praxi, když se krátce po uvedení telefonu objeví bezpečnostní díra a výrobci se na aktualizaci vykašlou (a díky absenci root přístupu si ji nemůžete sám zalepit). Navíc samozřejmě nikdo nečeká, že by výrobce ručil za funkčnost s cizím softwarem.
Krkovička to samozřejmě nedělá proto, aby ostatní svévolně trápil, ale protože rejžuje na poplatcích, prodeji dat ze šmírování (které nemůžete odstranit, protože nemáte roota) a reklamy, a na tom, že si koupíte za pár let nový mobil, protože zastaral zamčený a neaktualizovaný software.
@Jan Hrach
Úplně stejné, nebo téměř stejné, to máte např. na herních konzolích. Kdy jste si naposledy stěžoval?
Vážně se ptáte, jaký vliv na bezpečnost má nedát uživateli práva super-administrátora?
Samozřejmě že to výrobcům vyhovuje. Ale taky to nepřišlo jako jenom tak, ale vyvinulo se to z minulých modelů mobilního ekosystému. Možná se to ještě uvolní, ale já bych řekl, že systém "Store" vyhovuje jak výrobcům, tak uživatelům. Rozhodně nejsem přítel monopolů a podobných praktik, na druhou stranu těžko můžete někomu diktovat, jaké ceny má mít na své platformě a jaký má mít obchodní model. Tohle nepůjde bez toho, aby ustoupily obě strany.
Konzole na rozdíl od smartphonů téměř nepotkávám, takže to moc neřeším, ale jak jsem psal výše, třeba přístup Sony s PS3 mě namíchl pěkně.
Ano, vážně se ptám.
Já vím, jak se to vyvinulo, a oboje jsem již rozebral v předchozích komentářích. Rekapitulace: na vlastním store ať si nastavují poplatky třeba 105% a povolují jen aplikace s koťátky, ale ať umožní lidem na jejich vlastním zařízení spouštět programy mimo originální store, ať už přímo od výrobců, nebo alternativní store. A „vyhovuje to uživatelům“ podle mě pramení z velké části z jejich neznalosti problematiky.
No vidíte, podle mě ne. Instalovat ze Store pohodlnější oproti shánění verzí, stahováni, pravdepod. instalování závislostí, řešení errorů ... vaše premisa, že nezájem prameni z neznalosti podle mě neplatí. Spíš naopak. Neznaji práve proto, že je to nezajímá. A mají Store.
Napr. ja vím, znám, umím, dělal ale nezajímá.
Hmmm, proč je dobré nedávat běžným uživatelům root přístup .... to už jenom trolíte.
Nedávno tu byl jiný spor. Firma si prej na své platformě může delat co chce. Já před tím varoval. Tady to máte. Prej když se mi to nelíbí, mám jít jinam nebo si zalozit vlastní. Tak takova odpověď bude platit nejspíše i zde pro vás
28. 9. 2020, 09:29 editováno autorem komentáře
Vždyť já taky nechci oficiální store vypnout, a jako dlouhodobý linuxák chápu, jak užitečné je mít programy z „repozitáře“, kde se to snadno instaluje, řeší chyby a tak. Ale je potřeba mít alternativu pro případ, že v repozitáři něco není, či to tam správce nějak nechce (o tom je zprávička).
Netrolím. Vy na svém počítači máte roota? (samozřejmě se nebavím o tom, že budete všechno spouštět pod rootem)
@Jan Hrach
Jenom říkám, co je podle mě pohodlné uživatelům a bavíme se přece o prostředí a dopadech. Do toho patří i Store a uživatelé. A právě asi nálada většinového uživatele určuje o co se v tomto směru firmy zajímají. A jak vidíte, přestože by to asi bylo užitečné, většina lidí to nechce. Já bych byl velmi rád za možnost normálně povolit roota bez konsekvencí a natahování "nějakých" rootovacích skriptů. Ale když se rozhlédnu tak vidím, že situace vypadá jinak. Jak důvody, tak výsledky. Možná to přijde a možná brzo.
Jasně že na svém počítači mám roota. Ale já nejsem běžný uživatel, který hned při prvním problému poletí do firmy, která mi počítač prodala. Ostatně už jenom kvůli "(samozřejmě se nebavím o tom, že budete všechno spouštět pod rootem)" si myslím, že velice dobře chápete jaké mohou být důvody nedávat běžnému uživateli root přístup. Pevně věřím, že jenom díky tomuto, nepotřebuje každý výrobce telefonů o polovinu více callcenter a právníků ;-)
Jste vlastníkem HW, ale k SW máte pouze licenci na jeho používání. Takže si ho klidně vykuchejte, nainstalujte si na něj třeba Windows, ale k operačnímu systému přístup nedostanete.
Mimochodem tím myslíte iphone, že se v něm nedá nic nastavit, upravit či dodělat? Bez urážky, co že potřebujete v telefonu dělat tak důležitého, že to iphone neumí?
> Bez urážky, co že potřebujete v telefonu dělat tak důležitého, že to iphone neumí?
To se vždycky objeví tisíce takových drobností vždycky, když se nějaký smartphone snažím používat.
Tak například jsem chtěl, aby nezvonil, pokud je doma AND spím (což se pozná tak, že je tma a neběží počítač) AND volá číslo, které není ve whitelistu. Na normálním OS je to párřádkový skript (že je doma se zjistí podle wifi SSID, že je tma se zjistí grabnutím jednoho frame z kamery a zjištěním jestli je černý, příp. většina zařízení má dneska nad displejem senzor okolního osvětlení). Prej na to je nějaký náhodný software pro automatizaci kde možná půjde nějaký subset z toho, což ukazuje, jak strašně to nemá normální uživatelsky použitelné univerzální API.
Nebo jsem třeba chtěl, aby když se pro odemčení displeje a) třikrát zadá špatné heslo, b) zadá heslo které jsem si předem připravil jako nouzové, tak se udělala fotografie, odeslala se na zvolenou adresu mailem spolu s informacemi o poloze (ESSID/BSSID okolních wifi, cell ID BTS, případně GPS pokud je zapnutá) a smazaly se z paměti šifrovací klíče. Na normálním OS je to opět párřádkový skript a jeden řádek v konfiguraci PAMu. Nebo aby se totéž stalo když se při zamčeném displeji namačká nějaká náhodná kombinace typu volume up, volume up, volume down, volume up. (což se na normálním OS udělá tak, že se napíše evdev listener na tyhle klapky)
Nebo jsem třeba chtěl, aby když fotím, tak se fotografie rovnou neukládaly do perzistentního storage, ale nejdříve se asymetricky zašifrovaly, jejich zmenšená verze (aby to nežralo data) se nahrála na server, a až pak uložily (asymetricky zašifrované). Opět si asi dokážete představit, že na normálním OS tohle znamená asi tak tři kroky: nastavit aplikaci pro kameru jako cílový adresář tmpfs; na tento adresář pověsit skript přes inotify; skript udělá "convert -resize; gpg -e; scp".
Nebo si třeba chci remapovat klávesnici (fyzickou BT k tomu připojenou), ale ne jenom modifier keys, ale libovolnou key s libovolným modifikátorem (na Linuxu je na to xmodmap).
(pozn. možná to (už?) něco z uvedeného umí, příklady měly ilustrovat především univerzální skriptovací API, ne konkrétní use-cases)
28. 9. 2020, 20:56 editováno autorem komentáře