To zapojeni asi nejak bude fungovat, ale je to elektricka tragedie. Proc alespon nepouzit nejaka hradla a k tomu transformatorky k tomu urcene? Normalne se daji koupit.
Tento projekt mi prijde daleko zajimavejsi, "resi" cele RMII s ext. phy (ktere se pro zmenu moc koupit neda) https://github.com/sandeepmistry/pico-rmii-ethernet
Tohle začátečníkům spíš ukazuje, jak by se to dělat nemělo. Softwarová implementace ethernetu a nechutný hardwarový bastl, který "tak nějak jede", ale zcela mu chybí oddělovací trafo apod., není správná cesta, ale zdroj chyb a problémů v celé síti. Aby ušetřili stokorunu za funkční lan modul, připojí k routeru za tisícovku bastl, kterým riskují, že ten router odpálí. Takhle nějak vznikají nedebuggovatelné chyby s čínskými lowcostovými zmetky.
Otazka podle meho nazoru je kde je ta hranice kdy si clovek rekne "nebudu to uz vic prasit". Ono to vyhozeni phy a transformatoru muze byt i kontraproduktivni, kdy clovek pak spis resi problemy ze se na to blbe podival a ono to nechodi. To pak toho kdo se uci jak funguje ethernet muze celkem slusne odradit.
To pise clovek, ktery softwarove implementoval treba SAE J1850, velmi podobnou prasackou metodou.
To snad zalezi jak se to poda, ne? Pokud to bude navod s informacemi co je na tom nevhodne, tak je to dobry zpusob pro zacatecniky si neco zkusit ubastlit, protoze ne kazdy na zacatku vi co a jak a i pouhe zapojeni odporu je komplikovane uz jen proto ze to je nova vec. Nebo tvoje bastly byly uz od prvniho pokusu skvele a dokonale? Samozrejme pokud je to prezentovane jako dobre a finalni reseni, tak je to spatne.
No a kdyz se podivame na projekt, tak v prvnich vetach autor pise problemy a jak by se to melo vylepsit. A na konci dodava jak snadno udelat aspon to pulzni trafo. Umim si to README predstavit podorbnejsi, ale prvni commit byl 8 dni zpatky. Takze za mne je to dobra zabava pro uplne zacatecniky.
Tak aj do kupelne si mozete natiahnut zasuvku bez prudoveho chranica. To tiez funguje. Ono, mnoho veci sa nerobi uplne jednoducho, nie pre to ze by to nefungovalo, casto je poziadavka vyhnut sa fatalnym nasledkom. Ak by mi toto niekto pripojil do switchu za 20k, tak by som bol asi mierne dost agresivny...
Boze... Proc by to mel nekdo strkat do switche za 20 k?
Precetl sis aspon README toho projektu? Je tam: hele, na zacatek staci 3 odpory, juuu, super, strasne jednoduche! A pak se tam pise: doporucuji udelat aspon pulzni trafa, tady je navod jak to udelat hodne jednoduse.
Fakt nechapu tady ten odpor proti kutilstvi. Jako byste vsichni staveli jen podle dokonalych schemat z tech nejlepsich soucastek, od narozeni geniove, co Napriklad muj uplny zacatek s elektronikou bylo ze jsem odpalil cervenou LEDku. Zkusil jsem ji pripojit k 9 V baterce bez odporu. Jestli si nekdo odpali dva porty na pico v cene 200,- Kc, a jeden port na routeru, me to prijde v ramci ucebniho procesu naprosto v poradku.
Na Boze si az tak nepotrpim, staci DW...
Precital som si nielen readme, ale aj zdrojaky, kedze som bol zvedavy ako to funguje a ako ma nakonfigurovane porty na ktore ma tie rezistory pripojene... Je to naozaj hroza.
Proti kutilstvu odpor rozhodne nemam, pajkovacku som chytil do ruky v trinastich. Ja mam odpor proti patlalstvu, kde sa miesto toho ako sa naucit ako to urobit co najlepsie, uci ako to co najlepsie ojekabatit...
Co sa z tohoto niekto nauci? Kde je aspom nejake vysvetlenie o potrebe impendacneho prisposobenia tej krutenej dvojlinky. O tom co sa stane ak to impedancne prisposobenie nebude dostatocne. Galvanicke oddelenie. K tomu aby sa z toho dalo nieco naucit, tak by to chcelo aj nejaku teoriu
Akorát ten LAN8720 vypadá taky na nějaké školní cvičení, 2 roky beze změny. Ale možná je to už vychytané a dokonalé.
WIZnet dělá 2 moduly s LAN a RP2040:
https://www.wiznet.io/product-item/w5100s-evb-pico/
https://www.wiznet.io/product-item/w5500-evb-pico/
Tak otázka co na tom "zdokonalovat" a také to, že ten LAN8720 bych spíše přirovnal například ENC28J60. Wiznet má moduly se svými čipy a to znamená "hardwired tcp ip stack", což nemusí být každému po chuti. Ale ano, w5500-evb-pico doma mám a mám zkušenosti s Wiznet čipy již z Arduina, takže se s tím pracuje celkem pěkně, ale má to své limity a mouchy. Mezitím co s PHY (LAN8720, ENC28J60) je TCP/IP stack programový a tak je to trochu těžší obsáhnout, na druhou stranu má člověk úplně volné ruce. Ale pro to domácí chroupání jsem si vždy s Wiznet čipy vystačil a doporučuji (cenově to také není nějak drahé).
TCP/IP stack je takřka vždy SW implementovaný. I ten Wiznet ho má SW implementovaný, jen je schovaný v procesoru uvnitř těch čipů. TCP/IP je poměrně složitý protokol, který má navíc tendenci se nepatrně měnit (např. kvůli implementaci bezpečnsotních poznatků), takže nedává moc smysl ho HW akcelerovat, zejména pak na 100 Mbps lince.
HW akcelerovaný stack podle mě mějaí některé enterprise firewally pro L7 filtering (a tam je to beztak řešené nějakým reprogramovatelným FPGA), ale jinak jsou všechny stacky prakticky vždy SW.
Jasan, proto tam byly ty uvozovky. Takto to prezentuje WizNet. Pocitově také očekávám, že tam je nějaké jádro, kde je natvrdo vyplálený program, ale kdo ví, popravdě křemík jsem nezkoumal, takže abych uměl tak sebejistě rozhodnout, to neumím. Každopádně update provést nelze a musí právě člověk žít s problémy, které již ten čip má nebo v budoucnu se objeví... :( Proti tomu má čisté SW řešení možnost se do budoucna přizpůsobit. Ale vzhledem k životnosti elektroniky a zpětné kompabilitě ethenret věcí je i ten wiznet celkem dobrý. Nejstarší věci co někde ještě beží jsou určitě i 10 let staré a pořád fungují. A už dělají i IPv6 čip, takže asi i v "novém světě" se s tím bude dát žít. :)
W5500 ma obe moznosti, bud pouzivam TCP/IP v chipu nebo to ma RAW rezim kde posilam a prijimam ethernet packety, na prichodu umi volitelne filtrovat podle mac adresy takze dostanu jen packety urcene pro mne nebo pro vsechny
raw rezim pouziva treba driver pro linux takze pri pripojeni w5500 modulu pres SPI k raspberry pi se pouziva linuxovy stack
Pozor, ten LAN8720 je ciste PHY. Takze pulka sitovky musi byt v jinem cipu nebo HDL.
ENC28J60 je MAC+PHY = kompletni hw sitovky. Ten jsem pouzival na AVR s vlastnim IP stackem.
Ty vyssi stupne integrace vcetne stacku me prisli bleh - aby tam sedel jeste dalsi procesor, treba ESP na to slo lepe a dovolilo vclenit uzivatelsky kod na to spolecne MCU, tj. opacny pristup jako Wiznet.
Ano, pravda s tím PHY a MAC+PHY.
S tím stupněm integrace záleží. Pokud se ti nechce moc chápat, jak celek TCP/IP funguje a ono rozchodit také takovou knihovnu není sranda a pak člověk neví ani moc, kde je problém, tak mám ty wiznety rád. Na to domácí chroustání to je v pohodě. Do nějakého komerčního produktu bych to asi necpal, ale věřím, že spousta "chytrých" "hloupých" zařízení tyhle čipy obsahuje (jak oni sami tam píší, třeba nějaká aktualizace firmwaru v satelitním přijímači nebo podobně, kde člověk může přizpůsobit obě strany, aby uměly komunikovat, tak tam to je dostačující a ušetří se nějaká hodina vývoje).
Jinak mají i čip W7500, se kterým jsem si hrál a vlastně to je vše v jednom, ale je tam schované Cortex-M0 jádro s jedním z jejích W5xx jader. Jen škoda té RAMky 16kB je fakt málo pro nějaké velké šíťaření (sice píší až 48, ale musí se sebrat v socket bufferech a myslím, že to pak není souvislé) a pak tam bylo spousta porodních problémů (co si pamatuji, tak třeba první revize bylo radost nastartovat - po resetu nenabíhala, pak HW I2C nakonec moc nefungovalo, a i nějaké další periferie mají komplikace, něco se viřešilo revizí, něco ne).
Ale zase za tu cenu (W5100S stojí podobně jako ENC28J60) je to fajn a pokud člověk nakonec ten jejich "HW" TCP/IP stack nechce používat, tak může posílat RAW packety a nad to si nějaký SW TCP/IP stack dosadit (ano, i takhle to někdy dopadá...) :)