Vlákno názorů k článku
Ethernet na Raspberry Pi Pico od starosta - Akorát ten LAN8720 vypadá taky na nějaké školní...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 8. 2022 7:15

    Milan

    Tak otázka co na tom "zdokonalovat" a také to, že ten LAN8720 bych spíše přirovnal například ENC28J60. Wiznet má moduly se svými čipy a to znamená "hardwired tcp ip stack", což nemusí být každému po chuti. Ale ano, w5500-evb-pico doma mám a mám zkušenosti s Wiznet čipy již z Arduina, takže se s tím pracuje celkem pěkně, ale má to své limity a mouchy. Mezitím co s PHY (LAN8720, ENC28J60) je TCP/IP stack programový a tak je to trochu těžší obsáhnout, na druhou stranu má člověk úplně volné ruce. Ale pro to domácí chroupání jsem si vždy s Wiznet čipy vystačil a doporučuji (cenově to také není nějak drahé).

  • 30. 8. 2022 8:21

    dsfghjzukztersdycx vbhgnjuzrte

    TCP/IP stack je takřka vždy SW implementovaný. I ten Wiznet ho má SW implementovaný, jen je schovaný v procesoru uvnitř těch čipů. TCP/IP je poměrně složitý protokol, který má navíc tendenci se nepatrně měnit (např. kvůli implementaci bezpečnsotních poznatků), takže nedává moc smysl ho HW akcelerovat, zejména pak na 100 Mbps lince.

    HW akcelerovaný stack podle mě mějaí některé enterprise firewally pro L7 filtering (a tam je to beztak řešené nějakým reprogramovatelným FPGA), ale jinak jsou všechny stacky prakticky vždy SW.

  • 30. 8. 2022 9:24

    Milan

    Jasan, proto tam byly ty uvozovky. Takto to prezentuje WizNet. Pocitově také očekávám, že tam je nějaké jádro, kde je natvrdo vyplálený program, ale kdo ví, popravdě křemík jsem nezkoumal, takže abych uměl tak sebejistě rozhodnout, to neumím. Každopádně update provést nelze a musí právě člověk žít s problémy, které již ten čip má nebo v budoucnu se objeví... :( Proti tomu má čisté SW řešení možnost se do budoucna přizpůsobit. Ale vzhledem k životnosti elektroniky a zpětné kompabilitě ethenret věcí je i ten wiznet celkem dobrý. Nejstarší věci co někde ještě beží jsou určitě i 10 let staré a pořád fungují. A už dělají i IPv6 čip, takže asi i v "novém světě" se s tím bude dát žít. :)

  • 30. 8. 2022 10:52

    fanoush

    W5500 ma obe moznosti, bud pouzivam TCP/IP v chipu nebo to ma RAW rezim kde posilam a prijimam ethernet packety, na prichodu umi volitelne filtrovat podle mac adresy takze dostanu jen packety urcene pro mne nebo pro vsechny

    raw rezim pouziva treba driver pro linux takze pri pripojeni w5500 modulu pres SPI k raspberry pi se pouziva linuxovy stack

  • 30. 8. 2022 10:39

    RDa

    Pozor, ten LAN8720 je ciste PHY. Takze pulka sitovky musi byt v jinem cipu nebo HDL.

    ENC28J60 je MAC+PHY = kompletni hw sitovky. Ten jsem pouzival na AVR s vlastnim IP stackem.

    Ty vyssi stupne integrace vcetne stacku me prisli bleh - aby tam sedel jeste dalsi procesor, treba ESP na to slo lepe a dovolilo vclenit uzivatelsky kod na to spolecne MCU, tj. opacny pristup jako Wiznet.

  • 30. 8. 2022 11:07

    Milan

    Ano, pravda s tím PHY a MAC+PHY.

    S tím stupněm integrace záleží. Pokud se ti nechce moc chápat, jak celek TCP/IP funguje a ono rozchodit také takovou knihovnu není sranda a pak člověk neví ani moc, kde je problém, tak mám ty wiznety rád. Na to domácí chroustání to je v pohodě. Do nějakého komerčního produktu bych to asi necpal, ale věřím, že spousta "chytrých" "hloupých" zařízení tyhle čipy obsahuje (jak oni sami tam píší, třeba nějaká aktualizace firmwaru v satelitním přijímači nebo podobně, kde člověk může přizpůsobit obě strany, aby uměly komunikovat, tak tam to je dostačující a ušetří se nějaká hodina vývoje).

    Jinak mají i čip W7500, se kterým jsem si hrál a vlastně to je vše v jednom, ale je tam schované Cortex-M0 jádro s jedním z jejích W5xx jader. Jen škoda té RAMky 16kB je fakt málo pro nějaké velké šíťaření (sice píší až 48, ale musí se sebrat v socket bufferech a myslím, že to pak není souvislé) a pak tam bylo spousta porodních problémů (co si pamatuji, tak třeba první revize bylo radost nastartovat - po resetu nenabíhala, pak HW I2C nakonec moc nefungovalo, a i nějaké další periferie mají komplikace, něco se viřešilo revizí, něco ne).

    Ale zase za tu cenu (W5100S stojí podobně jako ENC28J60) je to fajn a pokud člověk nakonec ten jejich "HW" TCP/IP stack nechce používat, tak může posílat RAW packety a nad to si nějaký SW TCP/IP stack dosadit (ano, i takhle to někdy dopadá...) :)