Potřeba výměny baterie z důvodu prodloužení života telefonu je vyloženě okrajovou záležitostí - stejně se tu většina frikulínů vycamrává, jak vyměňuje telefon do 3 let (což baterie bez problémů vydrží), případně jde v servisu baterie vyměnit. Za mnohem podstatnější považuju např. situaci, kdy telefon spadne do vody, případně se mu stane něco jiného závažného, kdy je třeba baterii okamžitě vyjmout. A nakonec je tu skupina uživatelů nespadajících pod běžný lid, kteří potřebují z důvodu bezpečnosti občas zařízení zcela vypnout.
Tohle by mělo platit pro všechna zařízení s nabíjecím akumulátorem - nejen telefony, ale i tablety, laptopy, všelijaké konzela a ovladače, atp.
Výrobci zase budou argumentovat tím, že zařízení s výměnitelnou baterii by bylo o 0,5mm tlustčí.
> Výrobci zase budou argumentovat tím, že zařízení s výměnitelnou baterii by bylo o 0,5mm tlustčí.
Ja osobne nepoznam cloveka ktoremu by to vadilo. Jedneho dna vytiahol Steve Jobs z obalky laptop a odvtedy sa vsetci predbiehaju kto urobi tensie zariadenie. A potom to ludia kupia a daju na to hruby obal aby to vobec prezilo tie tri roky kym neumrie bateria..
Moja osobna skusenost s mobilmi ktore som pouzival/pouzivam:
Lumia 640 LTE - 8,8mm vymenitelna baterka (uz sa "nafukla", nova ma stala 10€) , je to "plastak" vyrobeny z matneho plastu, da sa pouzivat bez puzdra.
Xiaomi MI 9 SE - 7,5mm, ale zadna strana je zo skla, bez puzdra sa pouzivat neda, s puzdrom ma 12mm.
Kdyz uz tohle, tak prosim rovnou o standardizovani rozmeru baterii na malo jednotek co do rozsahu moznost - at jdou menit mezi modely a vyrobci, coz by melo zarucit cerstvost - a delsi vyrobni cyklus techto soucasti.
Kdyz jsem loni kupoval do Note4 original baterii - byl to zrejme nejaky letity lezak na skladu dodavatele. Do roka se nafoukla, rozmackla telefon.. Alza sice baterii vyreklamovala, ale "Samsung" neuznal problem - hlavne proto, ze servisni strediska jsou fransizy a byt jsou polepena logy Samsungu, je to zcela jina spolecnost fungujici na komercni bazi. Chteli me displej vymenit za 4 litry.
moj kolega mal onoho casu milu skusenost so servisom Sony. bol to nejaky model u ktoreho bola notoricky znama zavada s prehrievajucim sa CPU, ktory usmazil displej a ten bol potom flakaty. po druhej, alebo tretej reklamacii mu s telefonom s vymenenym displejom prisiel naspat papier, ze displej sice vymeneny bol, ale straca vodotesnost IPxy, ze ak ju chce obnovit, musi si priplatit nejakych 150 eur.
Take jsem mel kdysi problem se servicem Sony, tehdy jeste s notebokem Vaio. Pred koncem zaruky se mi nakupily neduhy, zejmena prestalo fungovat podsviceni klavesnice, tak jsem to reklamoval.
Jeden z neduhu byl take uvolneny pin v HDMI konektoru. Bylo mi receno, ze podsviceni nefunguje kvuli vade MB, ale ze tu my v zaruce nemohou vymenit protoze zavadu na HDMI z duvodu fyzickeho poskozeni neuznavaji a konektor je nedilnou soucasti MB. Ale ze mi ji s radosti za cca 21 tisic vymeni (ntb stal v dobe koupe 16). Pomohlo az vyhrozovani COI a neoficialni predzalobni vyzva (nemohou odeprit opravu uznane zavady kvuli nesouvisejici zavade jine = jejich problem).
Pak mi jeste zkouseli v prubehu opravy volat ze maji vadne 2 flex kabely a ze to bude za 4500,- jestli s tim souhlasim, tak jsem je zjezdil znova jestli si ze mne delaji anus ze nez to 2x otevreli tak vse krom reklamovanych veci fungovalo a pak jiz prisel jen opraveny notebook. Neopomeli ovsem zduraznovat ze to bylo nikoliv na zaruku ale v ramci udrzeni dobych vztahu aby se pak mohli pripadne vymlouvat pokud by nastala dalsi zavada na vymenenych komponentech.
Od te doby od Sony uz ani tuzkove baterky...
"Výrobci ale zjistili, že uzavřením baterie do zařízení urychlí cyklus obměny, protože právě tato součástka se nejdříve opotřebuje."
Tady by se záměr výrobců prokazoval opravdu těžko, přece jen honba za rozměry, hmotností a pevností způsobuje komplikovanou konstrukci a tedy nesnadné otevírání. Jakkoliv si to můžeme myslet, patří to spíše do říše spekulací. nebo už proběhl soud s nějakým výrobcem, kde ho usvědčili?
To, že výrobci umísťují např. elektrolyty co nejblíže k aktivním polovodičovým prvkům, vyzařujícím maximum tepla a ony elektrolyty se z usmažení poblinkají a drahý zdroj jde do kopřiv, je obecně známý fakt. V dílně mám několik takto ugrilovaných kondíků pověšených pro výstrahu. To, že vytvořit návrh kvalitního elektronického prvku bez nutnosti vystavení tepelně citlivých součástek nadměrnému teplu, při zachování rozumných nákladů a vysoké spolehlivosti celku jde inženýrsky velmi snadno, je nepopiratelný fakt. Přesto je ze strany výrobců evidentně konáno jinak, ať už se to týká kurví*tek HW či SW.
1. presumce neviny je ve vztahu k maximalizci zisku zcela irelevantní, všichni totiž primárně vydělávají a neberou si servítky.
2. bylo spousty jiných afér, kdy výrobcům toto chování bylo prokázáno, stačí hledat
28. 2. 2020, 13:35 editováno autorem komentáře
Nedrzis se tematu. Rec byla o baterkach v mobilech a ne o kondenzatorech.
Takze odkaz na to ze baterky jsou nevymenitelne z duvodu zamerne snizeni zivotnosti je kde? Me google-fu je slabe.
Presumpce neviny je stale relevantni. To ze nekdo chce vydelavat a nebere si servitky neznamena ze porusuje zakon.
Že by to dělali omylem? :-)
Kdyby šlo o prokazování úmyslu, netýkalo by se to evropské komise, ale řešil by to soud, myslím.
Já ty výrobce neodsuzuju. Chápu je. Ale rozhodně nechci vyhazovat celý výrobek jen kvůli spotřebnímu dílu uvnitř, když je jeho výměna výrobcem tak zkomplikovaná - ať už úmyslně nebo s jakoukoliv dobrou výmluvou.
Bohate by stacilo aby vyrobci museli napr. po dobu 4-5 rokov predavat originalne nahradne baterie (ako prislusenstvo), za realisticku cenu. Sice si ich bezny clovek mozno nevymeni, ale servis s horkovzdusnou pistoli to za par stovek u 99% mobilov zvladne... Viac ako 6-7 rokov stejne maloktory mobil vydrzi, minimalne moralne.
Kazdopadne doba ked sa za 10s menila baterka je asi prec, to by vyzadovalo privela designovych ustupkov u takto kompaktneho zariadenia, o ktore ani zakaznici nestoja (sudiac podla predajov). Nejde to nakoniec ani pri vacsine notebookov...
Ano, bohužel cena náhradních dílů lidi spíše vybízí k nákupu nového zařízení než opravě. Výměna baterek v AirPods stojí dohromady 147 dolarů, nové pak 159 dolarů. Já si zase nedávno zničil jedno sluchátko od Galaxy Buds. S ohledem na přírodu by bylo nejlepší, kdyby šlo dokoupit to jedno sluchátko a krabička a druhé sluchátko by zůstaly stejné. Byly půl roku staré. Realita je taková, že doplnění jednoho sluchátka a spárování se zbytkem stojí 3200 Kč a nové Galaxy Buds se dají sehnat za 2800...
tak to je podobný návrh jako, co chce udělat eu. Přeci nemůžete někomu přikazovat, kolik mají stát jeho náhradní díly a jak dlouho je musí podporovat. Existuje tu záruka 2 roky a co je potom, je pak Váš problém, proč by měl výrobce doplácet na to, že je někdo kolenovrt a kupuje si telefony po 5 letech? Během záruky máte pokryto, že díl existuje a pokud ne, řeší se to třeba výmenou za jiný (novější) model nebo dobropisem.
Dvouletá záruka není boží přikázání. Je to směrnice EU o ochraně spotřebitele, dvouletá záruka je pak do české legislativy transponována občanským zákoníkem. Úplně stejně, jako je přikázána povinná dvouletá záruka, může být přikázána i cena náhradních dílů nebo doba podpory.
Dvouletá záruka je něco jiného, než si myslíte. Není to záruka na to, že výrobek bude za dva roky fungovat. Je to záruka, že nebude mít výrobní vady. Pokud bude mít mobil místo akumulátoru baterii, která vydrží měsíc, a po měsíci ten mobil přestane fungovat, je to naprosto v pořádku a není to nic proti záruce. Takže dvouletá záruka v žádném případě neznamená, že má zařízení s vypětím sil vydržet dva roky a pak se má rozpadnout. To, aby zařízení vydrželo pět let, je zcela legitimní požadavek. A vůbec nejde o to, že by byl někdo kolenovrt – to neustálé vyhazování zařízení a výroba nových je obrovská zátěž pro životná prostředí, která z velké části není promítnutá do ceny mobilu. Takže já nevím, proč bych já měl doplácet na to, že je někdo kolenovrt a kupuje si levný šmejd, který za dva roky vyhodí.
Ta poslední věta vašeho komentáře je kouzelná – během záruky máte pokryto, že náhradní díl existuje, a nebo taky ne. Vskutku, záruka existenci náhradních dílů nijak neřeší.
Rika se tomu udrzitelny rozvoj... nemuzeme nechat devastovat prirodu proto, ze vyrobce chce maximalizovat zisk. Bohuzel zabranit tomu aby si nekdo co pul roku kupoval novy telefon a stary nevyhazoval se zarizuje tezko, ale v tomto pripade je moznost tlaku alespon na vyrobce, aby k tomu lidi nemotivoval nebo netlacil. Takze stejne jako jsou narizene napriklad normy pro maximalni vyzarovani vysilacu, zakazane chemikalie ve vyrobcich (treba freony v ledickach, olovo v cinu atp.), emise u motoru aut a na ochranu spotrebitele je stanovena minimalni dvouleta zarucni doba, tak lze uplne snadno vynutit i opravitelnost zarizeni a dostupnost nahradnich dilu. A protoze je jasne ze by si to vyrobce ohnul do neekonomicke roviny pro spotrebitele, tak mu lze naridit i mantinely za jakych to ma poskytovat (realna vyrobni hodnota baterie je v radu dolaru a upravy v ramci konstrukce zarizeni lze zahrnout v designu v ramci generacni obmeny).
Rika se tomu regulace a je to uplne normalni ve vsech odvetvich prumyslu a sluzeb, protoze koncovy zakaznik vzdy taha za kratsi provaz a "neviditelnou ruku trhu" casto pres prsty klepne monopol nebo oligopol ci kartelova dohoda. O tom, ze jsou nekteri lide ochotni tuhle planetu vlastnorucne podpalit kdyz jim to prinese zisk ani nemluve (a to se rozhodne nepocitam mezi ekologicke extremisty, ale vseho s mirou).
Tiše jsem předpokládal, že jde o telefon zakoupený v ČR. Proto je v závorce "dovozce". Prostě, pokud si telefon koupíte v ČR, měla by být po skončení dvouleté záruky ještě několik let garantovaná možnost opravit běžné závady za rozumné peníze. Na telefon objednaný z Německa by ten limit platil pro opravu v Německu. A ano, při objednání z Číny by byla vymahatelnost takového předpisu problém. To je ovšem u výměnné baterie nebo jednotného nabíjecího konektoru také.
Záměrem bylo zamezit trikům typu "opravíme za 39,9EUR + 150EUR za dopravu do servisního střediska na Novém Zélandu a zpět ." Výrobce by tak byl motivován dělat své výrobky lépe opravitelné a mít lokální servisy blíže zákazníkům. No a nebo mít baterii uživatelsky vyměnitelnou a prodávat ji v běžných e-shopech.
Ono by možná i stačilo kdyby se vyřešilo, jakou kapacitu má mít ta baterie po x měsících, aby to bylo reklamovatelné.
V současnosti vám totiž každý dává na baterii spíše nižšší záruku (0,5 roku) a je velmi obtížné prokazovat, že ta baterie je "vadná" z důvodu nižší kapacity.
Pokud vám po půl roce klesla kapacita na polovinu pravděpodobně vám to záručně neopraví - budou se vymlouvat, že je to vaše vina (špatně jste baterii nabíjeli/vybíjeli).
Trochu jiné to bude v situaci, kdy se jedná o chybu v návrhu, a takto vadné budou všechny baterie v sérii. To by znamenalo pro výrobce poškození pověsti pokud by to nevyřešil, a tak si na to dá pozor. Pokud by se to přesto stalo, bezplatně by vyměňoval baterie, za předpokladu, že se nebude jednat o nejakého "noname" čínského výrobce, který se jen přejmenuje a jede dál :)
Utěsnit dnes pomalu 20cm placku na kterou se běžně sedá, která se kroutí, padá na zem... dá o dost víc úsilí, než utěsnit pevné 3cm kolečko, které je celý život na ruce nebo na stole. Nejde jen o to, že je těsnění 5× delší, ale i o rigiditu těla. Aby byl 6" smartphone stejně tuhý, jako hodinky, musel by být o dost silnější než dnešních 7-9 mm.
Nastesti o tom me hodinky nevi. Za tech 10 let sem si uz asi pet krat menil baterku, a porad s nima chodim plavat...
BTW, rozdil mezi "vodotesne" a "vodeodolne" je vam znam, ze? U vodotesnych hodinek si clovek opravdu muze menit baterku sam. U vodeodolnych teoreticky take, akorat pak potrebuje tlakovou komoru na skousku. Proto se s vodeodolnymi hodinkami chodi radsi menit baterku k hodinari...
Mno, řekl bych, že je to obráceně - voděodolné jsou obvykle kolem 5 ATM (plavání, surfování) a vodotěsné alespoň 20 ATM (potápění). Rozhodně bych baterku nevyměňoval ani u jedněch - po výměně je třeba provést kontrolu těsnění kolem pohyblivých prvků, provést tlakovou zkoušku, zkrátka práce pro servis. A vůbec nejlepší je používat hodinky se solárním dobíjením, zde výměny baterie odpadají (př. https://www.shoppinginjapan.net/gwf-1000-1jf)
No to si myslím, že je větší problém. Že se vyhazuje hardware jen kvůli tomu, že výrobce není schopen dodávat nový software... Ono totiž vyrobit telefon s téměř stejnými parametry, ale jiným designem, je překvapivě jednodušší a marketingově zajímavější, než zaměstnat slušné programátory a udělat kvalitní a stabilní zařízení. Místo toho se chrlí nesmyslné množství srovnatelně špatného hardware s mizerným přebastleným software, který vznikal překupováním a narychlo dělanými drobnými úpravami, které jen zanáší nekompatibilitu a chyby.
Mám doma pár let starý tablet, který už nepoužívám a říkal jsem si, že ho namontuju v kuchyni na zeď jako přehrávač a minutku/hodiny. S hlasovým ovládáním to bude ideál, aspoň se to při mytí nádobí nebo vaření neupatlá. Nojo, jenže pro tuhle verzi Androidu není hlasové ovládání, což můj plán značně omezuje. A přitom nechápu důvod, když se to stejně celé zpracovává online na serverech...
Hlavně by se fakt mělo zatlačit na tvůrce SoC. Na jednom z telefonů které jsem měla (tuším Xperia Z3 Compact) padla snaha výrobce updatovat systém na novější Android na tom, že Quallcom nedodal drivery pro novější kernel. Dokonce vyšla beta Androidu pro jiný telefon ze stejné série, ale u té to skončilo.
Mna viac ako vymena baterie serie koniec sw podpory. Napriklad taky Pixel XL ktory chodi bezproblemovo uz treti rok, nema security updaty od 10/2019, kedy bola ukoncena podpora.
tady bych videl prostor pro dalsi krok, naridit vyrobcum Android(*1) telefonu/tabletu moznost odemknuti BootLoaderu a zverejneni zdrojaku jadra a to minimalne 1rok pred ukonceni jejich oficialni SW podpory...
ackoliv to muze znit jako diskriminace, u Apple je jednak ta sw podpora delsi a zaroven nejde o (v zakladu) o opensource OS... a vyrobci s ostatnimi OS bud BootLoader zamknutej nemaji, nebo nepouziva OS kterej by sel komunitne snadno nahradit...
"teoreticky" je lepsi mit povine odemknutelnej bt nekdy, nez nikdy, ale v kontextu toho aby nebyl uzivatel "nucen" k vymene stavajiciho telefonu urcite nepomuze (pokud ma zustat telefon zabezpecenej) odemknuti 1rok po ukonceni podpory vyrobcem, samozrejme ze u middle-high telefonu by to oteviralo moznost "repasu", nicmene tou dobou uz by byl zlomek/promile vyvojaru co by pro ten telefon OS pripravili, pokud by slo o 1rok pred ukoncenim podpory vyrobcem je MNOHEM vetsi sance ze by portoval nekdo z jeho aktualnich vlastniku co ho pouziva a oblibil si ho a chce ho pouzivat dale...
druha vec je ze telefony co byli primo uvedene (tedy nikoliv pozdejsi upgrade) s Android8 musi podporovat ProjectTreble, ktery by mel (a z praxe to overene nemam) podporovat GSI (General System Image), tedy universalni "(vrsek) ROM"(bez jadra/ovladace), u Android9 bylo tusim take neco ale ted mi vypadlo co a u Android10 je ProjectMainline kde i ten "vrsek ROM" je rozdelenej na casti s tim ze nektere systemove komponenty (ne APP ktere uz se deje davno) se budou aktualizovat primo z PlayStore... (i kdyz si nejsem vedom ze by mi do Nokia7Pro s A10 neco takove prislo)
nicmene i pres ty vsechny posuny k universalnosti a modularnosti, porad bude potreba nejake usili ze strany vyvojare kterej pripravi/odlani pro konkretni model nejake "drobnosti", takze 1rok pred ukoncenim podpory vyrobcem je takove rozumne minimum ktere nasobne zvysuje sance :-)
Ono by to podla mna celkom pekne uvolnilo cestu takym alternativnym predajcom refurbished telefonov, ktori to predavaju s custom firmware - nieco ako /e/ - https://e.foundation/e-pre-installed-refurbished-smartphones/
Podporilo by to lokalny biznis (kedze mobily uz vyrobit za konkurencie schopnu cenu zrejme nevieme) a zaroven to je este lepsi sposob ako "vyrabat" ekologicky telefon, nez kam to dotiahol Fairphone..
Tím, že baterie nejde vyměnit, získali výrobci možnost její umístění ještě více "optimalizovat". Nemusí mít pouzdro, může být natěsno a může být přišroubovaná. A hlavně tam mohou dát i baterii vyrobenou nebezpečnou technologií, například "Li-Po".
Takže buď se vrátíme na stromy a budeme používat větší baterie s nižší kapacitou, nebo budeme akceptovat, že několikrát týdně vyhoří nějaký dům protože se tam nějaký "pučmidrát" pokusil vyměnit baterii. Plus čas od času shoří autobus, protože se podobný člověk pokusí novou baterii prozkoumat už cestou z obchodu a upadne mu na zem. Ale hlavně ať se to nedozví děti, protože si dokážu živě představit, že o přestávce zkusí co se stane, když do baterie bodnou kružítko. Navíc se trochu bojím toho, co podobná baterie udělá v popelnici. Už teď staré telefony do elektroodpadu odevzdá jen zlomek lidí, s "vždyť je to jen baterka" to bude ještě horší.
Ne, tohle sice možná začalo snahou donutit uživatele měnit mobil častěji, ale dnes už jsme ve fázi, kdy tohle "baterie napevno" je obrovská technologická výhoda. Chápal bych legislativní požadavek typu "dodávat baterie a pomůcky na výměnu baterie všem servisům" (alias požadavek na opravitelnost). Ale požadavek "aby si to každý mohl doma sám vyměnit" je cesta do pekla. Rozdíl v tom je malý, ale podstatný: zda zmiňovaný pučmidrát (neodborník) dostane dva roky vězení za obecné ohrožení, nebo naopak milionové odškodné za psychickou újmu.
Pucmidrat, tesi mne. :)
Vymenil jsem v telefonech uz tak desitku "nevymenitelnych" baterii a par displayu navrch, sem tam jako bonus nejaky ten napajeci modul USB konektoru (ono je to opravdu vesmes lego akorat plne sroubku a jen velice vyjmecne je treba brat do ruky pajecku).
Pokut jde o otevreni pristroje, zada byla ve velke vetsine pristroju na kterych jsem pracoval nacvaknuta, nasledne se nekdy sundaval a nekdy taky nesundaval nasroubovany dalsi kryt a pod nim, pokud si odmyslim ze bateriee je prilepena celou svoji plochou (coz prave manipulaci s ni dela nebezpecnou kdy hrozi jeji protrzeni nebot nebyva tak tuha jako byly drive vymenitelne baterie s plastovym rameckem) tak prostor na ni je obodobny jako kdyz byla vymenna. Jen se misto kontaktnich pinu napojuje flex kabelem. Pod ni byva casto uz jen kovovy ramecek displaye na ktery je nalepena. Poku by se odstranila tedy prepazka ktera je "navic" za zadnim krytem a pouzity material (a prostor) se vratil na ramecek baterie, moc se toho nezmeni.
Napr. u Lenovo P70 byla nevymenitelnost vylozene tristni, nebot zadni kryt jde sundat uzivatelsky (kvuli sim a SD karte) a kryt pres baterii byl jen po jejim obvodu, byla dosazitelna a kryt se musel sundat zejmena kvuli pristupu k flexkabelu. Naprosto ucelova a neospravedlnitelna konstrukce vysmivajici se zakaznikovi, tak dooci byjici ze bylo nutne na nalepce zduraznit ze je nevymenitelna , staci videt prvnich 5s.
Ešte by mohli každému výrobcovi prikázať vyrábať aj jeden androidový model s hardvérovou QWERTY klávesnicou a bol by som konečne spokojný... koniec irónie.
Teraz vážne - veľmi sa mi toto miešanie sa do voľného trhu nepáči. Štáty by mali takéto regulácie používať len v kritických prípadoch. Lebo od postupu "vieme, čo je pre spotrebiteľov výhodné" je len krok k zákazu klobás, čokolády či zoskokov na padáku ("však čo ak by to zachránilo čo len jeden život, alebo čo len jeden rok dožitia")...
Nejsem si jist, ze je to krok spravnym smerem.
Jasne, je mozne vymenit baterii, pripadne vyjmout, kdyz telefon spadne do vody, ale za jakou cenu?
Predevsim dnes telefony pouzivaji prilepseni zad ze 2 duvodu:
1) zvysuje to konstrukcni pevnost
2) tesnost nejen vuci vode, ale i prachu
Oboje dohromady je dulezite zejmena pri noseni po kapsach. Nekde nic nevrze, z telefonu se nic neuvolnuje, neni prach na cockach fotaku atd.
Uprimne pokud bych si mel vybrat mezi moznosti vymeny baterie a soucasnou urovni konstrukce, vyberu si to druhe. A oboje najednou neni mozne.
PS: jeste nedavno jsem zurive hajil opacny postoj. Jenze pak jsem si udelal statistiku (z nekolika desitek mobilu v sirsi rodeine a znamych), jak dlouho slouzil mobil po vymene baterie do vymeny celeho telefonu a ukazalo se ze zpravila ne vic, nez nekolik mesicu.
Za sebe musím s EU výjimečně souhlasit, protože si myslím, že nejde vůbec o tenkost zařízení, ale pouze o to, že pak lidé opravdu raději koupí nové zařízení častěji. Dříve když baterie vydržela Xkrát více než morální opotřebení telefonu, tak se baterky samozřejmě vyměňovat dali. Dnes? No vážně, kdo by si reálně kupoval nový telefon každé 2-3 roky, když je to všechno nemlich to stejné (neřeším marketingová lákadla/lži...). Pokud to vymaže z trhu nesmyslné (skoro všechny, taky bohužel mám) telefony, který mají na zádech sklo, které klouže z ruky (takže si musíte shánět deb... šprcku), ještě lépe!
Nemám telefon ani 2 roky a už ho musím krom víkendů nabíjet každý den. Brzo mě taky tedy čeká nesmyslná obměna telefonu namísto obměny baterie. I když, u tohoto mě to tak nemrzí. Hodně mě to mrzelo u minulého, který právě vyměnitelnou baterku měl, záda měl ze super materiálu, který byl příjemný a neklouzal. Bohužel odešel USB port.
Ještě by to chtělo tuto úžasnou módu zrušit i u notebooků, ale je fakt, že tam se to s trochou šikovnosti podaří vyměnit každému.
To s tou trochou sikovnosti plati i u toho telefonu. Prvni vec co udelam kdyz mi nekdo rekne ze ma v haji baterku je ze otevru tytrubku a zadam "vyrobce model disassembly" a pokud je video (preferuju iFixit), je ve vetsine pripadu znacne jednoduzsi prace a pokud neni... ono toho moc jinak vymyslet nejde a holt musi byt clovek akorat opatrnejsi...
"Nebylo tomu tak ale vždycky, před deseti lety mohli uživatelé běžně vyměnit baterii jen po odejmutí svrchního krytu"...
A před ~ 20 lety byly mobily na tužkovky... to se teprve dobře měnilo a dobře se sháněly akumulátory (baterie na výměnu), co se k tomu vrátit nebo... ať jdeme s dobou na mikrotužkovky AAA ;)
Ale teď vážně, je to zase socialistický zásah do trhu, který se přizpůsobil zcela potřebám běžných uživatelů uživatele zpravidla neblokuje to, že baterie stojí za ... (je opotřebená), ale i další limity:
- podpora SW (OS nejde aktualizovat po tech 2 letech);
- uživatel chce nejnovější model
- s nejvíce foťáky na světě (a to už ten aktuální neposkytuje),
- s vyšším množstvím RAM, CPU, GPU aby stíhal nejnovější hry,
- s jinými featurami (podpora vyšších G, rychlejší WiFi)
- bez jiných nefunkčních (vadných součástí - prasklý displej, kryty aj.)
Tedy ačkoliv myšlenka zní jakoukoliv zeleně a ne okamžitě k zavržení, řeší to pouze malou část problému (jen jeden z důvodů, který vede k výměně telefonů průměrně po 2 letech); pokud nebudou řešeny i ty ostatní, významně se průměrná doba používání telefonů neprodlouží.
>Ale teď vážně, je to zase socialistický zásah do trhu,
No a? Trh je tak jako tak omezený. Alkohol a tabák od osmnácti, pyrotechnika s průkazem, auta na jméno, léčiva v nutné míře a na předpis, a třeba takový kokain je podle pravidel trhu nedosažitelný.
>který se přizpůsobil zcela potřebám běžných uživatelů
Běžný uživatel v současném stavu má dvě možnosti: kupovat nový telefon co dva-tři roky anebo investovat podobný peníz do toho, aby starý mobil udržel v chodu.
>uživatele zpravidla neblokuje to, že baterie stojí za ... (je opotřebená)
Protože ten mobil ani tak na novou baterii málokdy vydrží víc než den... Teda nový mobil. Já mám mobil daleko za hranicí "normální" životnosti jenom díky tomu, že je v něm vyměněná baterie. A plánuju tu baterku vyměnit ještě aspoň jednou.
> - podpora SW (OS nejde aktualizovat po tech 2 letech);
Taky by se mi líbila delší podpora. Ale s novou baterií (a bez poškození způsobeného blbostí předchozího majitele) se dá ten telefon provozovat z druhé ruky třeba na flashnutém OS. Nebo jako telefon na telefonování.
> - uživatel chce nejnovější model
Já ne - a spousta lidí, co nechce/nemůže do telefonu vrážet vyšší tisíce/desítky tisíc korun taky ne. Klidně bych si koupil dva roky starý telefon z druhé ruky. Baterie se opotřebuje sama, kdežto ostatní závady vyrobí ten předchozí majitel.
> - s nejvíce foťáky na světě (a to už ten aktuální neposkytuje),
Viz výše.
>- s vyšším množstvím RAM, CPU, GPU aby stíhal nejnovější hry,
>- s jinými featurami (podpora vyšších G, rychlejší WiFi)
Viz výše.
>- bez jiných nefunkčních (vadných součástí - prasklý displej, kryty aj.)
Viz výše. A nebo se k tomu telefonu nechovej jako hovado* (redakce doufám promine)
>Potřeba zabudované baterie navíc vychází z dalších požadavků: uživatel chce vodotěsný mobil nejlépe takový, se kterým se dá potápět;
Žádné takové choutky jsem ve svém okolí nezaznamenal. Do bazénu si telefon neberu, na dešti mi nikdy nezařval ani voděneodolný telefon.
>uživatel chce lehký a malý mobil;
No, ten telefon bude lehčí o to lepidlo, které lepí záda k předku a baterku dovnitř. Ne že by to byl takový rozdíl. A co se rozměrů týče, chci mobil, co udržím jednou rukou. Proto chci, aby byl natolik tlustý, že mi neprořízne ruku, když ho zmáčknu mezi palec a prsty. Můj mobil je ~6mm tlustý a nevidím důvody jiné než marketingové, aby se s tloušťkou šlo výrazně níž.
Závěrem: co mě na mobilu omezuje nejvíc jsou malé kapsy u kalhot a vyčvachtaný tlačítka hlasitosti. Přesto mám mobil čtvrtým nebo pátým rokem a mám v plánu ho ještě tak dva roky provozovat. To můžu jenom díky tomu, že jsem si vyměnil baterii - za asi čtyři stovky**, neboli necelou desetinu ceny celého telefonu.
[*]: nemyslím tím teď tebe, leda že by ses k telefonu jako hovado opravdu choval.
[**]: koupená z českého eshopu kvůli záruce. Dneska bych jí klidně koupil z aliexpresu za půlku té ceny.
Jo, tohle by se mi taky líbilo. Na to, že nejde vycvaknout zadní kryt a vyhodit baterie jen tak, jsem si celkem zvykl, ale to, jak je všechno lepené, je opruz. Záda kolikrát ještě jdou, ale ta baterie je vždy horor. Kdyby to bylo hezky na šroubky, bylo by to hned snažší a mnohem víc lidí by to dokázalo bezproblémů odservisovat doma - ještě teda by bylo potřeba, aby byla dostupná originální baterie (pokud jde o baterky, tak Ali moc nevěřím) za rozumnou cenu. V tomhle ohledu ale jsem u svých Huaweiů neměl problém, vždy byla originál baterie za pár stovek dostupná v českých e-shopech. Když se člověk dostal přes veškerá lepidla, nebyla výměna takový problém.
Blbosť,... za 1. s vymenitelným kritom je tu niekoľko problémov, napr. nemožná vodeodolnosť/vodotesnosť, rozmerové problémy, pevnosť zariadenia, etc... za 2. samo o sobe to moc nepomôže a telefóny sa aj tak budú vymienať čo by 2 roky lebo hardware sa u mobilov rýchlo vyvíja (zlepšuje), a preto že podpora softvéru je tak na tú záruku a nejaký rok, dve. A čo mám skúsenosť, tak životnosť batérií u Huawei mobiloch mám skúsenosť že je aj cez 5 rokov, a ono jde dať do mobilu s nevymenitelnou batériou batériu práve s omnoho väčšou kapacitou. Skôr by mali riešiť softvér u mobilov, donútiť výrobcov podporu aspoň 5 rokov.
Ano, v každém okamžiku uživateli s nějakou pravděpodobností mobil upadne, a pokud se to stane, tak se mu s určitou pravděpodobností rozbije displej. Čím delší doba uplynula od zakoupení mobilu, tím větší je pravděpodobnost, že se mu už rozbil displej. Svým výrokem jsem chtěl říct, že střední doba rozbití displeje je menší, než životnost baterie.
Navíc displej nemá dva stavy: nepoškozený a zničený. Na spoustě mobilů se nejdříve objeví jedna prasklinka na boku, pak jedna přes celý, pak pavučinka, pak pavučina přes celý, a někdy až potom se stává nepoužitelným. Což se pojmu "opotřebení" už trochu podobá, ne? :)
S morálkou ne. Pojmem "morální zastaralost" míním, že je zařízení už zbytečně zastaralé a překonané. V takové situaci se zpravidla nevyplatí investovat do údržby starého, neboť nové je levné a lepší.
Například, mám tu starší tablet, který stále můžu používat jako navigaci. Jenže když si koupím nový, bude se mu rychleji vykreslovat mapa a také se rychleji chytí poloha, protože kromě GPS bude mít i ty ostatní sítě. Celkově tedy ušetří čas.
Za sebe vidím dva důvody proč lidi mění předčasně telefony, než by bylo třeba:
* Displej - tvoří skoro 50% povrchu mobilu. A tak když si mobil hapá na zem, tak to dost často odnese zrovna displej. A výměna pak stojí skoro půlku původní ceny (samotný displej).
* Baterka - někomu vydrží 3 roky, někomu 1. A to i když se o ni bude dobře starat.
HW (CPU, RAM, disk) jsou dnes na takové výši, že když používáte telefon k běžným věcem (telefonování, psaní, brousení internetu) tak Vám vystačí na X let bez nutnosti výměny. Zmíněný SW masa neřeší, je jim to jedno.
Z toho mi vyplývá, že bych pouze uzákonil možnost výměny jakéhokoliv dílu tak, aby to nestálo to co nové zařízení až půlku ceny. Protože to mi přijde jako největší tlak na spotřebitele, aby si koupili nové zařízení.
27. 2. 2020, 19:30 editováno autorem komentáře
i kdyz to neni 5-7 let, tak jiz aktualne telefonu v edici AndroidOne maju zarucenou podporu aktualizaci 3roky (z toho prvni 2roky povysovani major verze), obsahuje (vicemene) cistej Android, zaroven ty (aspon)bezpecnosti aktualizace chodi kazdej mesic a ne 1x 1/4roku jako u nekterych co v AndroidOne nejsou...
btw: u AndroidOne nejde jen o middle/highend, ale i lowend napr. Nokia 2.2 za ~2500Kc
Když to tu tak čtu, tak je vidět, že existují dva tábory uživatelů. Jedni by ocenili možnost vyměňovat baterii sami, druzí mají rádi kompaktnost.
Myslím, že by se to dalo řešit variantně: a) buďto výrobce poskytne záruku i na baterii v délce 3-5 let, nebo b) musí umožnit výměnu uživatelem. Věřím, že pak by se na trhu objevily jak kompakty (a rizika by si výrobce započítal do ceny), tak i modely s vyměnitelnou baterií. V obou případech by se naplnil záměr: aby telefon nešel do šrotu jen kvůli baterii.
Mimochodem, servisní vyměňování baterií je ekologičtější. Nevěřím, že 100 % domácích uživatelů se starou popádí do speciálního kontejneru.
Pevně vestavěný akumulátor umožňuje konstruovat malá a tenká zařízení, v tom vidím jeho primární výhodu. Akumulátor totiž nemá pouzdro (!) a může být tím pádem velmi plochý a lehký. Zkuste si představit ty placky obestavěné plechem - nutně by potřebovaly více místa a konstrukce mobilu by musela být jiná, tužší.
Někde jsem četl že záruka na baterie je jen JEDEN ROK (?). Právě ty vestavěné lehké Li-Pol s úžasně velkou kapacitou, dle mé zkušenosti, tu velkou kapacitu rychle ztratí, vydrží míň cyklů, hůř snášejí horko a víc kusů je nekvalitních.
Reklamovat baterku že tenhle kus se (ve srovnání s jiným kusem, 2x lepším) moc nepovedl... nestojí za námahu. Reklamovat celý noťas/mobil/tablet že vydrží 60% toho co by měl... ještě horší. Nekvalita nebo nestabilita vestavěné baterie se špatně prokazuje a špatně měří. Rovnou to celé vyhodit, když je to šmejd.
Výměnnou baterii mám víc pod kontrolou.
Možná ta EU bude aspoň jednou k něčemu dobrá. Můžou určit aspoň takových 6 let záruky u vestavěných baterií. Kolik zákazníků to využije, to se uvidí. Ať zaplacená cena odpovídá ekologické zátěži.
Se zárukami je to složitější. Výrobce odpovídá za vadu. U baterie se musí odlišit, jestli se jedná o vadu, nebo o opotřebení.
Současná zákonná úprava presumuje, že v prvních šesti měsících se má za to, že vada byla už v době koupě výrobku. Tedy v prvních šesti měsících by musel prodejce prokázat, že se jedná o důsledek špatné manipulace, nebo opotřebení. Od sedmého měsíce, pokud prodejce reklamaci neuzná, je na Vás prokázat, že je to vada a ne opotřebení. V praxi s tím neztrácejí čas a reklamaci uznají. Jak dlouho reklamaci uznávají, je už na rozhodnutí prodejce.
Někteří výrobci aut reklamace baterií neuznávají vůbec, považují je za spotřební náplň. I na tomto pohledu něco je, baterie nemůže vydržet funkční neomezeně, ani kdyby byla používána v ideálních cyklech. Ale samozřejmě, pokud se ukáže, že třeba celá výrobní řada baterií odchází, jako reklamaci to uznají.
Na spotřebiteli je tak trochu sledovat svoji zkušenost, která značka vyrábí kvalitně, dobře se staví k servisu a k reklamacím. Nařízení a zákony mohou zajistit, aby nedocházelo k úplným křivdám, ale žádná zákon nikdy nedokáže zaručit, že ochrání každý jednotlivý případ. Spotřebitel je sice slabší strana obchodního vztahu a potřebuje chránit, ale stále je to jedna ze smluvních stran. I on si nese za svůj výběr část odpovědnosti.
U auta (se spalovacím motorem) se ta baterka ale dá vyměnit. Ať mi nabídnou mobil se stejnou možností, tedy s takovou možností výměny aby mě opotřebovaná baterie nemotivovala ke koupi nového výrobku. Myslím že to je podstata věci a má smysl současnou zákonnou úpravu změnit.
Vypsanou propisku vyhodím celou, náplň neřeším. Je spotřební. Tentýž princip uplatnit na akumulátor prostě nechci.
U noťasu je pro mě výměnná baterka jediná pohodlná možnost jak prodloužit výdrž (u mobilu jsem to používal taky, dlooooouho). Přibalím do batohu dvě další baterky a noťas vydrží víc než celý víkend. Přestože už má víc než 5 let.
Doufám že až budu chtít nový notebook tak se bude něco s výměnnou baterií vyrábět.