Tím, že baterie nejde vyměnit, získali výrobci možnost její umístění ještě více "optimalizovat". Nemusí mít pouzdro, může být natěsno a může být přišroubovaná. A hlavně tam mohou dát i baterii vyrobenou nebezpečnou technologií, například "Li-Po".
Takže buď se vrátíme na stromy a budeme používat větší baterie s nižší kapacitou, nebo budeme akceptovat, že několikrát týdně vyhoří nějaký dům protože se tam nějaký "pučmidrát" pokusil vyměnit baterii. Plus čas od času shoří autobus, protože se podobný člověk pokusí novou baterii prozkoumat už cestou z obchodu a upadne mu na zem. Ale hlavně ať se to nedozví děti, protože si dokážu živě představit, že o přestávce zkusí co se stane, když do baterie bodnou kružítko. Navíc se trochu bojím toho, co podobná baterie udělá v popelnici. Už teď staré telefony do elektroodpadu odevzdá jen zlomek lidí, s "vždyť je to jen baterka" to bude ještě horší.
Ne, tohle sice možná začalo snahou donutit uživatele měnit mobil častěji, ale dnes už jsme ve fázi, kdy tohle "baterie napevno" je obrovská technologická výhoda. Chápal bych legislativní požadavek typu "dodávat baterie a pomůcky na výměnu baterie všem servisům" (alias požadavek na opravitelnost). Ale požadavek "aby si to každý mohl doma sám vyměnit" je cesta do pekla. Rozdíl v tom je malý, ale podstatný: zda zmiňovaný pučmidrát (neodborník) dostane dva roky vězení za obecné ohrožení, nebo naopak milionové odškodné za psychickou újmu.