Hlavne at to neudelaji narychlo a at neprijdou s nejakym z navrhovanych nesmyslu typu nahradit celorocne pasmovy letnim.
Tenhle "argument" asi nikdy nepochopím. V čem jako "vyhovuje" lépe? Že když je na budíku sedmička, tak se člověku vstává lépe, než když tam je šestka? Že venku u grilu se lépe vysedává, když je na hodinkách osm než když tam je sedm? Že když ručičky ukazují 12 v noci tak člověk lépe usne než když ukazují 11? Jako proto, že lidi jako ty si navykli, že dětičkám začíná škola v 8 ráno a že večerní televize začíná ve 20:00 a přes to nejede vlak, tak se musí kvůli tomu změnit měření času na totální nesmysl? Vždyť to má asi podobnou "logiku", jako předefinovat 1 volt jen kvůli tomu, aby lidi v zásuvkách mohli mít krásných, kulatých 100 V, protože to číslo je "hezčí" než 230.
Na Rootu jde krásně vidět, jak se logická a sociální inteligence často těžce nepotkávají. Když je na budíku šestka, tak se nevstává hůř, než když je tam sedmička, ale jaksi to dává méně smysl, když mi práce začíná tehdy, když je tam osmička.
Ano, venku u grilu se lépe vysedává, když je na budíku osm, protože když je tam sedm, tak jsem tam sám, jelikož tam nebudou pozvaní kamarádi, kterým práce končí až když je na budíku šestka.
Atd.
Z tvého komentáře je zase krásně vidět, že ta "sociální inteligence" nemá s inteligencí nic společného. Chytrému napověz, hloupého kopni. Tak tedy:
Je opravdu absolutně nezbytné, aby práce začínala, když je na hodinkách osmička? Fakt budeme měnit už po několik staletí zavedený systém měření času jen proto, že někteří lidé prostě potřebují mít na hodinkách číslo 8 když nastupují do rachoty? No, jen si to představ, že jedné noci poslední říjnové neděle posledního roku platnosti letního času se posunou hodinky ze 3:00 na 2:00, tak, jak mají zhruba být podle astronomických poměrů, a zároveň se všechny časy, jízdní řády, otevírací doby, televizní programy atd. změní na o hodinu dřív - pokud by chtěla mít většina lidí režim letního času celoročně. Takže světelné podmínky budou přesně stejné jako za letního času, pokud jde o vstávání a návrat z práce, akorát holt si nebudeš odpíchávat v 8:00, ale v 7:00 a tvoji pozvaní kamarádi budou mít padla, když je na budíku pětka, a ne šestka, takže v sedm už můžete vesele chlastat u grilu a slunce vám k tomu bude svítit asi tak ze stejné výšky nad obzorem jako téhož dne o rok dříve ve 20:00 SELČ. Fakt byste to nerozdýchali? Byl by to pro vás nepřekonatelný problém? Vy prostě nezbytně potřebujete u toho grilu sedět v osm - i za tu cenu, že půlnoc je v 1 ráno a poledne v 1 odpoledne, ale hlavně teda aby do té práce se šlo na tu osmičku a hlavní vysílací čas bedýnky na zábavu aby začínal v 8 večer - to je to podstatné, jo? V 7 by to nešlo...?
Jen teda znova zopakuji to, co už tu taky bylo napsáno - totiž, že v Rusku taky zavedli celoročně letní čas, ale po pár letech přeci jen ty hodiny upravili na ten "normální", pásmový, protože ti astronomové a naši předkové, kteří se po staletí řídili podle slunečních hodin, asi přeci jen nebyli takoví pitomci, jak si někteří myslíte, a přišli už dávno na to, že těch dvanáct v poledne a dvanáct o půlnoci je asi přeci jen nejlepší kompromis.
"Myslím, že chybně předpokládáte, že všechny instituce jsou otevřeny diskuzi o změnách pracovní doby..."
Když se finančák dokáže přizpůsobit lidské lenosti a poslední týden před termínem podání přiznání daně z příjmu prodloužit otvírací dobu až do deseti večer, a to jenom kvůli šlompákům, co to nechávají na poslední chvíli, proč by se nemohli přizpůsobit většinové poptávce? Btw, úřední věci mají jít vyřídit elektronicky, osobně by tam neměl člověk co pohledávat.
"A i školy začínají už desítky let v 8 ačkoli o tom že je to nevhodné už se vedou léta diskuze."
Kdo říká, že začínají vždycky 8? Na vlastní kůži jsem jeden rok zažil 2x týdně začátek v 7:05 a jiný rok 1x týdně v 9:20...
A prozradím ti tajemství. Škola má zřizovatele, který si může dupnout a na školu zatlačit. Na zřizovatele (většinou městský úřad) si zase můžou dupnout voliči. Takže pokud by se objevilo uskupení ve městě, který by slíbilo posun začátku školy na část roku a vyhrálo, systémem padajícího lejna to dolítne až do ředitelny a ředitel je v pozici "změň to, nebo končíš". To, proč se to neděje, má jednoduchý důvod - část lidí to neřeší a další část neví, že se to dá změnit...
Tak to pozor, ty lidi to odevzdavaj na poslechni chvili z ciste pragmatickych duvodu. A je videt, ze tys s byrokratama nikdy nic neresil. Me trebas uz priznani vratili s tim, ze sem ho dal moc brzo tak at si ho podam znova. Od ty doby ho podavam vzdycky az posledni tejden.
Uz s taky trebas stalo, ze si v unoru soudruzi vzpomeli, ze ten formular je spatne a ze je to treba udelat znova na novej formular atd atd. A to nemluvim o takovych vecech jako akce "prelepka na spz", kde nejdriv vyrvavali ze vsichni maj prijit a !!!zaplatit!!! prelepeni spz lepikem ... aby to pak cely zrusili, takze ti co to radne odlozili na poslecni chvili to uz vubec nemuseli absolvovat.
A i školy začínají už desítky let v 8 ačkoli o tom že je to nevhodné už se vedou léta diskuze.
Takže proto, že spousta škola v ČR začíná v 8, i když mohou začínat později, budeme posouvat celou Evropu do UTC+3? Někdo si zase vzpomene, že obchody otevírají moc pozdě, a bude chtít celou Evropu šoupnout do UTC-1. Ne, řešit lokální problémy šoupáním časového pásma celé Evropy opravdu není dobrý nápad.
Zapomínáte také na to, že se bavíme o zrušení střídání normálního a letního času. Takže pokud by někdo chtěl zachovat současný stav, bude muset v zimě a v létě začínat jinak, což je zase změna pravidel. Dává tedy mnohem větší smysl domluvit se tak, že se zrušením střídání času se přehodnotí časové rozvrhy i v těch zkostnatělých institucích, než se pokoušet trefit nějaké nesmyslné časové pásmo, které se přizpůsobí všem lokálním anomáliím.
Promiňte, ale já jsem celou základku (resp. do 5. třídy) chodil do školy na 9. hodinu. V Sasku se zase chodí pokud vím na 7:30. Upřímně, chodit na 8 hodinu není až tak běžné, jak se možná domníváte, tak bych to neprezentoval za fakt.
Je jasné, že pásmový čas také tomu astronomickému odpovídá, pokud vím, jen přibližně v závislosti na poloze. Rozhodně je lepší být více méně správně až na pár "drobných", tedy z mého pohledu třeba jednotky minut, než být špatně o hodinu a těch pár "drobných".
To, že jsou instituce zkostnatělé a lidi si to nechají líbit je vizitka naší politické morálky a přístupu každého jednoho z nás.
Ano, to je přesně ta nízká sociální inteligence, o které jsem mluvil. Ne, opravdu není problém v tom "co je na hodinkách". Problém je v tom "jedné noci se všechno změní o hodinu dřív". Ty předpokládáš, že lidi jsou roboti co se jim řekne "posuňte všechny časy všude o hodinu" a oni to udělají. No, neudělají, protože to nejsou roboti a bude v tom akorát hrozný bordel. Posunout časové měřítko je prostě jednodušší jak organizačně, tak náklady.
Já zas nechápu tu autistickou touhu mít na ručičkách 12 když je slunce nad hlavou. V čem vadí, když v poledne nebude slunce přesně nad hlavou? Ale KONKRÉTNĚ! Zatím jsem tu neviděl jediný argument, jen pseudoargumenty typu "v poledne má být dvanáct" (není to pravda ani se SEČ, respektive je to pravda jen někdy a někde"), "je to přirozené" (celý sevřený čas je nepřirozený), "dělalo se to tak dříve" (dříve mělo lokální čas každé město) nebo "prostě to tak musí být", což není vůbec žádný argument. Popravdě, jediný reálný argument co mě napadá je, že pokud budeš chtít určovat sever podle hodinek, budeš muset odečítat jednu hodinu. A to mi přijde poněkud málo.
Aha, takže aby na poledníku byl střední okamžik poledne ve 12 a den byl okolo něj symetricky rozložený, to je "autistická touha". Zatímco požadavek, aby škola dětem začínala, když je na hodinkách osmička - to je podle tebe potom co? Mimochodem - na gymplu, kam jsem chodíval, se začínalo v 7:45 a když byly laborky, tak od 7:00 v kuse do 8:30.
Fyzikálním analfabetům se to těžko vysvětluje, ale definovat si v podstatě můžu co chci, jak chci. Zpravidla se ale volí taková definice, která je rozumná, dobře se s tím pak počítá, vychází z nějakých symetrií a objektivně změřitelných bodů. Pokud by třeba Evropská komise vydala nařízení, že topit se může až při poklesu teploty pod 0 stupňů, dovedu si představit, jak národní vlády vydají zákon o tom, že od září do dubna se stupnice teploměru posouvá o 5 stupňů nahoru. Ale při rušení celého toho nesmyslu by mi požadavek vrátit se k tomu normálnímu způsobu měření teploty opravdu nepřipadal jen jako nějaký autistický fetiš s protiargumentem, že lidi si zvykli na to, že topit se začíná když teploměr ukazuje nulu a přes to nejede vlak.
Stručně a krátce - autistická touha je to, co považuješ za pádný argument ty. Požadavek vycházet z astronomických poměrů je racionální. Pokud to nechápeš, tak sice možná máš "sociální yntelygency", ale věz, že s opravdovou inteligencí to nemá nic společného. A já se domnívám, že o takovýchto věcech by měli rozhodovat spíše inteligentní lidé, než "sociální yntelygenťy".
(Navíc kdo tvrdí, že lidem by víc vyhovoval letní režim i v zimě, když to ještě nezkusili? Spousta z nich si to jenom myslí, protože nejsou schopni domýšlet do důsledků.)
Mě to nepřijde hloupé mít půlku dne v hodinách, když je slunce prakticky v půlce dráhy na obloze z pohledu ze země. Rozhodně to umožňuje (jak jste zmínil) např. orientaci podle slunce a hodinek a nemusíme se spoléhat na lišejník, který třeba zrovna v té oblasti neroste. Taky sluneční hodiny počítají s tím, že v poledne je slunce skutečně "nad hlavou". Nechtěl bych je všechny předělávat.
Ono ten pásmový čas, který je tomu astronomickému docela blízko a je rozhodně z globálního hlediska poměrně praktický (ano, je to kompromis) má něco do sebe oproti např. letnímu času, který je vykonstruovaný pro nějaké ekonomické cíle.
Nejhorší na tom samozřejmě jsou ty změny, které by odpadly, ale když už něco opravujeme, tak by bylo lepší to dělat podle nějakých fyzikálních pozorování a celkové praktičnosti.
Nechápu, proč hned máte potřebu argumentovat ad hominem s autismem. Autismus je porucha, pořádek je cnost. Rušit nadbytečné posuny ať už trvalé nebo dočasné podle mě podporuje pořádek a nemá nic společného s duševními poruchami.
Myslím, že sis dal vlastní gól.
Po staletí zavedený systém měření času se plynule přizpůsoboval každodennímu východu a západu slunce. Hotovo, konec. Pokud tomuto nerozumíš, asi jsi nikdy nebydlel na vesnici. Náš současný systém je tomuto na hony vzdálený. Je to dáno především odtržeností městského života od přírody a jejich cyklů. Takže tvé argumenty a vše co z nich vyvozuješ leží na vodě.
S pobavením sleduji posedlost některých diskutujících tím, že přece ve 12:00 musí být slunce v nadhlavníku. Je to o to komičtější, že tento argument (který navíc platí jen pro úzké pásmo) není o nic pádnější, než argumenty protistrany. Jsem přesvědčen, že v konečném důsledku bude pro nás rozhodující, co si zvolí Němci. My se jim přizpůsobíme.
Západu slunce se přizpůsoboval tzv. italský čas, který se používal ve středověku i u nás. Dodnes ho ukazuje pražský orloj. Den byl rozdělen na 24 hodin, se západem slunce odbila 24. hodina a začal nový den (proto se u nás Štědrý den a Mikuláš slaví večer o den dříve než by měl - protože podle toho středověkého způbou měření času je to vlastně správně, hned od prvního okamžiku toho nového dne, který nezačínal půlnocí, ale západem slunce). Výhodou bylo snadné určení okamžiku západu pozorováním posledních paprsků slunce z vhodného místa - v případě orloje z věže radnice, takže nebyl problém hodiny pravidelně seřizovat, což bylo i při absenci minutovky u středověkého hodinového mechanismu nezbytné alespoň tak jednou týdně; hodiny tenkrát neměly kyvadlo, ale tzv. lihýř, který nebyl moc přesný. Nevýhodou bylo, že se v průběhu roku postupně ubíralo a přidávalo pár minut ke každému dni, aby ten západ slunce mohl být každý den ve 24 hodin. Tenkrát si s tím samozřejmě hlavu nelámali. V současnosti je orloj seřízen na středoevropský čas místo pražského, což představuje odchylku 2 minuty 18 sekund od astronomických poměrů na pražském poledníku. Až půjdete někdy okolo, tak čas západu slunce tedy odečtete snadno tak, že se podíváte, s jakou římskou číslicí se na ciferníku kryje arabská číslovka 24 toho tmavého ciferníku po obvodu. Akorát pozor - na pražském orloji se letní čas nenastavuje, celoročně ukazuje středoevropský.
Vedle toho existoval i tzv. babylonský čas, který měl den rozdělený na 2x12 hodin, přičemž slunce vycházelo odbitím 12. hodiny, poledne bylo v 6, zapadalo ve 12. Zřejmou nevýhodou bylo, že hodina v denní části byla jinak dlouhá než hodiny noční části a navíc se ty délky postupně v roce měnily. I tento čas se dá dodnes odečíst na pražském orloji (arabské číslice v modré části "římského" ciferníku).
Od roku 1547 byl u nás oficiálně zaveden tzv. německý čas, který v podstatě odpovídá tomu našemu, den začíná půlnocí, ale seřizuje se podle místního poledníku - na pražském orloji římský ciferník. Neboli přinejmenším 470 let používáme čas, kdy je den symetricky rozdělen na 2x12 hodin půlnocí a polednem.
Suma sumarum - čas byl vždycky v historii odvozen od nějakých astronomicky významných bodů. Pokud tvrdíš, že argument večerní televize ve 20:00 je přinejmenším stejně pádný, tak se nech vyšetřit. Možná budeš výsledkem sám překvapen. Naši potomci v budoucnu by si museli ťukat na čelo, jaká dementní doba muselo být to 21. století, když vymýšleli takové hovadiny, jaké tu prezentuješ.
dejme tomu, že mám zaměstnání, a mám tam být každý den v 08:00. tím, že se mění čas, se pro mě ale nic nezmění. druhý den ráno už platí nový čas, já ale mám být v práci stále v 08:00, takže přestože se posunul čas, já vstávám ve stále stejnou hodinu - v 06:30, není to že bych najednou vstával v 05:30 namísto v 06:30. jediná změna tam je v tom, že podle toho kam se čas posouvá, je jedna noc v roce o hodinu delší, a jedna noc o hodinu kratší. takže grilování ve 20:00 bude furt ve 20:00. bez ohledu na to jestli je letní nebo zimní čas. a všichni v práci budou končit v létě ve stejný čas, jako v zimě. změna je pouze v tom od kolika - do kolika svítí slunce. takže zůstane-li nám zimní čas, v létě bude dřív tma (dnes je vidět v létě do dejme tomu 22:00, tak se zimním časem to bude jen do 21:00) zároveň ale taky bude dřív svítat (dnes v létě svítá dejme tomu ve 04:00, tak se zimním časem to bude už ve 03:00). kdyby to bylo naopak - zůstal by nám letní čas, tak by v zimě namísto v 08:00 svítalo až v 09:00 a namísto toho aby bylo vidět do 16:00, bylo by vidět až do 17:00. imho bych zachovat ten správný čas - to je ten co platí v zimě. letní čas je ten o hodinu šoupnutý.
Blblost. To je problém pochopit, jak funguje ve fyzice měření čehokoliv? Stanoví se velikost jednotky a pak vyjadřuješ rozdíl dvou hodnot v počtu jednotek. Pokud jde o jednu hodnotu, tak ta je daná jako rozdíl proti pevně dané referenční hodnotě. Tady máme danou jednotku (sekunda) a referenční hodnota je půlnoc. Čas se měří periodicky od půlnoci do půlnoci jako počet sekund s tím, že počet přetečení (půlnocí) se dává do kalendáře.
No a co je to ta půlnoc? Okamžik, kdy je Slunce nejdál od zenitu. Takže ty jednou vstáváš cca 19800s od půlnoci, podruhý cca 23400s od půlnoci. A přijde ti to stejný? Asi by sis měl zajít k doktorovi nebo na doučování matematiky.
Nemusí na 500 dní, stačí vyrovnat měsíce na 28 dní, https://www.inverse.com/article/41737-28-day-calendar :), když ti jde o počítání
To je více méně římský výmysl. Když vezmete lunární kalendář, tak si nepomůžete.
Buď to bude jednoduché, tedy po mohamedánsku, pak budete mít nový rok v nejrůznější roční období, a jaro bude začínat každý rok jiný den jiného měsíce.
Nebo budete mít lunární kalendář více méně v souladu s ročními obdobími, ale bude to židovsky složité (občas vložený měsíc), ale i tam můžete zapomenout na to, že dejme tomu slunovrat je více méně fixně určen nějakým datem (měsícem a dnem v roce), bude se to pohybovat v rozmezí měsíce,ale aspoň jen jednoho.
Takže nakonec ten římský, po gregoriánské reformě, vychází ještě docela dobře na všechno, s výjimkou měsíčních fází.
Tak ono do roka se vejde těch měsíců 13 a nejen občas. Na tom podle mě není nic složitého. Správný začátek roku by měl být asi navázán na slunovrat. Ten 1. leden je prostě neopodstatněný. Jinak je zajímavý třeba i Mayský kalendář s přestupnými týdny jednou za nějaký ten cyklus, ale to už je relativně složité. Současný Řehořův kalendář je podle mě mimo.
Ó Adonai!
Lunární rok je o 11 dnů kratší, než sluneční.
To je ta drobná Mohamedova nepřesnost, která jim z kalendáře dělá dost nepoužitelnou věc (leda že byste byl vklodlak a úplněk byl pro vás klíčovou informací).
Tohle židovský kalendář řeší tak, že 7 krát za 19 let vloží za měsíc adar ještě druhý měsíc adar (adar šeni) a tímto přestupným rokem se kalendář srovná se solárním, takže měsíc nisan (se svátky pesach) připadne vždy na začátek jara.
Proti tomu je náš přestupný rok s 29. únorem trivialita a gregoriánský kalendář velmi praktický.
Ostatně i proto na účtence z izraelského obchodu máte datum podle občanského (gregoriánského) kalendáře - i když jen to datum a částka jsou údaje, které bez znalosti ivritu dokážete přečíst.
Ten rozhovor robil pre ZDF. Takže aj vyjadrenie sa pravdepodobne týka Nemecka, ktorému letný čas vyhovuje lepšie. Česká republika samozrejme bude môcť zostať na zimnom čase, ktorý lepšie vyhovuje jej. Nevýhodou samozrejme bude to, že pri prechode hranice do Nemecka bude Čech musieť meniť hodinky. Ale čo čakať, keď sa ľudia rozhodli pre zrušenie zimného/letného času.
Proč podle tebe Německu vyhovuje letní čas, tedy GMT+2 lépe? Pokud nám vyhovuje standardní čas, tedy GMT+1 lépe než letní, tím méně by měl letní čas vyhovovat Německu, které je na západ od nás a tedy by mělo přičítat méně, protože je blíže Greenwichi. Vždyť už teď je v tom bordel, kdy Španělsko, část jehož území se nachází západně od greenwichského poledníku, používá středoevropský čas. Výsledkem je, že v 11 večer je tam ještě světlo a lidé choděj večeřet v 10 večer, obědvaj ve 2 a vstávaj v 9. Jestli si zafixují letní čas, tak to tam bude úplně jak u blbejch na dvorečku. Mimochodem je to důkaz, že lidé se spíš přizpůsobují tomu přirozenému času. Takže když tam mají čas o dvě hodiny oproti normálu posunutý, tak si posunuli celý denní program o ty dvě hodiny. Žádná ranní ptáčata se z nich nestala kvůli tomu jejich superletnímu času, co tam mají v létě.
Neustále mám pocit, že většina lidí vůbec nechápe, co je časová zóna, pásmový čas, poledník, proč se čas měří tak, jak se měří, neumí si představit zeměkouli na své dráze okolo slunce, nechápe, jak to celé funguje, ale zato mají potřebu do toho hrabat.
Bloomberg to zjednodušil. Primární zdroj zde http://europa.eu/rapid/press-release_IP-18-5302_cs.htm stručně řečeno: určení času je na národních úrovních, hlavní je že se nebude měnit.
Jenže to ne vždy je jednoduché.
Velké podniky mají návaznost na jízdní řád MHD a ten se například oficiálně mění jen jednou ročně. Takže posun může znamenat, že se lidé nedostanou do práce / z práce.
To samé škola.. k čemu je Vám posun pracovní doby u zaměstnavatele, když to samé neudělá škola, kam chodí Vaše děti.
A pokud to udělá, tak co budou dělat ti, kteří si posun u zaměstnavatele nevymohli?
A pokud vymohli, co když potřebují na úřad a ten posunuté úřední hodiny nemá?
Takhle můžeme pokračovat až obsáhneme celou populaci a vlastně vyrobíme časovou zónu, jak ji známe dnes.
MHD má většinou relativně dobré intervaly, i když pravda, ne vždy. Nicméně firmy většinou normálně komunikují s dopravním podnikem o pracovní době a počtu zaměstnanců (aspoň co vím z Brna) a ten relativně pružně nasazuje spoje. Co se školy týče, tak stejně tam je pořád rozvrh o nultých hodinách a začátky na druhou hodinu (tzv. na devět)- čili rozvrh se může taky upravit (a to nemluvím o nutnosti změnit ten 180 let starý systém). Co se týče úřadů, bylo by fajn se posunout už do 21. století a řešit všechno elektronicky. Jako hlavně bych řekl, že si musí konečně všichni uvědomit, že jsme lidi a měli bychom se tak chovat - čili bychom měli být schopni se domluvit. Je úplně běžné, že zaměstnavatel vychází vstříc zaměstnancům, co jim nevyhovují spoje při příjezdu do zaměstnání. Ano, jsou firmy, co to neumožní, a na druhou stranu ano, jsou zaměstnanci, co toho zneužívají. To tak prostě je. A jestli se bude, nebo nebude kvedlat časem to prostě nezmění.
předřečník má pravdu, mimo velká města jezdí autobusy ušité na míru právě velkým podnikům, není na výběr pokud nechci jet vlastním autem.
Změna jízdních řádků není tak snadná, někdy ta návaznost může být širší a opravdu změna v průběhu roku je u nás netradiční a těžko uchopitelné i vzhledem k povinnostem objednavatelů (kraje, města) a zákonům.
> MHD má většinou relativně dobré intervaly
Ve městě. V některých venkovských oblastech jste rád za 3 (slovy: tři) autobusy za den (do práce, do školy, domů).
Podívejte se proto raději na intervaly vlakové a meziměstské (nebo příměstské) autobusové dopravy. Pak na návaznosti na mezinárodní spoje a třeba sloty pro (mezinárodní) nákladní vlakovou dopravu.
To je sice pravda, ale bylo to spíše opomenutí z mé strany (protože jsem sám ve městě). To M tam bylo navíc.
Ve městě je občas jen problém se intervalem, začátkem a koncem provozu na okrajových linkách, které rozváží zaměstnance do fabrik se směnným provozem. Ti řidiči totiž také mají rodiny, které chodí do školy, k lékaří a podobně.
Mimo město je ta synchronizace velký problém už dnes. A změna pracovní doby dvakrát ročně by způsobila chaos. Změna časové zóny nezneplatní pracovní dobu ani jízdní řády, takže pro tuto oblast je administrativně jednodušší (zase je potřeba evidovat a zaplatit delší směny, s tím se ale stejně počítá i kvůli jiným důvodům).
Jasně, to s mimoměstskou veřejnou dopravou nerozporuji. Co se změny jízdního řádu týče, tak mohlo by to být častěji, jen kdyby se chtělo (tam to asi hodně brzdí byrokracie). Z mé zkušenosti DPMB mění jízdní řád každou chvíli, většinou podle nějakých výluk. Mimo to je jiný jízdní řád v pracovní dny, v sobotu, v neděli a o svátku, o prázdninách. Takže chaos už v tom nějaký je a změny podle změn pracovní doby 2x za rok by v tom určitě neudělaly zmatek větší. Obecně mám pocit, že co se týče té příměstské (a jiné) veřejné dopravy, tak je tam obrovský úbytek spojů, protože "všichni" na vesnicích mají nějaké "auto". Ale to je na jiné téma.
To je zase blabol ... prave posun casu 2x rocne zpusobuje zdaleka nejvetsi problemy prave v doprave, a stoji stovky miliard v ramci EU. Prave dopravci na tuhle kokotinu nadavaji ze vsech nejvic. Protoze musej 2x rocne resit, ze se jim nevejdou vlaky na trat (a proto skoncej trebas v pulce trasy) nebo stojej nekde hodinu ve stanici pri opacny zmene(a misto 1/2 hodinu jedou cestujici z A do B hodinu a pul) nebo ze firove a ridici prekrocej povolenej cas rizeni atd atd.
O nepretrzitych provozech ani nemluve, o tom nemas ani paru. Leda kkt jako ty si muze myslet ze proste nekdo zustane v praci o hodinu dyl ... lol. Bych chtel videt jak vysvetlujes, ze to letadlo spadlo proto, ze si prece musel ridicimu o hodinu natahnout smenu kvuliva zmene casu.
Náš zimní čas (CET) je "astronomicky správný" na patnáctém poledníku, nikde jinde. Což jakž takž platí pro Prahu, ale do toho pásma spadají v rámci EU místa se zeměpisnou šířkou od -9° (kde by "astronomicky správně" bylo UTC-0.6) po +24° (kde by "astronomicky správně" bylo UTC+1.6). Takže na obou stranách se dostáváme až tak daleko, že geograficky by to mělo být o dvě pásma vedle. Ttolik k "astronomické správnosti"... (Mimochodem, mimo EU (v Norsku) to sahá dokonce až po 30° východní délky, což je přesně UTC+2.
Proč je astronimický čas ten správný? Protože to tvrdíte vy?
Jaké měření teploty je správné? To od 0°C nebo to od 0K.
Jinak ale souhlasím, bylo by ideální zůstat na zimním čase a zákonem přeplánovat všehny události o hodinu dřív. Jenže o takové zákoně se tady nejedná. A nejsem si jistý že by šel udělat a byl závazný a dosáhl zamýšleného efektu.
Nejde o to, aby měli všichni stejný čas, ale aby měli jen jeden a ten správný. Pravé poledne půlka dne (12:00) a je definované jako okamžik, kdy je slunce nejvýš nad horizontem, letní čas by se vlastně neměl nazývat časem, stejně jako se palcům neříká centimetry. Zrušení časových pásem nikdo nenavrhuje. Defaultní stav by měl být ten, který se co nevíc blíží realitě.
Mimochodem, některý HW/SW si neporadí ani s časovým pásmem*, natož pak s časovými pásmy a zároveň se střídáním času. Hypotetický příklad:
Mám dvacet typů kamer různé intelifence a SW na ukládání záznamu a logování pohybu. Jak bude vypadat časový údaj na záznamu (přímo z hodin kamery) a log záznamů pohybu v době změny letního času na zimní? Budou se lišit časové záznamy na videu oproti logu, bude v logu dvakrát do roka hodinová díra/překrývání nebo dokonce oba případy současně?
* Dvě nové tiskárny, jedna relativně chytrá (a funguje) a druhá se tak jen tváří. Má nastavené správné časové pásmo poštovního serveru. Problém je, že čas odeslání zprávy ze skeneru se snaží korigovat jak tiskárna tak server, takže zprávy, které z této tiskárny odcházejí, jsou o 2 hodiny posunuté oproti očekávání. Odhaduji, že to ještě budu muset dvakrát do roka manuálně posunovat.
No a nejlepsi jsou appky ktere uzivateli vse serviruji podle ISO 8601 ale interni log bezi v UTC... no a pak uzivatel reportuje bylo to v case X kdyz mi vyskocila chyba...a nikdo nevi jestli to byl jeho mistni cas, cas na serveru ktery je na druhem konci sveta nebo utc... no to je taky realita:)
U časového pásma, které se roztahuje přes 35 stupňů zeměpisné šířky a 2,5 hodiny mi přijde jedno, jestli to bude o hodinu dopředu nebo ne, protože slunce opravdu nad hlavou ve 12:00 má minimum lidí v té časové zóně. Akorát se to celé víc posune na západ. Ve Španělsku a Francii se tomu přiblíží, ve východní Evropě zase vzdálí.
Nemusí mít stejný, ale s tou celkovou změnou musí souhlasit všechny země EU (je to i v tom prohlášení od Junckera). A jelikož to má vliv na ekonomiku, dopravu, školství... tak to nebude tak jednoduché. Už jenom přenastavení všech systémů a verifikace správnosti bude stát pěknou hromádku peněz.
No administrativně je jednodušší mít letní čas (všichni si posunou hodinky) než řešit světlo jinou pracovní dobou pro léto a zimu (stejný efekt, ale větší chaos).
V létě je prostě užitečné využít toho, že světlo je dříve a prodloužit si aktivní den.
V zimě je to skoro jedno (do práce za tmy, domů za tmy). Ale na podzim a na jaře je fajn vstávat/pracovat za světla.
Ať se na to dívám jak chci, tak to střídání CET-CEST je pro mě asi nejrozumnější kompromis.
No, já třeba ani v zimě do práce potmě nechodím, s nepřirozeným časem GMT+2 bych asi už musel a toho, kdo by mne k tomu donutil, bych proklínal jeden každý den, kdy bych tak musel vstávat. A, nemůžu si pomoct, ale posouvat nějak časem proti přirozenému slunečnímu (víc než je nezbytně nutné - to dělení Země na 24 časových pásem když jsme se rozhodli mít 24 hodin v rámci dne vyplývá tak nějak rozumně) mi přijde prostě úchylné.
Ani mi tu silenou barmu nepripominej. Pripadal jsem si jako typicky cechacek-jouda-developer s vidlema v ruce a prazakem na zadech kdyz jsem si myslel ze nikdy nebudu takove blbe zony potrebovat. A ejhle. Asi cely mesic bylo treba a zarizeni neumela vcetne satelitniho telefonu.
Ale ono to uplne presne neplati ani pro polednik. V prubehu roku ten slunecni cas utika az o cca 15min.
Navic poledne = pul dne mezi vychodem a zapadem Slunce, co neni totez, jako Slunce nejvyse na obloze.
Ale jinak souhlas GMT+1 je nejlepsi aproximace pouzitelna pro normalni zivot.
Mimochodem kdy ze je nejkratsi den v roce? Clovek by cekal, ze ten den vyjde Slunce nejpozdeji a zapadne nejdrive a ono to tak neni :-) Nejdrivejsi zapad je +- 13.12. (na Lucii, proto to prislovi) a nejpozdejsi vychod Slunce je az +- 3.1.
Jistě. Ale, jak píšete, systém s 24 časovými pásmy je asi nelepší aproximace pakliže chceme mít den o 24 hodinách a konstantně plynoucí čas. Průšvih nastává, když se do toho začnou montovat státy a politici, a vymýšlejí svévolné kraviny (jako je třeba SELČ, nebo jedno časové pásmo v Číně, která se rozpíná přes pásem 5 (jednu dobu to, mám dojem, tak zkoušeli i v SSSR, což asi bylo vtipné, protože v některé části země pak museli mít poledne někdy v polovině noci)).
Priznám sa, že tento problém som pochopil vďaka KHL a Chabarovsku (ten je časovo problém aj pre Moskvu a nie je to najvýhodnejšie miesto Rusak ani zďaleka). Tam začína byť problém ako urobiť čas zápasu, aby ho videli aj priaznivci druhého klubu a zápas sa neskončil v iný deň, ako sa začal..
27. novembra 2012
Výprava „belasých“ odletela z bratislavského letiska M. R. Štefánika do Ruska v utorok o 12:10 SEČ a po medzipristátí v Novosibirsku pristála v Chabarovsku po viac ako jedenástich hodinách o 23:25 SEČ. (09:25 ráno miestneho času)
Zápas s Amurom Chabarovsk je na programe v stredu o 9:00 SEČ (19:00 miestneho času), čiže už o viac ako deväť hodín po prílete. https://www.webnoviny.sk/slovan-caka-rano-v-chabarovsku-po-dlhom-lete-tazky-zapas/
Ježiš to je zase výplod. Co teba NHL? Jak to udělat, aby to po světě viděli příznivci klubu a co když někde skončí druhý den? A co olympiáda? Proboha co když některé státy budou mít disciplínu v noci nebo v 5 ráno? A když i zápas pak v jiném časovém pásmu skončí i druhý den tak se stane co jako? Přestane platit výsledek? Ouuuu, vem si, že Silvestra nemají všichni najednou .....................................................
Proboha je jedno v kolik to hráli, ten fyzický čas mezi zápasy jim nikdo dodatečně nesebral ...
Ani ne, v rusku jezdi prakticky odkaziva podle moskevskyho casu vlaky, coz ale neznamena, ze lokalne na nadrazich nemas mistni casy odjezdu. A je to tak opet z ciste pragmatickych duvodu, protoze nemuzes prece po firech chtit aby neustale prepocitavali jestli maj zpozdeni nebo jestli jedou moc brzo, natoz po ostatnich jestli tu vyhybku maj prehodit ted nebo az za 2 hodiny.
niečo ako USA
Podle pravidel EU přechod nastává ve všech časových pásmech současně, v 1:00 UTC (tzn. 2:00 SEČ, resp. 3:00 SELČ), poslední neděli v březnu, resp. říjnu.
V USA a Kanadě letní čas začíná dříve a končí později než v EU, druhou nedělí v březnu, resp. první nedělí v listopadu
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Letn%C3%AD_%C4%8Das
V prvých sezónach sledovania NFL na prekvapilo, že som zmeškal prvú hodinu zápasu, lebo namiesto v nedeľu o 19:00 začal o 18:00 v tom októbri/říjnu
Píši pod vlastní reakci.
Kašlu celkem na mínusi, mrzí jen trochu.
Mám ale dotaz na Linuxáky a to právě o času. Používám. Linux a W10. Jakmile se přepnu do Linuxu, čas se změní i ve Windows. Někdy o 2, jindy o 3 hodiny. Máte někdo stejný problém? Rychle to jde ve Winech napravit vypnutím a znovuzapnutím automatikckého seřízení času.
Tohle si neodpustím: EU je sračka i s Junkerem., stejná, jak dřív SSSR. Nesrovnávejte soudruhy s Ruskem a fašisty s Německem. Díky
Pavel
buď si Windows přepnout do UTC nebo na linuxu (systemd - např. ubuntu) zavolat
timedatectl set-local-rtc 1 --adjust-system-clock
Tím řekneš linuxu, že má z RTC načítat lokální čas a nikoliv UTC, jaký tam čeká.
PS: pokud by musel řešit všechny problémy najednou, asi by nic nevyřešil :), hlas 5mio lidí je už značný, stejně to musí schválit všechny vlády, budeš mít šanci se k tomu u nás vyjádřit
"Tohle si neodpustím: EU je sračka i s Junkerem., stejná, jak dřív SSSR."
Blbost. Dva největší rozdíly:
1) Nikdo necenzuruje, co říkáš. Jinak už by tady tvoje protievropská poznámka nebyla a měl bys jiný starosti. Třeba jako jistý A. Navalnyj tenhle týden (v Rusku se nic od dob SSSR z pohledu osobní svobody nezměnilo - máš právo chlastat a držet hubu)...
2) EU nestojí na boji části společnosti proti jiné části té samé společnosti (proletariát proti buržoazii), ale na spolupráci na úrovni celých států (volný pohyb osob, kapitálu a zboží).
1) Ano, skutečně už za výroky nečeká SNB. Ovšem novodobá cenzura, tzv. politická korektnost, zuří jako lesní požár. Lidé nejsou zváni do pořadů, pořádají se na ně mediální hony, končí ve svých zaměstnáních, autocenzura je pomalu stejná jako dříve .... překrucují se slova oněch hříšníků, dávají se jim veřejně urážlivé a dehonestující nálepky často zkřivených významů, čelí mediální šikaně a provokacím, jsou rušeny a blokovány účty - viz. německo a FB, německo a fb účty rodin znásilněných a zavražděných dívek ... Lidé s opačnými názory, např. na migraci jsou paušalizováni jako neonacisté, fašisté a rasisti - to je nejenom cenzura, ale hlavně hnus co se nám tu děje, ať už máš na témata názor jakýkoliv.
Děti jsou na školách indoktrinovány programy jako Výuka evropských hodnot, Multikulturní hodnoty vedle normální výuky (které jako pilotní jely ve Zlínském kraji) - jediný rozdíl je v tom, žeš takové programy nemají punc marxistický, ale evropský - a ten je teď "veřejně" institucemi označen dobrý - stejně jako tehdy byl ten onen ...
2) Jaktože ne? Státy mají své zájmy a každý si logicky tlačí své - migrace, daně, pobídky, dotace, monopoly na suroviny a výrobky - např. likvidace chovů prasat u nás, mléka, vajíčka, skot, dotují se odvětví uměle do boje proti jiným státům (např. to zemědělství)... staví se na základě "západních" doktrín kuřáci proti nekuřákům, tlustí proti štílým, mladí proti starým, ženy proti mužům ..... místo kompromisních iniciativ jsou štědře dotovány z evropských ale i státních peněz agresivní hnutí narušující soužití
Ta věta, kterou jsi k 2) napsal je ta krásná a logická myšlenka, se skutečností má společné jenom to, že EU je nadnárodní .Ostatně se podívej, komu odhalovali nedávno sochu - hint: Marx
@Petr M
Zkus se zamyslet nad tímto - není to dlouhé,neboj ....
https://www.youtube.com/watch?v=MjGyDGhbphA
@K>
Ještě že ty jsi nehlupák smozkem. Nic takového jsem nesrovnal, odpovídal jsem na @Petr M: "nikdo nic necenzuruje" a hned v první větě i uznávám že přímo vězení za to nehrozí - hned první věta: "1) Ano, skutečně už za výroky nečeká SNB ... " - tak kdo co srovnává nehlupáku s mozkem?
Ne za všechno se chodilo do gulagu a nechodilo se do gulagu jenom kvůli svobodě slova. Ale jelikož mám pochopení pro méně nadané jedince pominu, že původní poznámka srovnání EU a SSSR se netýkala vůbec svobody slova a gulagu, nýnbrž způsobu debilního řízení.
Takže suma sumárum, já reagoval na "nikdo nic necenzuruje" ad 1) 2) a do toho sisi ty, nehlupák a smozek dosadil původní výrok který se týkal něčeho jiného - bravo, brilantní ...
@hawarn_diskuze
Ne, reagoval jsem na jedno křivé obvinění s urážkou a nyní na jednoho diskuzního posměváčka ... Ale když jsi tak ochotný vždycky přispěchat a zkusit si na někoho plivnout, mohl bys iniciativně konečně vysvětlit,proč ti obhajoba vlastního názoru připadá jako bulení?
Nikdo nešel do gulagu za vyslovení podpory Stalinovi. Dnes jsou v Americe cenzurováni pro-Trumpovští, v ČR pro-Zemanovští autoři. O cenzuře rozhodují nepřátelé státu. To se v SSSR nedělo.
Trump si na to sám mnohokrát stěžoval.
"Social Media Giants are silencing millions of people. Can’t do this even if it means we must continue to hear Fake News like CNN, whose ratings have suffered gravely. People have to figure out what is real, and what is not, without censorship!"
https://twitter.com/realdonaldtrump/status/1032954224529817600?lang=cs
@mmm
Nikdo nešel do gulagu za vyslovení podpory Stalinovi...
:-D
Ne, to opravdu nešel.
Tys klasicky přešel pointu.
Trump si samozřejmě může stěžovat na to, že média, která "nejsou jeho", "cenzurují" hlasy, které mu lezou do zadku. Ale kdokoli z ostatních může na toho idiota publikovat oslavné písně, pořádat srazy, točit adorační filmy, prostě cokoli.
Kdežto v klasickém bolševickém systému je to o možnostech "neoficiálních" hlasů ÚPLNĚ jinak.
Zkusím to ještě jednou: ta profláknutá demogracyje není o tom, že všichni musí dělat (psát/hrát/zpívat/...), co chce aktuální věrchuška, ale o tom, že těm, kterým ta věrchuška nevyhovuje, mohou svobodně (bez rizika trestu) dělat pro ty "svoje" to samé.
PS: U nás někdo cenzuruje třeba ty Ovčáčkovy vejšplechty?
"Nikdo nešel do gulagu za vyslovení podpory Stalinovi."
No nevím, jak v SSSR (neznám konkrétní jména), ale v ČSSR by se toho našlo plno.
Normalizační prezident soudruh Gustav Husák takže komunistická svině na třetí, taky svýho času seděl v lágru. Pak jsou tady akce "tytyty bububu" na soudruhy, takový soudruh předseda vlády Slánský by mohl vyprávět. Kdyby ho komunisti nepopravili za to, že byl komunista...
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rudolf_Sl%C3%A1nsk%C3%BD
"Dnes jsou v Americe cenzurováni pro-Trumpovští, v ČR pro-Zemanovští autoři."
To chceš jako říct, že Aeronet cenzuruje Ovčáčka, nebo že někdo postavil ke zdi "redaktory" Sputniku?
"O cenzuře rozhodují nepřátelé státu. To se v SSSR nedělo."
Dobře, definujme nepřítele státu. Já vidím jako nepřítele státu toho, kdo vědomě a cíleně pracuje na tom, aby stát poškodil.
Komunisti měli takovou podivnou představu, že ve státě jsou dva druhy lidí - buržoazie (podnikatelé) a proletariát (zaměstnanci) a že proletariát musí utopit buržoazii v jejich vlastní krvi. Takže v podstatě teror a šikana části obyvatelstva, taková "občanská válka light". Pokud tomu nevěříš, přečti si Marxův Kapitál, nebo minimálně komunistický manifest.
Jak to dopadlo v SSSR netřeba referovat. Hladomor v Rusku roku 1917 je jeden z mnoha příkladů (úroda byla na polích, ale nikdo nevěděl, jak ji sklidit a co s ní, protože kdo to věděl, byl v gulagu).
Cenzuru řídil výbor KSSS. Té samé KSSS, která byla zodpovědná za rozdělení společnosti a násilí na té části, která se jim nelíbila. Takže cenzorem byl nepřítel státu.
"Trump si na to sám mnohokrát stěžoval."
To ale není argument, že se to opravdu děje. Stavění se do role oběti je často zbraň podvodníků a sociálních inženýrů - vyvolání soucitu a pak manipulace. Rath byl přece taky oběť šílenýho státního zástupce (i když měli nahraný, jak se bavil o tom, kolik od koho dostane na úplatkua chytli ho se 7M v ruce). Takže tomu neuvěřím, dokud nepředloží ověřitelný důkaz.
Sociální inženýr je ten, kdo používá emoce skupiny lidí nebo jednotlivců k tomu, aby je nějak manipuloval ve svůj prospěch.
Do závorek můžeš doplnit slovo, co ti vyhovuje.
Strach - "Koukej, jaký jsem chudáček, co mě ti (cikáni) udělali! (Slepici) (ukradli) a (sežrali)! Vidle a hrr na ně, než i tobě (vyplení) (kurník)! Oni (kradli), tak se na nich zahojíme!" - výsledky verze s židy jsou vidět v Osvětimi.
Soucit - "Koukej, jak si na mě ti (novináři) zasedli a jak píšou, že jsem (řídil opilý). Vůbec to není pravda, jenom hledají, jak ubližovat! A já mám kvůli nim problémy a musím (skončit ve funkci)" - nezávisle na sobě několik politiků a dalších exotů, cílem je zůstat u koryta.
Naděje - "Holky, a víte, že (ve vás zůstane háček po bývalých partnerech)? A to vám bude znepříjemňovat život. Ale nepodléhejte panice, mám řešení. (Odháčkování.)" - Guru Jára
Vztek - "Hele, jak se tady ti (imigranti) roztahují! Se*rou se sem ve velkým a (zabíjí koťátka)..." (Ovar, Bureš, Pitomio hledají podporu voličů s IQ houpacího koně)
A další, jako třeba chtíč, zvědavost,...
Hrát si na ublíženýho, aby vzbudil soucit a skrz něj dosáhl odpuštění, protože udělal kravinu a nemá koule to přiznat, je klasika. Pokud je jediný důkaz jeho tvrzení, tak sorry.
Víš, co je rozdíl? Jestli jde primárně o konflikt práv (já mám právo říct svůj názor, ale soused má taky právo říct svůj názor a ne papouškovat ten můj), nebo jestli smíš říkat jenom co ti schválí vrchnost.
To vyloučení ze společnosti ale není problém sociálního/právního systému, to je problém toho, že lidi nechápou, jak se svobodou pracovat. Příklad:
- Pepa má svůj názor. Má právo ho zveřejnit, tak to taky udělá.
- Pepovi se přihlásí pár lidí se stejným názorem a vytvoří si svou diskusní skupinu (mají právo mít a hlásat ten názor, mají právo se sdružovat).
- Pepa a jeho parta přesvědčí o svým názoru dalších pár lidí.
- Když se Pepovi ozve oponent a Pepa zjistí, že se možná mýlí, Pepa nepřemýšlí o racionálních argumentech. Má svoje nepochybující obdivovatele a teď ho najednou někdo - jaká to hrůza - shodil. Tak začne urážet a mstít se.
No a takhle vznikne několik skupin s různým názorem na stejnou věc, ale místo toho, aby se bavili mezi sebou a poznali věc i z jinýho úhlu pohledu, tak vyhledávají lidi, co je v jejich pohledu utvrzují. Ty přijímají nekriticky a na ostatní koukají s despektem a mají potřebu urážet místo diskuse.
A je empiricky dokázáno, že čím je "názor" větší kravina, tím víc kopou do ostatních*.
Jo, politická korektnost je hnus, problém nevyřešíš, dokud ho správně nepojmenuješ.
*) Když jsem viděl tvou hysterickou reakci na můj komentář a ty odskočený odkazy na YouTube, hned jsem si vzpomněl na jednoho agresora, který dokopal chlápka, na odchodu se otočil a šel si kopnout ještě jednou. Tohle není racionální diskuse na logickým základě, ale tvoje reakce potvrzuje, že jsem šlápnul na kuří oko dogmatika.
@Petr M
Má reakce se ti zdála histerická, avšak "v tvém klidu" mě kvůli názoru a nějakému podkladu klidně srovnáš s chlápkem který do někoho kope na zemi? Víš, pro mě, jako slušného člověka, je to dost silná urážka.
To video jsem připojil dodatečně, oprotože mě to dodatečně napadlo, ale kam jsem ho měl dát? Kdyby někdo reagoval přímo na ten koment, tak to odskočí pod něj a už to nebude mít souvislost ....
Jo, je to pravda. Popudil mě výrok, že dnes už cenzura neexistuje. Promiň, to je lež, nebo minimálně totální nevědomost. A protože nechci podporovat tento svět politické korektnosti - o které s korektně tvrdí že neexistuje - tak mi nezbývá než se ozvat s nadějí, že čím více lidem to dojde, tím dříve se toho zbavíme. Jiná možnost není. A to video mě dodatečně napadlo připojit aby ses mohl podívat na druhou stranu mince. To vyloučení ze společnosti, resp. ta mainstream politická korektnost, sice není problém právního nebo sociálního systému, ale instituce státu a lidé v nich tuto korektnost používají, budují a rozšiřují. Tím pádem to sice právní problém není, ale týká se všeho ostatního veřejného dění. O to možná ještě horší. U nás. Např. v tom Německu už je cenzura FB problém skutečně právní.
PS: Proč dogmatik? Chápu že to slovo zná pro prosťáčky úderně, ale mé názory jsem vysvětlil a dokonce i podložil a nikomu je nenutím, jenom se nestydím se ozvat když to uznám za vhodné nebo když se mi chce ...
"Popudil mě výrok, že dnes už cenzura neexistuje."
Ona je otázka, co nazveme cenzurou. U nás jsem ji v tom, co tady prezentuješ (cenzura Zemanovců atd) nezaznamenal.
Máme tady víc svobody, než leckde na západě. Zkus v reichu propagovat využití jaderné energie a máš problém s policajtama, tak zapšklí jsou to odpůrci jádra, že propagaci JE dali na úroveň popírání holokaustu. Nebo hned vedle, Angela a její fundamentalismus. A jak tak jdeme po směru hodinových ručiček, v Polsku je tabu přiznat, že někteří spoluobčané byli udavači a vydírali za války židy, že když nebudou lepit, předají je gestapu...
Průšvih je jenom v tom, že s tou svobodou zatím neumíme zacházet... Ani Konrád Henlein nás nepoučil.
Každé časové pásmo má skutečné pravé poledne jen na svém středovém poledníku. Okrajové poledniky jednoho časového pásma se tedy liší o hodinu - co se týká pravéhopoledne. Vadí to někomu?
Kdo potřebuje k životu aby pravé poledne bylo vždy ve 12 hodin?
Vadí někomu že na severu Evropy je v létě delší den než na jihu? A že za polárním kruhem slunce v létě nezapadne?
Ještě o tom by mohli v EP hlasovat a už to bude jako když soudruzi chtěli poručit větru dešti... :-)
Střídání času pozbylo energetického významu kvůli kterému byl kdysi zaveden, protože spotřební křivka elektřiny se zásadně změnila. A přesto se mně líbí, že je v létě večer déle světlo a že mě slunce nenutí vstávat ve 4 ráno... jednoduše - letní čas mně prodlouží aktivní den.
Až si budu chtít aktivní den prodloužit ještě více, přestěhuji se na sever Švédska :-)
A až se mně přestane líbit že ve 12 hodin není slunce v zenitu, přestěhuji se přesně na středový poledník kteréhokoliv časového pásma na světě....
Společenský význam změn času spatřuji snad jen v tom ,že 2x ročně se rozpouta veřejná diskuse o škodlivosti změny času a jak se s tím lidé nemohou vyrovnat.... což je z mého pohledu nepochopitelné, protože přes 30 let pracuji v nepřetržitém režimu a zatím ještě žiju.
Co je proti tomu 2x do roka změna o 1 hodinu ?
"A přesto se mně líbí, že je v létě večer déle světlo a že mě slunce nenutí vstávat ve 4 ráno... jednoduše - letní čas mně prodlouží aktivní den."
Ja moc nevidim duvod proc by mi svetlo melo prodluzovat aktivni den - na vetsinu aktivit denni svetlo v 10 vecer opravdu nepotrebuju.....
A uz jsi slysel o necem, co se jmenuje zavesy nebo zaluzie? Jestli me probudi svetlo ve 4 nebo az v 5 je mi srdecne ukradene, nadavat budu v obou pripadech.....
> na vetsinu aktivit denni svetlo v 10 vecer opravdu nepotrebuju
Zahrada, sport, .. v létě se sklízí dle světla (jak doma tak v zemědělských provozech). V 9 večer jsem dříve běžně býval venku. Ne každý sedí doma u TV nebo počítače.
> A uz jsi slysel o necem, co se jmenuje zavesy nebo zaluzie?
Slyšel. A taky slyším ty ptáky co se budí se sluncem. Příroda prostě nějak časové zóny ignoruje a jede podle slunce. Jen člověk si myslí, že se ho to netýká. Někdy si projděte statistiky ohledně depresí a sebevražd v severských zemích s polárním dnem / nocí.
Tady asi někdo nepochopil....léto bude stejný jako teď. A děti co nemají školu za rohem tak chodí za tmy tak jako tak.....doporučuji se podívat na toto
https://www.cnews.cz/wp-content/uploads/2018/07/Greenwich_GB_DaylightChart-696x547.png
Realita je taková, že v době letního slunovratu stejně u nás ani nemáš astronomickou noc. To jako hodinovmý posunem zařídíš ráno tmu? V letošních vedrech se naopak osvědčilo vylést kolem páté, chvíli něco dělat venku, pak si stáhnout předokenní žaluzie a vyrazit do práce. Protože odpoledne by už venku nic dělat nešlo (ráno bylo přijatelných 22, odpoledne 37 ve stínu).
Co se zimního slunovratu týká, máme od východu do západu slunce dobu kratší, než je běžná pracovní doba a tam, kde dělají 12ky, denní světlo nehrozí v zimě vůbec.
Je to o hospodaření časem, ne o tom, aby si člověk nechal diktovat někým shora, co a jak má dělat jak nějaký ovcoid.
Čas se účelově posunoval už v dávných dobách, a to před téměř 400 léty když Švedi obléhali přes 4 měsíce Brno v r 1645 generál Torstensson řekl že pokud toho dne v poledne město nepadne tak se dají na ústup. Ta informace se dostala k veliteli Brna.
Když brňanům docházely síly před obrovskou přesilou Švédů nechal velitel Brna zvonit poledne na Petrově už v 11 hodin ... Švedi se dali na ústup a Brno bylo zachráněno a od té doby dosud se v Brně zvoní poledne v 11 hodin.
Takže s pomocí LETNÍHO ČASU brňané přemohli osmnácti násobnou přesilu Švédů.
Zdarec jak s... do Štatlu s nejstarším letním časem na světě ! :-)
Jsem rád, že evropská komise zruší střídání času.
Vadilo mi to kvůli dětem a jejich dennímu cyklu, který jim to vždy na pár dní rozhodilo a my je museli dřív budit, než jsou zvyklý nebo je posílat dřív do postele, aby byly vyspalý.
Také mi vadilo neustále přenastavování hodin, hodinek a programovatelných termostatů. Celkem to bylo třeba 10 přístrojů různými systémy nastavování, které po půl roce člověk zapomněl.
Spíše bych byl pro celoroční letní čas GMT +2. V zimě je lepší, když slunko zapadá v 17 hod než už v 16 hod. Člověk si trochu toho světla užije a není zalezlý a nečumí hned na bednu.
Ráno když jsem v práci a děti ve škole, tak ať je tma třeba do 9.
S tím celkem souhlasím, i když já osobně bych spíš hlasoval pro GMT+1...
Obzvláště batolata a školkové děti mají se změnami času problém. Alespoň ty mé a ty z mého okolí. A ten problém je/byl opravdu citelný až v rámci pár týdnů. Přenastavování času je v současnosti podle mne jen bezúčelná buzerace.
ja jsem absolutne proti stridani casu. Me to vzdycky rozhodi minimalne na 4 mesice.
Ovsem kterej idiot vymyslel, ze by se mel zavest UTC+2 na cely rok, toho bych povesil za koko.. do pruvanu. Normalni cas je UTC+1.
Vsichni co tady skuhrate, ze +2 je lepsi, protoze je vecerr dyl svetlo. Proc teda nevstanete o hodinu driv???? Vsimnete si, ze od te doby co je nesmyslny cas dyl nez normalni, se lidsky zivot posunul radove o hodinu dozadu. Vstava se pozdeji, vicemene jak by se vstavalo pri normalnim case a chodi se spat po pulnoci. Kdyby se zavedl na furt normalni cas, lidi budou vstavat trochu driv a svetlo bude stejne.
A ze neni potreba vedet v kolik hodin je vlastne poledne? Schvalne, kdo to tvrdi, tak at odpovi bez rozmysleni - v kolik hodin se na plazi nejvic spalis? Je to v 11 nebo ve 13 nebo v kolik vlastne? Kdy je vlastne slunce nejvys? Nevis, co?
Do prkele s letnim casem!
Ou, tak to je nemilé trpieť takou hypersenzitivitou. To máte v podstsate pokazený celý život. Byť viazaný na presný čas kedy chodiť spať a kedy sa budiť musí byť strašne obmedzujúce. Ja chodím spať v rozmedzí 21:00 - 02:00 a som v pohode. Neviem si predstaviť, že by som bol obmedzený na presný čas ako vy, že vám len hodinová odchýlka spôsobí také zdravotné problémy. V podstate nemôžete cestovať na dlhšie vzdialenosti (alebo si to musíte rozložiť na viac úsekov), zúčastnovať sa spoločenských akcii, ktoré trvajú do neskorej noci a podobne, všetko musíte mať počas dňa dobre naplánované aby ste neprekročili ten limit, kedy musňite ísť spať.
BTW niesu na taký hypercitlivý biorytmus nejaké lieky, ktoré by vám pomohli? A ako sa tá vaša choroba vlastne volá?
Dovolím si reagovat na Váš argument - proč tedy nevstanete o hodinu dřív? Protože noční klid je v rozmezí 22.00 - 6.00? Co třeba takový řemeslník s vrtačkou? Bagrista? Mají začít řádit v 5.00? To by se Vám líbilo? Můj argument zní - maximální využití denního světla pro práci venku. Ne všichni mohou pracovat při umělém osvětlení. Pokud dojde k posunu rušení nočního klidu o hodinu, nemám se zavedením stálého času (UTC+1) problém. Ale jak by na posunutí nočního klidu večer na 21.00 reagovali např. provozovatelé restaurací, zábavního průmyslu? Vy? Protože byste doma na zahradě musel být po 21.00 zticha? Svět není jednobarevný.
"Protože noční klid je v rozmezí 22.00 - 6.00?"
No tak se prostě ve vyhlášce změní dvě čísla. No problem.
"Co třeba takový řemeslník s vrtačkou? Bagrista? Mají začít řádit v 5.00? To by se Vám líbilo?"
Budeme si hrát na emoce? Mě se nelíbí třeba to, že už rok a půl je u nás zavřená silnice a stejně to musím vydržet. Práci je holt potřeba udělat.
"Můj argument zní - maximální využití denního světla pro práci venku."
Takže v létě brzo ráno, když nehrozí úpal a lípp se pracuje.
A v zimě je to jedno, protože to venku funguje jenom havarijní četa (potrubí praskne nezávisle na tom, kolik ukazují hodiny na věži) a silničáři na odklízení sněhu, kteří stejně mají non-stop pohotovost. A stejně v zimě část 8.5h směny bude tma, ať s ní šibuješ jak chceš.
"Ale jak by na posunutí nočního klidu večer na 21.00 reagovali např. provozovatelé restaurací, zábavního průmyslu?"
Úplně normálně, prolobovali by si u senátorů ústavní stížnost na změnu regulace, ústavní soud to nechal uležet a pak řekl, že při schvalování návrhu nebyla porušena pravidla pro přijetí zákona a že omezení tohoto typu tady bylo už před tím a nevadilo jim, takže je stížnost bezpředmětná. Zaskřípou zubama a podvolí se.
"Vy? Protože byste doma na zahradě musel být po 21.00 zticha?"
Tohle je o dohodě. My to máme třeba tak, že neděláme sousedům problémy kvůli grilovačce s rádiem do půlnoci jednou za dva měsíce, oni nemají problém, když jednou za dve měsíce posedíme pod pergolou u vína my... Je to o přece o toleranci a domluvě, proč hned tahat do všeho paragrafy a soudy jenom proto, že se dva debilové nedokážou dohodnout přes plot...
"Svět není jednobarevný."
Není, ale to je právě důvod hledat kompromisy s minimem diktátu, aby zůstal barevný. Regulace tu paletu totiž pěkně omezuje.
Jeste lepsi jsou kvetinove hodiny -
https://www.gardena.com/cz/zivot-v-zahrade/zahradnicky-magazin/kvetinove-hodiny/
Tam je fixnuty fungovani pod mrakem.
ted je otazka jestli cela tahle sarada s letnim/zimnim casem neni jen kourova clona pro zakryti neceho MNOHEM ZASADNEJSIHO ???
Europeans Take “Upload Filter” Protests to The Streets
https://torrentfreak.com/europeans-take-upload-filter-protests-to-the-streets-180815/
Prvni pokus loutkovodicum Evropske komise nevysel, takze to smradlavy ho.vno drobet navoneli a prebalili a hura jde se do dalsiho kola "demokratickeho hlasovani"..... na EU zpusob.
New Campaign Aims to “Save Music” Ahead of EU Copyright Filter Vote
https://torrentfreak.com/new-campaign-aims-to-save-music-ahead-of-eu-copyright-filter-vote-180827/
Kterej korporatni smejd tohle svinstvo vymyslel a kdo z nemeckych politiku to protlacuje je dobre citelne z tohoto interview ktere poskytla nemecka poslankyne EUroparlamentu za Piraty:
MEP Julia Reda On EU's Dangerous Copyright Proposal
https://soundcloud.com/techdirt/mep-julia-reda-on-eus-dangerous-copyright-proposal
The EU's Copyright Threat To The Open Internet
https://soundcloud.com/techdirt/the-eus-copyright-threat-to-the-open-internet
Jinak tady
https://plus.rozhlas.cz/nezastirejme-online-blokovani-a-cenzuru-terminem-monitorovani-zada-poslanec-7565173
je debata o tom samym tematu v cestine (viz audio) se zastupcem ceske Piratske strany.
Pro me osobne je sokujici jak nulove znalosti o fungovani/filtrovani Internetu a celkove jeho infrastruktury ma clovek kterej se profesionalne zabyva "vymahanim copyrightu na Internetu"......
Navic (zrejme z neznalosti) zcela evidentne lze viz:
Nástroj Notice and stay down není ono monitorování, o kterém se všude mluví... Ať si platformy dávají na své servery, co chtějí, ale v okamžiku, kdy se objeví nositel práv, tak mají zajistit, aby dílo zmizelo a podruhé se neobjevilo... Nikdo nechce po provozovatelích, aby na vstupech, uploadech, umisťovali nějaká technická zařízení.
Jiří Srstka
Clanek 11+13 pripravovane EU-copyright-novely presne tohle monitorovani defacto narizuje!!
Aúúú - včetně správně vybrané kontextové reklamy! https://www.dropbox.com/s/3sfskkab1gzp8t4/IMG_0208.jpg?dl=0
Popravdě mám pocit, že "vrtěti psem" je užitečné univerzálně. Konkrétních dílčích témat, která jsou důležitější než momentální mediálně-zastírací pitomost, je totiž dlouhá řada z velmi různých oblastí :-(
Ještě že nám nechají UTC a nedrbou do toho, jestli by moderní OS neměly taky "liberalizovat" svoji interní technologickou časovou základnu.
Jedině letní čas správně. A hlavně vůbec nejde o čas, ale o teplotu.
A to z důvodu kulminace maximální teploty během dne.
Při letním čase maximální teplota kulminuje v cca 16 hodin. Pokud se zavede celoroční "zimní" čas tak to bude o hodinu dříve. Nevím jak má p.t. osazenstvo této diskuze zkušenosti s prací v neklimatizovaných prostorách. Mohu vás ubezpečit, že to je peklo. Čím později bude denní teplota kulminovat, tím lépe.
Jasná páka. Voni sou hlava pane vachmajstr. Takže když bude trvale "zimní" čas (CET), tak budete vstávat ve 3, abyste byl na čtvrtou v práci, protože to horko bude ještě o hodinu dřív. Krása. Nějak se mi ztrácí ten argument proti rozhození biorytmu. To pak budete chodit do práce na 4 ráno pořád?
PS: Nebyl jste jediný koho to napadlo ;-)
Vtip je v tom, že si to můžu zařídit jak chci. Každý může, i dělníci na směnách s pomocí odborů. A zrušením střídání času na to dostanou větší prostor - nemusí to být dva rozsahy, ale třeba listopad - leden na sednou, únor-květen na šestou, ... Teď to je dáno fixně celoevropsky nějakým nesmyslným cárem papíru.
Von ti jen nazorne predvadi, ze jaky cislo je na cibulich je uplne urite vime? Ale bylo by fajn, kdyby to cislo melo vyznam kterej melo po tisicileti = v polovine dne je +- poledne.
Nic ti nebrani si dat do smlouvy ze v lete budes rachotit od 5 a v zime od 8 ... jen to bude vypovidat o tvym IQ, protoze vzime stejne prijdes za dny a za tmy odejdes ... coz tu ta hloupejsi polovina lidi porad nedokaze pochopit.
Fixní pracovní doba nijak nesouvisí s reakcí na změnu, ani s bioritmy.
Fixní pracovní doba je věc pracovní smlouvy. Ne každý, kdo chodí do práce celý rok stejně, to má dáno pracovní smlouvou. A ne každý chodí na šestou, divil by ses, kolik lidí chodí i jindy (na půl osmou, když vozí děcka do školky,...).
Tělo se na budík ve stejnou dobu dokáže dobře adaptovat už po pár týdnech a rokem proplouvá plynule, minuta nebo dvě rozdílu nejsou problém. Problém nastane, když místo změny po řádově desítkách sekund denně nastane jednorázová změna o víc než 300s.
K bioritmům řeknu tohle. Jeden spánkový cyklus totiž obvykle trvá cca 1.5h. Když chodím do práce fixně, tělo si navykne, kdy mě to večer táhne do postele a na budík se trefím koncem spánkovýho rytmu s tolerancí pět minut. Když je tam mimořádnost, už zvoní budík v nevhodné chvíli a je den v pr... (únava, nesoustředěnost, bolest hlavy, blbá nálada). Ale jak jsem nastavený na nějaký pevný denní rytmus, trvá cca tři týdny, než se ustálí po jednotkovým skoku usínání tak, abych se synchronizoval s budíkem...
docela zalezi - vzdyt prave z toho duvodu byly “vynalezeny” hodiny, jakozto orientace a rad v case. ono jde totiz primarne o to, ze se tim radem (hodinami) se ridi cely svet okolo. obchody, urady, skoly, skolky, ordinacr, tovarny, etc... ne kazdy si zaroven muze dovolit komfort ignorace libovolneho casoveho pasma, coz je mmj. to, ce vlastne mezi radky rikas. takze - samozrejme, ze ten, ktery si muze dovolit komfort buzeni a usinani dle svych potreb, nejspis nebude mit zadny problem. ti ostatni si budou muset holt zvyknout na brzke svetlo a brzkou tmu.
Hodiny jsou důležité proto, aby lidé používali to stejné označení času. Ale jestli stejnému času budou všichni říkat 3:30 nebo půl čtvrté nebo bflmpsvz, na tom už nezáleží. Zvyknout si na brzké světlo a brzkou tmu budou muset proto, že se zruší střídání letního a standardního času. Na to měli lidi myslet, když hlasovali v té anketě, teď už je trochu pozdě.
me naprosto unika pointa tveho prispevku, protoze opakujes to, co jsem v uvodu napsal ja sam.
to, ze hodinam zacnas jaksi rikat jinak, je naprosto irelevantni, protoze jde predevsim o jejich vztah k merene velicine.
Fakt mi unika, co jsi teda vlastne chtel rict. ze si ma kazdy pojmenovat pul ctvrte rano podle sebe?
Ne, že si má každý pojmenovat půl čtvrté ráno podle sebe, ale že z hlediska dějů svázaných s časem nezáleží na tom, zda tomu budeme v ČR říkat 3:30 nebo 4:30. No a vzhledem k tomu, že naši předkové považovali za užitečné speciálně označit polovinu dne, na což je navázaná spousta dalších označení, a že jsme si dali tu práci a rozdělili jsme Zemi na 24 časových pásem, tak, aby uprostřed každého pásma bylo poledne přibližně uprostřed dne, je tohle časové pásmo (v ČR je to CET) jediné, které je mezi ostatními něčím výjimečné a dává tedy smysl pokračovat v tradici a zvolit si právě to.
Různé vychytralosti typu „šoupneme se do jiného časového pásma a tím zmenšíme problém, že ředitel naší školy nechce posunout začátek vyučování na 9:30“ jsou nesmyslné, protože tyhle pevné časy úřadů, škol a továren se stejně průběžně mění, a zrušení střídání času bude dobrá příležitost to nastavit lépe. Takže zvolit v ČR jakékoli jiné pásmo než CET by znamenalo v zájmu maličkostí, které stejně budou za pár let jinak, zafixovat na dlouhou dobu nesmyslné časové pásmo.
O zadnych vychytralostech o zmne casoveho pasma z me strany nepadla ani rec.
Zaroven pokud tomu v cr budeme rikat 3.30 nebo 4.30 je celkem rozdil, protoze v takovem pripade jsme bud v gmt+1 ci v gmt+2, takze porad nechapu podstatu sdeleni.
Ad reditele skol - muzes mi ukazat instituci, ktera tyhle pevne casy meni?
Moje pointa je v tom, ze bezneho cloveka se to doktne tak, ze si bude muset zvyknout na svetlo ve 3.30 a tmu ve 20. Tak to proste bude. Nezmenis na tom nic.
Podstata sdělení je, že z hlediska názvosloví a použití je úplně jedno, jestli tomu budeme říkat 3:30 nebo 4:30, slunce bude vycházet stále stejně. Co už jedno není je to, že jsme zvyklí, že poledne je 12:00, takže by bylo rozumné mít poledne opravdu v půli dne. Ostatně i teď s letním časem s tím občas byly problémy, jestli poledne se myslí v půli dne (tedy ve 13:00), nebo ve 12:00.
Ředitelé škol mají právo stanovit začátek vyučování, a někteří (bohužel jen málo) toho využívá, takže ty školy nezačínají v tradičních 8. Pokud jste myslel změnu v průběhu roku, občas se to dá potkat, že např. zoo nebo památky mají otevírací dobu jinak v létě a jinak v zimě. Předpokládám, že po zrušení střídání času se množství institucí, kde se to mění, zvětší – protože dnes tyhle případy přece řeší právě změna času, nově se přistoupí na to, že už není potřeba to řešit centrálně, ale je možné to měnit lokálně podle potřeby.
Moje pointa je v tom, ze bezneho cloveka se to doktne tak, ze si bude muset zvyknout na svetlo ve 3.30 a tmu ve 20. Tak to proste bude. Nezmenis na tom nic.
Ne, to se běžného člověka nedotkne, protože čas východu i západu slunce se mění každý den, takže si nikdo nemohl zvyknout na to, že vždy ve 3:30 už je světlo a ve 20:00 už je tma, protože to tak prostě není.
Navíc vám tu opakovaně vysvětluju, že je úplně jedno, jestli čas, kdy dnes v Praze zapadne slunce, nazýváme 19:42 nebo 18:42, vy to odkývete, že je to přece samozřejmě úplně jedno, a vzápětí si začnete stěžovat, že si ale lidé budu muset zvyknout, že se to nenazývá 19:42 ale 18:42.
Logika odporcov letneho casu:
Ale ved je to jedno kolko je hodin, ty si veci zaradis po svojom a riaditel skoly *moze* posunut zaciatok vyucovania a riaditel firmy *moze*...
Tak ked je to tak jednoduche, tak potom preco zalezi na tom aby si mal o 1200 slnko najvyssie? A preco potom nemoze byt letny cas stale? Ved je to jedno... aha zabudol som, ono to ma by jedno len tym ostatnym, ale odporcom letneho casu to jedno byt nemusi.
Realita je taka, ze az sa zrusi letny cas, tak sa takmer nikto prisposobovat nebude. Ale teraz, ked sa cas posuval, tak sa prisposobili takmer vsetci.
Záleží na tom proto, protože to tak máme historicky v jazyce – 12:00 označujeme jako poledne, 0:00 jako půlnoc atd. Jinak Zemi na tom, jak si to nazveme, opravdu nezáleží, otáčet se bude pořád stejně. Ale z těch milionů možností, jak to časové pásmo nastavit, ta s polednem ve 12:00 uprostřed časového pásma nejvíce vyčnívá – odpovídá historii, jazyku, dělení časových pásem na celém světě. Když si vezmete časová pásma UTC-1, UTC+2 a UTC+3, nenajdete žádný argument, který by platil pro jedno z těch pásem a neplatil pro jiné. Pásmo UTC a UTC+1 (pro ČR) jsou výjimečná, pro jejich použití existují důvody, které pro ostatní pásma neexistují. No a nám by sice použití UTC moc nevadilo, ale v jiných částech světa, které jsou od Greenwiche dál, by s tím problémy měli – takže je celkem rozumné s nimi táhnout za jeden provaz a použít normální lokální časové pásmo odpovídající místu.
Pokud by se po zrušení letního času nikdo nepřizpůsoboval, byl bych pro zachování střídání času. Výhodu zrušení celoevropského střídání vidím právě v tom, že se to může nastavit tak, jak je to výhodné v daném místě a oboru.
> Tak ked je to tak jednoduche, tak potom preco zalezi na tom aby si mal o 1200 slnko najvyssie?
Protože tak byl tento systém měření času vymyšlen - ve 12 poledne, ve 24 půlnoc. Čemu na tom nerozumíš? Stejně tak můžeš Celsiovu stupnici posunout o 3 stupně, takže bor mrazu vody bude 3 a bod varu 103. Ale ku..a, proč by někdo takovou dementnost dělal? Protože pak bude zvýšená tělesná teplota krásných 40 stupňů? S časem je to to samé. Vysvětli mi, proč pro boha potřebuješ mít poledne zrovna ve 13 hodin a půlnoc v 1? Jediný rozumný důvod, proč by to nemělo být ve 12 a ve 24, když den má 24 hodin a ty dvanáctky dělí den a noc přibližně na stejné poloviny - proto se tomu taky říká poledne a půlnoc. Proč chceš mít poledne ve 13, resp. proč chceš nazývat 12:00 polednem, když to není půlka dne? Jediný váš argument je, "protože nechci, aby se v létě rozednívalo před čtvrtou hodinou". Což je dost debilní argument. To fakt není stejně silný požadavek, jako chtít mít čas symetrický, opřený o astronomicky významné okamžiky.
Chápu, že v dnešní době se vše relativizuje, že humanitní polovzdělanci se snaží šířit, že jejich názory na fyzikální problémy jsou stejně významné, jako ty exaktní, ale není to tak! Požadavek symetrie je silnější, než tužba mít východ slunce až v 5 ráno a západ v 9 večer, protože - prostě protože se vám ta čísla z nějakého iracionálního důvodu líbí víc.
> Vysvetli mi preco to musi byt o 1200. Navyse 1200 to nikdy nebude v celej CET zone.
Protože tak to bylo před stovkami let vymyšlené. Ty mi vysvětli, proč by to tak najednou být nemělo.
> A tu "silu" poziadavku si zmeral exaktne?
Požadavek mít fyzikální veličinu opřenou o fyzikálně významné body a ne o momentálně platné otvírací hodiny obchodů je rozhodně silnější. Jestli to nevidíš, tak sorry - asi to s tvou inteligencí bude horší, než si myslíš.
Myslíš že se doba světla zkrátí? Ne, jenom by se musely jednou provždy nastavit časy institucí tak, aby vyhovovaly po celý rok. V zimě je stejně dlouho tma, stejně se nakonec nějakou činností trefíš do tmy i kdybys čas posouval každý týden. Takže střídání jedenkrát za 1/2 roku je stejně nesmysl a častěji je to na hlavu ....
Ne, doba světla se nezkrátí. To je snad každýmu jasný.
Jednodušší je vše nechat při starým a funkčním modelu, než ho rušit a pak vymejšlet, jak vše obejít. Nakonec bychom stejně dokonvergovali k tomu, že by se měnila pracovní doba a doba všech institucí +/- stejně a byli bychom tam, kde jsme teď.
@pepik
Evidentně to každému jasné není.
No, moc funkční není. Kvůli hodině světla pouze uprostřed léta měníme (UTC+1) + (0/1) což vnáší zbytečnou nepravidelnost nejenom v dané zemi, ale také oproti dalším reginům. A co hůř, má to neblahý vliv na zdraví lidí.
To že k něčemu dokonvergujeme je jenom tvůj pocit. Odhad. Tip.Každopádně je pořád lepší ad-hoc překopat jedenkrát za 1/2 roku pracovní dobu - některých - institucí, než celé repoubliky jako takové. Nebavím se ani o tom (jak už jsem psal a nedošlo ti to), že se nejspíš ustálí čas letní, takže stav bude každé léto jako teď, tedy nikdo nebude muset nic dohánět ani ti nebude připadat že máš o hodinu méně a v zimě je to jedno - stejně není světlo o moc déle než pracovní doba - a o víkendu (třeba na lyžování) je to o tom, kdy vstaneš - světlo má duration stejnou dobu a bude mít i tak, to se ti nezmění - pokud se opiješ a vstaneš pozdě, střídání času ti to nezachrání ...
@hefo
Je až neuvěřitelné jak si vždycky dokáže někdo něco vdedukovat - díky tomu dosadit něco co tam není - a pak vytvořit nějakou úžasnou konstrukci ... někdy fakt čumím ...
No, takže když má střídání času neblahý vliv na organismus, tak přece nebudeme střídat čas jenom tam kde je to přímo nutné (to není nikde) a tam kde to vyloženě někdo chce, ale budeme to střídat kompletně všem, protože kdybychom to střídali jen u někoho, tak už můžeme klidně u všech.
Chápu tu "geniální" úvahu dobře?
Počkej, on ten úřad funguje jenom 10 minut, že se nadá přijít o hodinu dřív nebo pozděj?
Zrovna dneska jsem zařizoval něco někde, kde je otevřeno 7:30-12:00 a je to 20km od nás. Prostě jsem si to načasoval tak, aby to vyšlo optimálně mezi odevzdání děcka do školy a mezi práci a hotovo.
Btw, děcko... Za stovku měsíčně to řeší družina, prostě odevzdám mládě mezi 6:30 a 8:45, vyzvednu od konce vyučování/kroužku do 16:00. Jestli se učí od 8:00 do 12:00 nebo od 10:00 do 14:00 neřeším, od sedmi do půl čtvrté je prostě ve školní budově a hotovo.A má pravidelný denní rytmus i pokud někdy začíná až druhou hodinu (až na ty dva debilní skoky) ...
> Jednodušší je vše nechat při starým a funkčním modelu, než ho rušit
Nojo, vynalezni stroj času a vrať se do roku 1979, kdy byl letní čas v ČR trvale zaveden.
@Ravise
On se dopustil už jenom v základu dvou logických chyb:
1. nejprve si vytvořil dojem že je jednoduší to nechat při starém, což je silně diskutabilní - protože náklady na měnění času už něco stály - úsilí, oznámení, sledování, součinnost s ostatními zeměmi apod a tedy dále a dále budou něco stát místo jednoho jediného ustálení ... dlouhodobě (třeba desítky let) to jednodušší tedy stoprocentně být nemůže ...
2. pak si vytvořil dojem, že ten model je funkční. Asi moc ne, když jeho zrušení má takový ohlas ...
no a na základě těchto mylných předpokladů pokračuje dál ...
>Teď je v létě světlo skoro do desíti, kdybychom měli pásmový čas, stívalo by se v devět.
Schválně se podívej, v kolik bude tma dneska večer: zdá se, že to nepůsobí nepřekonatelné problémy. Od začátku června do půlky července stejně "noc" nemáš.
> V zimně při letním času by se rozednívalo až po půl deváté ráno - vodit děti do školy/školky za tmy taky není žádná výhra.
Osobně se mi nezdá, že by šoupání času nějak pomohlo. Rozhodně ne dětem, co dojíždí. Města jsou pak osvětlený lampama. Já osobně si pamatuju, že jsem za tmy chodil do školy a) před přechodem z letního na pásmový čas, b) těsně před vánoci, c) těsně po posunu z pásmového na letní čas. Případy a) a c) jsou přímo způsobené letním časem, b) stejně nevyřešíš, pokud nepošleš děti do školy v poledne.
Nutno přiznat, že letní čas z mého pohledu vyřeší téměř tolik problémů, kolik způsobí.
Jako ze kdyz prijde z prace v 17 i tak bude do setmeni venku s rodinou? No ano, ale bude tam s tou rodinou o hodinu kratsi dobu. Samozrejme to muze nahradit vstavanim v 5 misto v 6 a tu hodinu s rodinou si odbyt uz pred praci... a to se vyplati. Hlavne, ze v poledne bude slunce nad hlavou a tak pozna ze je poledne.
Ale vy hoši pořád nedokážete pochopit, že až se to střídání zruší a nastaví se "obvyklé časy" znova - a jak asi? No všichni budou chtít podle léta, takže v létě a ten tvůj pobyt s rodinou zůstane stejný - a v zimě to stejně nestíháš a ani při střídání to přináší tu hodinu světla jenom v krátkém vrcholném období ... Nikdo vám nic sebrat nechce, jenom je žádáno to nastavit normálně jak to bylo a jak to má být.
No všichni budou chtít podle léta
No právě. To pak bude mrzení, až tihle všichni v zimě zjistí, že krátký den nebyla vlastnost standardního (pro ně „zimního“) času, ale že je to vlastností zimy, a že i když mají v zimě letní čas, den je pořád stejně krátký, jako byl dřív, a že slunce v prosinci vychází až v 9 a oni ráno musí pracovat za tmy.
@Filip Jirsák
Tak mrzení ... V zimě je prostě kratší den a to střídáním nenatáhnou. Ale pokud se na to podíváš tak, že v zimě stejně každá profese - některé potřebují denní světlo (resp. je to přirozeně výhodnější) - se nějakým způsobem trefí do denního světla ale málo která i ráno i odpoledne, ne tak po práci, tak v zimě stejně díky kratšímu dnu nemá moc smysl s rozvržením do denního světla handlovat. Za to v létě, kdy je podstatná část lidstva venkovně aktivní, i interval denního světla je dost dlouhý, má smysl radši při ukončení střídání časů orientovat rozvržení obvyklých časů vůči létu - tím neříkám že to musí být nutně letní čas, jenom mi připadně efektivnější rozložit obvyklé časy podle ročního období ve kterém je dost délky denního světla aby mělo smysl ho nějak porcovat ... Ale jinak je mi to jedno, den je pořád stejně dlouhý každý rok a pokud v zimě dolezu třeba 15:45 z práce a tma bude od 15:20 nebo 16:15 mě fakt asi žíly trhat nebude - tak samo ráno .... Prostě planeta a slunce má nějaké vlastnosti i kdyby se někteří rozkrájeli - otázkou evidentně je, jaké veletoče jsme schopní kvůli tomu dělat?
Podstatné je to, že sluneční světlo pomáhá lidem probudit se. Proto chtějí v létě začínat dřív (protože je světlo stejně budí), a proto je naopak důležité v zimě začínat později, protože spousta lidí sice může vstát v šest a po paměti dorazí do práce, ale probudí se stejně až v těch devět, kdy vyjde slunce. A „orientovat něco vůči létu“ nebo vůči období, kdy je „dost délky denního světla“, reálně nejde, protože doba východu a západu slunce a délka dne se mění každý den. Jediné, čím se můžete orientovat, že v ČR budete mít mezi 8:00 SEČ a 16:00 SEČ vždy světlo. Jakmile posunete střed pracovního dne mimo 12:00 SEČ, vždycky se dostanete do stavu, kdy někdo bude mít ráno zbytečně světlo a večer brzo tmu, nebo naopak někdo jiný ráno zbytečně tmu a večer zbytečně dlouho světlo.
@Filip Jirsák
Však to píšu. Muselo by se to měnit každý měsíc, stejně by to někoho netrefilo a jinak to střídání má pramalého smyslu (efiktivita obvyklých činností dne do denního světla) a z toho taky plyne, že potřeba vstávat se světlem nemůže být ukojena díky neměné pracovní době - už opravdu nevstáváme s kohůtem na orbu ...
V čem to ale teda tkví? Jasně že 12:SEČ je logická volba, jenže v létě, kdy je světlo někdy pomalu od 5 hodin budeš stějně, jak píšeš, buzen světlem brzo a po práci ti nezůstane tolik světla kolik by mohlo - ovšem v zimě, kdy je denního světla málo, ho celý strávíš v práci nebo stejně nebudeš vstávat se světlem 08:00 -16:00 SEČ (8,5 + do a z práce ). Takže mi připadne efektivnější mít "střed dne" třeba 11:00 SEČ, začínat v 07:00 SEČ. a končit v 15:00 SEČ. (obecně), tím pádem léto více využiješ a v zimě to přežiješ, stejně je světlo moc krátko na celkovou dobu spojenou s prací denně. Ať tak nebo tak, díky dennímu rozvržení pracovní doby a času potřebnému okolo - vstávání, cesta do a z práce atd. nikdy nebudeš vstávat a usínat s denním světlem, resp. tmou. Rozhodně ne v následujích desetiletích, ne-li stoletích. A o vákendu jeto jedno, tam si můžeš vstát se světlem ať je střed dne kdykoliv ....
To „více využiješ“ ale platí pro vás, protože chcete mít světlo déle večer a ne ráno. Někdo to ale má opačně. Neustále se vracíme k tomu, že pokoušet se trefit posunem časové zóny do nálady nějakého člověka můžete, ale trefit se tak do nálady milionů lidí nejde. Takže nedává smysl pokoušet se nastavit časovou zónu podle aktuální otevírací doby obchodů, vyučovací doby škol a televizního programu, ale naopak je potřeba jí nastavit podle stovky let platných pravidel, tedy „poledne v půli dne“ a ty pomíjivé věci jako otevírací doby, rozvrhy a televizní programy pak přizpůsobit tomu. Protože nedává smysl časovou zónu šoupat každých pár let podle toho, zda zrovna bude hlasovat víc sov nebo skřivanů.
@Filip Jirsák
Nechápeš. Nejde o otevírací doby. Sám jsi nakousl, že člověk bdí především ve dne. Takže logicky většina bude pro to, aby se hlavní činnosti děly za světla, resp. aby rozložení hlavních časů bylo přes denní světlo. Více je o čem diskutovat v létě - více využitelného světla. Klidně může být 12:00 SEČ nastaven do poledne, ale pak to poledne by nemělo být v polovině obvyklé pracovní doby - ano, zde je tato debata zdeormována ještě touto obavou/požadavkem - aby v létě, kdy má smysl to řešit, netrávili lidi čas dospáváním za světla a večer jim chyběla ta hodinka - toho se bojí. Takže 12:00 SEČ ať je v polovine, v poledne, ok, ale musí se i upravit pracovní doba - která se pak ale promítne jinak do zimních měsíců - já v tom problém nevidím ...
Střed dne vychází v průměru na 12:00. Takže pokud chcete po celý rok co nejvíce využít světlé části dne, musíte mít i pracovní dobu se středem v poledne. Dneska žádná globálně určená pracovní doba není, takže jí těžko můžete přizpůsobovat časové pásmo. Navíc už samotné zrušení střídání času je zásah do návaznosti pracovní doby na sluneční čas – nebo-li ke změně dojde tak jako tak. Takže nedává žádný smysl vázat časové pásmo na něco pomíjivého, co má každý jinak a co se stejně bude měnit. Rozumné je udělat to opačně, vrátit se k času, který tady má tradici, k času, který má poledne v půli dne, a přizpůsobovat to ostatní, co se stejně přizpůsobovat bude a mění se to každou chvíli.
@Filip Jirsák
Pořád nechápeš. Už jsem ti prokázal, že co se týče obvyklé pracovní doby, že to v kolik bude střed dne je irelevantní. Klidně tedy ať je ve 12:00 SEČ. To je logické.
Obvyklé pracovní doby samozřejmě existují - u úřadu neočekáváš že budou otvírat v 05:00 nebo 11:00 SEČ, u fabrik nečekáš začátek v 10:30 SEČ ani u vícesměných provozů, školy - tedy navázané obvyklé pochody rodičů - jsou obvykle v 08:00 SEČ a od toho sevůbec posuzuje "kde se začíná dříve a kde později" - že ti to tak nepřipadá je možné, legitimní, ale na podstatě věci to nic nemění.
Z toho plyne, že střed dne klidně může být ve 12:00 SEČ, ale nemůže, resp. neměl by to být, střed pracovní doby. To je celé. Vysvětlení výše: léto, denní světlo, vstávání, rozložení atd. Pokud máš nejasnosti, ptej se.
Ano, „prokázal“ jste něco týkající se obvyklé pracovní doby, která ale neexistuje. A i kdyby existovala, neexistuje žádný důvod, proč by na začátku té obvyklé pracovní doby muselo být na hodinách zrovna 8:00 nebo jakékoli jiné konkrétní číslo. Prostě se ta obvyklá pracovní doba stanoví vzhledem k (zdánlivému) pohybu slunce během dne a během roku, a pak se na lokálních hodinách odečte, kolik zrovna ukazují. K tomu vašemu „vysvětlení“ už jsem vám vysvětloval, že neexistuje jen léto, ale také zima, neexistuje jen vstávání, ale také usínání. Pokud to nechápete, tak se radši na nic neptejte a zkuste se smířit s tím, že to, co je důležité pro vás, nemusí být důležité pro všechny ostatní.
@Filip Jirsák
Jaktože obvyklá pracovní doba neexistuje? Očekáváš snad že instituce budou mít otevřeno až odpoledne? Že většina lidí dělá odpolední? Obchody nejsou otevřené od rána? Nevšiml sis že většina aktivity začíná ráno a ne večer?
Ano, na hodinách při obvyklé pracovní době nemusí být zrovna 8, ale
1. to nikdo netvrdil
2. je obvyklá, ne přesná
Ta pracovní doba se nestanoví podle nějakého pohybu slunce, ale vychází z toho, že lidé chtějí fungovat od rána a zbytek dne mít volno. Nikoliv mít půlku volna před a půlku po práci, nebo volno jenom před prací. tak to většina má a evidentně chce mít. Je to tak nastaveno. Ano, jsou i vyjímky a ano, dá se to přenastavit. Ale nejspíš z důvodu potřeby okolo obvyklých časů, nikoliv podle cyklů slunce, které stejně nesleduje skoro nikdo z běžně pracujících i žijících ...
Co bych neměl chápat na zimě a létě, usínání a vstávání? Naopak ty nechápeš, že pokud v létě nebudeš vstávat ve 4 a v zimě v 9, tak jsou tvé námitky okolo probouzení se světlem k ničemu ... a zase to sklouzne k obvyklé - očekávané - pracovní době jako je to nyní - každý očekává začátek všecho ráno a konec odpoledne (úřady, školy a na to navázána většina zaměstnání) a pak jsou vyjímky - celodení provozy, odpolední - a proto jsou to vyjímky, protože obvyklé je něco jiného. A neřídí se to žádnými slunečními cykly ale tím, že lidé chtějí spát 6 - 10 hodin a možná uměle, ale populace je naučena že ráno je někde mezi 6:00 - 9:00 ...
Kdyby obvyklá pracovní doba existovala, už byste jí napsal. Pokud „obvyklá pracovní doba“ není přesná a znamená třeba „přibližně od 6:00 do 20:00“, pak se podle toho pásmový čas opravdu nastavit nedá.
lidé chtějí fungovat od rána a zbytek dne mít volno
Vy nejste lidé. Už se s tím smiřte, že lidé jsou různí a všem nevyhovuje to, co vyhovuje vám.
Je to tak nastaveno.
Je to tak nastaveno, protože František Josef I. trpěl nespavostí a vstával v 5 ráno, čemuž se postupně přizpůsobilo celé císařství. Pro dnešek je to opravdu pádný důvod…
dá se to přenastavit
No právě, tak proč nějakému lokálnímu dočasnému rozmaru přizpůsobovat pásmový čas? To ho budeme posouvat pokaždé, když si pár lidí vzpomene, že by radši vstávali dřív nebo později?
každý očekává začátek všecho ráno a konec odpoledne
Já netvrdím nic jiného. Akorát prostě „ráno“ není určené s přesností na hodinu, jak se mylně domníváte.
populace je naučena že ráno je někde mezi 6:00 - 9:00
Ve skutečnosti je „ráno“ (čas východu slunce) v Praze dnes mezi cca 5:00 a 8:00 místního času (tj. se započtením střídání SEČ/SELČ). Když se zruší střídání času, bude to 4:00 až 8:00 SEČ, nebo by to mohlo být 5:00 až 9:00 SELČ. Z hlediska nějakého zvyku je úplně jedno, když čtyřhodinový interval posunete o hodinu. Navíc „ráno“ pro lidi není okamžik východu slunce, ale ještě delší doba, takže z hlediska lidského vnímání rána ale úplně jedno, jestli použijeme standardní nebo letní čas.
@Filip Jirsák
Ano, a proto to není "Základní pracovní doba" ale pouze obvyklá, protože je to nějaké od-do, nějaké 6:00 - 9:00 hod. + 8,5 hodiny. Nebo ty snad očekáváš, že když půjdeš třeba na Katatrální úřad, že by mohli mít otevřeno od 15:30 do 23:00? Nebo že praktičtí lékaři mají normální pracovní dobu 01:00 - 09:00 hod? Asi ne že? A za pravdu mi dávají i dopravní spoje - přece ráno a odpoledne jsou posílené - jezdí častěji - protože jsou to OBVYKLÉ (nikoliv přesné) časy kdy většina jezdí do škol, prací, vyžizovat záležitosti ... Takže přestože není takový čas přesně daný na minutu, existuje. Ano, může se lišit stát od státu nebo třeba v metropoli
Ano, podle obvyklých časů se pásmový čas nastavit nedá. To ale ani nikdo netvrdil. Nebo aspoň já ne. Je logické že by 12:00 SEČ mělo být v poledne. Ale do této debaty byl zamíchán takový obvyklý čas, protože se objevily obavy jako "Ale kolik mi zbude světla po práci ..." apod. a tak debata sklouzla do toho, že až se nastaví správně ten pásmový čas (12:00 SEČ) tak se tomu přizpůsobí i tento obvyklý pracovní čas, který ale nemusí znamenat že v jeho polovině je 12:00 SEČ - to už bude podle potřeby společnosti - mě je to jedno, ale dovolil jsem si vyslovit tezi, že lepší je to podle léta, protože den je dlouhý a má cenu opravdu rozvrhovat kdy co a jak na rozdíl od zimy kde je den tak krátký, že se vůbec těžko trefit aby měl někdo, nebo většina, světlo i po práci ... To je celé. Argumenty probouzením za světla platily tak ve feudální době ...
"Vy nejste lidé. Už se s tím smiřte, že lidé jsou různí a všem nevyhovuje to, co vyhovuje vám."
Samozřejmě. A netvrdím že tak jak je to teď mi to přesně vyhovuje - to je tvoje dedukce, já moc brzké vstávání nemiluju. Já tvrdím, že tak jak je to teď (a nikdo neřve že chce aby ten ruch co je dnes od rána aby byl od třeba 14:00) to prostě vyhovuje většině a denní ruch to potvrzuje.
"Je to tak nastaveno, protože František Josef I. trpěl nespavostí a vstával v 5 ráno, čemuž se postupně přizpůsobilo celé císařství. Pro dnešek je to opravdu pádný důvod…"
No a? Tak až to bude většině vadit, tak to změňme ... co jako?
"No právě, tak proč nějakému lokálnímu dočasnému rozmaru přizpůsobovat pásmový čas? To ho budeme posouvat pokaždé, když si pár lidí vzpomene, že by radši vstávali dřív nebo později?"
Viz výše
"Já netvrdím nic jiného. Akorát prostě „ráno“ není určené s přesností na hodinu, jak se mylně domníváte."
O přesnosti na hodinu jsi psal ty. Já psal o obvyklém čase a nějakém jeho rozmezí ....
"Ve skutečnosti je „ráno“ (čas východu slunce) v Praze dnes mezi cca 5:00 a 8:00 místního času (tj. se započtením střídání SEČ/SELČ). Když se zruší střídání času, "
To je jedno v kolik na hodinkách to je. To ať odpovídá pásmovému času a bude to správně. Jde o to, že v létě je krátká noc a nikdo dnes nechodí spát se setměním a nevstává s rozedněním. Takže toto je k ničemu. Naopak to kdy většina vstává je dáno obvyklými časy aktivit, viz výše a jestli to bude ve 6 nebo 8 podle nějaké časového pásma je jedno. Lidi to chtějí mít pravidelné (zrušení střídání) a IMHO dává více smysl orientovat časy na léto aby měli lidí víc doby světla odpoledne - to ale nemá s podstatě s nastavením 12:00 SEČ na poledne nic společného - jenom to jestli se tomu času bude říkat 6 nebo 7. To už je jedno.
Takže to není žádná pracovní doba, ale spíš něco jako provozní čas. Tomu období, kdy jezdí více spojů, se říká dopravní špička, konkrétně ranní a odpolední/večerní špička. Třeba v Praze a okolí se v posledních letech dopravní špička znatelně měnila, takže opravdu nedává smysl podle toho nastavovat pásmový čas.
Pro vás je lepší nastavovat si pracovní dobu podle léta, pro někoho je lepší nastavovat si jí podle zimy. Změna na letní čas a zpět v celé Evropě to právě nastavovala všem stejně, její zrušení je podle mne motivováno i tím, že dnes už je mnohem snazší nastavovat to individuálně nebo lokálně, takže si to mnohem víc lidí bude moci nastavit podle sebe. Smůlu budou mít tam, kde to nastavit nejde, ale těch bude minimum. (Všimněte si, že píšu „nebo lokálně“ – nepočítám s tím, že si to každý bude moci zvolit podle sebe, ale třeba celá škola nebo celá továrna si může udělat svou změnu času.)
Já tvrdím, že tak jak je to teď to prostě vyhovuje většině a denní ruch to potvrzuje.
To je ale špatná dedukce – z toho, že je nějaký stav, nijak neplyne, že ten stav vyhovuje většině.
No a? Tak až to bude většině vadit, tak to změňme ... co jako?
A to budeme pokaždé hýbat časovým pásmem? Není daleko logičtější nastavit časové pásmo nezávisle na těchhle rozmarech, a když budou chtít v nějaké škole změnit, kdy jim začíná a kdy končí vyučování, tak si prostě dobu vyučování posunou z 8:00–16:00 na 10:00–18:00, tak to prostě ředitel posune, a nemusí se kvůli tomu šoupat celá ČR?
O přesnosti na hodinu jsi psal ty.
Ta přesnost na hodinu ale plyne ze SELČ, který je o hodinu posunutý oproti SEČ. Pokud jsou lidé zvyklí na něco s přesností čtyř nebo pěti hodin, nemá smysl kvůli lidem řešit, zda SEČ nebo SELČ, protože je to pod jejich rozlišení.
IMHO dává více smysl orientovat časy na léto aby měli lidí víc doby světla odpoledne
To je zase jenom vaše spekulace, někdo jiný dává přednost zimě nebo chce mít víc času ráno.
to ale nemá s podstatě s nastavením 12:00 SEČ na poledne nic společného - jenom to jestli se tomu času bude říkat 6 nebo 7. To už je jedno.
Ano, to píšu od začátku, že nemá smysl přizpůsobovat časovou zónu tomu, jak mají zrovna otevřené obchody nebo úřady nebo jak mají školy stanovený začátek vyučování. To jsou věci proměnlivé a velmi rozmanité. Takže jediné, co dává smysl, je nastavit časovou zónu podle toho, jak byla původně zamýšlena, jak se tradicí promítla např. do jazyka a jak ji mají ostatní státy po celém světě, tj. poledne je ve 12:00.
@Filip Jirsák
No, možná něco jako provozní čas, možná něco jako obvyklý čas nebo obvyklá pracovní doba. Termín pro to neznám, ale existuje to. A napadlo že proč je vůbec ta dopravní špička? Protože všichni, podstatná část, někam jede - pravidelně na začátku a ke konci takového provozního času. Čím to asi bude?
Co to pořád přetřásáš? Nikdo neche podle nějakých dopravních špiček ani obvyklých dob nastavovat pásmový čas. Už jsem ti to potvrdil několikrát a pořád to sem zatahuješ - a nejspíš protože to pak montuješ do všeho, tak nejsi schopný chápat ostatní text jinak ...
To není pravda. Pro mě to nemusí být lepší. Jenom je to co se týče využití světla vůbec logičtější. Ano, dnes už se to nastavuje lokálně a spousta lidí podle sebe a právě proto je to vneseno do této debaty - i když podle toho nikdo nechce nastavovat pásmový čas - neboj - tak se to obyvatelstva dotýká.
"To je ale špatná dedukce – z toho, že je nějaký stav, nijak neplyne, že ten stav vyhovuje většině."
Ze stavu ne - ale z toho, že se nijak vehementně nepokouší ten stav změnit, z toho už plyne, že jim to vyhovuje nebo minimálně jim to nevadí na tolik, aby vůbechnuji prstem - což se dá vlastně možná označit jako vyhovuje.
"A to budeme pokaždé hýbat časovým pásmem?"
Proboha co do toho pořád pleteš časové pásma. Obvyklé pracovní hodiny, nebo chceš-li provozní doby, si může přece každá jednotka od domu až po státy nastavit/zažít/určit bez změny časového pásma. Nebo ti připadá, že když se úřad rozhodne otvírat ne v 8 ale v 7, tak potřebuje měnit časové pásmo?
"O přesnosti na hodinu jsi psal ty.
Ta přesnost na hodinu ale plyne ze SELČ, který je o hodinu posunutý oproti SEČ. Pokud jsou lidé zvyklí na něco s přesností čtyř nebo pěti hodin, nemá smysl kvůli lidem řešit, zda SEČ nebo SELČ, protože je to pod jejich rozlišení."
Ano, jsou. Ráno, neboli začátek nějaké té obvyklé provozní doby, je ráno, je to učeno mnohahodinovým rozmezím. S pásmem to má pramálo společného. A proto je taky řeč o tom, že to spadá do "ráno" nikoliv musí být podle pásma a pořád to měnit, jak tu pořád opakuješ. Je mi jedno jestli je to podle SEČ nebo SELČ, je jim jedno jestli je to 04:00 nebo 'iod,asjfiojosdi', zajímá je, že ráno tak jak má ráno většina populace je ráno a začína obvyklá provozní doba. Z pohledu časového pásma - ten čas je jenom měřítko.
To je asi jako by sis stanovil, že na začátku zdi pokoje máš 0 cm, přesně logicky v polovině 120cm (pásmový čas 12:00 SEČ na poledne), na konci 240 cm, ale skříň (obvyklá provozní doba) si dáš tak, abys kolem ní mohl pohodleně chodit a je ti u ****, kde je polovinou přesně na míře 120cm. A teď si vem, že tu dáváš konstrukce, jako že když posuneš skříň víc k 0 cm aby ti zbylo víc prostoru za ní, tak bys musel nějak přenastavovat 0 cm na začátku zdi (změna na SELČ) - vždyť to je kravina ....
"IMHO dává více smysl orientovat časy na léto aby měli lidí víc doby světla odpoledne
To je zase jenom vaše spekulace, někdo jiný dává přednost zimě nebo chce mít víc času ráno."
Ano, je, taky jsem se k tomu přiznal, označil jsem to tak a už jenom zdejší výkřiky o "dřívější tmě" naznačují, že to nezajímá jenom mne.
"Ano, to píšu od začátku, že nemá smysl přizpůsobovat časovou zónu tomu, jak mají zrovna otevřené obchody nebo úřady nebo jak mají školy stanovený začátek vyučování. "
Samozřejmě. Jenom nechápeš, že krom časové zóny je tu nějako jako ta obvyklá provozní doba a její "určení", tedy obecný start a konec zaměňuješ v této diskuzi a posuny časového pásma ...
Jenom je to co se týče využití světla vůbec logičtější.
Není. Světla bude pořád stejně, bez ohledu jak si ten čas pojmenujeme a bez ohledu na to, jak ho budeme využívat. Pro vás je možná lepší nejdřív pracovat a po práci mít ještě světlo na něco dalšího, pro někoho jiného je lepší mít nejdřív světlo na něco dalšího a pak až pracovat. Logického nebo nelogického není ani na jednom přístupu nic.
Ze stavu ne - ale z toho, že se nijak vehementně nepokouší ten stav změnit, z toho už plyne, že jim to vyhovuje nebo minimálně jim to nevadí na tolik, aby vůbechnuji prstem - což se dá vlastně možná označit jako vyhovuje.
Jasně, všem to vyhovuje až tak, že proti tomu každý rok spousta lidí protestuje, až to vyústilo v to, že o tom EU udělala anketu, kde většina hlasujících uvedla, že jim to nevyhovuje a chtějí to změnit.
Jenom nechápeš, že krom časové zóny je tu nějako jako ta obvyklá provozní doba a její "určení", tedy obecný start a konec zaměňuješ v této diskuzi a posuny časového pásma ...
Když to já nechápu, tak to vy vysvětlete. Co to tedy je ta „obvyklá provozní doba a její určení“? Že lidé chtějí, aby měly třeba úřady otevřeno během světlé části dne, to chápu. Ale nemyslím si, že by požadovali, že musí úřady otvírat mezi 6:00 a 10:00, a kdyby se ta doba, kdy otevírají, označovala 7:00 až 11:00, že by to byl problém. Takže mi z toho pořád vychází, že jediné rozumné stálé časové pásmo pro ČR je SEČ.
Slunce nejvýš nad hlavou okolo poledne je jedna ze základních vlastností našeho času. Proto se tomu okamžiku říká poledne, proto se těm čárám na globu říká poledníky. Nechápu, proč lidi jako ty nedokážou akceptovat fyzikální realitu. Fyzikální realita má totiž tu výhodu, že je objektivně změřitelná, nezávislá na přání politiků, zaměstnavatelů či odborů, chudých či bohatých, chytrých či blbých, je stabilní, a není-li, tak se mění podle zákonitostí, které jsou nezávislé na přání... dtto. Proto je výhodnější za výchozí bod měření času vzít třeba to pravé poledne a úřední hodiny na pracáku tomu eventuálně přizpůsobit, nežli dělat to naopak. Už jsi to pochopil, nebo pořád nic?
Věc dohody je, že den má 24 stejně dlouhých hodin a poledne na poledníku je ve 12, protože 2 krát 12 je 24. Fyzikální realita je, že za podmínek takovéto dohody na 50° severní šířky, 15° východní délky se v červenci po třetí hodině začne rozednívat, slunce vychází ve 4 ráno, zapadá v 8 večer a v 9 večer už je tma, která trvá 3 hodiny do půlnoci a 3 hodiny po půlnoci, od tří do dvanácti je pak 9 hodiny světlo a od dvanácti do 9 taky. Jednoduché, člověk by řekl, že i největší blbec pod sluncem musí pochopit, že to má svou logiku.
Jenže lidem jako ty se to z nějakého důvodu nelíbí a chtějí to změnit. Ptám se proč. Váš "argument" je, že nechcete, aby slunce v létě vycházelo "tak brzo". Takže jste tím pádem proti fyzikální realitě. Chcete to "vyřešit" změnou té dohody o měření času. My říkáme, že ta dohoda je dobrá a rozumná, protože je založena na astronomicky významném okamžiku poledne na poledníku, které dělí den na dvě stejně dlouhé poloviny, číselně 2x12 hodin, který je nezávislý na lidských vrtochách a je z hlediska lidských časových měřítek stabilní. Vy tvrdíte, že vám je jedno kdy je poledne, že způsob měření času by měl vycházet z toho, jaká čísla mají v roce 2018 napsané obchody a úřady na otevíracích dobách.
Jestli "to" stále nevidíte, tak je mi líto, ale problém je na vaší straně, týká se vašeho IQ a plynou z toho dvě věci - 1) nemáte mozkovou kapacitu dostatečnou k pochopení toho problému, 2) neměli byste se snažit měnit něco, co nechápete a nemáte schopnost kdy pochopit. Polopatičtěji to bohužel vysvětlit nedovedu - šimpanzovi bych teorii relativity asi taky nebyl schopen vysvětlit tak, aby to pochopil (vám asi taky ne).
Nehledě na to, že ne vždycky celou mimopracovní dobu dělá jednu činnost. Copak je problém si dát vyjížďku na kole/inlinech nebo si zaběhat ráno, když není hic, odpoledne po práci ochlazení na koupáku a pak posezení na zahrádce?
Takový závislák na lením čase raděj vstane, jde do práce dokud je chládek, odpoledne koupák a čeká, až se ochladí, aby mohl na kolo... To přece nemá logiku. Teda má, stejně divnou, jako když někdo chodí na odpolední směnu a je kvůli tomu celý dopoledne zalezlý doma, nic nedělá a pak se čílí, že po desáté večer už je tma.
U zahrádkářů taky, zalívání po ránu je značka ideál a vytrhat plevel nebo okopat záhonek je lepší ráno a bez úpalu, než kolem páté SELČ... To si jenom někteří myslí, že přijdou o hodinu života. Ale o tu přijdou vinou vlastní, ne vinou hodin.
Prakticky vzato, pokud je ten den 15 hodin světlo a musí být 8.5h v práci, furt má 6.5h světla. Jak si ho kdo rozdělí a užije je jedno. Někdo klidně zatáhne závěsy a prospí to.
(a tma v letní večer se taky hodí - táborák, letní kino, stezka odvahy na táboře,... )
Tzv. LETNÍ ČAS je sprostý otravný nezmysel, ktorý n ú t i ľudí každý deň 7 mesiacov v roku vstávať o 1 h skôr/dřív / a o k r á d á ludí o 1 h rannného spánku . N a r u š u j e biorytmy minimálne 40--50 % ludí pričom skrátením ranného spánku zvyšuje únavu a oslabuje pozornosť v práci i v silničním provozu, čo potom vedie k mikrospánkom a nehodám . Ďalej na jar a jeseň/podzim/ m u s í t e vstavať ráno do T M Y /tmavého rána !!!! To sú v á ž n e n e v ý h o d y LETNÉHO ČASU !!!!!!! N o r m á l n y č a s pre naše zemepis. p á s m o je Stredo Evropský Čas , nesprávne nazývaný zimný. Ž i a d n y zimný čas n e e x i s t u j e , je len normálny S E Čas , alebo zmanipulovaná ú c h y l k a , zvaná Letný čas !!!!! Každý rozumný človek to vie pochopiť, čo je správne , a čo je ú c h y l k a-- Letný čas patrí po vašem : D O H O R O U C Í C H P E K E L , J E Š T E I Ď Á B E L B U D E P R O T E S T O V A T !!!!!