Vlákno názorů k článku
Evropská komise navrhne zrušení střídání času od pepik - Nejlepší by bylo setrvat u střídání času. Teď je...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 9. 2018 9:46

    pepik (neregistrovaný)

    Nejlepší by bylo setrvat u střídání času.

    Teď je v létě světlo skoro do desíti, kdybychom měli pásmový čas, stívalo by se v devět.

    V zimně při letním času by se rozednívalo až po půl deváté ráno - vodit děti do školy/školky za tmy taky není žádná výhra.

  • 3. 9. 2018 10:19

    null null (neregistrovaný)

    Myslíš že se doba světla zkrátí? Ne, jenom by se musely jednou provždy nastavit časy institucí tak, aby vyhovovaly po celý rok. V zimě je stejně dlouho tma, stejně se nakonec nějakou činností trefíš do tmy i kdybys čas posouval každý týden. Takže střídání jedenkrát za 1/2 roku je stejně nesmysl a častěji je to na hlavu ....

  • 3. 9. 2018 11:02

    pepik (neregistrovaný)

    Ne, doba světla se nezkrátí. To je snad každýmu jasný.

    Jednodušší je vše nechat při starým a funkčním modelu, než ho rušit a pak vymejšlet, jak vše obejít. Nakonec bychom stejně dokonvergovali k tomu, že by se měnila pracovní doba a doba všech institucí +/- stejně a byli bychom tam, kde jsme teď.

  • 3. 9. 2018 11:32

    null null (neregistrovaný)

    @pepik

    Evidentně to každému jasné není.

    No, moc funkční není. Kvůli hodině světla pouze uprostřed léta měníme (UTC+1) + (0/1) což vnáší zbytečnou nepravidelnost nejenom v dané zemi, ale také oproti dalším reginům. A co hůř, má to neblahý vliv na zdraví lidí.
    To že k něčemu dokonvergujeme je jenom tvůj pocit. Odhad. Tip.Každopádně je pořád lepší ad-hoc překopat jedenkrát za 1/2 roku pracovní dobu - některých - institucí, než celé repoubliky jako takové. Nebavím se ani o tom (jak už jsem psal a nedošlo ti to), že se nejspíš ustálí čas letní, takže stav bude každé léto jako teď, tedy nikdo nebude muset nic dohánět ani ti nebude připadat že máš o hodinu méně a v zimě je to jedno - stejně není světlo o moc déle než pracovní doba - a o víkendu (třeba na lyžování) je to o tom, kdy vstaneš - světlo má duration stejnou dobu a bude mít i tak, to se ti nezmění - pokud se opiješ a vstaneš pozdě, střídání času ti to nezachrání ...

  • 3. 9. 2018 13:08

    null null (neregistrovaný)

    @pepik

    No když myslíš ... já se nebojím že mi seberou hodinu :-)

  • 3. 9. 2018 13:06

    hefo (neregistrovaný)

    Takže dnes, keď je začiatok pracovnej doby inštitúcie určený na pevnú hodinu, a posunie sa čas o hodinu, má to neblahý vplyv na zdravie.

    Naopak, keď sa čas posúvať nebude, ale posunie sa pracovná doba, tak to nijaký vplyv mať nebude. A to sa oplatí!

  • 3. 9. 2018 13:13

    null null (neregistrovaný)

    @hefo

    Je až neuvěřitelné jak si vždycky dokáže někdo něco vdedukovat - díky tomu dosadit něco co tam není - a pak vytvořit nějakou úžasnou konstrukci ... někdy fakt čumím ...

    No, takže když má střídání času neblahý vliv na organismus, tak přece nebudeme střídat čas jenom tam kde je to přímo nutné (to není nikde) a tam kde to vyloženě někdo chce, ale budeme to střídat kompletně všem, protože kdybychom to střídali jen u někoho, tak už můžeme klidně u všech.

    Chápu tu "geniální" úvahu dobře?

  • 3. 9. 2018 13:15

    null null (neregistrovaný)

    @hefo

    Pardon, už to vidím čím to je. Ty ses prostě nezabýval přečtením a pochopením celého mého textu, ale prostě jsi vyškubl jednu část na kterou se dalo něco plácnout, byť bez souvislosti. Tak to potom jo ...

  • 5. 9. 2018 18:51

    Petr M (neregistrovaný)

    Počkej, on ten úřad funguje jenom 10 minut, že se nadá přijít o hodinu dřív nebo pozděj?

    Zrovna dneska jsem zařizoval něco někde, kde je otevřeno 7:30-12:00 a je to 20km od nás. Prostě jsem si to načasoval tak, aby to vyšlo optimálně mezi odevzdání děcka do školy a mezi práci a hotovo.

    Btw, děcko... Za stovku měsíčně to řeší družina, prostě odevzdám mládě mezi 6:30 a 8:45, vyzvednu od konce vyučování/kroužku do 16:00. Jestli se učí od 8:00 do 12:00 nebo od 10:00 do 14:00 neřeším, od sedmi do půl čtvrté je prostě ve školní budově a hotovo.A má pravidelný denní rytmus i pokud někdy začíná až druhou hodinu (až na ty dva debilní skoky) ...

  • 3. 9. 2018 13:13

    Ravise (neregistrovaný)

    > Jednodušší je vše nechat při starým a funkčním modelu, než ho rušit

    Nojo, vynalezni stroj času a vrať se do roku 1979, kdy byl letní čas v ČR trvale zaveden.

  • 3. 9. 2018 13:19

    null null (neregistrovaný)

    @Ravise

    On se dopustil už jenom v základu dvou logických chyb:

    1. nejprve si vytvořil dojem že je jednoduší to nechat při starém, což je silně diskutabilní - protože náklady na měnění času už něco stály - úsilí, oznámení, sledování, součinnost s ostatními zeměmi apod a tedy dále a dále budou něco stát místo jednoho jediného ustálení ... dlouhodobě (třeba desítky let) to jednodušší tedy stoprocentně být nemůže ...

    2. pak si vytvořil dojem, že ten model je funkční. Asi moc ne, když jeho zrušení má takový ohlas ...

    no a na základě těchto mylných předpokladů pokračuje dál ...

  • 3. 9. 2018 13:29

    Ravise (neregistrovaný)

    >Teď je v létě světlo skoro do desíti, kdybychom měli pásmový čas, stívalo by se v devět.

    Schválně se podívej, v kolik bude tma dneska večer: zdá se, že to nepůsobí nepřekonatelné problémy. Od začátku června do půlky července stejně "noc" nemáš.

    > V zimně při letním času by se rozednívalo až po půl deváté ráno - vodit děti do školy/školky za tmy taky není žádná výhra.

    Osobně se mi nezdá, že by šoupání času nějak pomohlo. Rozhodně ne dětem, co dojíždí. Města jsou pak osvětlený lampama. Já osobně si pamatuju, že jsem za tmy chodil do školy a) před přechodem z letního na pásmový čas, b) těsně před vánoci, c) těsně po posunu z pásmového na letní čas. Případy a) a c) jsou přímo způsobené letním časem, b) stejně nevyřešíš, pokud nepošleš děti do školy v poledne.

    Nutno přiznat, že letní čas z mého pohledu vyřeší téměř tolik problémů, kolik způsobí.

  • 3. 9. 2018 14:51

    pepik (neregistrovaný)

    Třeba my jsme venku do setmění. Pokud s rodinou trávíte večery u televize nebo u počítače, tak chápu, že vám je to jedno.

  • 3. 9. 2018 16:14

    - (neregistrovaný)

    Jako ze kdyz prijde z prace v 17 i tak bude do setmeni venku s rodinou? No ano, ale bude tam s tou rodinou o hodinu kratsi dobu. Samozrejme to muze nahradit vstavanim v 5 misto v 6 a tu hodinu s rodinou si odbyt uz pred praci... a to se vyplati. Hlavne, ze v poledne bude slunce nad hlavou a tak pozna ze je poledne.

  • 3. 9. 2018 16:50

    Robo (neregistrovaný)

    Samozrejme mas pravdu. Bude mat o hodinu menej. Ale to niekomu co travi cas s rodinou pri telke nevysvetlis.

  • 3. 9. 2018 19:44

    null null (neregistrovaný)

    Ale vy hoši pořád nedokážete pochopit, že až se to střídání zruší a nastaví se "obvyklé časy" znova - a jak asi? No všichni budou chtít podle léta, takže v létě a ten tvůj pobyt s rodinou zůstane stejný - a v zimě to stejně nestíháš a ani při střídání to přináší tu hodinu světla jenom v krátkém vrcholném období ... Nikdo vám nic sebrat nechce, jenom je žádáno to nastavit normálně jak to bylo a jak to má být.

  • 3. 9. 2018 21:36

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    No všichni budou chtít podle léta
    No právě. To pak bude mrzení, až tihle všichni v zimě zjistí, že krátký den nebyla vlastnost standardního (pro ně „zimního“) času, ale že je to vlastností zimy, a že i když mají v zimě letní čas, den je pořád stejně krátký, jako byl dřív, a že slunce v prosinci vychází až v 9 a oni ráno musí pracovat za tmy.

  • 4. 9. 2018 7:47

    null null (neregistrovaný)

    @Filip Jirsák

    Tak mrzení ... V zimě je prostě kratší den a to střídáním nenatáhnou. Ale pokud se na to podíváš tak, že v zimě stejně každá profese - některé potřebují denní světlo (resp. je to přirozeně výhodnější) - se nějakým způsobem trefí do denního světla ale málo která i ráno i odpoledne, ne tak po práci, tak v zimě stejně díky kratšímu dnu nemá moc smysl s rozvržením do denního světla handlovat. Za to v létě, kdy je podstatná část lidstva venkovně aktivní, i interval denního světla je dost dlouhý, má smysl radši při ukončení střídání časů orientovat rozvržení obvyklých časů vůči létu - tím neříkám že to musí být nutně letní čas, jenom mi připadně efektivnější rozložit obvyklé časy podle ročního období ve kterém je dost délky denního světla aby mělo smysl ho nějak porcovat ... Ale jinak je mi to jedno, den je pořád stejně dlouhý každý rok a pokud v zimě dolezu třeba 15:45 z práce a tma bude od 15:20 nebo 16:15 mě fakt asi žíly trhat nebude - tak samo ráno .... Prostě planeta a slunce má nějaké vlastnosti i kdyby se někteří rozkrájeli - otázkou evidentně je, jaké veletoče jsme schopní kvůli tomu dělat?

  • 4. 9. 2018 8:41

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Podstatné je to, že sluneční světlo pomáhá lidem probudit se. Proto chtějí v létě začínat dřív (protože je světlo stejně budí), a proto je naopak důležité v zimě začínat později, protože spousta lidí sice může vstát v šest a po paměti dorazí do práce, ale probudí se stejně až v těch devět, kdy vyjde slunce. A „orientovat něco vůči létu“ nebo vůči období, kdy je „dost délky denního světla“, reálně nejde, protože doba východu a západu slunce a délka dne se mění každý den. Jediné, čím se můžete orientovat, že v ČR budete mít mezi 8:00 SEČ a 16:00 SEČ vždy světlo. Jakmile posunete střed pracovního dne mimo 12:00 SEČ, vždycky se dostanete do stavu, kdy někdo bude mít ráno zbytečně světlo a večer brzo tmu, nebo naopak někdo jiný ráno zbytečně tmu a večer zbytečně dlouho světlo.

  • 4. 9. 2018 9:46

    null null (neregistrovaný)

    @Filip Jirsák

    Však to píšu. Muselo by se to měnit každý měsíc, stejně by to někoho netrefilo a jinak to střídání má pramalého smyslu (efiktivita obvyklých činností dne do denního světla) a z toho taky plyne, že potřeba vstávat se světlem nemůže být ukojena díky neměné pracovní době - už opravdu nevstáváme s kohůtem na orbu ...
    V čem to ale teda tkví? Jasně že 12:SEČ je logická volba, jenže v létě, kdy je světlo někdy pomalu od 5 hodin budeš stějně, jak píšeš, buzen světlem brzo a po práci ti nezůstane tolik světla kolik by mohlo - ovšem v zimě, kdy je denního světla málo, ho celý strávíš v práci nebo stejně nebudeš vstávat se světlem 08:00 -16:00 SEČ (8,5 + do a z práce ). Takže mi připadne efektivnější mít "střed dne" třeba 11:00 SEČ, začínat v 07:00 SEČ. a končit v 15:00 SEČ. (obecně), tím pádem léto více využiješ a v zimě to přežiješ, stejně je světlo moc krátko na celkovou dobu spojenou s prací denně. Ať tak nebo tak, díky dennímu rozvržení pracovní doby a času potřebnému okolo - vstávání, cesta do a z práce atd. nikdy nebudeš vstávat a usínat s denním světlem, resp. tmou. Rozhodně ne v následujích desetiletích, ne-li stoletích. A o vákendu jeto jedno, tam si můžeš vstát se světlem ať je střed dne kdykoliv ....

  • 4. 9. 2018 11:15

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    To „více využiješ“ ale platí pro vás, protože chcete mít světlo déle večer a ne ráno. Někdo to ale má opačně. Neustále se vracíme k tomu, že pokoušet se trefit posunem časové zóny do nálady nějakého člověka můžete, ale trefit se tak do nálady milionů lidí nejde. Takže nedává smysl pokoušet se nastavit časovou zónu podle aktuální otevírací doby obchodů, vyučovací doby škol a televizního programu, ale naopak je potřeba jí nastavit podle stovky let platných pravidel, tedy „poledne v půli dne“ a ty pomíjivé věci jako otevírací doby, rozvrhy a televizní programy pak přizpůsobit tomu. Protože nedává smysl časovou zónu šoupat každých pár let podle toho, zda zrovna bude hlasovat víc sov nebo skřivanů.

  • 4. 9. 2018 12:42

    null null (neregistrovaný)

    @Filip Jirsák

    Nechápeš. Nejde o otevírací doby. Sám jsi nakousl, že člověk bdí především ve dne. Takže logicky většina bude pro to, aby se hlavní činnosti děly za světla, resp. aby rozložení hlavních časů bylo přes denní světlo. Více je o čem diskutovat v létě - více využitelného světla. Klidně může být 12:00 SEČ nastaven do poledne, ale pak to poledne by nemělo být v polovině obvyklé pracovní doby - ano, zde je tato debata zdeormována ještě touto obavou/požadavkem - aby v létě, kdy má smysl to řešit, netrávili lidi čas dospáváním za světla a večer jim chyběla ta hodinka - toho se bojí. Takže 12:00 SEČ ať je v polovine, v poledne, ok, ale musí se i upravit pracovní doba - která se pak ale promítne jinak do zimních měsíců - já v tom problém nevidím ...

  • 4. 9. 2018 14:11

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Střed dne vychází v průměru na 12:00. Takže pokud chcete po celý rok co nejvíce využít světlé části dne, musíte mít i pracovní dobu se středem v poledne. Dneska žádná globálně určená pracovní doba není, takže jí těžko můžete přizpůsobovat časové pásmo. Navíc už samotné zrušení střídání času je zásah do návaznosti pracovní doby na sluneční čas – nebo-li ke změně dojde tak jako tak. Takže nedává žádný smysl vázat časové pásmo na něco pomíjivého, co má každý jinak a co se stejně bude měnit. Rozumné je udělat to opačně, vrátit se k času, který tady má tradici, k času, který má poledne v půli dne, a přizpůsobovat to ostatní, co se stejně přizpůsobovat bude a mění se to každou chvíli.

  • 5. 9. 2018 7:31

    null null (neregistrovaný)

    @Filip Jirsák

    Pořád nechápeš. Už jsem ti prokázal, že co se týče obvyklé pracovní doby, že to v kolik bude střed dne je irelevantní. Klidně tedy ať je ve 12:00 SEČ. To je logické.
    Obvyklé pracovní doby samozřejmě existují - u úřadu neočekáváš že budou otvírat v 05:00 nebo 11:00 SEČ, u fabrik nečekáš začátek v 10:30 SEČ ani u vícesměných provozů, školy - tedy navázané obvyklé pochody rodičů - jsou obvykle v 08:00 SEČ a od toho sevůbec posuzuje "kde se začíná dříve a kde později" - že ti to tak nepřipadá je možné, legitimní, ale na podstatě věci to nic nemění.
    Z toho plyne, že střed dne klidně může být ve 12:00 SEČ, ale nemůže, resp. neměl by to být, střed pracovní doby. To je celé. Vysvětlení výše: léto, denní světlo, vstávání, rozložení atd. Pokud máš nejasnosti, ptej se.

  • 5. 9. 2018 7:32

    null null (neregistrovaný)

    Oprava :

    "Klidně tedy ať je ve 12:00 SEČ. To je logické." > "Klidně tedy ať je tedy střed dne ve 12:00 SEČ. To je logické."

  • 5. 9. 2018 8:29

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Ano, „prokázal“ jste něco týkající se obvyklé pracovní doby, která ale neexistuje. A i kdyby existovala, neexistuje žádný důvod, proč by na začátku té obvyklé pracovní doby muselo být na hodinách zrovna 8:00 nebo jakékoli jiné konkrétní číslo. Prostě se ta obvyklá pracovní doba stanoví vzhledem k (zdánlivému) pohybu slunce během dne a během roku, a pak se na lokálních hodinách odečte, kolik zrovna ukazují. K tomu vašemu „vysvětlení“ už jsem vám vysvětloval, že neexistuje jen léto, ale také zima, neexistuje jen vstávání, ale také usínání. Pokud to nechápete, tak se radši na nic neptejte a zkuste se smířit s tím, že to, co je důležité pro vás, nemusí být důležité pro všechny ostatní.

  • 5. 9. 2018 9:23

    null null (neregistrovaný)

    @Filip Jirsák

    Jaktože obvyklá pracovní doba neexistuje? Očekáváš snad že instituce budou mít otevřeno až odpoledne? Že většina lidí dělá odpolední? Obchody nejsou otevřené od rána? Nevšiml sis že většina aktivity začíná ráno a ne večer?

    Ano, na hodinách při obvyklé pracovní době nemusí být zrovna 8, ale
    1. to nikdo netvrdil
    2. je obvyklá, ne přesná

    Ta pracovní doba se nestanoví podle nějakého pohybu slunce, ale vychází z toho, že lidé chtějí fungovat od rána a zbytek dne mít volno. Nikoliv mít půlku volna před a půlku po práci, nebo volno jenom před prací. tak to většina má a evidentně chce mít. Je to tak nastaveno. Ano, jsou i vyjímky a ano, dá se to přenastavit. Ale nejspíš z důvodu potřeby okolo obvyklých časů, nikoliv podle cyklů slunce, které stejně nesleduje skoro nikdo z běžně pracujících i žijících ...

    Co bych neměl chápat na zimě a létě, usínání a vstávání? Naopak ty nechápeš, že pokud v létě nebudeš vstávat ve 4 a v zimě v 9, tak jsou tvé námitky okolo probouzení se světlem k ničemu ... a zase to sklouzne k obvyklé - očekávané - pracovní době jako je to nyní - každý očekává začátek všecho ráno a konec odpoledne (úřady, školy a na to navázána většina zaměstnání) a pak jsou vyjímky - celodení provozy, odpolední - a proto jsou to vyjímky, protože obvyklé je něco jiného. A neřídí se to žádnými slunečními cykly ale tím, že lidé chtějí spát 6 - 10 hodin a možná uměle, ale populace je naučena že ráno je někde mezi 6:00 - 9:00 ...

  • 5. 9. 2018 9:39

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Kdyby obvyklá pracovní doba existovala, už byste jí napsal. Pokud „obvyklá pracovní doba“ není přesná a znamená třeba „přibližně od 6:00 do 20:00“, pak se podle toho pásmový čas opravdu nastavit nedá.

    lidé chtějí fungovat od rána a zbytek dne mít volno
    Vy nejste lidé. Už se s tím smiřte, že lidé jsou různí a všem nevyhovuje to, co vyhovuje vám.

    Je to tak nastaveno.
    Je to tak nastaveno, protože František Josef I. trpěl nespavostí a vstával v 5 ráno, čemuž se postupně přizpůsobilo celé císařství. Pro dnešek je to opravdu pádný důvod…

    dá se to přenastavit
    No právě, tak proč nějakému lokálnímu dočasnému rozmaru přizpůsobovat pásmový čas? To ho budeme posouvat pokaždé, když si pár lidí vzpomene, že by radši vstávali dřív nebo později?

    každý očekává začátek všecho ráno a konec odpoledne
    Já netvrdím nic jiného. Akorát prostě „ráno“ není určené s přesností na hodinu, jak se mylně domníváte.

    populace je naučena že ráno je někde mezi 6:00 - 9:00
    Ve skutečnosti je „ráno“ (čas východu slunce) v Praze dnes mezi cca 5:00 a 8:00 místního času (tj. se započtením střídání SEČ/SELČ). Když se zruší střídání času, bude to 4:00 až 8:00 SEČ, nebo by to mohlo být 5:00 až 9:00 SELČ. Z hlediska nějakého zvyku je úplně jedno, když čtyřhodinový interval posunete o hodinu. Navíc „ráno“ pro lidi není okamžik východu slunce, ale ještě delší doba, takže z hlediska lidského vnímání rána ale úplně jedno, jestli použijeme standardní nebo letní čas.

  • 5. 9. 2018 10:26

    null null (neregistrovaný)

    @Filip Jirsák

    Ano, a proto to není "Základní pracovní doba" ale pouze obvyklá, protože je to nějaké od-do, nějaké 6:00 - 9:00 hod. + 8,5 hodiny. Nebo ty snad očekáváš, že když půjdeš třeba na Katatrální úřad, že by mohli mít otevřeno od 15:30 do 23:00? Nebo že praktičtí lékaři mají normální pracovní dobu 01:00 - 09:00 hod? Asi ne že? A za pravdu mi dávají i dopravní spoje - přece ráno a odpoledne jsou posílené - jezdí častěji - protože jsou to OBVYKLÉ (nikoliv přesné) časy kdy většina jezdí do škol, prací, vyžizovat záležitosti ... Takže přestože není takový čas přesně daný na minutu, existuje. Ano, může se lišit stát od státu nebo třeba v metropoli

    Ano, podle obvyklých časů se pásmový čas nastavit nedá. To ale ani nikdo netvrdil. Nebo aspoň já ne. Je logické že by 12:00 SEČ mělo být v poledne. Ale do této debaty byl zamíchán takový obvyklý čas, protože se objevily obavy jako "Ale kolik mi zbude světla po práci ..." apod. a tak debata sklouzla do toho, že až se nastaví správně ten pásmový čas (12:00 SEČ) tak se tomu přizpůsobí i tento obvyklý pracovní čas, který ale nemusí znamenat že v jeho polovině je 12:00 SEČ - to už bude podle potřeby společnosti - mě je to jedno, ale dovolil jsem si vyslovit tezi, že lepší je to podle léta, protože den je dlouhý a má cenu opravdu rozvrhovat kdy co a jak na rozdíl od zimy kde je den tak krátký, že se vůbec těžko trefit aby měl někdo, nebo většina, světlo i po práci ... To je celé. Argumenty probouzením za světla platily tak ve feudální době ...

    "Vy nejste lidé. Už se s tím smiřte, že lidé jsou různí a všem nevyhovuje to, co vyhovuje vám."

    Samozřejmě. A netvrdím že tak jak je to teď mi to přesně vyhovuje - to je tvoje dedukce, já moc brzké vstávání nemiluju. Já tvrdím, že tak jak je to teď (a nikdo neřve že chce aby ten ruch co je dnes od rána aby byl od třeba 14:00) to prostě vyhovuje většině a denní ruch to potvrzuje.

    "Je to tak nastaveno, protože František Josef I. trpěl nespavostí a vstával v 5 ráno, čemuž se postupně přizpůsobilo celé císařství. Pro dnešek je to opravdu pádný důvod…"

    No a? Tak až to bude většině vadit, tak to změňme ... co jako?

    "No právě, tak proč nějakému lokálnímu dočasnému rozmaru přizpůsobovat pásmový čas? To ho budeme posouvat pokaždé, když si pár lidí vzpomene, že by radši vstávali dřív nebo později?"

    Viz výše

    "Já netvrdím nic jiného. Akorát prostě „ráno“ není určené s přesností na hodinu, jak se mylně domníváte."

    O přesnosti na hodinu jsi psal ty. Já psal o obvyklém čase a nějakém jeho rozmezí ....

    "Ve skutečnosti je „ráno“ (čas východu slunce) v Praze dnes mezi cca 5:00 a 8:00 místního času (tj. se započtením střídání SEČ/SELČ). Když se zruší střídání času, "

    To je jedno v kolik na hodinkách to je. To ať odpovídá pásmovému času a bude to správně. Jde o to, že v létě je krátká noc a nikdo dnes nechodí spát se setměním a nevstává s rozedněním. Takže toto je k ničemu. Naopak to kdy většina vstává je dáno obvyklými časy aktivit, viz výše a jestli to bude ve 6 nebo 8 podle nějaké časového pásma je jedno. Lidi to chtějí mít pravidelné (zrušení střídání) a IMHO dává více smysl orientovat časy na léto aby měli lidí víc doby světla odpoledne - to ale nemá s podstatě s nastavením 12:00 SEČ na poledne nic společného - jenom to jestli se tomu času bude říkat 6 nebo 7. To už je jedno.

  • 5. 9. 2018 12:09

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Takže to není žádná pracovní doba, ale spíš něco jako provozní čas. Tomu období, kdy jezdí více spojů, se říká dopravní špička, konkrétně ranní a odpolední/večerní špička. Třeba v Praze a okolí se v posledních letech dopravní špička znatelně měnila, takže opravdu nedává smysl podle toho nastavovat pásmový čas.

    Pro vás je lepší nastavovat si pracovní dobu podle léta, pro někoho je lepší nastavovat si jí podle zimy. Změna na letní čas a zpět v celé Evropě to právě nastavovala všem stejně, její zrušení je podle mne motivováno i tím, že dnes už je mnohem snazší nastavovat to individuálně nebo lokálně, takže si to mnohem víc lidí bude moci nastavit podle sebe. Smůlu budou mít tam, kde to nastavit nejde, ale těch bude minimum. (Všimněte si, že píšu „nebo lokálně“ – nepočítám s tím, že si to každý bude moci zvolit podle sebe, ale třeba celá škola nebo celá továrna si může udělat svou změnu času.)

    Já tvrdím, že tak jak je to teď to prostě vyhovuje většině a denní ruch to potvrzuje.
    To je ale špatná dedukce – z toho, že je nějaký stav, nijak neplyne, že ten stav vyhovuje většině.

    No a? Tak až to bude většině vadit, tak to změňme ... co jako?
    A to budeme pokaždé hýbat časovým pásmem? Není daleko logičtější nastavit časové pásmo nezávisle na těchhle rozmarech, a když budou chtít v nějaké škole změnit, kdy jim začíná a kdy končí vyučování, tak si prostě dobu vyučování posunou z 8:00–16:00 na 10:00–18:00, tak to prostě ředitel posune, a nemusí se kvůli tomu šoupat celá ČR?

    O přesnosti na hodinu jsi psal ty.
    Ta přesnost na hodinu ale plyne ze SELČ, který je o hodinu posunutý oproti SEČ. Pokud jsou lidé zvyklí na něco s přesností čtyř nebo pěti hodin, nemá smysl kvůli lidem řešit, zda SEČ nebo SELČ, protože je to pod jejich rozlišení.

    IMHO dává více smysl orientovat časy na léto aby měli lidí víc doby světla odpoledne
    To je zase jenom vaše spekulace, někdo jiný dává přednost zimě nebo chce mít víc času ráno.

    to ale nemá s podstatě s nastavením 12:00 SEČ na poledne nic společného - jenom to jestli se tomu času bude říkat 6 nebo 7. To už je jedno.
    Ano, to píšu od začátku, že nemá smysl přizpůsobovat časovou zónu tomu, jak mají zrovna otevřené obchody nebo úřady nebo jak mají školy stanovený začátek vyučování. To jsou věci proměnlivé a velmi rozmanité. Takže jediné, co dává smysl, je nastavit časovou zónu podle toho, jak byla původně zamýšlena, jak se tradicí promítla např. do jazyka a jak ji mají ostatní státy po celém světě, tj. poledne je ve 12:00.

  • 5. 9. 2018 15:11

    null null (neregistrovaný)

    @Filip Jirsák

    No, možná něco jako provozní čas, možná něco jako obvyklý čas nebo obvyklá pracovní doba. Termín pro to neznám, ale existuje to. A napadlo že proč je vůbec ta dopravní špička? Protože všichni, podstatná část, někam jede - pravidelně na začátku a ke konci takového provozního času. Čím to asi bude?

    Co to pořád přetřásáš? Nikdo neche podle nějakých dopravních špiček ani obvyklých dob nastavovat pásmový čas. Už jsem ti to potvrdil několikrát a pořád to sem zatahuješ - a nejspíš protože to pak montuješ do všeho, tak nejsi schopný chápat ostatní text jinak ...

    To není pravda. Pro mě to nemusí být lepší. Jenom je to co se týče využití světla vůbec logičtější. Ano, dnes už se to nastavuje lokálně a spousta lidí podle sebe a právě proto je to vneseno do této debaty - i když podle toho nikdo nechce nastavovat pásmový čas - neboj - tak se to obyvatelstva dotýká.

    "To je ale špatná dedukce – z toho, že je nějaký stav, nijak neplyne, že ten stav vyhovuje většině."

    Ze stavu ne - ale z toho, že se nijak vehementně nepokouší ten stav změnit, z toho už plyne, že jim to vyhovuje nebo minimálně jim to nevadí na tolik, aby vůbechnuji prstem - což se dá vlastně možná označit jako vyhovuje.

    "A to budeme pokaždé hýbat časovým pásmem?"

    Proboha co do toho pořád pleteš časové pásma. Obvyklé pracovní hodiny, nebo chceš-li provozní doby, si může přece každá jednotka od domu až po státy nastavit/zažít/ur­čit bez změny časového pásma. Nebo ti připadá, že když se úřad rozhodne otvírat ne v 8 ale v 7, tak potřebuje měnit časové pásmo?

    "O přesnosti na hodinu jsi psal ty.
    Ta přesnost na hodinu ale plyne ze SELČ, který je o hodinu posunutý oproti SEČ. Pokud jsou lidé zvyklí na něco s přesností čtyř nebo pěti hodin, nemá smysl kvůli lidem řešit, zda SEČ nebo SELČ, protože je to pod jejich rozlišení."

    Ano, jsou. Ráno, neboli začátek nějaké té obvyklé provozní doby, je ráno, je to učeno mnohahodinovým rozmezím. S pásmem to má pramálo společného. A proto je taky řeč o tom, že to spadá do "ráno" nikoliv musí být podle pásma a pořád to měnit, jak tu pořád opakuješ. Je mi jedno jestli je to podle SEČ nebo SELČ, je jim jedno jestli je to 04:00 nebo 'iod,asjfiojosdi', zajímá je, že ráno tak jak má ráno většina populace je ráno a začína obvyklá provozní doba. Z pohledu časového pásma - ten čas je jenom měřítko.

    To je asi jako by sis stanovil, že na začátku zdi pokoje máš 0 cm, přesně logicky v polovině 120cm (pásmový čas 12:00 SEČ na poledne), na konci 240 cm, ale skříň (obvyklá provozní doba) si dáš tak, abys kolem ní mohl pohodleně chodit a je ti u ****, kde je polovinou přesně na míře 120cm. A teď si vem, že tu dáváš konstrukce, jako že když posuneš skříň víc k 0 cm aby ti zbylo víc prostoru za ní, tak bys musel nějak přenastavovat 0 cm na začátku zdi (změna na SELČ) - vždyť to je kravina ....

    "IMHO dává více smysl orientovat časy na léto aby měli lidí víc doby světla odpoledne
    To je zase jenom vaše spekulace, někdo jiný dává přednost zimě nebo chce mít víc času ráno."

    Ano, je, taky jsem se k tomu přiznal, označil jsem to tak a už jenom zdejší výkřiky o "dřívější tmě" naznačují, že to nezajímá jenom mne.

    "Ano, to píšu od začátku, že nemá smysl přizpůsobovat časovou zónu tomu, jak mají zrovna otevřené obchody nebo úřady nebo jak mají školy stanovený začátek vyučování. "

    Samozřejmě. Jenom nechápeš, že krom časové zóny je tu nějako jako ta obvyklá provozní doba a její "určení", tedy obecný start a konec zaměňuješ v této diskuzi a posuny časového pásma ...

  • 5. 9. 2018 15:39

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Jenom je to co se týče využití světla vůbec logičtější.
    Není. Světla bude pořád stejně, bez ohledu jak si ten čas pojmenujeme a bez ohledu na to, jak ho budeme využívat. Pro vás je možná lepší nejdřív pracovat a po práci mít ještě světlo na něco dalšího, pro někoho jiného je lepší mít nejdřív světlo na něco dalšího a pak až pracovat. Logického nebo nelogického není ani na jednom přístupu nic.

    Ze stavu ne - ale z toho, že se nijak vehementně nepokouší ten stav změnit, z toho už plyne, že jim to vyhovuje nebo minimálně jim to nevadí na tolik, aby vůbechnuji prstem - což se dá vlastně možná označit jako vyhovuje.
    Jasně, všem to vyhovuje až tak, že proti tomu každý rok spousta lidí protestuje, až to vyústilo v to, že o tom EU udělala anketu, kde většina hlasujících uvedla, že jim to nevyhovuje a chtějí to změnit.

    Jenom nechápeš, že krom časové zóny je tu nějako jako ta obvyklá provozní doba a její "určení", tedy obecný start a konec zaměňuješ v této diskuzi a posuny časového pásma ...
    Když to já nechápu, tak to vy vysvětlete. Co to tedy je ta „obvyklá provozní doba a její určení“? Že lidé chtějí, aby měly třeba úřady otevřeno během světlé části dne, to chápu. Ale nemyslím si, že by požadovali, že musí úřady otvírat mezi 6:00 a 10:00, a kdyby se ta doba, kdy otevírají, označovala 7:00 až 11:00, že by to byl problém. Takže mi z toho pořád vychází, že jediné rozumné stálé časové pásmo pro ČR je SEČ.

  • 3. 9. 2018 19:42

    Kiwi (neregistrovaný)

    Slunce nejvýš nad hlavou okolo poledne je jedna ze základních vlastností našeho času. Proto se tomu okamžiku říká poledne, proto se těm čárám na globu říká poledníky. Nechápu, proč lidi jako ty nedokážou akceptovat fyzikální realitu. Fyzikální realita má totiž tu výhodu, že je objektivně změřitelná, nezávislá na přání politiků, zaměstnavatelů či odborů, chudých či bohatých, chytrých či blbých, je stabilní, a není-li, tak se mění podle zákonitostí, které jsou nezávislé na přání... dtto. Proto je výhodnější za výchozí bod měření času vzít třeba to pravé poledne a úřední hodiny na pracáku tomu eventuálně přizpůsobit, nežli dělat to naopak. Už jsi to pochopil, nebo pořád nic?

  • 4. 9. 2018 10:09

    to hej (neregistrovaný)

    >> Nechápu, proč lidi jako ty nedokážou akceptovat fyzikální realitu.

    To ale nie je ziadna "fyzikalna realita". Je to len vec dohody.

  • 4. 9. 2018 11:35

    Kiwi (neregistrovaný)

    Věc dohody je, že den má 24 stejně dlouhých hodin a poledne na poledníku je ve 12, protože 2 krát 12 je 24. Fyzikální realita je, že za podmínek takovéto dohody na 50° severní šířky, 15° východní délky se v červenci po třetí hodině začne rozednívat, slunce vychází ve 4 ráno, zapadá v 8 večer a v 9 večer už je tma, která trvá 3 hodiny do půlnoci a 3 hodiny po půlnoci, od tří do dvanácti je pak 9 hodiny světlo a od dvanácti do 9 taky. Jednoduché, člověk by řekl, že i největší blbec pod sluncem musí pochopit, že to má svou logiku.

    Jenže lidem jako ty se to z nějakého důvodu nelíbí a chtějí to změnit. Ptám se proč. Váš "argument" je, že nechcete, aby slunce v létě vycházelo "tak brzo". Takže jste tím pádem proti fyzikální realitě. Chcete to "vyřešit" změnou té dohody o měření času. My říkáme, že ta dohoda je dobrá a rozumná, protože je založena na astronomicky významném okamžiku poledne na poledníku, které dělí den na dvě stejně dlouhé poloviny, číselně 2x12 hodin, který je nezávislý na lidských vrtochách a je z hlediska lidských časových měřítek stabilní. Vy tvrdíte, že vám je jedno kdy je poledne, že způsob měření času by měl vycházet z toho, jaká čísla mají v roce 2018 napsané obchody a úřady na otevíracích dobách.

    Jestli "to" stále nevidíte, tak je mi líto, ale problém je na vaší straně, týká se vašeho IQ a plynou z toho dvě věci - 1) nemáte mozkovou kapacitu dostatečnou k pochopení toho problému, 2) neměli byste se snažit měnit něco, co nechápete a nemáte schopnost kdy pochopit. Polopatičtěji to bohužel vysvětlit nedovedu - šimpanzovi bych teorii relativity asi taky nebyl schopen vysvětlit tak, aby to pochopil (vám asi taky ne).

  • 3. 9. 2018 17:00

    Ravise (neregistrovaný)

    Třeba my jsme venku i po setmění. Pokud máš v plánu oheň - mini-potlach, tak dřívější tmu dokonce i oceníš.

  • 5. 9. 2018 21:44

    Petr M (neregistrovaný)

    Nehledě na to, že ne vždycky celou mimopracovní dobu dělá jednu činnost. Copak je problém si dát vyjížďku na kole/inlinech nebo si zaběhat ráno, když není hic, odpoledne po práci ochlazení na koupáku a pak posezení na zahrádce?

    Takový závislák na lením čase raděj vstane, jde do práce dokud je chládek, odpoledne koupák a čeká, až se ochladí, aby mohl na kolo... To přece nemá logiku. Teda má, stejně divnou, jako když někdo chodí na odpolední směnu a je kvůli tomu celý dopoledne zalezlý doma, nic nedělá a pak se čílí, že po desáté večer už je tma.

    U zahrádkářů taky, zalívání po ránu je značka ideál a vytrhat plevel nebo okopat záhonek je lepší ráno a bez úpalu, než kolem páté SELČ... To si jenom někteří myslí, že přijdou o hodinu života. Ale o tu přijdou vinou vlastní, ne vinou hodin.

    Prakticky vzato, pokud je ten den 15 hodin světlo a musí být 8.5h v práci, furt má 6.5h světla. Jak si ho kdo rozdělí a užije je jedno. Někdo klidně zatáhne závěsy a prospí to.

    (a tma v letní večer se taky hodí - táborák, letní kino, stezka odvahy na táboře,... )

  • 5. 9. 2018 18:42

    Petr M (neregistrovaný)

    Ono dávat večerku děcku v 9, když je světlo do 11, taky není moc výhra... :(