Není pravda, že vodotěsné nebyli... některé motoroly a i nokie.
Měl jsem Nokii Ashja 306.. na dnešní dobu hloupej... ale přežila pád ze 3 třetího patra... Pak jsem najel na SONY, starou xperku a pak sony L1 (top, ale pamět malá) tak upgrade na L4 (špatný displej, sotva se člověk blbě ohnul, nebo padl z 30 cm a totál na hadry displej, ty nové displeje zároveň s hranou krytu, nebo dokonce nad bych zabíjel).
A skončil jsem u Motoroly Defy....
Když si tak vemu, tak na tehdejší dobu mobily byli nabouchané a vydržely nesmysl.. dnes? koupíš klidně za 20 tisíc a máš displej nad rámeček celého těla mobilu... první pád a je na hadry...
Nemǒžem potvrdiť, mal som rôzne mobily. ERICSSON A1018s, Nokiu 3110, nejaký samsung, potom nokiu so symbianom, 2 androidy. Najmä tie staršie boli riadne kazivé rárohy. O nokii 3310 sa píšu legendy, zlý telefón to bol.
Teraz mám piaty rok iPhone, batérka na 87%, nabité funkcionalitou, vodotesné. Staré telefóny boli pekne zlé. Symbian bol na svoju dobu pokrokový ale z dnešného pohľadu je smiešny.
18. 7. 2023, 22:42 editováno autorem komentáře
Pokud vidim, neni venku oficielni finalni zneni, ale v navrzich zadna takova vyjimka neni.
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=celex%3A52022AP0077
Nebo nevim jak se englicky rekne voda... (a je to tam teda i cesky)
Telefony bezne nejsou vode odolne, protoze standard je definovan v podobe IP kryti, a to neni typicky udavano = zadne to nema.
To kryti mimo jine deklaruje i to, ze pro vodotesne (IP68+) je treba jeste dodefinovat, do jake hloubky/tlaku. Pokud takova definice chybi, tak to opet vodotesne neni.
Jedine co by se dalo (existuje na to i judikatura) je odvodit kryti z beznych podminek za kterych se pouziva (soud rozcupoval vlhkost, protoze telefon se pouziva ve vlkem prostredi bezne = musi byt navrzen tak, aby to nevadilo). Ale potapeni se s telefonem rozhodne bezne neni.
Zrovna minumý týden ženě umřel telefon, zcela sám od sebe, kosmetický stav byl jako nový.
Problém na desce, zapne se, běží všechny zdroje (celé jsem to prozkoumal podle schématu, protože tam měla nějaká data) ale jinak zcela mrtvý - ani nepustí hodiny do emmc. Příčinu neznám, ale zřejmě mrtvý procesor.
Tak když začnu nokií- mě dvě Nokie e52 zhynuly na něco jiného než bateri, ale protože ta druhá byla už v době, kdy byli Microsoftem, nedal se už sehnat firmware na reflash (někde jsem se dočetl že to může pomoci). Ano, to je první a poslední telefon, kde jsem měnil baterku a ještě jedna náhradní baterka mi leží dodnes v šuplíku.
Další Nokie, tentokrát N9, sice byla skvělá, ale přestal jsem ji používat z důvodu technické zastaralosti (meego-zabito Microsoftem, jolla/sailfish-novější build nefungoval, android-nešel zvuk), ale větší důvodu byl, že přestalo fungovat boční zapínací tlačítko a nepodařilo se mi opravit (poté, co jsem rozebral *úplně* celý telefon, zjistil jsem, že je přilepené do zadního krytu a nemám nástroje ho dostat nedestruktivně ven).
Další ne-nokie jsem vyměnil prakticky všechny z důvodu, že přestaly fungovat nějaké tlačítka. U jednoho zařízení jsem asi 3x měnil nabíjecí konektor, než jsem se na to vykašlal a pořídil nové (ale baterka byla pořád dobrá).
A pak je tu kapitola Android, kdy prakticky převládají dva důvody- první je, že prestanou vycházet aktualizace a končíme na x let starém androidu, nebo druhý: došlo místo v telefonu aplikace narostly a už nebylo kam je dávat. Jo a ještě jeden telefon si vzpomínám, že se začal sám restartovat, takže nejspíš hw problém.
telefon byl ukraden.
Ono je to hlavne extremne neprakticke a dokonce nebezpecne. Pokud vim, tak se chysta regulace v autech, kde bude narizeno, ze veskera primarni funkcnost musi byt zajistena mechanicky = nikoli patlanim po lcd.
Videl sem uz desitky lidi, jak v 25 urovni menu steluji topeni/klimatizaci/radio ... a pri tom pochopitelne misto na silnici cumi na tu obrazovku. A nemaji na vyber, nekde bez toho nejdou rozsvitit svetla, zapnout sterace ...
1.) Ten první (Erikson GA-628) fungoval i když zmoknul. V displeji byla zateklá voda, sice měl problémy se zobrazováním, ale fungoval. Vyměnil jsem ho, protože byl starý už v době, kdy jsem ho dostal.
2.) Druhý (Siemens A50), ten umřel morálně, protože už byly lepší. Vydržel mi 2-3 roky.
3.) Třetí (taky Siemens, ale barevný displej), tak ten jsem utopil v Sázavě (s vodákama).
4.) Čtvrtý (nějaký dočasný obyčejný tlačítkový Samsung, jednobarevný), náhrada za Siemens, fungoval pár měsíců, než jsem sehnal nový telefon.
5.) Pátý (nějaký ZTE od Vodafonu, dotykový, odporový, asi android 1 nebo 2), vydržel opravdu dlouho, asi 6 let, pak začal být nestabilní. Uprostřed hovoru se třeba vypnul. Že by to bylo baterkou? Tehdy mě to ale nenapadlo, baterka vydržela pořát dlouho, několik dnů (asi 4).
6.) Šestý (HMD Global, Nokia 230), po dvou letech začal blbnout software.
7.) Sedný (HMD Global, Nokia 230), běží asi 3 roky a jsem s ním spokojený.
0.) Když to sečtu, vychází to na nějakých 17 let života s telefonem. Telefon používám asi od roku 2002. Někde mi hapruje 5 let, asi jsem některé telefony měl o něco déle. Průměrně mi tedy telefon vydrží 3 roky.
14. 7. 2023, 23:36 editováno autorem komentáře
Tak to já to mám asi podobné:
PS: ten první telefon jsem nechtěl, dostal jsem jej proti své vůli k Vánocům :-).
Zato já bych klidně s Kodakem Ektra vydržel ještě o něco déle, kdyby mu neodešla baterka. Jasně, sypaly se po těch 3 letech i jiné věci, ale s těmi se dalo existovat, ta baterka byla dealbreaker, kterej mě zlomil k nákupu nového tlf (výměnu za čínský noname akumulátor jsem si neriskl). Odpustil bych si tak býval tu trapnou episodku s Nokií 5.3, která chcípla týden před koncem záruky. A opravdu chcípla, vrátili bez dohadování mi plnou částku. Prostě telefon, co nemusel být vyroben a dovezen do ČR.
Já tuhle směrnici považuji za skvělou věc. Stejně jako považuji za skvělou věc sjednocení na USB-C. Manželka třeba má Motorolu s 33W dobíjením, ale prostě nabije kdekoli, kde je USB-C kablík v nějaké nabíječce, i kdyby to byla jen 10W.
EU jistě dělá spoustu stupidních nařízení, ale tyhle dvě jsou zrovna fajn.
Těžko říct, jak by to dopadlo s nabíjecíma konektorama, kdyby se do toho nevložila EU. Zavedla MicroUSB a byť ten konektor stojí za pendrek, tak to byl skvělý počin. Do té doby měl každý výrobce a pomalu i každý telefon svou vlastní nekompatibilní nabíječku. A výrobci se snažili rozdělit rychlo-nabíjecí standard. Opět musela zasáhnout EU a sjednotit to na PD. Bohužel i PD má své rpzné revize.
Fajn jsou ta nařízení, která regulují skutečně potřebné věci. A těch je minimum. Je potřeba si uvědomit, že drtivá většina věcí je pro někoho fajn a pro jiného otrava. Takže když to pak zobecníte, jakákoliv nařízení kromě těch zcela nezbytných je nelepší cesta ledatak k fašismu.
Třeba Austrálie budiž učebnicovým příkladem.
vznik usb-c naopak dokazuje nesmyslnost nařízení micro-usb. Kdyby bylo to nařízení respektováno, tak jedeme pořád na micro-USB a usb-c by nevzniklo. EU nařídila micro-USB v době, kdy to byl většinově využívaný průmyslový standard a toto nařízení bylo s příchodem usb-c ignorováno. A nyní EU nařizuje usb-c v době, kdy je to většinově používaný standard. A jestli někdo vymyslí něco lepšího, tak se nejspíš zopakuje historie ignorace nařízení a poté co se prosadí novinka nařízení novinky. To má podobný smysl jako nařizovat čas východu slunce.
Tak ona je potreba videt historie. Nejprv (nekdy 2005? uz nevim) EU dala durazne doporuceni aby si vyrobci sjednotili nabijecky. Coz nejak vicemene fungovalo, neboli vyrobci zacali pouzivat microusb, az na apple. A narizeni prislo az pote, co to vsichni meli sjednocene, pokud si dobre pamatuju, az na ten apple.
A narizeni hadam nechava nejaka vratka na budouci vyvoj, ale uprimne nema smysl o tom vest debatu kdyz jsme to narizeni necetli, ani ja ani ty, a ty si navic ani nepamatujes celou historii.
bavim se o nařízení, nařizovat něco poté co to mají všichni sjednocené jak sám píšeš a je úplně jedno co tomu předcházelo, mi pořád přijde jako plýtvání zdroji. A furt mi neni jasný, která část nařízení micro-usb umožnila vznik a zavedení usb-c
17. 7. 2023, 08:22 editováno autorem komentáře
Jenže to, že se všichni sjednotili na micro-USB, se stalo právě až po té, co se do toho vložila EU.
Vznik a zavedení USB-C umožnila ta část, která řeší budoucí vývoj a říká, že je možné přejít na novější standardy.
To, že někteří zdejší diskutující by v takovém nařízení na možnost budoucího rozvoje zapomněli, neznamená, že na to zapomněla i EU.
Dnesni predpis a tehdejsi (jestli to byl vubec nejaky predpis (coz jste nedolozil) a ne jen nejaka nezavazna dohoda) jsou nesrovnatelne veci. Roky tu mame zcela bezne telefony s USB-C nebo vyse zmineny Apple s vlastnim konektorem, coz by u zavazneho prikazu uzivat microUSB nebylo mozne. Nelze tedy usuzovat, ze soucasna regulace bude z pohledu budouciho vyvoje neskodna. Kdyby bylo microUSB zavazne, tak je mnohem mensi motivace vyrobcu prechazet na USB-C, ktere nemohou na jednom z relativne velkych trhu prodavat, jeho nabeh by byl mnohem pomalejsi a dle meho nazoru je velmi optimisticky predpoklad, ze uz bychom ho meli, pravdepodobne by sly reci o tom, ze ve svobodnejsich castech sveta maji lepsi konektor a ze mozna snad jednou instituce zasednou podebatuji a za par (nebo par desitek) let ho mozna tez prikazi.
Fakt je, ze se prodavaji telefony s USB-C celkem bezne uz nekolik let https://mobilmania.zive.cz/katalog#filter_4383=1&filter_4451=2022&filter_4483=USB Type-C Nemohu dokazat, ze neexistuje narizeni, ze tu mame povinne microUSB, ale pokud existuje, tak je bezzube. Pokud bude podobne bezzube i nove narizeni, tak je to samozrejme fajn a na budouci vyvoj to mit negativni vliv nemusi. Otazka potom ale je, k cemu podobna narizeni? Neni pro vsechny zucastnene lepsi, kdyz EU nebude delat nic? Vzdyt vydavani narizeni, ktera pro nikoho nic neznamenaji je prece uplne zbytecna prace.
tumis: Zapomněl jste na třetí variantu – to nařízení není tak blbě formulované, jak byste to udělal vy, ale umožňuje přechod na novější standardy. Nevím, co na tom pořád nechápete.
Já tvrdím, že je to bílé, vy chcete, aby to bylo bílé, dokazujete, že je to bílé – tak proč pořád polemizujete s tvrzením, že je to černé?
Teoreticky, da-li Evropska Komise (ta to ma v popisu prace) se na novejsi port prejit da, ale bude to samozrejme nesrovnatelne komplikovanejsi. Kdyz se vyrobce treba pred 5 lety (kdy tedy udajne bylo povinne microUSB, coz jste bohuzel stale nedolozil, ale nastesti se to zrejme nevymahalo a vsichni to ignorovali), tak proste presel, nic, krom beznych rizik, jako, ze to neprijmou zakaznici, mu v tom nebranilo. Ted bude muset cekat az a zda vubec EK novy port posoudi a uzna za hodny narizeni. Jelikoz to mame pro vsechna zarizeni, tak bude hrat roli napriklad i to, ze novy konenktor nemusi byt vhodny pro vsechna, pro nektera muze byt treba prilis drahy nebo z nejakeho pohledu nevyhovovat a EK tedy (vcelku rozumne v kontextu sileneho sveta, kde podobna zbytecna regulace existuje) rozhodne, ze ne.
Ta regulace nemuze byt formulovana tak spatne, jak bych ji formuloval ja, ja tyto totalitni sklony nemam, takze bych ji neformuloval.
Ja nemohu s jistotou tvrdit, ze to vsechny inovace navzdy znici, ale komplikace je to naprosto silena.
jouda: "bavim se o nařízení, nařizovat něco poté co to mají všichni sjednocené jak sám píšeš"
No vidis, a ja mel za to, ze jsem jasne napsal ze to vsichni sjednocene nemeli:
"vyrobci zacali pouzivat microusb, az na apple"
Jeste by me zajimalo co nebylo jasne na vete:
"ale uprimne nema smysl o tom vest debatu kdyz jsme to narizeni necetli,"
protoze ja treba nevim, jestli v tom narizeni nejsou nejaka vratka pro budouci rozvoj. Ty to vis? Asi jo, kdyz o tom zurive pises, a podle me i hromada dalsich mistnich diskuteru to kritizuji aniz by doopravdy vedeli o co jde.
Tak to je zase hovadina, protože tohle úplně zničí design telefonu, tedy opět z nich budou tlusté nevkusné skořápky. Pokud někdo potřebuje vyměnit baterii, může si zajít do servisu. Osobně patřím k lidem co si hned jak to jde koupí nový vlajkový model a je mi tedy životnost baterie úplně ukradéná, důležitější jsou pro mne nejnovější software a hardware.
Ty kupuješ vlajkový model vždy keď vyjde, teda každý rok.... no ty si ale ničiteľ planéty...
ja mám tu telefón za 150€ je to Moto G31 kúpený v 2021 a verím že ešte pár rokov vydrží a to bez akéhokoľvek problému či zhoršeniu UX.
Áno boli roky, kedy vývoj HW u smartfónov bol rýchly a mobily vydržali vážne len 2-3 roky na výkon a software, ale dnes 5 rokov v pohode. Vážne nechápem ľudí čo kupujú vlajkové fóny.
U hloupych telefonu je myslim vymenitelna baterie vcelku bezna vec i bez regulace. U chytrych spise ne. Problem je, ze vetisnou ten chytry telefon stihne beznadejne zastarat nebo prijde k nejakemu vaznemu urazu, na coz jsou velke displeje pomerne nachylne, drive, nez je treba menit baterii.
Tezko rict, jak se s tim vyrobci popasuji. Klidne si umim predstavit, ze snadno rozebiratelne telefony budou nachylnejsi k pronikani vlhkosti nebo prachu dovnitr, coz muze v praxi snizit jejich zivotnost vice nez o kolik ji prodlouzi teoreticka moznost vymeny baterie.
Pokud bych mel vychazet z vlastni omezene zkusenoti, tak jsem zatim vzdy telefon rozbil, ztratil nebo vyradil pro zastaralost drive, nez doslo k potrebe menit baterii.
Ted mi tu lezi vyrazene 2 telefony. 5 let stary telefon s dobrou baterii, ktery mel uraz. 3 roky stary telefon s dobrou baterii, ktery dozil konec podpory vyrobce. U noveho telefonu jsem mel trochu smolnou ruku s vyberem a nejradsi bych ho vymnenil hned, kdyby mi to nebylo blbe, nejakou dobu s nim tedy vydrzim, ale pravdepodobnost, ze to bude az do "spotrebovani" baterie neni moc velka.
Nechápu proč až od roku 2027, vývoj telefonu i jejich obměna je daleko rychlejší. Například automobilky mají na zavedení emisních norem daleko kratší čas. A upravit auto je dle mého názoru trochu složitější. Také si nejsem jistý i s obsahem nařízení? Možná že by se mělo zase začít s normováním tvarů zeleniny...
15. 7. 2023, 07:56 editováno autorem komentáře
OK, takze vyrobci musi udelat kompromisy v konstrukci svych zarizeni, takze budeme vsichni mit horsi zarizeni. Super.
Ale muzeme si v nich vymenovat baterky. Ono to jde snadno i dnes. Stejne lidi za 3-5 let telefon vyhodi nehlede na baterku.
Vyresili jsme problem, ktery neexistuje, udelali jsme telefony drazsi a horsi, no nic moc.
To jiste, ono totiz vlozeni 4 sroubku a jednoho konektoru, je horsi reseni, nez prilepeni a pripajeni ...
Ony se totiz ty baterky ve vsem vymenit daji, jen to typicky vede k nevratne destrukci casti toho zarizeni. Takze kdyz si tu naterku nechas vymenit (protoze na zaklade toho co pises toho rozhodne nejsi shopen), tak ti s ni vymeni i 1/2 toho telefonu, (a jeste si za to nauctuji nehorazny peniz) coz je presne duvod vznitu tehle regulace.
Na starém Iphonu 6S, který se stále používá, je baterie 8 let stará. Sice ukazuje 85% kapacity nebo kolik a systém doporučuje výměnu, ale není třeba.
Telefon zastarává až letos, kdy mají přestat chodit softwarové updaty a vyply se nějaké služby přes Internet. Zatím poslední update přitekl v červnu.
Pokud pominu naprosto obskurní projekty, tak z hlediska životnosti u dnešních modelů telefonů tu máme softwarové omezení na cca 4 roky u Applu a Samsungu. Pár dalších se k nim přidá.
4 roky, to je o ničem.
Chápu, že někdo to kupuje jak housky v krámě. Ale pokud mi výkonově telefon vyhovuje, tak proč jej měnit?
15. 7. 2023, 12:56 editováno autorem komentáře
Mňa by skôr zaujímalo, ako sa to bude riešiť so stratou vodotesnosti. Napr. v špecifikáciách iPhone je v poznámke pod čiarou (č. 5): Odolnost proti polití, vodě a prachu není trvalá a může se v důsledku běžného opotřebení postupem času snížit.
Takže potom, keď sa stratí, si už budem môcť vymeniť baterku (akumulátor)? :-)
Ukáže telefón nejakú notifikáciu? Blahoželáme, vaša vodotesnost sa stratila, tu máte návod, ako si vymeniť akumulátor.
15. 7. 2023, 09:08 editováno autorem komentáře
Koukám, že jsem tu první větu formuloval trochu zmateně, prostě aby se smartphony (a vlastně i tablety) daly napájet přímo ze sítě (aby fungovaly i bez baterie) jako třeba RaspberryPi apod. Pak by se daly starší nevyužité smartphony použít jako IP kamera do bytu, jednoduchý domácí miniserver atd. místo pořizování RaspberryPi. Ale takové využití právě limituje to, že se s tím nepočítá a nechávat smartphone se starou baterií neustále na nabíječce delší dobu není úplně bezpečné.
Prvy moj mobil bola Motorola D460, potom som presiel na BlackBerry a tam som vyskusal asi vsetky rady az do Passporta a ked presiel BB na Android to som uz nedal a tak som presiel na iPhony. Musim sa priznat ze dodnes milujem BB a podla mna to boli najlepsie mobily, stale zastavam nazor ze mobil ma byt pracovny nastroj a nie zabavne centrum.
15. 7. 2023, 23:05 editováno autorem komentáře
No nevím, mě nějak výměnitelné baterie úplně neschází, protože po 3 letech od uvedení na trh je horor sehnat baterii, která nesedí ve skladu 3 roky a je originál. 2 měsíce zpět jsem nechal měnit baterii v 1+ 7T v originálním servisu. Výměna za týden (mají ho v Polsku) a cena 108€. Uvažoval jsem o nákupu nového kusu, ale když jsem si vyjel telefony, a naklikal co všechno chci tak by byla cena okolo 20.