Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Evropský parlament schválil povinnost GPS v autech od října 2015 od Vindis - Se nestačím divit, co za výplody se tady...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 2. 2014 23:15

    Vindis

    Se nestačím divit, co za výplody se tady napsaly.
    Já na systému eCall vůbec nevidím nic špatného. Špehování? K čemu? GPS souřadnice se sice průběžně zjišťuje a zaznamenává do krabičky, ale nikam se nic neodesílá. Ostatně ani nevím zda to vůbec jde. GSM modul nepotřebuje žádnou SIM kartu. Tísňová linka funguje i bez něj a všude. A když to nemá SIM, tak někam jinam by se to stejně ani nedalo odeslat, když vysílač operátora neregistruje regulérního uživatele.
    Něco jiného jsou pak "monitorovací systémy" samotných aut. To ale už vůbec nesouvisí s tímto (eCall). Na to si stěžujte automobilce, která to ta dala.
    A pojišťováci? Kdo je proti, tak je to zřejmě řidič, co dělá neplechu a nechce aby o tom někdo věděl. Jestli jste viníci, pak je to špatnost, protože vás to usvědčí. Jenže za to si můžete sami. Tak si nestěžujte. Ale pokud jste nehodu nezavinili, tak máte na druhou stranu důkaz, že vaše auto je v tom nevině.

    Na tyto výplody řeknu jen jedno. Všichni jsou zblblí z kauzy Snowden. Neříkám, že se nešmírovalo. Jen jde o to, že každý si teď myslí, že cokoli s GPS, nějaké obyčejné neškodné odesílání informací nebo nějaké nařízení (myslím ty dobré) je hned považováno za špatnost. Tyto věci se děli i před kauzou a nikomu to jaksi nevadilo.
    Systém eCall je tu už nějakých pár let a některé auta tento systém už běžně používají. Někteří si možná ani neuvědomují, že ten systém ve svém autě již mají.

  • 28. 2. 2014 0:45

    Seti (neregistrovaný)

    "Tyto věci se děli i před kauzou a nikomu to jaksi nevadilo."

    Ale vadilo. Akorát před Snowdenem se jim nadávalo do paranoiků, po něm zase do věčných rejpalů.

    "nějaké obyčejné neškodné odesílání informací..."

    Těch "neškodných" odesílání už je všude tolik, že pokud chce člověk aspoň trošku soukromí - a představte si, že takoví ještě dnes existují -, aby pomalu nevystrčil nos z bunkru.

    "Špehování? K čemu?"

    To si děláte srandu, že jo?

    "Já na systému eCall vůbec nevidím nic špatného."

    Já ano. Je to další krok k totální kontrole nad našimi životy. Třeba na takovém INDECTU (http://cs.wikipedia.org/wiki/INDECT) nejspíš taky nebude nic špatného, že? Nebo třeba NGI systém, který provozuje FBI. Napadá mě něco o dláždění dobrými úmysly, a pak taky jistý výrok B. Franklina, který je VELMI aktuální.

  • 28. 2. 2014 9:41

    Vindis

    No jo no. Hold si budeme muset zvykat, že budeme pořád někde sledováni. Takový už dnešní svět prostě je. Na každém kroku nás sleduje bezpečnostní kamera, i na internetu jsme sledování, monitorováni. I v běžném životě jsme monitorováni - bankovní převody, výběry z bankomatu, zákaznické karty, lékařské recepty, úřady o nás ví všechno možné atd atd.

    Pokud se eCall nakonec použije ke šmírování, tak s tím hold nic nenaděláme. Ale o tom tak nějak pochybuji. Není složité to zjistit, vytroubit to do světa a udělat z EU kacíře.
    INDECT je jiný kalibr než eCall. Tam už z principu o sledování jde. Ale nakolik je to jiný než co se používá už dnes a delší dobu? Rozdíl je pouze v tom, že se tam přidává umělá inteligence. Doposud to dělá jen člověk, který stejně také monitoruje a vyhodnocuje potenciální riziko. UI sice toho vyhodnotí více a rychleji, ale na druhou stranu, pokud to bude dělat stroj a ne člověk, tak neškodní se nemusí bát, protože se stanou nezajímavým a jejich aktivity se vytratí do ztracena. Kdežto, když to dělá člověk, tak sleduje i ty neškodné a bude si vás delší dobu pamatovat. Takže paradoxně bych raději INDECT než člověka u monitoru.

  • 28. 2. 2014 10:19

    Jarda_P

    >Pokud se eCall nakonec použije ke šmírování, tak s tím hold nic nenaděláme. Ale o tom tak nějak pochybuji. Není složité to zjistit, vytroubit to do světa a udělat z EU kacíře.

    EU si to samozrejme legislativne podchyti. Treba v ramci boje proti terorismu. Jak znamo, teroristi jsou uplne vsude a nemaji nic jineho na praci, nez kout pikle proti nasim svobodam a vydobytkum. Proto je nutne tyto svobody a vydobytky omezit, aby nas o ne teroristi nemohli pripravit.

  • 28. 2. 2014 10:51

    Seti (neregistrovaný)

    Já si ale zvykat nechci a nebudu. Pravda, je nás menšina, ale není nás zase tak málo. A pořád je ještě možnost nějaké to soukromí si zajistit, což ovšem bude neustále obtížnější s příchodem všelijakých eCallů.

    "Není složité to zjistit, vytroubit to do světa a udělat z EU kacíře."

    Oni už by si to nějak obhájili. Znáte to, terorismus, dětské porno, a podobné bláboly.

    "...tak neškodní se nemusí bát..."

    To je variace na "kdo nic nedělá, nemá co skrývat"?

    "Takže paradoxně bych raději INDECT než člověka u monitoru."

    Jak jsem psal, výrok B. Franklina je velmi aktuální. INDECT si, na rozdíl od člověka, bude pamatovat všechny! Když přidáte face recognition, máte totální kontrolu nad životy lidí. Pak stačí být třeba v nesprávný čas na nesprávném místě a ze života se stane peklo. Doporučuji třeba film Nepřítel Státu (http://www.csfd.cz/film/8280-nepritel-statu/) a to je film starý 15 let. A že se to nemůže stát Vám? Jste si jistý?

  • 28. 2. 2014 11:25

    Vindis

    "...tak neškodní se nemusí bát..."
    Ta variace tomu tak je, ale já to tak neříkám. Je to myšleno tak, že kdo nevybočuje z normálu, tak je pro systém nezajímavý. Tedy upravil bych to spíše na "kdo nic nedělá, tak je nezajímavý". Tudíž není důvod ho nějak nadále sledovat. Zdroje přece nejsou neomezené. Tak proč plýtvat zdrojem nad něčím, co je nepodstatné? Samozřejmě pro daný okamžik je i ten nepodstatný v hledáčku, ale s odstupem času se vytratí. Kdežto, kdo vyčnívá, tak je v hledáčku pořád.
    Řeknu to asi takto. Máte jako sousedku sexy ženskou. Svou krásou Vás přitahuje a začnete ji na každém rohu špehovat. Uděláte to samé i u ženské, která Vás odpuzuje? Že ji budete rovněž stejným způsobem šmírovat? Asi ne. Tak proč by to mělo být jinak i u normálních lidí co nijak nevybočují?
    Samozřejmě, jakmile se dostanete do systému, ať už omylem, tak nastává peklo. Jenže to nastává už tak i tak. Jen díky technice to bude pro ně snazší.

    Filmy nebo knihy bych bral vždy s rezervou. Tyto mají ve zvyku přidávat říz - fantazírovat. Mnohdy jsou to jen příklady co kdyby a mohou být přitažené za hlavu. Jenže to nutně neznamená, že se tak mohou stát.

  • 28. 2. 2014 11:30

    muf (neregistrovaný)

    Vy jste ideální materiál pro státně-korporátní mašinérii. Z takových jako vy(a z Jirsáka) musejí mít radost.... :-(

  • 28. 2. 2014 13:45

    Vindis

    Já nejsem jejich figurka. Jen jsem se smířil s tím, že jsem podřadný druh, který s těmito nic nezmůže.
    Klidně si dál nadávejte, kritizujte, že dělají špatnosti, ale co z toho? Tím, že jste zde napsal názor, že je to špatné a nesmí se to prosadit, to ti eurohujeri nechá chladnými, protože Váš názor si ani nepřečtou.

  • 28. 2. 2014 14:47

    Seti (neregistrovaný)

    Člověče, vzmužte se :-) Nejste žádný poddruh, to je to, co oni chtějí, aby si lidé mysleli.

    Tím, že napíšu něco do diskuse, mohu zaujmou někoho, kdo o problému neví, neuvažuje v určitých souvislostech, nebo třeba nemá vyhraněný názor. A ten pak zase může myšlenku šířit dál.

  • 28. 2. 2014 16:40

    alias (neregistrovaný)

    Jen jsem se smířil s tím, že jsem podřadný druh, který s těmito nic nezmůže.
    Nerozumim. Jako ze vy jste jen homo sapiens sapiens a ten nadrazeny druh je kdo ? Polobozi, avatari nebo mimozemstani ??

    Podle meho skromneho nazoru to jsou obycejni humanoidi jako vy, kteri kali stejna hovna jako vy, kdyz se riznou tak jim taky potece krev, potrebujou zrat, soulozit, starnou, muzou onemocnet stejnymi chorobami ... Akorat maji more penez, jsou vychytrali a nemaji zabrany. To neni prirodni zakon, kteremu se neda nepodlehnout.

  • 28. 2. 2014 12:19

    Jarda_P

    Hele, uz jste videl barak NSA v Utahu? Prectete si, co tam maji napsane na tom nahrobku. http://niqnaq.files.wordpress.com/2013/08/utah-data-center-entrance.jpg

    BTW, ja hlavne povazuju za nenormalni, kdyz nekdo zacne smirovat sousedku, protoze je cupr zenska, ne to, ze je cupr zenska.

  • 28. 2. 2014 12:24

    Seti (neregistrovaný)

    To je právě hluboký omyl. KAŽDÝ je pro sledování zajímavý. Stejně tak, jako je pro policajta každý člověk potenciálním zločincem, tak je pro mocné každý člověk potenciálním narušitelem jejich moci. Srovnání s hezkou ženskou kulhá na obě nohy. Znáte takové to "tohle nevyhodím, co kdyby se to ještě hodilo"? Víte, síla moci spočívá v informacích. Čím víc jich kdo má, tím je mocnější. Mít o každém co nejvíce informací je PRVNÍM a HLAVNÍM cílem těch nahoře.

    Zdroje sice nejsou neomezené, ale technický pokrok je obrovský. Nikdo z nás neví, jaké prostředky mají vlády a různé třípísmenkové organizace k dispozici. Navíc, pokud je zájem, zdroje se vždy najdou, a zájem je, je to vidět všude.

    Navíc kdo z nás o sobě může s určitostí říct, že je "nezajímavý"? Jak víte, že zrovna Vy? Můžete mít, co já vím, skryté psychopatické sklony, o kterých sám netušíte, ale které dokáže psychologie odhalit. Psychologické posudky jsou dnes neuvěřitelně přesné.

    Já filmy i knihy beru s rezervou, ale mnohé z nich se blíží realitě víc, než by člověku bylo milé.

  • 28. 2. 2014 13:28

    Vindis

    Fajn. Tak si o mě nebo o komkoli jiném ukládají všemožné informace. Což se děje od nepaměti i před dobou počítačovou. V čem je to jiné než kdysi? Že mi vidí pod "sukni"? To jo. Ale to je dáno dostupnými prostředky a technikou. Takže za současné šmírování můžete děkovat vynálezcům, kteří tyto technologie vynalezly. A bude hůř. Tím jak se technika zdokonaluje, tak se najdou i lepší techniky šmírování. Takže třeba představa z Minority report o očním skenu může být časem reálná.

    Takže v tomto směru nám nezbývá nic jiného, než se s tím smířit, ať se nám to líbí nebo ne. Můžeme se bránit jak chceme, vždy se najde skulinka nebo někdo mocnější. Zákon přírody - silnější vyhrává. I když zde spíše mocnější vyhrává.

    Na druhou stranu, když už nás všechny šmírují, tak je tu jeden zásadní fakt. Zájem o data. Mít uložena data je jedná věc, ale použít ty data je pak druhá věc. Pokud jsme nezajímaví, tak ty data budou prostě uloženy v "šuplíku" a na dlouhá léta se k těmto datům nemusí nikdo dostat, protože o ně nejeví zájem. Takže de facto by ani o šmírování nešlo. Jen sbírají data bez nějakého bližšího kontextu. Pokud ovšem ty data nepoužijí k nekalým účelům - obtěžování, vydírání, vnucování apod.
    Mohou mít uloženo, že jsem byl včera vybrat peníze o dané částce. Že jsem byl autem v tomto čase na tomto místě díky eCall. Ale k čemu jim to bude? Proč by se měli o ně zajímat, když neporušuji žádné zákony? Jasně teď je to nezajímá. Jakmile udělám neplechu, tak si mohou vytáhnout celý můj dosavadní život. Ale berte to i tak, že pokud jsem nic špatného neudělal, tak z toho filmečku mohou zjistit moji nevinu, protože díky šmírování mají důkaz.

  • 28. 2. 2014 14:36

    Seti (neregistrovaný)

    Tak to já se s tím tedy v žádném případě smířit nehodlám. V celé historii byli vždy takoví, kteří nedělali nic a pokorně přijímali to, co jim vrchnost přikázala - těch byla vždy většina, a pak takoví, kteří bojovali. Díky těm bojujícím např. byla smetena ze stolu ACTA, nebo dnes celá Evropa nemluví německy. Kdyby si všichni řekli "nic s tím nenadělám", tak to si rovnou můžeme lehnout a umřít.

    "Ale k čemu jim to bude? Proč by se měli o ně zajímat, když neporušuji žádné zákony?"

    To je pořád dokola. To, že Vás nic nenapadá, neznamená, že něco nenapadne někoho jiného. Teď, nebo někdy v budoucnu.

  • 28. 2. 2014 16:58

    Jarda_P

    To je blbost, nikdo nebude data sbirat do supliku. Naopak, kdyz u z je ma, tak je bude chroupat nejaky analyticky software a vyhledavat podezrele lidi.

  • 28. 2. 2014 17:43

    Jenda (neregistrovaný)

    > Což se děje od nepaměti i před dobou počítačovou. V čem je to jiné než kdysi?

    Že toho nikdy předtím nebyly petabajty a nešlo v tom hledat pomocí jednoho SQL příkazu.

    > Tím jak se technika zdokonaluje, tak se najdou i lepší techniky šmírování.

    Ale i lepší techniky obrany, aktivní i pasivní (http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2008011204)

  • 28. 2. 2014 17:41

    Jenda (neregistrovaný)

    > Je to myšleno tak, že kdo nevybočuje z normálu, tak je pro systém nezajímavý.

    Vy dokážete odhadnout, jestli jste teď pro někoho zajímavý, nebo dokonce jestli budete pro někoho zajímavý za 10 let? Mně bohužel křišťálovou kouli drží na celnici, nelíbí se jim, že pro predikci budoucnosti používá kvantové kavitace za tepelnými neutrony a je proto lehce radioaktivní.

    > Tak proč plýtvat zdrojem nad něčím, co je nepodstatné?

    Ta data musíte mít tak jako tak (abyste mohl udělat to prvotní posouzení) a disky jsou dneska šíleně levné. Pro představu poloha všech lidí v ČR za poslední rok má 4 TB, záznam všech telefonních hovorů v ČR za jeden den má 10 TB. Takovou kapacitu nejspíš už máte doma a ani vás to moc nestálo.

  • 28. 2. 2014 13:00

    Jenda (neregistrovaný)

    > No jo no. Hold si budeme muset zvykat, že budeme pořád někde sledováni. Takový už dnešní svět prostě je. Na každém kroku nás sleduje bezpečnostní kamera, i na internetu jsme sledování, monitorováni. I v běžném životě jsme monitorováni - bankovní převody, výběry z bankomatu, zákaznické karty, lékařské recepty, úřady o nás ví všechno možné atd atd.

    Ale mně se to prostě nelíbí (bojím se zneužití) a proto jsem proti tomu. Je hezké (smutné), že si mám zvyknout…

    > Není složité to zjistit, vytroubit to do světa a udělat z EU kacíře.

    A že to pomohlo, když Snowden, EFF a další začali vytrubovat kde co. Například výrobci od printer steganography okamžitě upustili. Aha.

    > ale na druhou stranu, pokud to bude dělat stroj a ne člověk, tak neškodní se nemusí bát, protože se stanou nezajímavým a jejich aktivity se vytratí do ztracena

    Ale co když přijde Diktátor a Stroj přeprogramuje, aby šel po těch, kteří ještě včera byli „neškodní“?

  • 28. 2. 2014 13:38

    Vindis

    Riziko zneužití existuje vždy a všude. S tím nic nenaděláme.

    "Ale co když přijde Diktátor" - To je klasická otázka "Co kdyby?" Tyto otázky budou vždy a vždy je to, že se to může stát, ale také to může být naprostá blbost. Nikdo nevidí do budoucnosti. Sbírání dat bude vždy a troufám si říci že bude i masivnější. Jenže jako obyčejný občan s tím bohužel nic neuděláme. Nemáme tu moc to sami ovlivnit. Jestli to chcete změnit, tak musíte být něčím vyjímečný a přesvědčit ostatní o špatnosti tohoto kroku.

  • 28. 2. 2014 14:43

    Seti (neregistrovaný)

    "Riziko zneužití existuje vždy a všude. S tím nic nenaděláme."

    Můžeme to riziko omezovat. Já nevidím žádný důvod k tomu někomu nějaké šmírování ulehčovat, byť by to bylo třeba jen mou nečinností, "smířením se".

    "Jenže jako obyčejný občan s tím bohužel nic neuděláme."

    Historie je plná jedinců, obyčejných lidí, kteří změnili běh dějin. Toto není žádný argument, to je alibismus. Ostatní můžete klidně přesvědčovat, nemusíte být ničím výjimečný. Pokud máte argumenty a nechováte se jako hulvát, lidi Vás budou poslouchat.

  • 28. 2. 2014 13:46

    Hmm (neregistrovaný)

    Dufam, ze je to len omyl a ze vyrobcovia od printer steganography neupustili, pretoze to rozhodne nebol priklad sledovania sukromia... Ale praveze to pomahalo v boji s pasovatelmi bankoviek a dokladov.

  • 28. 2. 2014 16:57

    alias (neregistrovaný)

    A na to jste prisel jak ? Ze chytili nejake amatery, ktery si to tiskli na domaci tiskarne za 10k aby to mohli dat do novin ? Pokud vim tak zdroj tech kvalitne padelanych Euro bankovek (tusim 50 a 100 nominal) nedohledali.

    Takhle je to ale bohuzel se vsim. Lid se nakrmi malou rybou, aby mel pocit ze funguje spravedlnost. Jelikoz to casem prestava zabirat, zprisnuji se tresty a pravo a neprimo i narusta medialni humbuk.

  • 28. 2. 2014 17:46

    Jenda (neregistrovaný)

    > Dufam, ze je to len omyl a ze vyrobcovia od printer steganography neupustili

    modprobe irony

    > pretoze to rozhodne nebol priklad sledovania sukromia

    Jsi totalitní režim a právě jsi zjistil, kdo vytiskl ty letáky, které se ti tak nelíbí. Hmm.