Prohlížeče se snaží chránit uživatele před sledováním ze strany nejrůznějších služeb. Firefox například začal nedávno odstraňovat sledovací kódy, mimo jiné i fbclid
, který používá Facebook. Tedy používal, protože sociální síť začala používat nové schéma pro odkazy, kterým přímo bojuje proti snahám prohlížečů části odkazů odstraňovat.
Předchozí způsob odkazování jasně odděloval funkční část odkazu důležitou pro uživatele a samostatný sledovací parametr určený jen ke sledování aktivity. Prohlížeč může nechtěnou část bez problémů odstranit, což vyžaduje průběžné aktualizace seznamů závadných parametrů. Provozovatel webu sice má možnost vymyslet si nový parametr, ale tato oprava bude jen dočasná, protože prohlížeč zareaguje a začne odmazávat i nový parametr.
Facebook ale nyní přikročil k razantnější změně a obě části odkazu funkčně propojil. Není tak vůbec rozdělen na funkční a sledovací část. Nové odkazy vypadají například takto:
https://www.facebook.com/ghacksnet/posts/pfbid0RjTS7KpBAGt9FHp5vCNmRJsnmBudyqRsPC7ovp8sh2EWFxve1Mk2HaGTKoRSuVKpl?__cft__[0]=AZXT7WeYMEs7icO80N5ynjE2WpFuQK61pIv4kMN-dnAz27-UrYqrkv52_hQlS_TuPd8dGUNLawATILFs55sMUJvH7SFRqb_WcD6CCOX_zYdsebOW0TWyJ9gT2vxBJPZiAaEaac_zQBShE-UEJfatT-JMQT5-bvmrLz7NlgwSeL6fGKH9oY9uepTio0BHyCmoY1A&__tn__=%2CO%2CP-R
Součástí URL je nově jen jediný parametr, jehož odstranění vede k rozbití původního odkazu. Ten pak místo na konkrétní příspěvek vede na titulku dané facebookové stránky. Pokud tedy chcete použít odkaz na příspěvek, musíte parametr zachovat a prohlížeč vám jej nesmí odstranit. Obsah parametru je zašifrován a neexistuje způsob, jak z něj odstranit jen určitou část. Facebook tím efektivně zablokoval použití výše zmíněných ochran proti sledování.