Já to chápu.
1. Nano je jednodušší než Vi (https://stackoverflow.com/questions/11828270/how-do-i-exit-the-vim-editor)
2. V ostatních distribucích je to standard (minimálně rodina Debian)
3. Nano bylo v systému již před tím a mcedit je už komplexnějsí editor
Jedná se o nouzový editor a je snaha, aby fungoval i ve ztížených podmínkách - např. různé terminály použité z nouze, aby nebyl závislý na klávesách a klávesových zkratkách, které nemusí být vždy k dispozici, aby nevyžadoval mnoho knihoven a moc paměti.
Odnepaměti se na to používalo vi, které má nároky minimální, a jako terminál mu stačí div ne kalkulačka.
Nano je dobrá náhrada. Situací, ve kterých by nešlo spustit, bude zanedbatelně málo, ale přecijen to trochu ulehčí širokému publiku, když už se do takové situace dostanou, aby neskončili na tom, že ani nevědí, jak z vi vyskočit.
Ta úvaha mi přijde logická. Méně zkušenému uživateli to tomůže. Zkušenější uživatel si může, v případě problémů, změnit editor na vi, nebo třeba na ed.
Mcedit je moloch, který vyžaduje kravské knihovny, ve výchozím stavu startuje v barevném režimu, a spousta činností je navázána na klávesy a klávesové zkratky, které mohou v různých terminálech zlobit. Umí pracovat i s velkými soubory, ale optimalizován je na využití obrovského množství paměti. Nic z toho se nehodí pro nouzové užití.
Pro běžnou práci může uživatel (nebo magie jeho systému) předefinovat EDITOR= na cokoliv, čeho je libo.
Upgrade byl úplně bezproblémový. S Fedorou už jsem dva roky absolutně spokojený. V posledních měsících začalo fungovat i sdílení obrazovky na Waylandu, jedna z poslední černých kaňěk.
Teď netrpvělivě čekám na začlenění těchto patchů ať už do jádra či do Fedory:
https://gitlab.freedesktop.org/drm/amd/-/issues/1230#
Z nějakého nepochopitelného důvodu se AMD rozhodlo poslat patche pro s2idle roky poté, co to třeba HP začalo používat jako jediný způsob uspávání jeho notebooků. Lenovo to pro Linux obešlo hezky přes S3, ale některé výrobce člověk nedonutí.