Škoda. Teď jsem dceři kupoval NB a vybral jsem TP. Windows jsem tam nechal, ale primární distribuce je Kubuntu. Kdyby byl ten NB dostupný s Fedorou, určitě bych nad ní vážně uvažoval.
A to je právě největší problém všech NB s Linuxem. Buď to jsou plečky, co ani nestojí za pozornost, nebo naopak na objednávku s mastnou přirážkou. Stroj s Linuxem a rozumným poměrem cena/výkon prostě na trhu není
Tak minimálně studenti (a možná i děti) v civilizovaných zemích obyčejně můžou objednávat laptopy bez systému. Je to o pár set eur levnější (podle typu) a předpokládá se, že zužitkují buď např. Linux distribuce z univerzitních zrcadel nebo Microsoft licence na Windows taky přes různé univerzitní nebo školní programy.
Pro firemní zákazníky určité velikosti je poměrně běžné dodávat nějaký golden image přímo OEM nebo dodavateli, který se postará o instalaci a IT oddělení po rozbalení v podstatě může notebooky apod. uživatelům rovnou rozdat. Nebo dodavatel nastaví boot přes PXE a zbytek se řeší automaticky přímo ve firmě. Jestli se to už zakládá na Windows nebo nějakém jiném systému je celkem jedno - licence Windows se v u takových zákazníků stejně obyčejně řeší zvlášť v rámci nějakých rámcových smluv apod. a chodí na to menší průběžné audity (když věci vypadají standardně/ jednoduše) nebo holt větší audity, když se podnik snaží např. ušetřit koupí OEM licencí místo volume. (Což je legální a může být levnější, je to ale o něco nebo o dost víc práce.)
Pro osobní použití různých možností, jak nemít Windows a při koupi za ně neplatit taky přibývá, ale máte pravdu, že standard to z pochopitelných důvodů úplně není.
Oblíbené zaklínadlo linuxářů. V prodejní ceně notebooku MS licence nehraje skoro žádnou roli. Výrobci nakupují OEM za zlomek toho, co jsou regálové ceny - v řádu nízkých stokorun. Z toho samého důvodu se výrobcům nevyplatí ani uvažovat o modelech bez Windows. Zalistování a distribuce další varianty modelu by byla dražší než úspora na licenci.
Kdo má rád Linux, tomu v jeho používání nezabrání to, že zaplatil pár (nižších) stokorun navíc za OEM licenci. Prostě ji zahodí. Žvaní o tom jen fanatici, kterým se stala volba operačního systému životní náplní.
Daleko větší problém než zahrnutá licence windows je zmiňovaná nedokonalá podpora hardware.
25. 4. 2020, 01:54 editováno autorem komentáře
Tím tučným příplatkem jsem myslel to, že to jsou většinou specializované NB pro firmy nebo vědecké účely. Tedy obsahují HW, které jako běžný uživatel nevyužiji a který cenu toho NB zbytečně navyšují. Navíc firmy většinou nakupují se slevou, kterou jako nefiremní uživatel nedostanu.
Osobně nemám problém vyhodit pár stovek za OEM Windows a klidně bych si i dalších pár stovek za Linux připlatil. Jen mě pak štve, že MS se na základě prodejů chlubí tím, na kolika počítačích Windows běží. Což ale vůbec nekoresponduje s realitou. Jde hlavně o princip.
A proč nechci windows? Hlavně proto, že mě nebaví je administrovat. Dělám support v rodině a někdy to je na palici. Na druhou stranu nikomu Linux necpu. Každý svého štěstí strůjcem.
Jen mě pak štve, že MS se na základě prodejů chlubí tím, na kolika počítačích Windows běží.
Myslím, že se to dávno nepočítává z prodejů. Nejlepší statistiky jsou z prohlížečů a i tak se má Microsoft čím chlubit. Tak či onak, pokud máte Linux rád, nenechával bych si otravovat hlavu přemýšlením o Microsoftu. Podíl trhu není závod, je to jen ukazatel, jak je který systém úspěšný. Linux na desktopu má hodně co zlepšovat.
Žádný výrobce notebooků si nepočítá statistiky z prohlížečů. Hledí na prodejní čísla. Když jsem si koupil XPS 13 s Windows a okamžitě na ně nainstaloval Fedorou, pořád jsem byl v prodejních číslech zákazník, který si koupil model s Windows. A ty týmy, které dělají na linuxových modelech, to štve, protože to sráží prodeje jejich produktů, a firma pak nemusí mít takovou potřebu do podpory Linuxu investovat.
Není to ale čistě jen o prodejích modelů s Linuxem. Dneska řada technologických firem umožňuje volbu operačního systému. Vývojáři s Linuxem můžou být klidně i v menšině, ale často to jsou kritické pozice a týmy a když není výrobce schopný nabídnout modely, které mají dobrou podporu v Linuxu, odejde firma k někomu jinému, ale ne jen u těch notebooků pro linuxové vývojáře, ale u všech, takže kvůli špatné podpoře Linuxu ve výsledku přichází o tržby i u notebooků s Windows.
Vždy jsem si kupoval komp podle HW podpory v Linuxu. Windows mi nezavazelo, cena asi 900 Kč navíc a ke smůle Linuxu některé věci pod Windows jsou lépe podporované (namátkou rozlišení českého textu při skenování, nebo SW dodávaný s drahými foťáky, u mne NIkon). Užívám trial-boot (dual-boot).
25. 4. 2020, 18:42 editováno autorem komentáře
…Zalistování a distribuce další varianty modelu by byla dražší než úspora na licenci.…
Na výběru NB mi vadí, že výrobce má v nabídce hromadu různých konfigurací, ze kterých mi z nějakého záhadného důvodu většinou žádná nepasuje. Buď je málo paměti, nebo je malý HDD, nebo něco jiného. Typicky to pak dopadne tak, že si k NB ještě musím něco dokoupit a namontovat.
BTW: nekoupí někdo 8GB DDR4 SO-DIMM z toho TP? Upgradoval jsem na 16GB, ale protože tam je jen jeden slot, tak mi ten modul zůstal.
> Zalistování a distribuce další varianty modelu by byla dražší než úspora na licenci.
Zdroj?
> Kdo má rád Linux, tomu v jeho používání nezabrání to, že zaplatil pár (nižších) stokorun navíc za OEM licenci. Prostě ji zahodí.
Super, ale o tom řeč nebyla. Jde o to, že si člověk často ty Windows koupit musí, což prostě nechce v situaci, kdy jdou hned pryč.
Například Zenbook UM431DA se systémem a bez systému dělá 3 tisíce (Alza). Asi tolik k "pár stovkám". (Bohužel tahle varianta přišla s minimálně 3měsíčním zpožděním.)
Miroslav Šilhavý 25.4. 1:53
Oblíbené zaklínadlo linuxářů. V prodejní ceně notebooku MS licence nehraje skoro žádnou roli. Výrobci nakupují OEM za zlomek toho, co jsou regálové ceny - v řádu nízkých stokorun. Z toho samého důvodu se výrobcům nevyplatí ani uvažovat o modelech bez Windows. Zalistování a distribuce další varianty modelu by byla dražší než úspora na licenci.
Kdo má rád Linux, tomu v jeho používání nezabrání to, že zaplatil pár (nižších) stokorun navíc za OEM licenci. Prostě ji zahodí. Žvaní o tom jen fanatici, kterým se stala volba operačního systému životní náplní.
ze je to oblibene zaklinadlo, je oblibene zaklinadlo "(fakticky fanatickych) sasku z PR oddeleni Microsoftu", jde o logickej/racionalni postoj/ pristup/princip ze kupovat licenci na neco co nechci a nemit (realnou-neomezujici) moznost volby NENI v poradku.
- nejde o rozdil stokorun
- i kdyby slo o storkoruny, tak krat pocet zakazniku co tu licenci nechtej = miliony...
- jde o ilegalni (rozhodne moralne, a kdyby se neprekrucoval zakon tak i zakone) vazany prodej
- technicke reseni pro nakup BezOS muze byt pro vyrobce/prodejce HW zatez 0Kc
- kdyz bys kupoval auto, take bys nechtel platit jen 3-5% z ceny za plysoveho medveda na zadni sedacce ktereho bysi mohl vyhodit
25. 4. 2020, 18:19 editováno autorem komentáře
nejde o rozdil stokorun
Giganti (o kterých se bavíme) dostávají OEM licenci hluboko pod tisícikorunou.
i kdyby slo o storkoruny, tak krat pocet zakazniku co tu licenci nechtej = miliony
technicke reseni pro nakup BezOS muze byt pro vyrobce/prodejce HW zatez 0Kc
Asi nemáte moc realistickou představu o tom, kolik stojí zalistování dalšího artiklu v celém distribučním řetězci. To pro několik nízkých jednotek procent zákazníků nikdo dělat nebude. Nota bene, když uvážíte, že Linux se těší oblibě víc v chudších zemích. Ta rovnice prostě nevychází.
jde o ilegalni (rozhodne moralne, a kdyby se neprekrucoval zakon tak i zakone) vazany prodej
Televizor dostáváte se softwarem, který výrobce určí, že je součástí výrobku. Mobilu, tablet atd. taky. Cena software není určená, je součástí sestavy. Oprávněným zájmem spotřebitele je mít možnost reklamovat vady, oprávněným zájmem prodejce (výrobce) je určit podmínky, za kterých garantuje funkci výrobku. Vázaným prodejem je, když nutíte zákazníka koupit navíc něco odlišného, co přímo nesouvisí s výrobkem.
kdyz bys kupoval auto, take bys nechtel platit jen 3-5% z ceny za plysoveho medveda na zadni sedacce ktereho bysi mohl vyhodit
U počítače neplatíte za licenci žádné peníze navíc. Taková cena není určena. Obdobně, když kupujete auto, není nikde vyčíslena cena softwaru řídicích jednotek. Také je jisté, že i výrobce automobilů musel investovat spoustu peněz do vývoje a je jisté, že existují lidé, kteří by si klidně vytvořili vlastní řídicí software. Zkuste jít do autosalonu, ať Vám dodají automobil bez software levněji.
bavime se o "(IBM)PC Compatible" HW kdy pribaleni OEM licence Microsoft OS je neco navic co prave diky te definici kompatibility neni potrebne pro provoz HW...
televize, mobil, tablet ani auto nema definovanou kompatibilitu HW takze je logicke (ocividne jak pro koho) ze to srovnavat nelze...
ze gigant-vyrobce PC HW ma OEM licenci na 200Kc/ks je irelevantni, kdyz zakaznik plati v cene vyrobku cenu vyssi...
bavime se o "(IBM)PC Compatible"
Všiml jste si toho, že toto nikdo u výrobků dávno nedeklaruje, aspoň ne prodejci? I kdyby, není to pojem, který by měl pevně ukotvený význam (to lze dokázat např. z toho, že PC staré dvacet let není reálně kompatibilní s PC ze dneška).
ze gigant-vyrobce PC HW ma OEM licenci na 200Kc/ks je irelevantni, kdyz zakaznik plati v cene vyrobku cenu vyssi
Ano, a u potravin u výrobku platíte za obal, u elektroniky za přibalené baterie značky, o které rozhodl výrobce. U nového
auta platíte za pneumatiky, ačkoliv byste si raději koupil úplně jiné. Nic z toho není vázaný prodej, ani po právní stránce, ani morálně.
26. 4. 2020, 09:46 editováno autorem komentáře
> Všiml jste si toho, že toto nikdo u výrobků dávno nedeklaruje, aspoň ne prodejci?
On to někde tvrdí?
> Ano, a u potravin u výrobku platíte za obal, u elektroniky za přibalené baterie značky, o které rozhodl výrobce. U nového
auta platíte za pneumatiky, ačkoliv byste si raději koupil úplně jiné. Nic z toho není vázaný prodej, ani po právní stránce, ani morálně.
A co třeba regovat k věci a neplácat kraviny?
Miroslav Šilhavý 26.4. 9:46
u potravin u výrobku platíte za obal
to jste v PR oddeleni Microsoftu klesli uz fakt hodne nizko, kdyz srovnavas "pridanej" obal na potraviny s pridanejma Windows k NB kterej se asi navic podle tebe prodava vybalenej...
Nota bene, když uvážíte, že Linux se těší oblibě víc v chudších zemích.
Na to jste přišel jak? Jestli lze nalézt korelaci mezi životní úrovní a tržním podílem Linuxu, tak je přesně opačná. Pokud se podíváte na statistiky StatCounteru, tak uvidíte, že třeba tržní podíl Linuxu v Evropě je téměř dvakrát větší než v Africe. Ono totiž lidi v rozvojových zemích sice mají méně peněz, ale zase tam je mnohem slabší ochrana duševního vlastnictví, takže nejedou na Linuxu, ale na upirátěných Windows.
Supr, vybral jste tři země z obou extrémů. Já můžu vybrat Německo, jednu z nejbohatších zemí, kde má Linux přes 4 %, a třeba Středoafrickou republiku, jednu z nejchudších, kde má Linux 0,7 %. Jakou to má vypovídající hodnotu? Nulovou.
Srovnání Evropy a Afriky je srovnání skupiny cca 50 zemí, které patří převážně mezi ty nejvyspělejší, se skupinou cca 50 zemí, které patří převážně mezi ty nejzaostalejší. Pokud tedy je nějaká korelace mezi životní úrovní a tržním podílem Linuxu, vypovídá o tom toto srovnání mnohem víc, než když vy si vypíchnete 3 země.
Já původně reagoval na tvrzení: "Nota bene, když uvážíte, že Linux se těší oblibě víc v chudších zemích."
Což je samozřejmě generalizace. Já jsem na to reagoval tím, že tam žádnou takovou korelaci nevidím a pokud nějakou ano, tak přesně opačnou. Jak říkáte, v Jižní Americe je 12 států. Z toho 10 je pod průměrem Severní a 2 nad. Mám to tedy brát jako potvrzení mé teze?
To puvodni tvrzeni dava smysl, kdyz uvazujete absolutni pocty uzivatelu, jen v Indii je vic uzivatelu desktopoveho linuxu nez v Evrope, Japonsku a severni Americe dohromady. I podil zastoupeni linuxu je tam vyssi. Cena licence hraje roli, jakmile jsou dostupne pocitace s predinstalovanym linuxem, coz AFAIK v Indii jsou. Podil linuxu tam rychle roste. Muze rust stejnym zpusobem na ostatnich rozvojovych trzich, jakmile budou dostupne pocitace bez predinstalovanych Windows. Cim chudsi zeme, tim atraktivnejsi bezplatny OS.
27. 4. 2020, 02:11 editováno autorem komentáře
Víte, nejsem si jistý, jestli je popularitu v jednotlivých zemích dobré porovnávat v absolutních číslech. Kdyby byl v ČR Linux na 90 % počítačů a v Indii na 1 %, byl by tam podle absolutních čísel populárnější, což tedy, doufám uznáte, vyznívá hodně zvláštně.
Nicméně celá ta vaše úvaha o vyšších absolutních počtech uživatelů v rozvojových zemích nereflektuje jednu podstatnou věc a to je penetrace osobních počítačů v populaci. Pokud si najdete nějaké statistiky na Internetu, tak zjistíte, že počet osobních počítačů (desktopy, notebooky) na 1000 obyvatel je v Indii až 20x nižší než v těch nejvyspělejších státech. Takže nejenže v absolutním počtu strčí Indii do kapsy EU nebo i USA, ale velmi pravděpodobně i třeba samotné Německo.
Mimochodem nasazení Linuxu v Indii táhnou především státní instituce a firmy a těm je jedno, jestli jsou na trhu nějaké počítače s předinstalovaným Linuxem, protože od určitého počtu kusů jim dodavatel předinstaluje na počítače to, co si řeknou.
Víte, nejsem si jistý, jestli je popularitu v jednotlivých zemích dobré porovnávat v absolutních číslech. Kdyby byl v ČR Linux na 90 % počítačů a v Indii na 1 %, byl by tam podle absolutních čísel populárnější, což tedy, doufám uznáte, vyznívá hodně zvláštně.
Pokud řešíte velikost trhu, kupní sílu a ekonomický potenciál, jsou absolutní čísla důležitá.
"Severní Amerika, která je výrazně vyspělejší, než Jižní, má taky vyšší podíl Linuxu,"
na to jste prisel kde? podle statcounteru v Severni Americe linux nepouziva zanedbatelne mnozstvi uzivatelu, v jizni 0.7%
https://gs.statcounter.com/os-market-share/all/north-america
https://gs.statcounter.com/os-market-share/all/south-america
26. 4. 2020, 21:02 editováno autorem komentáře
No pamatuji si, že dřív pokud nějaký notebook byl ve stejné hardwarové konfiguraci k dispozici s Windows a bez, tak rozdíl v ceně byl 2-3 tisíce. To nevypadá jako pár stovek...
Ale mám jeden extrémnější případ a zrovna je to myslím pod touto zprávičkou i docela příhodné - na podzim jsem kupoval X1 Carbon 7. generace. V konfiguraci se 4K displejem, na Alze a většině jiných eshopů tak za 63-64 tisíc. S Windows samozřejmě. Já už roky používám převážně Debian, ale bez Windows jsem ho nikde nenašel. Teď aktuálně dokonce za 70 (že by ta koruna proti dolaru tak klesla?). No, ale pak se mi povedlo narazit na jednu firmu z Moravy, která ho měla v nabídce i bez OS a to za asi 52 tisíc včetně DPH... Prý snad že to bylo z nějaké custom dodávky pro nějakého odběratele, co to chtěl právě bez OS (či na Linux, kdo ví) a asi nakonec nevzal všechno. No každoápdně já měl z úspory více než 10 tisíc hodně velkou radost...
Par stovek jo?
https://www.alza.cz/lenovo-legion-y540-15?dq=5736159
https://www.alza.cz/lenovo-legion-y540-15?dq=5736160
Rozdiely medzi tymito laptopmi:
Prvy notas je bez OS.
Druhy notas ma Windows 10 a jeden USB 3.1 Type-C port navyse oproti prvemu.
Prvy notas stoji 21 989 druhy 23 989.
Tak pár stovek může být i tisícovka a ten port navíc může dělat tu druhou, protože USB 3.1 je dneska děsně cool... :)
Jako taky mě štve, že jsem musel platit Microsoftu za OEM, ale takové jsou zákony trhu. Když statistické zastoupení Linuxu na desktopu nejsou ani 2 %, tak výrobci nemají motivaci to řešit.
Spíš než to, mě zajímá, jestli ty statistiky nejsou nějak zfixlované, nebo jak je prostě možné, že je to tak málo. Nebo jsem ve špatné Linux-sociální bublině??
Realita je taková, že výrobce jako Lenovo nebo Dell zajímá Linux hlavně kvůli segmentu vývojářů a tam se prodávají především dražší modely. Mají u nich také vyšší marži, takže se v jejich ceně jednodušeji rozpouštějí dodatečné náklady, které s podporou Linuxu mají (ne, že by je s Windows neměli, ale z objemů, které generují prodeje modelů s Windows, se pokrývají přece jenom jednodušeji).
Pokud chce člověk levnější notebook s Linuxem, tak je lepší sáhnout po něčem od malých vendorů, kteří se na Linux specializují: Slimbook, TUXEDO, System76... mají v nabídce i levnější modely s příkladnou podporou Linuxu a co ztrácí na velké vendory v servisu a pokrytí, to dohání nadšením a prozákaznickým přístupem.
Problém je, že tyhle modely - jak developerské, tak menších výrobců nejsou v běžném prodeji. Takže je pak vše na objednávku a tudíž se jednak prodlužuje proces nákupu a taky to stojí nějaké prachy navíc.
Koukal jsem na System76 - základní konfigurace 1000 USD. Tak jsem zvětšil paměť a ssd a bum. Skoro 1700 USD. Navíc bez poštovného, cla a DPH. To za NB nedám. Můj strop je cca 30 000 Kč. Dražší by neprošel u manželky.
No, na Alze je neseženete, ale většinou je dodají do dvou týdnů, což je srovnatelné s tím, když si u Dellu nebo Lenova provedete vlastní konfiguraci a neberete skladovku (já na svoje XPS 13 čekal měsíc a půl). Jinak z těch nabízených je System76 asi nejdražší, navíc jsou v USA, takže logistika nic moc, ale takový Slimbook nabízí notebooky už od 650 eur, sídlí ve Španělsku a notebooky posílá do dvou týdnů po celé Evropě.
Možná se pletu, ale na webu Dellu nějak nevidím možnost udělat si vlastní konfiguraci. A řešit to přes telefon se mi fakt nechce. Nejsem zrovna komunikativní typ. Můj první Dell jsme si před lety přes konfigurátor objednával. Když jsem chtěl později koupit další Dell, nabízel konfigurátor mnohem méně možností. No a teď už není žádný.
Slimbook se mi moc nezamlouvá - chybí numerický blok.
Jinak díky za rady, dceři jsem už NB koupil a moje Toshiba Satellite snad ještě chvíli vydrží.