Je to kvůli reálné hrozbě žalob. Kde se nachází sídlo firmy, není tak podstatné. Firmy s globálním byznysem mají dceřinné firmy v každé dostatečně velké zemi, takže jim je co vzít bez ohledu na to, kde sídlí. To platí i pro Canonical a USA. Roli hraje spíš velikost firmy, čím větší, tím častější cíl podobných žalob. No a Red Hat je v tržbách asi 40x větší než Canonical.
Obvykle od patentových trollů a konkurence. S původními tvůrci kódu problém nebývá, RH ty licence hlídá.
A ty argumenty nejsou důležité, patentové spory (i úspěšné) jsou v USA velmi drahé a druhá strana je může patřičně marketingově využít.
Proto se RH snaží nedávat vůbec žádnou záminku k takové žalobě.
Nemám nějaké statistiky, od koho to hrozí nejčastěji, ale myslím, že největší riziko hrozí právě od těch patentových trollů, firem, které samy nic nevymýšlejí, ale skupují portfolia patentů a pak hledají, koho by s nimi mohly žalovat. Hodně těch případů se k soudu ani nedostane. Ti trollové jsou natolik mazaní, že cenu za licenci patentu nastaví na takovou výši, že je pro firmu ekonomicky výhodnější zaplatit a vyhnout se obrovským nákladům na soudní řízení s nejistým výsledkem. Často tak dostanou peníze i za patenty, které jsou naprosto směšné a člověk by si řekl, že to musí soud hned smést ze stolu. Takové okénko do toho, jak to funguje, je nedávný patentový útok na GNOME Foundation, která se nelekla, všechno zveřejnila, s finanční podporou od komunity šla k soudu a nakonec vyhrála. O většině případů se ani nedozvíme, protože součástí dohody je i mlčenlivost obou stran.