Nechápu tu nvidia grafickou kartu.
Mám zkušenost s Thikpadem P50, jeho nvidia grafickou kartou a (nejenom Fedorou). A nvidia jako 2. grafická karta v notebooku v linuxu mi přijde trochu jako běh v minovém poli. A ty miny zde jsou bugy v různých kombinacích knihoven, desktopů, waylandu/xorg, uspávání, dokování.
To, že Lenovo označuje notebooky s nvidia grafikou ozačením "Linux certified" a poté je z toho takovýto zážitek, toto označení totálně degraduje.
Se starší generací GPU ta kompatibilita jde do kytek. Na Arch Wiki je krásná poznámka: https://wiki.archlinux.org/title/PRIME#PCI-Express_Runtime_D3_(RTD3)_Power_Management
Takže PCI-Express Runtime D3 (RTD3) Power Management ti bude fungovat out-of-box na RTX3000 řadě a vyšší.
Avšak na nižších musíš konfigurovat udev pravidla a jestli to bude fungovat, to je loterie, proto bych řekl, že tam je i ta NVIDIA RTX 3050 Ti. :)
Já obecně říkám, že cokoliv nad GTX900 se už dá, GTX 1000 je už fajn použitelný, ale cokoliv pod GTX900 je na Linuxu prostě NE.
Tento notebook ale asi nema 2 grafiky, ma proste jen NVIDA kartu - coz je nejlepsi varianta - nebot to funguje - notebook je kvalitni a pujde tak na nem delat i grafika, asi i davinci resolve, ktery GPU vyzaduje a NVIDIA je jedina doporucena - zbyutek je pry na houby - jen u MacOS logicky podporuji jejich M1/M2 - nebot tam nic jineho neni a nikdy asi nebude.
No já nevím, já mám na Linuxu problém i s AMD grafikami. Konkrétně jsem narazil na tento problém, kdy jsou u některých monitorů (včetně relativně profesionálního Dellu) špatně barvy. Bug je už 5 let otevřený, způsob opravy je jasný, ale „nejde to“ protože procesy.
A OpenCL mi tam taky nefunguje, počítač se při pokusu o spuštění např. hashcatu natvrdo resetuje.
Ale ano, ne že by to nešlo používat i tak (byť osobní zkušenost nemám). Jen jsem z toho nikdy při použití na počítači necítil, že by to bylo navrhované pro dotyková zařízení a že bych trpěl proto, že používám myš a klávesnici.
No, snad jedině to pochybné a nesmyslné ignorování rozdílu mezi levým, pravým (a prostředním) myšítkem na některých místech by to vysvětlovalo, ale to jsem domněle připisoval inspiraci jablkem, nebo nějakému podobnému prapodivnému důvodu.
Jenže to přesně Linux je: kompatibilní s „běžným hardwarem“.
Potíž je v tom, že výrobci si čím dál častěji vymýšlejí vlastní řešení, které v klidu implementují do hardware a nestandardní komunikaci pak zajišťují speciálním softwarem pro úzkou skupinu operačních systémů. To už je pak ale „neběžný hardware“ a je potřeba mít k němu specializované ovladače.
Proto pak přijde někdo a řekne: tohle je počítač, který obsahuje jen „běžný hardware“, na kterém poběží prakticky jakýkoliv operační systém a my vám to dáme třeba s Fedorou nebo Ubuntu.
Core 12th gen - ne.
NVidia - NE, NE, NE!
No nic, nastesti jsou alternativy.
Co je blbě s Intel Core 12th gen? Nemám s ním žádnou osobní zkušenost, jako že tam je komplikovaný scheduling s těmi malými E-Cory?
S tou Nvidií už to tu padlo, na jednu stranu to pro někoho může být principiální záležitost vzhledem k jejich obecnému přístupu k open source systémům, plus hromada potencionálních problémů v situacích, kdy třeba Radeon nebo Intel základně chodí out of box. Na stranu druhou tu máte spousty existujících aplikací, her, AI a výpočetních toolkitů, které tu Nvidia kartu použijí. A pro určité workloady v podstatě nemá teď rozumnou alternativu.
Osobně dokážu pochopit oba pohledy na věc.
Co je s tím blbě? Mám 11 generaci a zážitek to je už sám o sobě, bohužel jsem měl čest i s 12 a 13 gen na Linuxu.
1. Šíleně to žere a topí
2. Nedořešený scheduling mezi P a E jádry
3. Nefunkční webka v kernelu nejsou drivery a Intel se nemá k tomu je dát do upstreamu, Fedora sice přidala nějaké pokusné patche, které to opravují, ale to opravdu nepovažuji za stabilní řešení a nedej bože s tím prodávat produkt: https://www.phoronix.com/news/Fedora-Fusion-IPU6-Camera
- Greg Kroah-Hartman vydal doporučení vyhnout se notebookům s Intel Alder Lake: https://www.phoronix.com/news/Greg-KH-No-ADL-Webcam-Laptop
Toto mluví za vše: There are some out-of-tree kernel patches from Intel but not mainlined and require closed-source user-space software currently for this more sophisticated image processing unit.
Vůbec nechápu, že si Red Hat dovolí kejvnout a spolupracovat s někým, kdo vytvoří notebook s NVIDIA + Intel CPU, to je všechno, co odporuje open source a když pomineme filozofickou otázku, tak i funkčnímu řešení z kterého nejde strach, že se náhodně rozdrbe.
Ajaj.. toho jsem se bál :)
Registroval jsem okolo uvedení těch CPU nějaké posty, kdy si uživatelé radši vypínali ty e-cores v efi/biosu. Ale říkal jsem si, že to Intel bude mít aspoň v novějších jádrech Linuxu pořešené, přeci jen je to už pár let, co s těmi hybridy vyšli.
Mám jen letmou zkušenost s Alder Lake na Windows 11, kdy jsem na tom chvíli něco dělal a testoval a zas tak pekelné mi to při normální práci nepřišlo. I když je fakt, že třeba některé aplikace, co jsou citlivé na latenci (třeba. zpracování zvuku v reálném čase) a hodně záleží na schedulingu patřičných vláken, jejich vydavatelé zhusta upravovali a aktualizovali, aby to chodilo s Win 11 na těchhle hybridech.
Podobně pak s Apple M1/M2, kde jsem byl překvapený, jak dobře to na macOS pro většinu použití po 2-3 letech od uvedení chodí.
Každopádně díky za zkušenosti, zkusím to ještě projet ty odkazy a něco dohledat. Otázkou zůstává, do jaké míry je to softwarová věc a dá se dořešit v budoucnu. U toho IPU6 je tam out-of-tree modul, nějaké binární FW a opruz, ale teoreticky by to mohli za nějakou dobu dostat do mainline. Ale třeba u té vysoké spotřeby a teploty nedokážu odhadnout jestli to je vlastnost té rodiny CPU (i ty nové 13. gen Intel čipy mají +/- ty samé cílové TDP pro odpovídající modely), nebo je tam nějaká šance pro další vylepšení ovladače power managementu v Linuxu.
13. 10. 2023, 13:19 editováno autorem komentáře
Koľko ludi, toľko názorov...
Ja mám 13th gen Intel NUC a som s ním spokojný, žiadne prehrievanie ani žranie som nezaznamenal.
Do NUC ide notebooková verzia (tu konkrétne i7-1360P). Ventilátor sa rozbieha menej ako u jeho predchodcu (je to náhrada za i7-8650U). Keďže je to NUC, tak internú kameru to nemá, problém s IPU sa ho netýka.
Beží na tom Ubuntu 22.04, so stock hwe jadrom (aktuálne 6.2), používa sa tam browser/mail/vscode/docker.
Čo sa pamätám ohľadom 11th gen, tam problém žravosti bol na desktope a v doskách (resp. ich firmware): nelimitovali PL2 a ignorovali tau, nechali procesor nech začne sám termálne throttlovať. Takže áno, potom boli horúce a žravé.
zrovna som posledne riesil kupu noveho notebooku. a kupil som Fujitsu:
Host: LIFEBOOK E5512A
CPU: AMD Ryzen 5 PRO 5675U with Radeon Graphics (12) @ 4.388GHz
GPU: AMD ATI 05:00.0 Barcelo
vsetko funguje jak ma. dal som tam artix. jedine co nejde je bluetooth. ale cakam ze do roka to uz v kerneli bude.
1) aká je motivácia výrobcu to robiť? Nevie vtedy ponúknuť nič extra, čím by zaujal zákazníka a naopak, zákazník tým pádom nemá dôvod, prečo si vybrať takýto produkt.
Toto je možné len s perfektnými substitútmi, čistá komodita. Výrobca sa presne tomuto snaží vyhnúť.
2) ani štandardizované periférie nie sú zárukou bezproblémového používania. Dodnes nie som schopný zapnúť teams alebo gmeet s bluetooth headsetom, pretože po pár minútach sa headset odpojí a už nepripojí, až do reštartu. Tento problém sa vyskytuje len v Linuxe/bluez, a len v HSP/HFC profile, A2DP je bezproblémový.
Mám stejnej notebook! :-) A podobné problémy jsem řešil v listopadu. Ubuntu LTS ještě dlouho trvalo, než dostalo podporu nového HW, tak jsem taky hledal...
Podařilo se ti rozchodit čtečku otisků prstů?
A zvládnul jsi v linuxu nějak deaktivovat ten příšernej screen dim (změna jasu displeje podle zobrazeného obsahu).
Na rozdíl od Intelu si AMD wifi+Bluetooth moduly nedělá, takže tam může být cokoliv. Vzhledem k tomu, že Intel je jejich konkurence, výrobcům notebooků nedoporučují moduly od něj, což je škoda, protože ty mají v Linuxu podporu nejlepší. Naposledy myslím výrobcům doporučovali Realtek. A jednu dobu bylo lepší koupit za pár stovek modul od Intelu, dát ho tam a ten původní vyhodit z okna.
To je opravdu hodně kdysi. IBM přestala vyrábět osobní počítače před dvaceti lety. Bohužel.
Tak si ho utrite :) A slušne sa rozprávajte s pánom v rokoch, hej? Za našich čias sa to volalo PC AT, čo bolo lepšie, než PC XT.
Skôr je problém, že som softvérista a nie káblikár. Len viem, že IBM vymyslelo microchannel architecture, aby odstavilo klony. Klony spravili svoj štandard a na IBM sa vykašlali :)
14. 10. 2023, 13:31 editováno autorem komentáře