I kdyby nebyl mrtvej. Oni svůj krok učinili, uvolnili ZFS pod licencí, která je ještě volnější, než GPL.
Linux se nebojí toho, že by se Oracle domáhal ZFS "zpět" či náhrady škody. Linux se neumí vypořádat s tím, jak zahrnout kód s volnější licencí do jádra s přísnější licencí. To by ještě samo o sobě šlo, ale pod jakou licenci by spadal nově vyvinutý kód? A nevzniknou v Linuxu licenční špagety?
To vše by se samozřejmě s trochou dobré vůle asi řešit dalo, ale podle všeho Linuxu za to ZFS nestojí. Budiž. Je ale škoda, že se aspoň nesnaží o nějakou smířlivou cestu koexistence - tím myslím, ten případ, jak v Linuxu zatrhli GPL'ed funkce, které ZFS využívalo a bez nich přišly zbytečné komplikace. To byl trochu zbytečný truc, až mi to přišlo, že spíš iniciativa radikálnějšího jednotlivce. Spousta dalších by totiž v klidu se ZFS tiše koexistovala, i za cenu přimhouření oka nad "zneužíváním" GPL'ed rozhraní.
Pro svět to není žádná velká rána. OpenZFS není a asi nebude součástí stromu jádra, ale bokem si bude žít. Distribuce ho mohou zahrnovat, v tom žádný licenční problém není; Ubuntu se k tomu odhodlalo, ostatní zatím ne (pokud vím).
Nevím, co byste si, kolegové, představovali, že by měl Oracle udělat? Měl by licenci z volnější CDDL zpřísnit na GPL? Proč by měli takovou potřebu cítit? Z pohledu Oracle dali dokonce víc práv, než je nutné pro spokojené používání. To podle mě nemá nic společného s celkovou politikou Oraclu. Je to jako chtít po někom, kdo Vám věnuje auto, aby Vám dal pro jistotu ještě druhou darovací smlouvu na karoserii, podvozek a motor - jen pro jistotu, co kdyby to pojem "auto" nezahrnoval.