Jak snadno a rychle člověk něco přehlédne. Díky za upozornění a zlikvidováno.
Smutný konec Mozilla Foundation v dohledu? Mozilla je první technologickou firmou, kterou paralyzoval [posunem k extremismu] woke aktivismus (vyhodili CEO Brendana Eicha protože posílal peníze anti LGBT aktivistům). Když [takřka] zcela ztratil trží podíl, stal se nebinární Firefox rukojmím reklamního průmyslu, a tím ztratil legitimitu svobodného prohlížeče, který je na straně uživatelů.
Je mi jedno jaké nálepky to jsou - nikoho jsem v této diskuzi neonálepkoval, jen prosím ostatní o to samé - aby negeneralizovali a nenálepkovali.
Na druhou stranu, dnešní společnost ničí spousta pro ni nezdravých věcí, například relativizace morálky a různé ideologie. Tedy spíš jejich silové prosazování na úkor jiných názorů - mysli si co chceš, ale respektuj, co si myslím já - to v dnešní době nefunguje. A čím absurdnější názor to je, tím tvrději je prosazován.
Fascinuje mě to vzívání Eicha. Přitom to bylo právě za jeho působení jako CTO, kdy Firefox nejvíc technologicky zastaral. 10 let to měl na starosti, pak byl odejít, založil si vlastní prohlížeč a postavil ho na Chromiu se slovy, že Firefox je beznadějně zastaralý. Jako by to nebyl on, jehož zodpovědnost to celá léta byla. Přesto budou někteří donekonečna opakovat, že Mozilla šla do kopru s jeho odchodem. Mozilla měla velký problém, už když tam působil a doteď se z něj nevzpamatovala a už možná nevzpamatuje. Je to zodpovědnost jeho a lidí, kteří to tenkrát vedli, ne nějakých wokeismů.
Ale vůbec neřeším to, za co byl vyhozený. Řeším to, že na to lidi pořád poukazují jako na zlom, kdy to začalo jít s Mozillou do kopru. Mozilla ten problém měla v té době už nějakou dobu a zodpovědní za to byli lidi ve vedení jako Eich. Jestli byl neschopný, jestli by s tím někdo jiný udělal víc, netuším, ale Mozilla nešla do kopru s jeho odchodem.
To je taková reakce na vnucované akce, byť nepřímo. Lidově jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá a následně ovlivňuje naše volby.
Vybírám-li si nějaký výrobek, nebo službu, pragmaticky stavím do kritérií nejdříve vhodnost a parametry řešení, kvalitu, servis, cenu a pak už následují subjektivní volby, jako je výrobce z ČR, sponzoruje násilně vnucovanou mašinérii bukvic apod. Podobně je to s ročními dary pro dobročinné účely – pašeráci bez hranic neuvidí ani korunu, ale taková nemocnice, psí útulek ano.
A protože stupidita, šílenství a agresivita vnucování stoupá, člověk zkrátka od neřeším přejde přes odpor k nenávisti. Podobně jako u reklamy – v minulosti drobná kontextová reklama prošla a jak s jídlem rostla chuť, stávala se reklama agresivnější, otravnější a skončila u nočního vyskočení uřvaného videa. Dopadlo to tak, že mám absolutní odpor k jakékoliv formě reklamy a bez slitování likviduji.
Jde jen o to, jak rychle tahle sorta magorů tu nenávist v zatím mlčící většině vybuduje, pak to pro ně skončí hodně špatně.
A co že konkrétně je ta násilně vnucovaná mašinérie bukvic
? Pokud vás někdo násilím nutí k sexuálním aktivitám, o které nemáte zájem, je to trestné (bez ohledu na zaměření) a měl byste se obrátit na příslušné orgány.
jak rychle tahle sorta magorů tu nenávist v zatím mlčící většině vybuduje
Jestli on nebude problém spíš v tom, že v některých lidech není potřeba nic budovat. Navíc k "mlčící většině" stejně ani zdaleka nepatříte, tak vám to stejně může být jedno. :-)
Což o to, já vidím, že už se nepovažuje za přijatelné používat výrazy jako "bukvice" nebo "negr" a že když tak bude mluvit veřejně činná osoba, může z toho mít problémy. Stejně jako to, že je dnes pravděpodobnější, že se firma bude distancovat od někoho, kdo veřejně vystupuje proti toleranci k menšinám, než od někoho, kdo k nim patří. Jen si holt nemyslím, že je to špatně.
Chovat se ke všem lidem slušně je věc, kterou nikdo nezpochybňuje. Konkrétně Eich jenom podpořil stranu, která byla proti tomu, čemu se u nás manipulativně říká "manželství pro všechny", tam šlo o legitimní politický názor. Woke neznamená "chovejme se ke všem slušně", ale budeme menšiny zvýhodňovat (psaní Blacks s velkým písmenem na začátku, whites s malým, různé programy pozitivní diskriminace) a budeme je za každou cenu tlačit úplně všude - ne, nemyslím si, že v každé pohádce musí být homosexuál. Jde o mocenské hry, ne o zlepšení života lidí, navíc z příslušníků menšin dělají nesvéprávné děti, které nejsou zodpovědné za vlastní osud a nemohou samy uspět.
ne, nemyslím si, že v každé pohádce musí být homosexuál
A to je právě přesně příklad toho, o čem mluvím. On totiž (téměř) nikdo netvrdí, že by měla být v každé pohádce homosexuální postava. Zato je ale řádově víc lidí, pro které je naprosto nepřijatelná samotná představa, že se vůbec v nějaké taková postava vyskytne. A při každé příležitosti kvůli tomu spouštějí neuvěřitelný povyk, dokonce i tam, kde s tím původní téma naprosto nijak nesouvisí (jako třeba právě tady).
A právě jejich nehorázné přehánění a překrucování reality ("v každé pohádce", "násilím vnucovaná", ...) je to, proti čemu tu vystupuji.
Kubecek
“ A právě jejich nehorázné přehánění a překrucování reality ("v každé pohádce", "násilím vnucovaná", ...) je to, proti čemu tu vystupuji.”
Takze se snazite svetu vnutit svuj zaslepeny svetonazor, ze se nic nedeje? Protoze vy nevidite/nevite? To je takova smutna klasika…
Takze DEI neexistuje?
Ukazte mi aspon jeden film/serial z poslednich let, kde je heterosexualni bily muz jako hlavni kladna postava?
Ukazte mi aspon jeden film/serial z poslednich let, kde je heterosexualni bily muz jako hlavni kladna postava?
Tohle názorně ilustruje míru té demagogie, o které mluvím. Opravdu si myslíte, že to je tak těžké? Tak co třeba Oppenheimer, Duna, ze seriálů Mandalorian, The Witcher, Loki, Andor, Star Trek Picard, Young Sheldon, ... A to je jen bez přípravy z hlavy někoho, kdo poslední dobou filmům ani seriálům moc času nevěnoval.
Vážně pociťujete jako násilí, že si v (korejské) Squid Game dovolí jako hlavní postavu obsadit asiata, ve Wednesday ženu, v Enigmě homosexuála a, vrchol rouhání, Ahsoka je nejen žena, ale dokonce ani ne člověk? Nebo jde o to, že ve Volze je hlavní postava sice bílý heterosexuál, ale určitě ne klaďas? V tom případě doporučuji House of Cards, tam je hlavní postava bi a přitom ještě větší hajzl než ten Standa Pekárek.
Rozumím, vše víš nejlépe a všude jsi byl. Třikrát!
Ti nejméně tolerantní jsou právě tihle bojovníci, kteří o kompromis a toleranci nezavadí a neustále stupňují své nároky. Chtěl jsi svou odpovědí vypadat strašně důležitě, ale to se Ti šeredně nepovedlo. Orientace je každého věc a pokud to zůstává v soukromí, tak s tím nemám sebemenší problém a jestli si představuješ, že takovým člověk pohrdám, tak jsi vedle jak ta jedle. Čím naprosto pohrdám je agresivita z odchylky udělat vrchol evoluce a nadřazenosti, jak se svými akcemi protlačují do každé sféry a myslí si, že kvůli nim musí většina ustoupit.
Na nějakou hyperkorektnost a neustálé zkoumání, jestli se náhodou někoho nedotknu … tak s tím narazíš. Je mi úplně jedno, jakou má kdo barvu, jestli se modlí k cedníku špaget, ale jak mi to začneš vnucovat, tak moje tolerance a pochopení končí. Podobně jako když se militantní vegan vmísí na grilování selátka a začne se pohoršovat a plamenným osočením, že tu děláme maso. Co se stane? Buďto sklapne a smíří se s tím nad miskou salátu, nebo nesklapne a pak se nesmí divit, že dostane přes tlamu a vyletí brankou v plotě. Podle Tvé dojmologie bych musel mít problém též s vegetariány.
Myslet neznamená vědět, tak si to pamatuj, až budeš sepisovat svou ještě důležitější odpověď.
Prečo zakaždým, keď sa niečo spomenie o mozille, ihneď zase niekto (bez prívlastku, lebo by to bolo cenzurované), napíše woke, woke, bla bla ....
Už si pripadám ako na 4chan a nie na technologickom serveri.
Aj minule sa tu niekto (bez prívlastku, lebo by to bolo cenzurované), dušoval, že neprispeje FSF drahocenných 5 korún, lebo woke ...
Nemôže byť za menším číslom firefox proste to, že ju vytvára malá nonprofit organizácia a chrome proste má za sebou google, microsoft a ktovie koho ešte? Že chrome má lepšie možnosti marketingu?
17. 7. 2024, 08:20 editováno autorem komentáře
Proč? Protože tyto organizace řeší místo technologických věcí tyto kraviny. A jak jinak můžu toto ovlivnit, když se mi to nelíbí? Jak k lepšímu SW prospěje „správná“ inkluze? Je ten člověk dobrý programátor a stojí o to dělat pro FSF/Mozilla f./cokoliv? Tak je mi jedno co je (OK, i to má své hranice). Je mizerný programátor? Pak je mi opět jedno co je, ale toho nechci. Kde je v tom prostor pro všechny ty zmiňované blbosti?
Kraviny resite predevsim vy :-) Problemem te "tradicni" spolecnosti je prave to, ze ma tendenci odsuzovat neco atypickeho, nestandardniho - no a o problemu se musi mluvit, aby se zacal resit, ze? Tady neni rec o nejake nucene inkluzi, ale o tom ze na ty odlisne smyslejici jedince se ma proste pohlizet stejne - prave proto, ze to na jejich programatorsky vykon nebude mit zadny vliv. A nikoliv je ve jmenu "tradic" dehonestovat, jak i zde nekteri maji tendenci predvadet.
Ale pak je přece jedno, jaké má názory, barvy, pohlaví... Tak proč o tom mluvit?!?
S tradicí to nemá nic společného. Chováš se ke kolegovi nepřístojně? Tak nazdar. A je jedno, jestli je to kvůli tomu, že kolega je odlišný, nebo protože mu vnucuješ svoji odlišnost. Obojí je šikana, ale jen jedno je postihované a to už problém je.
Doma ať si třeba osahává zmrzlá kuřata, ale ať mne nenutí to dělat taky. Na druhou stranu, kdo jsem já, abych ho veřejně odsuzoval? Když rovnost, tak rovnost pro všechny a ne selektivní. Já nikomu nenutím, aby byl, stejně jako já, heterosexuální bílý muž, věrný své manželce a katolík.
O problému mluvme - diskutujme, veďme dialog. Ale problém je v tom, že když řeknu, že se mi to nějak nelíbí, tak jsem špatný, dehonestovaný, onálepkovaný, vyhozený, zatracený... a dialog končí a začíná monolog.
17. 7. 2024, 13:08 editováno autorem komentáře
Jenom se přidávám s poděkováním za zprávičku, jinak bych si téhle ošššklivosti nevšiml. Musím si to zapsat do poznámek, protože na Debianu běžím na ESR verzi 115 a až zase skokově přejdou na novější, tak se nikde hromadně tyhle zákeřnosti nedozvím, musím je střádat časem, jak jsou v jednotlivých release.
Takže velké díky!
Pripojuji se k dikum za uzitecnou informaci.
Firefox v nastaveni neumi hledat podle nazvu kategorie, takze pokud se vam nechce hledat v nastaveni ocima, tak volba se jmenuje: "Allow websites to perform privacy-preserving ad measurement" nebo holt postupovat dle prirucky pro Android a vypnout to v about:config.
Já jsem asi aktuálně došel na 4chan v 3 ráno nebo jak? Tak copak to tu máme?
Jde o způsob, jak zadavatelé reklam mohou zjistit, jestli jejich reklama funguje. Přitom se dbá, aby nebylo sledováním narušeno soukromí a anonymita uživatelů.
Aha! Všichni víme, jak moc weby potřebují reklamu pro svoji funkci, že? Nechápu, co je tady za paniku, jaké woke, o čem to tady sakra melete. Všichni se rovnou pohoršete. Vy si jako budete platit předplatné u každého webu kam vlezete? Pane jo! Tak to tu máme milionáře!
Tady jako někoho štve, že weby mohou používat data o tom, jak funguje jejich reklama aniž by bylo narušeno soukromí uživatelů? Ano lidičky, já chápu, že v ideálním světě mají všichni na počítači Linux distribuce bez SystemD, nepoužívá se glibc, ale musl a víc jak 50% považuje GNU za bloat. Prohlížeče sbírají a odesílají 0% dat, Apple a Microsoft neexistuje. Dobře a teď se proberte z toho snu.
Dobře, tak prosím, běžte si používat chromium-based prohlížeče nebo ještě lépe. Stáhněte si rovnou Google Chrome. To bude určitě mnohem lepší než aktuální Firefox.
Pánové podívejte, co jste tu všichni napsali. Tady se budou lidi divit, že je Linux, open-source a obecně svobodné technologie jsou málo využívané. Jako já se tomu ani nedivím.
My jsme okultní sebranka podivínů, kteří leští nějaký totem (jmenuje se open-source a linux) a klaní se k němu, když někdo něco řekne, tak se to zvrtne v shitstorm větší než většina redditu.
Malý reality check (sorry, že jsem zoomer a píši takto). Normální člověk, si stáhne Google chrome, přihlásí se ke Google účtu a má všechno, co potřebuje. Dál ho to nezajímá.
Reality check vol 2: Další normální člověk si stáhne Edge, přihlásí k MS účtu a jde používat Copilota AI a hledá přes něj, ani ho nezajímá, co to má pomalu za vyhledávač.
Firefox? Když ho otevře, vypadá to divně, nemoderně, neumí to půlku věcí. Jsou okolo divní lidi, co řeší nějaký divný chujoviny, co uživatele nezajímají. Uživatel zavírá, odstraňuje kliknutím (to lidičky neznáme na linuxu, jen tak mimochodem!) a vrací se poklidně k svému Google Chrome a nebo Microsoft Edge.
Takhle to prostě je, všichni to víte. (Pls vylezte občas ze své sociální bubliny, díky) Můžete na reklamu nadávat jak chcete, ale to všechno od nás tu, až po samotnou Mozilla Foundation činí tak odpornou rekalmu, že já se divím, že Firefox a open-source ještě vůbec existuje.
"Vy si jako budete platit předplatné u každého webu kam vlezete?"
Za kvalitu je holt potřeba zaplatit. V restauraci, kde dávají jídlo zdarma je něco divného.
"Normální člověk, si stáhne Google chrome..."
Tak nějak to je a nemá cenu tahat lidi z Matrixu. Žít v něm je pohodlnější. Ale je dobré, moci z něj aspoň trochu vystoupit a podívat se, jak vypadá skutečný svět za kulisami. V zájmu provozovatelů toho Matrixu není dovolit lidem jednoduše vystoupit. V Matrixu jsou pod kontrolou a v bezpečí, je to přeci pro jejich dobro.
Sorry za přirovnání k Matrixu, asi jsem doomer :-)
> Za kvalitu je holt potřeba zaplatit. V restauraci, kde dávají jídlo zdarma je něco divného.
Ano, pro většinu lidí je levnější to zaplatit daty. Web z dat uživatelů může běhat, ale zaplatíš ze svých osobních dat nájem, jídlo, školní pomůcky, atd.? NE, nezaplatíš. Proto je pro většinu výhodnější zaplatit daty a ne penězi.
Pak přišla Mozilla Foundation s nápadem, že co kdybychom to udělali méně invazivní řešení bez nutnosti prozrazovat tolik dat? (Ještě k tomu se dá vypnout!) Lidi tady, čistá panika, katastrofa, konec světa, teď hned... :D
> Tak nějak to je a nemá cenu tahat lidi z Matrixu. Žít v něm je pohodlnější. Ale je dobré, moci z něj aspoň trochu vystoupit a podívat se, jak vypadá skutečný svět za kulisami.
- Ten, kdo chce vylézt "Matrixu" ten může a nepotřebuje na to ani Firefox, stačí ungoogled-chromium (to je taky někdy sranda sama o sobě). No a nebo tu je linux-libre, libreboot a další šílené projekty, kde vylézání z Matrixu můžeš udělat mnohem víc dobrodružné než skrz Firefox.
- Většina lidí chce právě žít a nežít furt v nějaké panice, strachu a vylézání z něčeho. Takhle, když z toho vylezeš a přilezeš sem mezi nás, tak upřímně řečeno... je vlastně o co stát? xD
Já Firefox používám už upřímně jen proto, že má na mobilu addony, to je celý.
Teď trochu mimo, ale je to velmi relevantní.
Stejně prohlížeče brzo zaniknou a bude to jedno. :-) Nevěřím, že prohlížeče jak je známe přežijí do půlky tohoto století.
Samotný Google čelí masivnímu problému, AI-generated a AI-searching absolutně je drtí a měnící se způsob, jak lidi získávají odpovědi na dotazy. Brzy bude prohlížeč jen ten divný prográmek, co umí otevřít URL z nějaké apky, co generuje text a citovala ten zdroj a aby ses podíval, jestli to nekecá. To bude jediný moment, kdy budeš prohlížeč otevírat.
Já používám Perplexity.ai na search egnines už nelezu, tento web mám v oblíbených, toť vše. Pro fanoušky open-source, self-host open-source vyhledávač: https://github.com/ItzCrazyKns/Perplexica
"zaplatíš ze svých osobních dat nájem, jídlo, školní pomůcky, atd.?"
Určitě by se našli lidé, kteří by se nechali šmírovat jako v BigBrotheru, aby měli nájem a jídlo zdarma, ale takovou cenu ty data zase nemají.
"Stejně prohlížeče brzo zaniknou a bude to jedno. :-) Nevěřím, že prohlížeče jak je známe přežijí do půlky tohoto století."
Do půlky století nepřežije spousta věcí. Jak si představujete, že si bez prohlížečů, jak je známe, budeme vyměňovat informace? Budou nám ty informace halucinovat služby AI přímo na míru?
Jo tohle zní jako generační nepochopení.
Co má Google Chrome oproti Firefoxu?
- Integraci s Google . Přihlásíš se na mobilu do Google účtu, všechno máš synchronizované, kontakty, historii prohlížení, apku Google, prohlížeč Google chrome. Navíc je předinstalovaný. Jen se přihlášíš, neřešíš.
- Některé rozšíření jsou na Google Chrome
- Některé weby se pod Firefoxem rozdrbají pod Google chrome ne. Cca jednou do měsíce když otevřu webu, tak jsem jen "Ah boha jeho, ve Firefoxu to zase nejede", tak otevřu Google chrome. Případně některé weby jsou pod Firefoxem pomalejší.
- Firefox třeba na S22U, S23U a Pixel 8 pro pomalejší a Google chrome nebo Samsung browser fungovaly rychleji, svižněji a telefon s nim méně topil. To jsou zrovna telefony, co mají aktualizace pravidelné a výkonu na rozdávání.
Pak to jsou různé drobnosti, které člověk hned nenapadnou, já si vzpomenu, že některé služby na volání neumí výměnu pozadí, jako třeba Google meets. V chrome to šlo, ve Firefoxu ne. Kdysi dávno jsem narazil na podobný problém při Zoomu.
Poslední faktor, který přiznávám, že je subjektivní. Google chrome na mě působí příjemněji na oči, vyvolává více důveru v designu.
A prostě nechceš se hádat s někým, že ty jediný z 20 lidí nemůže na tuto schůzku, protože tvůj prohlížeč to neumí. Budeš za exota. Můžeš si říkat, jo dobrý, tak to nevadí. Ovšem oni tebe vyloučí z kolektivu ne ty je. :D
> že jsem z generace, která není líná myslet a nevyžaduje tudíž všude AI.
Prosím tebe... kdybychom ke všemu přistupovali takto, tak můžeme přece všechny programy kompilovat ne? To nikdo nechce dělat. Proto má Apple úspěch. Přihlásíš se, všechno se synchronizuje a používáš dál zařízení jako to minulé.
Však Google search má prvních 10 odkazů reklamu, proč bych to měl hledat a přebírat bordel, když to mohu vyhledat přes AI a výsledek bude lepší se zdroji, kde si to info mohu ověřit.
Jono, třeba toto fajn rozšíření: https://www.deepl.com/en/chrome-extension
To na Firefoxu není, není ani na mobilu.
Rozšíření na mobilu jsou poslední věc, co mě osobně drží u Firefoxu. Což není moc...
@L. adblocker, který já osobně považuji za mnohem potřebnější, na mobilní Chrome nedostanete
VivaldiAndroid ma interni:
Blokovani Reklam = ABP anti-circumvention, Adbloc Warning Removal, EasyList, Czech and slivak filter list
Blokovani Sledovacu = seznamy: DuckDuckGo Tracker Rafar, EasyPrivacy
U obojiho si muzes pridar url dalsich/vlastnich...
> To si stěžujte u DeepL, že ho neudělají pro FireFox, nic jim v tom nebrání.
Ježiš xD To nikdo dělat nebude, nikdo jim psát nebude. Je to pro chrome, stačí používat chrome a hotovo.
Jasně, ty jim napíšeš a rozšíření bude hnedka? Proč bys měl jako čekat, když ho můžeš mít hned aniž bys používal nějaký Firefox?
Takhle nějak přemýšlí průměrný uživatel a je to naprosto legitimní. Lidi chtějí své zařízení používat k tomu, proč je mají. Ne na nich řešit "hlouposti". :)
Jenže to se zde taky nesmí říkat... xD
No vidíš, není tam? Hmm nevadí, stáhneme si Brave nebo Samsung internet a hotovo. Nikdo si na Firefox ani nevzpomene pořádně.
tady toto rozšíření je něco jiného než pro Chrome?
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/deepl-translate/
Integrace s googlem je veci ekosystemu, stejne by se dalo rict ze zadny browser neni tak prevazany s Apple zarizenimi jak Safari. Firefox ma taky sync. Ze tam nejsou kontakty z telefonu je pravda ale nenapada me, proc bych to potreboval.
Podle me s tim “nema pulku veci” prehanite. Pro BFU bych rekl, ze ma vsechno, a pro pokrocile uzivatele vzdy zalezi na tom, na co davaji duraz. Ja treba povazuji multi-account kontejnery za killer feature, a z tohto pohledu ostatni browsery zaostavaji za FF.
Taky se me velmi dlouho nestalo, zeby nejaky web pod FF nejel. S cim souhlasim je ale nizsi rychlost FF na mnohych strankach, pri prehravani videi a pod, to me trapi.
Samozřejmě, že má všechno, co běžný uživatel potřebuje. Nikdo z těch, kterým jsem Firefox nainstaloval, nepřišel s tím, že by mu nedokázal pokrýt, co potřebuje. Problém Firefoxu a ostatně všech alternativních prohlížečů je v tom, že to není není o funkcích, ale rozhoduje to, co je předinstalované. Kde je Firefox dnes předinstalovaný? Jen v linuxových distribucích. Jinak lidi používají to, co najdou na zařízení předinstalované. Tchán tak používá Samsung Internet a vlastně neví proč.
Jak velký je problém prolomit tuto výhodu, jsme viděli už před 20 lety s IE 6. Tenkrát se to Mozille celkem povedlo, ale byla to fuška a to byl IE 6 špatný a beznadějně zastaralý prohlížeč. Dnes je každý prohlížeč slušný, takže přesvědčit uživatele, aby si instaloval a používal něco jiného než to výchozí, je ještě mnohem větší problém. Když vynecháme prohlížeče, které mají výhodu toho předinstalování na populárních platformách (Chrome, Safari, Edge), tak všichni paběrkují maximálně s nízkými jednotkami procent tržního podílu a Firefox si mezi nimi pořád vede nejlíp.
Nějaké objektivní neduhy Firefox opravdu má. Asi největší problém jsou ty videokonference, kolega to před časem zkoumal víc do hloubky a došel k závěru, že to není nekompatibilitou na straně příslušných webů, ale bohužel nedostatky v implementaci WebRTC ve Firefoxu. (Naopak, většina těch velkých služeb se přizpůsobuje těm chybám a nedostatkům, aby fungovaly i ve Firefoxu.) A občas člověk narazí i na jiné problémy, třeba ještě nedávno si Firefox neuměl říct o PIN při použití FIDO2 tokenu, teď už to sice umí, ale ve verzi 115 se z nějakého důvodu ten PIN nesmí odeslat klávesou Enter, ale musí se kliknout na tlačítko, takže netrpělivě čekám na příští ESR, kde už to snad bude fungovat normálně.
Ale určitě to není tak, že by "polovina webů nefungovala" nebo "polovina věcí chyběla", to ani zdaleka.
došel k závěru, že to není nekompatibilitou na straně příslušných webů, ale bohužel nedostatky v implementaci WebRTC ve Firefoxu.
To by mě zajímalo, co za nedostatky to je. Existuje jen jedna implementace WebRTC a tu Firefox sdílí s ostatními prohlížeči. Můžou se lišit ve verzích. Firefox dřív používal starou verzi, klidně 2 roky a z toho vyplývala drtivá většina problémů. Hodně se v tom ale zlepšili, teď mají zpoždění za upstreamem tak 2-3 měsíce. Naopak čím dál častěji se setkávám s tím, že stačí přepnout identifikaci ve Firefoxu na Chrome a problémy s videokonferencí zmizí. To spíš nahrává tomu, že to kazí přímo ty služby. Buď záměrně nebo kvůli tomu, že tam mají staré obezličky, které už nejnovější Firefox nepotřebuje.
Jinak neříkám, že Firefox je bez chyb. To určitě ne, pointa je v tom, že i kdyby ty nedostatky odstranil, tak tržní podíl moc nezvýší, protože ten se odvíjí od něčeho jiného.
To by mě zajímalo, co za nedostatky to je.
To už si konkrétně nepamatuju, už jsou to tak tři roky, co jsme to řešili. Jestli se od té doby Firefox polepšil, budu jedině rád, i když ho stejně zatím pro videokonference používat nemůžu, protože mi neumožňuje zvolit jiný mikrofon než defaultní, který v mém případě neexistuje. Ale to se snad taky časem vyřeší (pravděpodobně by to šlo vyřešit hned přechodem na PulseAudio, ale to už radši překousnu to chromium).
pointa je v tom, že i kdyby ty nedostatky odstranil, tak tržní podíl moc nezvýší, protože ten se odvíjí od něčeho jiného
S tím bohužel musím souhlasit, tedy až na neadekvátní termín tržní podíl, ale ten bohužel bezmyšlenkovitě používají skoro všichni. :-)
No vidíš, já třeba považuji za zásadní výhodu FF (a jiných prohlížečů), že tam je integrace s gůglím účtem přesně nulová. Stačí, že šmírují weby, nepotřebuji šmírování povyšovat na úroveň celého prohlížeče.
Snad jediná oprávněná výtka je k těm videokonferenčním službám (jmenovitě rozmazání/záměna pozadí v GMeetu, ale to už je možná opravená, nebo téměř jistě časem bude, pokud za to může přímo prohlížeč). No tak na to, holt, jako na jedinou věc, použiji se skřípěním zubů Chromium.
Tak dobrý, třicátý pátý elaborát od vás bychom měli a kde jsou ty podstatné věci?
Jo a to vyloučení z kolektivu... jestli mě někdo "vyloučí z kolektivu" kvůli tomu, že mě má za exota kvůli nějakému prohlížeči, tak je to idiot a je to spíš dobře než špatně protože to musí být úplné blaho, takový kolektiv, fakt :-D
Jestli máte strach, že "budete za exota" a "aby vás snad náhodou nevyloučili z kolektivu", váš život vám fakt nezávidím.
jo, asi generační nepochopení.
- integrace s Google - nemám google účet, google kontakty, appku google ani prohlížeč google. Historii prohlížení mám vypnutou - čili pro mě bez výhod
- rozšíření - jediné, které postrádám je flashplayer kvůli pár starým gameskám.
- rozdrbané weby - na co normálně narazím je X (dříve Twitter), kde to teď bez účtu nejde. Ale tam se běžně odkazují lidé z jediného fóra a vlastně to nepotřebuju. A pak seznam.cz a spřízněné kde chce nějak moc souhlasů, které mu dát nechci. Ale zase tam nelezu záměrně a když mě tam něco odkáže, tak prostě to úvodní okno se souhlasy zavřu a jdu někam jinam.
Na telefonu internet nemám, takže tam problémy neřeším. telefon mi telefonuje a smskuje, víc od něj nechci. Foťák mi fotí, víc od něj nechci. Na ostatní používám některý z počítačů.
- Pozadí si nastavuju sám, takže nechci, aby mi ho něco měnilo svévolně.
- design je otázka preferencí, mě se ty staré, kde se daly ikony snadno odlišit a nebylo všechno jen rozplizlá šeď na rozplizlé šedi líbí víc, ale kolik lidí, tolik chutí.
- Programy kompiluju normálně, respektive většinu z toho za mě udělá Gentoo a emerge, zbytek make. Stejně tak si kompiluju i weby, je to pro mě pohodlnější.
- a odkazy na googlu používám dost zřídka, na oblíbené věci mám startovní stránku uloženou na lokálu, takže i kdyby google skončil, tak se na oblíbené stránky dostanu naprosto stejně jako teď, na jedno kliknutí.
1) Pro mne úsměvné, jak - nejen Mozilla - tvrdí, že jen anonymní sledování, ač všichni víme, že na základě získaných údajů se dá vyzískat konkrétní informace k dotčené osobě. Ve spoustě zemí, kde uvedená činnost není protizákonná, je spousta firem jež využívají nejen evropské banky a pojišťovny. Znám konkrétní Slovenku, která je takto zaměstnána a dobře placená v Jihoafrické republice.
2) Pokud je potřeba, s daty se vesele obchoduje, ač se SW firmy dušují na veřejnosti, že néééé. Viz nenápadné kličky v ujednáních při instalaci.
3) Zatím užívám nějakou longterm Firefox verzi 105 a bez nejnovější verze mi vše na netu funguje.;-)
25. 7. 2024, 11:11 editováno autorem komentáře