Naštěstí se nemožnost mixovat https s http netýká například obrázků. To bych si pak dovolil rovnou napsat: Jde o konec webu!
Moc mne tím nepotěšili. Napřed zavedli CORS (a nejen Firefox) a nyní tohle. Důsledkem bohužel je obrovská komplikace při tvorbě webových aplikací čerpajících z mnoha zdrojů. Například základní aplikace (například mapová) je provozována na zabezpečeném spojení a přes toto spojení proudí i soukromá data (například GPS polohy rodinných příslušníků). Aplikace ovšem chce čerpat i data z veřejných zdrojů, které nejsou na zabezpečeném serveru a uvedená data není třeba, aby byla zabezpečena (například obrázky z Panoramio pro danou oblast mapy). Důsledkem nyní je, že se musí aplikace kvůli veřejným datům obracen na mateřský zabezpečený server, který musí sám veřejná data natáhnout a aplikaci poslat (dělá nesmyslnou proxy). Tohle se mi moc nelíbí.
V případě CORS je dokonce znemožněno provozovat javascript aplikaci, která je spuštěna na lokále (ne přes web), ale chce tahat data z webu. Není snad záležitostí aplikace, aby si pohlídala, že z veřejných dat nepřiteče něco co by mohlo mít za následek únik dat z neveřejných dat?
Nelíbí se mi to. Jde vůbec o bezpečnost? Nehraje tohle do karet těm velkým jako je Google a Microsoft, kteří nemají zájem, aby lidé provozovali své malé věci?
Třeba proto, abych měl jistotu že ta stránka banky je čistá? Třeba proto abych měl jistotu, že ten podvržený web, který vypadá jako web mojí banky nemůže tahat obrázky přímo z originálního webu mé banky, ale museli si je alespoň "pracně" zkopírovat na vlastní doménu? ;o)
Co na to říci. Já neříkám, že to nemohu vypnout. Ale nevypínám to ani na jiných zabezpečených webech.
My o tom hovoříme takhle sloučeně, ale vzásadě jsou jsou přístup k datům na jiné doméně a míchání zabezpečeného a nezabezpečeného obsahu pro můj browser (IE) dvě odlišné věci. Záleží ale dost na technice použité webem, třeba zda je použito skriptování, nebo i nějaký ActiveX/plug-in prvek, či .NET Framework.
To je nějaké pomatené zdůvodnění ne? Stránka banky je čistá? Čistotu stránky banky zajišťuje banka (není to úkolem prohlížeče). Úkolem prohlížeče je tahat url co na stránce jsou požadovány a u https kontrolovat zda důvěřujete certifikátu.
Klidně Vám někdo může podvrhnout prvky ze stránky banky na jiné stránce, ale k tomu si třeba rád zajistí proxy, takže stejně vše poteče ze stejné domény. Musíte kontrolovat zda jste opravdu na stránce banky a zda je stránka podepsaná autoritou, které důvěřujete... Samotnou čistotu stránky, ovšem zajišťuje jak jsem psal banka samotná.
To bylo přesně to, co Firefoxu chybělo. Sociální tlačítka, to je základ! Nač mrhat čas např. s implementací centralizované správy prohlížeče, když může implementovat čudlíky z Tvítru a Ksichtoknihy! To totiž doteď nefungovalo, je naprosto nutné to integrovat do prohlížeče!!!
Los Dementos. :-X
Pokud se Ti to nelíbí, napiš si vlastní ...
Jistě. To jsem už slyšel i u konkurence. Debilita je zjevně silně nakažlivá.
Ja se u toho zatim rezu smichy tak, ze budu mit brzo desku stolu od krve z rozbityho cela ;-)
Ale blizi se dovolena... projdu a zlikviduju vsechny otevreny taby a je cas porozhlidnout se po novym rybnicku, kde jeste nestihli nasadit zraloky, trysky s protiproudem, umely vlnobiti a kazdej tyden dosypat sul aby to bylo jako u more.