Zprávička vychází z dat Net Applications, které patrně zahrnují převážně data z USA. Tam má skutečně Opera podíl pod něco přes půl procenta. Výrazně vyšší zastoupení Opery u nás je spíš výjimkou. Celosvětově je to většinou výrazně méně.
Fakt je ale ten, že výsledky toho webu se podstatně více blíží situaci u nás. V anglicky mluvících zemích má Opera sice pod 1 %, ale zase jsou tu země, kde má mnohem více než u nás - celkově všechny země bývalého SSSR, z nichž v některých má podíl kolem 25 %. Dále pak např. Polsko, Austrálie, Norsko, Japonsko, Německo, i na Slovensku má třeba přes 10 %. Osobně si myslím, že opravdový celosvětový podíl Opery je aspoň 3 %, takže našich 5 % není zase tak velký nadprůměr.
> Mimochodem, nepřijde mi zrovna vhodně dělat závěry na základě několika provozovaných webů. Takové statistiky většinou nemají moc vypovídací charakter.
Nepochybně. Samotného mě překvapilo, jak přesně ty čísla odpovídají výše odkazované zprávě Navrcholu.cz. Liší se totiž vzorek, metodika i půlroční odstup.
Ono u každého statistického údaje záleží na metodice, jakou byl pořízen a na způsobu jeho interpretace. V našich zeměpisných šířkách není zdroj, z něhož lupáci vycházejí, příliš relevantní, ale to při kvalitách tamního redakčního týmu nepřekvapí (vzpomeňme na článek jistého Jirky M., který se v předvečer release nové verze Safari rozepisoval o stagnaci jeho vývoje, aniž by si ověřil fakta). Myslím, že nemá smysl rozebírat, kdo koho předhání (kdy a kde), ani řešit, kolik tisíc chyb má nová verze nějakého klumpu fixnuto. Každý si vybere, co mu vyhovuje :)
Zamyslite sa nad vzorkou, mate naozaj aspon 100 000 populaciu? (100 000 user-ov, nie hit-ov). Poviem po pravde, ja nie. A vacsinou statistiku meriate na hits, takze v takom pripade su prehliadace vazene hit-mi... co je uplne ina statistika.