Vyzera, ze to funguje lokalne a nezasiela ziadne data nikam.
Len je pravda, ze ta komunikacia okolo toho by mohla byt lepsia. Mna by napriklad to technicke riesenie zaujimalo a mohli tomu venovat blog ked na tom pracovali. Mozno by nevznikla ani tato panika.
Dedikované vyhledávací pole zase většinou jen zabírá místo (nejde pak mít na monitoru třeba 3 firefoxy vedle sebe). Firefox má zrovna tohle vyřešeno dobře (i když je to opt-in, musíte nastavit keyword.enabled=false): vše v adresním řádku je vždy interpretováno jako adresa. Pokud použijete jeden z nastavených prefixů, pak je tento dotaz (a jenom tento dotaz) odeslán na prefixem zvolený vyhledávač (např. w: to pošle na wikipedii, d: na ddg, g: google, a podobně).
Mám problémy s motorikou a tak tohle silně preferuji. Výchozí firefox je plný accessibility nástrah kde napíšete text, ono to nabídne URL z historie, ale po 0.5-2 s dojdou doporučení z vyhledávače a zvolená adresa se nečekaně změní "pod rukama". Když všechny ty "asistenty" povypínám, adresní řádek se začne chovat deterministicky a na světě je hned trochu lépe :-)
Pro mne to není „jen zabírá místo“. Já vždycky přesně vím, zda chci psát adresu nebo vyhledávat internetovým vyhledávačem. Vnímám to jako dvě podstatně odlišné věci. Když se k obojímu používá stejný ovládací prvek, je to pro mne dost nekomfortní. Takže to zabrané místo rád obětuji tomu, že mám lepší odezvu od prohlížeče, že správně poznal, zda chci jít na nějaký web nebo vyhledávat. Samozřejmě chápu, že jiné lidé mohou mít jiné preference a upřednostňují sdružený adresní řádek.
Jinak Vivaldi nenačítá doporučení z vyhledávače, pro našeptávač používá jenom interní zdroje (historii, záložky apod.). Přesto se ta nabídka tu 0,5 sekundu po dopsání změní pod rukama, což je to ta vůbec nejotravnější vlastnost Vivaldi. Pořád si říkám, že tohle prostě musí hned v další verzi spravit, a ono se to tak chová už spoustu měsíců, ne-li let :-(
Já vždycky přesně vím, zda chci psát adresu nebo vyhledávat internetovým vyhledávačem. Vnímám to jako dvě podstatně odlišné věci. Když se k obojímu používá stejný ovládací prvek, je to pro mne dost nekomfortní.
Já taky, proto buď explicitně zadám URL, nebo napíšu explicitní vyhledávací příkaz. K obojímu používám stejný ovládací prvek (klávesnici) a je to komfortní :-)
Na základě čeho to předpokládáte? Já si myslím, že většina uživatelů Firefoxu chce, aby jeho vývoj pokračoval. Vývoj prohlížeče stojí peníze. Pokud dáte uživatelům Firefoxu na výběr, zda budou vývoj platit sami, zda má žebrat o víc peněz od Googlu, nebo zda má začít prodávat kontextovou reklamu, kterou si budou moci vypnout, osobně bych sázel, že většina zvolí tu poslední variantu.
Souhlas. Když jsem zjistil, jak složité je nainstalovat rozšíření*, tak jsem se vrátil k Chrome.
*) Mozilla řekla, že podporu rozšíření - jedno z odlišení Firefoxu od ostatních - už do Firefoxu nevrátí. Musíte použít Nightly verzi, na webu si poskládat seznam rozšíření a jeho id někde vložit v tom Firefoxu zadat.
A možnost to vypnout (nebo dokonce možnost to nezapínat) vám nestačí?
Tohle je podle mne největší problém Firefoxu – jenže příčina není ve Firefoxu, ale v jeho uživatelích. Uživatelé si stěžují, že Firefox nenaslouchá hlasům uživatelů. Jenže Firefox je a hned od začátku byl alternativa – jestli byla v jeho životě epizoda, kdy patřil do mainstreamu, bylo to jen krátká výjimka. Jenže uživatelé, kteří hledají alternativu, mají velmi různorodé požadavky. Tomu by se ještě dalo vyhovět tím, že si pozapínají a povypínají funkce tak, aby jim Firefox vyhovoval. Jenže to se spoustě uživatelů nelíbí, chtějí, aby Firefox dělal přesně to, co chtějí, ve výchozím nastavení.
Ono je potřeba vidět určité souvislosti. Zejména že vývoj prohlížeče není levná záležitost, takže je potřeba na to sehnat peníze. Nezdá se, že by uživatelé Firefoxu svými dary dali dohromady tolik, aby to stačilo. Takže je potřeba hledat i jiné zdroje financování – a reklama v adresním řádku je myslím jedním z nejméně kontroverzních způsobů. Řekl bych, že když si Google nebo Microsoft platí za to, aby jejich vyhledávač byl ve Firefoxu předvolený jako výchozí, vnímají to uživatelé Firefoxu mnohem hůř.
predpokladam ze narazi na tohle:
https://www.root.cz/zpravicky/firefox-92-zobrazuje-v-usa-kontextovou-reklamu-v-adresnim-radku/1078053/
viz z toho napr.:
Mozilla má po léta na příjmech až 500 miliónů dolarů ročně
[...]
Současná šéfka Mozilly dostala za rok 2018 zaplaceno 2,4 miliónů dolarů
@Filip Jirsák
tak kdyz uz si to cetl, myslis ze po odecteni toho co jde na provoz, ze zbyle castky ~8miliard Kc rocne by neslo do vyvoje uzivatelskeho nastaveni neco dat? bylo by potreba abys obhajoval ze nemaj prostredky na veci co programatorovi zabere max par hodin? jako treba ta moznost zvolit co bude v kontextove nabidce?
Skvělé, takže všechny problémy Firefoxu, na které si stěžuje většina uživatelů, je pár věcí v UI, které zaberou pár hodin programování? Takže všechny ty výtky, které tady bývají v diskusích na Rootu, jsou úplný výčet? V tom případě nechápu, proč někdo z té spousty uživatelů těch pár hodin práce Firefoxu nevěnuje.
Jenže ono to tak ve skutečnosti není. Ve skutečnosti máte vy 10 požadavků, Michal Kubeček dalších 10, Rhinox dalších 10 atd. atd. A najednou to není max pár hodin, ale max pár hodin krát tisíce. A musí se vybírat, který z té spousty požadavků dostane přednost.
ja nemam na firefox pozadavek zadnej, protoze vim ze podle tveho vypoctu by to zabralo milion let, proto pouzivam Vivaldi kde ty vsechny veci jsou (a mnoho dalsiho co nevyuziju ale vyuziji prave ty spousty ruznorodych uzivatelu), Vivaldi ocividne nema problem naslouchat alesnon nekterejm pozadavku a hlavne davat moznost volby, customizace a implementovat ty veci nativne misto odkazovani na udelej si doplnek ;-)
jen by mel zajimalo, tech 8miliard rocne se pouzije na vyvoj vlastnosti ff ktere nikdo nechce? ;-)
Vývojáři Firefoxu také naslouchají alespoň některým požadavkům uživatelů. Na ty jdou ty peníze na vývoj. Mimochodem, ono bude dost drahé i jenom držet krok s vývojem aktuálních webových standardů. Resp. už dnes Firefoxu ujíždí vlak.
Uživatelé Vivaldi nemají problém používat jádro Blink, nemají problém s přednastaveným vyhledávačem Bing, nemají problém si projít konfiguraci a nastavit si věci po svém. Vývojáři Vivladi jsou tudíž v mnohem jednodušší pozici.
vyvojari Firefoxu jsou v mnohem komplikovanejsi pozici, protoze jeho uzivatele nemaji moznost si nastavit veci po svem
Tohle jsem já ale nikdy nenapsal. Když to chcete parafrázovat, znělo by to takhle:
vyvojari Firefoxu jsou v mnohem komplikovanejsi pozici, protoze jeho uzivatele nejsou ochotní si nastavit veci po svem
Tomu by se ještě dalo vyhovět tím, že si pozapínají a povypínají funkce tak, aby jim Firefox vyhovoval. Jenže to se spoustě uživatelů nelíbí, chtějí, aby Firefox dělal přesně to, co chtějí, ve výchozím nastavení.
Bohužel je to přesně naopak. "Alternativním uživatelům" by vůbec nevadilo, že si ty věci, které chtějí jinak, musejí nakonfigurovat, na to jsme zvyklí. Ale bohužel ani to často nejde nebo je to čím dál těžší. Takže něco, co bylo standardem, se nejdřív musí přenastavit, o něco později už se to musí dělat přes about:config
, pak přes rozšíření nebo userChrome.css
a jednoho dne už to nejde ani přes rozšíření. Navíc i když to přes to rozšíření jde, často to kvůli omezením API nefunguje úplně dobře (Simple Close Tab Button) nebo to nejde udět tak, jak to fungovalo jako dřív (View Image Context Menu Item).
"Alternativním uživatelům" by vůbec nevadilo, že si ty věci, které chtějí jinak, musejí nakonfigurovat, na to jsme zvyklí.
Ze zdejších diskusí to tak nevypadá. Pokaždé, když se tu objeví zprávička o něčem, co bude možné zapnout nebo vypnout, objeví se tu několik zhrzených uživatelů, pro které je nutnost něco nastavovat nepřekonatelný problém a ohlašují, že přecházejí na jiný prohlížeč.
Nikoli. Je rozdíl mezi úpravou nějaké funkcionality, kdy zachování starého i nového chování by znamenalo údržbu dvou větví kódu, které dělají to samé (typicky jsou to věci v GUI) – a na to Mozilla nejspíš nemá zdroje. Tam je logické, že se stará implementace po nějaké době odstraní. A něco jiného je funkcionalita, která se dá vypínat a zapínat – prostě se daná část kódu jenom nepoužije. To je případ té kontextové reklamy, je to HTTPS Everywhere. Vlastně je to i případ DoH, protože Firefox potřebuje umět resolvovat DNS starým způsobem kvůli sítím, kde jiná možnost není. Tyhle volby v konfiguraci stále zůstávají, protože jejich zrušení by ničemu nepomohlo.
Je rozdíl mezi úpravou nějaké funkcionality, kdy zachování starého i nového chování by znamenalo údržbu dvou větví kódu, které dělají to samé (typicky jsou to věci v GUI) – a na to Mozilla nejspíš nemá zdroje. Tam je logické, že se stará implementace po nějaké době odstraní.
Tolik teorie. A takhle to vypadá v praxi: v nějaké nedávné verzi Firefoxu se vývojáři rozhodli z kontextového menu pro obrázky vyhodit položku "View Image" a nahradit ji novou "Open Image in New Tab". Nemalému počtu uživatelů se to vůbec nelíbí, protože tu původní funkci často využívali a ta nová pro jejich use case není moc praktická (spíš ani trochu). Vývojáři odmítli revert, odmítli nechat tam položky obě, odmítli dát uživatelům na výběr a odmítli i možnost, že by se podobně jako třeba u bookmarků nebo historie dalo mezi těmi dvěma volit tím, jestli se klikne normálně nebo prostředním tlačítkem (nebo s Ctrl); stejně tak odmítli i kompromis, že by tam zůstala ta nová věc a původní funkce šla vyvolat prostředním tlačítkem nebo s Ctrl. Nic takového, prostě takhle jsme se rozhodli a basta, je nám jedno, co uživatelé chtějí. Ještě jsem zapomněl: doporučení je "napište si extension"; to sice jde (a stalo se), ale bohužel extension tu položku do menu může přidat jen na konec kontextového menu nebo (spolu s pravidlem v userChrome.css
) na úplný začátek, ne tam, kde původně byla.
Doufám, že mi nezačnete tvrdit, že tady by konfigurovatelná volba vyžadovala údržbu dvou strašně rozdílných větví. Tohle je bohužel naprosto typický příklad, jak se dělají změni v UI Firefoxu a jak se vývojáři staví k těm, komu ty změny nevyhovují.
Ta volba by vyžadoval údržbu dvou rozdílných větví. Není nutné, aby byly strašně rozdílné. Vzhledem k prostředkům, které Mozilla na vývoj má, jistě není možné, aby se pro každou funkcionalitu udržovalo mnoho paralelních větví podle toho, co komu vyhovuje více. Zejména když to jde řešit rozšířením.
Proč se nepřihlásil nikdo, že bude obě varianty toho kódu spravovat? Proč se nepřihlásil nikdo, že naprogramuje funkcionalitu, aby bylo možné odkaz na rozšíření přidat kamkoli do kontextového menu?
@Michal Kubečekv
[...]nějaké nedávné verzi Firefoxu se vývojáři rozhodli z kontextového menu pro obrázky vyhodit položku "View Image" a nahradit ji novou "Open Image in New Tab".[...]
dobrej priklad, a ted to porovname s prohlizecem kterej nekasle na uzivatele ;-)
Vivaldi... takhle to ma vychozi* a kdo si to chce upravit muze si naklikat...
edit: * samozrejme krome toho uBlockuOriginu ;-)
11. 10. 2021, 13:19 editováno autorem komentáře
Ale já si nevzpomínám, že by zrovna příliš vysoká konfigurovatelnost Firefoxu byla nějak široce kritizována.
Víte, jak začala celá tahle diskuse? Komentářem uživatele, kterému je úplně jedno, že může tuto funkcionalitu v nastavení vypnout. Prostě to je (asi) ve výchozím nastavení zapnuté, tak je to pro něj ohromný problém. To samé bylo s DoH nebo s „integrací HTTPS Everywhere“. Sice je možné si to nakonfigurovat, ale stejně bylo v diskusi spoustu nářků, že to někdo nechce.
Komentářem uživatele, kterému je úplně jedno, že může tuto funkcionalitu v nastavení vypnout.
Nebo mu to není jedno, ale má s vývojem Firefoxu dlouholeté zkušenosti, takže moc dobře ví, jak mají podobné konfigurační volby tendenci během pár dalších verzí mizet. Když se vývojáři rozhodli nahradit jedno tlačíko pro zavření tabu hromadou tlačítek na jednotlivých tabech, šlo to také vrátit zpátky volbou browser.tabs.closeButtons
; za pár verzí byla pryč. Když se rozhodli hodit úchytky tabů nad urlbar, protože prý je urlbar součástí tabu (což ve skutečnosti není - třeba obsah vyhledávacího pole se při přepnutí zachová), tak to šlo také v konfiguraci vrátit zpátky - ale opět jen krátce. Původní, praktičtější, dialog pro otevření souboru šlo také pomocí konfigurační volby vrátit zpět - ale opět jen pár verzí a volba byla pryč (resp. ignorována). A tak bych mohl ještě dlouho a dlouho pokračovat...
Dlouholetí uživatelé už mají špatné zkušenosti, takže vějička "vždyť to jde přenastavit" vyvolává jen hořké vzpomínky na dlouhou řadu předchozích změn UI, které také šly přenastavit zpátky - ale vždy jen pár verzí, než se ta možnost tiše vytratila.
dosl slaba demagogie, pokud tu (ne)naslouchas narkum ze schazi vlastnosti a nebo moznost volby, tak asi tezko by nekomu vadili vlastnoti nebo moznost volby, v tom prikladu s Vivaldi si muzes snadno a prehledne z menu odebrat polozky ktere by tam potencionalniumu vymyslenemu stezovateli prekazeli, to je prave ta moznost volby, nikoliv "napevno" zadratovani...
To je bohužel letitý problém: hlavní výhodou Firefoxu bývala konfigurovatelnost a přizpůsobitelnost. Pak se ale vývojáři rozhodli, že uživatelů, kteří to ocení, je málo, a začali cílit na ty, kteří si nic nenastavují a možnost volby je mate. Teď si odmítají připustit, že takoví uživatelé už stejně dávno utekli k Chrome, Edge apod., a dál trvají na nastoleném trendu.
A aby toho nebylo málo, tak se kromě zkušených a pokročilých uživatelů rozhodli antagonizovat i balíkáře přechodem na rust a systematickým využíváním bleeding edge featur tohoto jazyka.
No já si vzpomínám, že Mozilla Suite byla konfigurovatelná až běda a Firefox byl by default dost tupý, ale pomocí rozšíření (Tab Mix Plus apod.) se z něj dalo vytlačit leccos. Že se Mozilla rozhodla nasadit Rust, mi přijde jako opakování staré známé situace po převzetí kódu Netscape - už to neuměli opravit, tak se to rozhodli přepsat.
Firefox sice odchází, ale Rust zůstal. Třeba je ale přejde woke třeštění, naberou zpátky Eicha a FF se podaří přežít.
Jenže Mozilla Suite také nikdy nikoho nezajímala – prorazil teprve Firefox.
Že se Mozilla rozhodla nasadit Rust, mi přijde jako opakování staré známé situace po převzetí kódu Netscape - už to neuměli opravit, tak se to rozhodli přepsat.
Jenže s Geckem se jim to povedlo (vlastně dodneška nechápu, jak). A hlavně je to taková knížecí rada – co s tím tedy mají dělat jiného? Mají se to donekonečna pokoušet opravovat, i když to nejde? Nebo jim snad chcete radit, že to měli před deseti lety napsat líp? Mimochodem, Internet Explorer 4 měl nové vykreslovací jádro, takže v přepisování jader byl tenkrát Microsoft napřed. Pak do Edge napsali nové vykreslovací jádro, aby ho za pár let zahodili a přešli na Blink. Takže přepisování jádra není ve světě prohlížečů zas taková rarita. Rarita je spíš KHTMLWebKitBlink, o němž na začátku nikdo nepředpokládal ani že to bude plnohodnotný prohlížeč.
Mimochodem, je pozoruhodné, že vývojáři Firefoxu spravují jediné použitelné non-WebKit jádro, jeho vývoj viditelně zaostává ze Blinkem – ale uživatelé vidí jako zásadní problém to, jestli mají taby kulaté nebo hranaté rohy. Ale ono to takhle bude trvat ještě pár let, pak Firefoxu nezbyde než také přejít na Blink, z čehož budou jistě všichni uživatelé Firefoxu nadšení (podle mne velká část uživatelů používá Firefox kvůli tomu, aby nemuseli používat jádro od Googlu). Ale konečně si pak budou moci vybrat, odstín tlačítek na liště. Akorát to teda bude dost podstatná ztráta pro web – protože Blink sice na rozdíl od Tridentu není v rukou jedné firmy, takže neočekávám úplnou stagnaci jako s MSIE 6.0, ale ten konkurenční tlak tu prostě bude chybět. Vůbec není jisté, že se pak někdo rozhodne trhnout se od party a napsat fungl nové jádro. A už vůbec bych nesázel na to, že takové jádro bude opensource.
ale uživatelé vidí jako zásadní problém to, jestli mají taby kulaté nebo hranaté rohy. Ale ono to takhle bude trvat ještě pár let, pak Firefoxu nezbyde než také přejít na Blink ... konečně si pak budou moci vybrat, odstín tlačítek na liště
Tohle už je úplné popírání reality. Ti remcající uživatelé, kteří vám tak leží v žaludku, remcají nad tím, že jim vývojáři uživatelské rozhraní neustále mění. Takže to není tak, že by vývojáře tlačili ke změnám UI, kvůli kterým by neměli čas vyvíjet jádro, ani tak, že by kvůli vývoji jádra nebyl čas měnit UI podle představ uživatelů. Naopak, ti uživatelé nadávají na to, že se mrhá prostředky na neustálé změny UI, které uživatelům akorát lezou na nervy a oni pak musejí trávit hromadu času snahou ty změny aspoň částečně eliminovat.
to co predvadi firefox a chrome (plus zruseni synchronizace pro chromium) me donutilo asi pred rokem prejit na operu, pouzivam doted jako hlavni prohlizec a bezproblemu, sice nektere tooly (zvlast ty od googlu) funguji spravne jenom v chromu ale ty zas pouzivam parkrat mesicne
+ vymena google.com za duckduckgo