Na co všechno by se prohlížeč měl ptát? Není jednodušší nastavit jako výchozí volbu všem to, co lidé používají nejčastěji, a ten, kdo to chce jinak, si to změní?
Mimochodem, v době, kdy PDF.js vznikal, byl „klasický přístup k otvírání PDF“ otevřít to v Adobe Readeru, což se zdaleka ne vždy podařilo (proto vznikl PDF.js), ale hlavně těch chyb v tehdejším Adobe Readeru byla spousta a podstatně závažnějších, než je teď v PDF.js.
To, že se začaly používat ve webových prohlížečích vestavěné prohlížeče PDF dokumentů, znamenalo, že se PDF stala na webu normálně použitelná bez zdlouhavého vývoje.
Jistě dokážete dát odkaz na nějaké PDF, které Adobe Reader zobrazí a PDF.js ne.
Jinak když se to PDF jenom stáhne (což je typicky případ, když prohlížeč nemá vestavěný PDF prohlížeč) a uživatel neví, kam se mu soubory stahují (což není zas tak ojedinělé), zobrazí se takovému uživateli v Adobe Readeru přesně 0 % PDF. Pro takového uživatele je samozřejmě vestavěný PDF prohlížeč podstatně lepší, protože mu zobrazí drtivou většinu PDF.
Hele, ano, souhlasím s tebou. Jsou PDF, která se nedají zobrazit jinde, než v acroreadu. Ale jsou tu dva body, které potřebuji zmínit:
1) já osobně jsem se s takovým PDF už velmi dlouho nesetkal. Je to ale moje zkušenost a nerozporuji zkušenost ostatních, hlavně co se týče komunikace se státní správou. Jsou to sice ta nejdůležitější PDFka, ale je jich naprosté minimum v celkovém objemu.
2) Adobe prosadilo spoustu rozšíření PDF formátu, která ale nejsou otevřená. Navíc je to funkcionalita z „vyšší dívčí“, takže se s ní člověk v běžných PDF nesetká (výjimka viz bod 1).
Osobně používám na většinu PDF Okular, jsem s ním spokojený více než dost s jedinou malou výjimkou - editování formulářů a diakritika. V tom případě PDF otevřu ve vestavěném prohlížeči PDF ve Firefoxu a mám vyřešeno.
Takže se vyhrazuji proti tvrzení, že 90% PDF se jinde než v acroreadu nezobrazí správně. Tento dojem může vzniknout jen u člověka, který většinou neustále otevírá těch pár rozbitých PDF od pos*nych úřadů.
Navrhuju, abyste přestal psát nesmysly. Když někdo píše, že se něco děje v 90 % případů, a já se ptám na konkrétní příklady (k čemuž stačí poslat odkazy na poslední 3 ze 4 posledních PDF, které jste na internetu potkal), nedává smysl na to odpovídat tak, že nepošlete žádný odkaz, ale napíšete, že to není žádná výjimka.
Já jsem nedávno potkal PDFka na insolvenčním rejstříku (náhodně vybraný "Jan Novák"), ty "Vedlejší dokumenty" mi nefungují a v patičce je napsáno "Upozorňujeme uživatele, že vedlejší dokumenty (PDF portfolia) již nelze otevřít v internetovém prohlížeči MS Edge, Google Chrome aj.. ".
Jestli to chápu správně, je to "PDF portfolio", což je nějaký způsob jak použít PDF jako kontejner na soubory. Linuxový Okular mi z toho vybalí PDFka a ta pak jdou normálně otevřít. Ale nevím jestli tam jsou i nějaké další věci, které jdou jen v Adobe.
24. 5. 2024, 18:51 editováno autorem komentáře
Taková PDF fakt jsou, na úřadě např. od ECO COM hlášení, nebo IZF žádosti, ale chápu to tak, že jsou to formulářová PDF. Onj e ani nezobrazí viewer W10 v exploreru. Prostě pak Adobe. Ale často bojujeme i s pouhým tiskem, kdy jedině Adobe dá možnost tisku, jak to chceme, např. FF nedávno nechtěl ukazovat duplex tisk a měřítko (pro BFU, expert umí). Ale chápu, že use case (zobrazení už v prohlížeči) jde správným směrem, jen jsem chtěl říci, že některé oblasti spíš BFU zmatou.
U těch formulářů je to ale vlastnost, kterou jen Adobe špatně (nebo možná naopak dobře, záleží na úhlu pohledu) prodává. Ty formuláře jsou totiž dělané tak, že je to proprietární technologie Adobe, k jejímuž využití potřebujete „velký“ Adobe Acrobat. Ale Adobe umožňuje poskytnout licenci ostatním k vyplňování – a aby k tomu nepotřebovali speciální program, je ta funkcionalita vyplňování náhodou vestavěná do Adobe Readeru.
Že některé funkcionality uživatele zmatou chápu. Nicméně dřívější stav byl takový, že uživatel často PDF vůbec neodkázal otevřít, a když už ho dokázal otevřít, nedokázal ho vytisknout. Stav, kdy někdy nejde vytisknout tak, jak bych chtěl, je výrazný posun vpřed.
(Já jsem to kdysi implementoval tak, že se v prohlížeči odchytila a zrušila událost tisku, a místo ní se zavolal skript v PDF, který vyvolal tiskový dialog pro PDF soubor. Vývojáři PDF.js se pak po letech divili, že je něco takového s PDF možné…)