Nebyly by ty věty potřeba čtyři? Ještě co je to Mozilla, co Firefox a co Firefox Nightly. Ono se musí někde udělat hranice mezi tím, co ještě vysvětlovat a co už považovat za všeobecně známé. Pokud nevíte, co je Wayland, napadá mne, kde jste byl posledních několik let. Protože o Waylandu se tu píše několikrát za měsíc.
No a protože je 18.04 poměrně typický příklad desktopové distribuce, byl by to dobrý směr k uvedení zprávičky do kontextu. Třeba šlo napsat, že v době, kdy bude FF na Waylandu odladěný, bude pro některé uživatele výhodné se na Wayland přepnout a něco jim to přinese. Nebo napsat, že to bude (nebo nebude) konkurenční výhoda pro FF, protože (ne)bude první. Prostě kontext.
Wayland - implementacna nahrada X servera (bezpecnejsia, dobre veci z X znovu implentovane, pridane nove moderne potrebne veci ktore 20-30 rokov X server nema (priamo implementovane))
X server - softvero (jednotna) vrstva na vykreslovanie na obrazovku z aplikacii (najme na Unix-like systemoch)
Naprostý souhlas. Já když píšu jakýkoliv článek či zprávu, tak představím aspoň jednou větou. To je takový ten slušný základ. Faktem je, že popis Waylandu mi nechyběl, ale to jen proto, že jej znám. A asi jej zná většina zdejších čtenářů. Nicméně si umím představit, že jsou zde i jiní, kteří to nevědí a třeba by je problematika zajímala a rádi by se o tom něco dozvěděli. Pro ty je ta věta nesmírně cenná. Stojím za vám a fandím tomuto názoru!
Nerozumím proč má mínska. Nebo spíš rozumím, ale nechápu. Chodím sem teprve půl roku abych se něco dozvěděl jak na tom linux je a dostal ho nějak do podvědomí, protože si myslím, že je to jediná možná volba do budoucna.
A upřímě novinku jsem také rozklikl jenom kvůli tomu, abych se dozvěděl jednou větou obecně co to wayland je. Díky v diskuzi za tu jednu větu popisující co to je. Nepotřebuju 100 stránkovou dokumentaci nebo detailní popis na wiki, protože mi je to v tuhle chvíli jendo, až to budu potřebovat tak si to načtu, ale stačila by mi jedna věta.
Je těžký asi vyvážit balanc mezi lidi, kteří ví a kteří neví. Např. dost kritizovaný živě že tam jsou nýmandi co nic neumí protože články jsou o jednoduchých věcech, který každý zná, ale nějak s začít musí.
Já když píšu jakýkoliv článek či zprávu, tak představím aspoň jednou větou.
Vypadlo vám tam, co představíte jednou větou. Budete představovat Firefox? Linux? Webový prohlížeč? Výchozí nastavení? Každé jedno slovo ze zprávičky můžete vysvětlovat. Takže debata se vůbec nevede o tom, zda něco vysvětlovat, ale kde je ta hranice – co ještě vysvětlovat, protože to většina čtenářů asi nebude znát, a co už nevysvětlovat, protože to většina čtenářů zná a je vysvětlení je pak jen balast. Kompromis pak je dát na příslušné slovo alespoň odkaz – ale ani ten nemůže být všude.
Drtivá většina desktopů používá iGPU Intelu, který se na otevřených systémech nikdy nesnažil za každou cenu protlačovat binární hnůj z proprietárních systémů (kromě propadáků jménem GMA500, 600, 3600 a 3650, obsahujících proprietární GPU SIP blok od nechvalně známých Imagination Technologies se "šílenou architekturou, pro kterou se kvůli neustálým problémům se synchronizací driverHWFW nedá napsat stabilní driver"). Když se k tomu přičtou i iGPU a dGPU AMD/ATi, tak je jasné, že je nVidia jediný zatvrzelý potížista, sklízející za svoje počiny naprosto zaslouženě odpovídající ohlasy.
Co je naivní idealismus? Když Apple, Google, MS, atd. úplně běžně definují rozhraní, která musí dodavatelé HW i SW respektovat, tak je to naprosto v pořádku, ale běda když si něco podobného dovolí kdokoliv jiný? Trochu dvojí metr, ne?
Navíc jde především o to, že se zástupci nVidie účastnili příslušných debat na konferencích, kde se dané rozhraní utvářelo, vše tam odkývali (minimálně mlčky) a následně po letech, když už ho měli všichni implementované, přišli s "nám to takhle nevyhovuje, takže si to stejně uděláme po svém a jsme nVidia, takže se z toho klidně všichni podělejte, ale prostě bude po našem!" - zkrátka přesně s tím přístupem, za který je Linus vyfaxoval v souvislosti s ANDROIDem.
Není divu, že je pak vyfaxovala i spousta dalších lidí, protože když k tomu mohli a měli říct svoje, tak jim bylo všechno jedno a pak si prostě přijdou a čekají, že za ně budou všichni zdarma řešit dlouhodobý problém, co vůbec nemusel nastat.
Pak jenom čekali, kdy komunita ztratí nervy a když se nestalo, tak si nakonec posypali hlavu popelem, začli s diskuzí, která měla proběhnout před lety a dokonce představili prototyp "univerzálního řešení, co bude vyhovovat všem", jehož vývoj zařízli hned po tom, co vyměknul Red Hat s Mutterem.
Ať se pak nikdo nediví, že nikdo rozumný nehodlá podobný přístup odměňovat vstřícností.