Tak kdyz tak peclive sledujes, co jsem kdy napsal, tak bys mel vedet, ze jsem nikdy nenapsal, ze mam se sudem problemy. Napsal jsem, ze se mi nelibi a pripada mi jednodussi pouzit su. Proto na distrech, jako Ubuntu, rozchodim roota jako jeden z prvnich kroku.
Jinak reseni porizenim tlustsiho stroje nepovazuji za resene. Zlepseni odezvy upgradem HW delame uz od nastupu prvnich Widli. Vysledkem je, ze mame aplikace a OS v podstate stale stejne pomale, protoze vyvojari si stale rikaji, ze diky rychlosti CPU a disku a diky velikosti pameti se ty prasarny vsaknou.
Ale no, tie rozprávky o 200 taboch si strčte niekam. V jednom vlákne a procese s príšernou správou pamäte (rozumej, všetko z nej vytrep, aby si to v ďalšej sekunde mohol užívateľovi stiahnuť ešte raz), Firefox robí psie kusy s responzivitou rozhrania a pohodlnosťou surfovania. A to nespomínam ani to smiešne obnovenie relácie po spustení prehliadača, kedy sa naprv snaži vykresliť prostredie bez relácie, potom pridá uložené relácie a ešte mi pritom veselo trhá kurzorom myšky. A to ho ani veľmi nepoužívam, takže nemám poškodený profil, či nainštalované nejaké rozšírenia.
Chromium to aspoň všetko rozdelí aj s rozšíreniami do samostatných procesov, ale netrpí takým parkinsovým efektom, ako Firefox.
Nová Opera už dlhšie, tak isto aj v nových verziách Chromia pribudne hibernácia alebo uspávanie neaktívnych tabov, čo čiastočne vyrieši problém so zapratávaním pamäte.
V tomto smere ich strčila klasická Opera do vrecka všetkých. Výborná práca s históriou (tri režimy správania) a rozdelenie prehliadača, listov a rozšírení do viac vlákien jedného procesu. Dokonca, aj 64bitová verzia Opery mala beh plugínov úplne oddelený a dokázala bez problémov používať aj 32bitové plugíny.
Mam otevrena 4 okna, temer 170 tabu. Celkem se to hybe. Na Atomu. Samozrejme, taby, na ktere necumim, nejsou natazene. Pokusy o dosazeni podobneho na Chrome nebyly prilis uspesne. Uz proto, ze Chrome matla taby tak, ze jak dolezou na konec monitoru, je to v prdeli a uz i dlouho predtim se v nich neda nic najit. Clovek by mohl leda doufat, ze existuje nejake rozsireni, ktere to zcivilizuje, ale zadne neznam a s ohledem na narocnost Chrome ho ani nehodlam hledat.
Preto ma nova Opera vertikálny zoznam otvorených listov aj s náhľadmi a hibernáciu neaktívnych. Rovnako prehľadné, úsporné, ako na Firefoxe.
Firefox s tým novým rozhraním naviac ani nie je uspôsobené na otváranie viac tabov. Zvláštne sa prekrývajú ikony stránok aj so zatváracími ikonami a vypadá to na nejakú alfa verziu rozhrania. V Opere sú listy aspoň hranaté a rozhranie zostava konzistentné aj po otvorení veľkého množstva listov.
Bohuzel, Opera ma v interfacu radu otravnych ficur, ktere mi dost lezou na nervy. Treba to, ze pri prepnuti nebo otevreni tabu se vymaze vyhledavaci pole. Takze kdyz chci vyhledavat na vice vyhledavacich nebo vyhledat trochu modifikovanou otazku, tak abych to furt psal znova. Zpusob vyhledavani textu ve strance me take moc nerajcuje (Chrome to ma podobne blbe, ale tusim aspon nezahazuje, co jsem tam drive napsal, jako dela Opera, pokud se pamatuji).
Novy uzasny vzhled FF se nastesti zatim da vratit do normalni podoby rozsirenim a par hacky v about:config. Az to jednou nepujde, pocitam, ze prijdou o cast uzivatelu.
A teraz máš na mysli ktorú Operu? V klasickej bol bočný panel vyhľadávače (od Opery 8.0 z roku 2005)a tam bol výraz dostupný stále a na každej stránke. Užívateľ si len vybral, čo s výrazom spraví (vyhľadávanie cez vyhľadávače, v histórií, či na stránke, až po preklad alebo slovníky).
Len tak z nostalgie som si teraz stiahol Operu 6 z roku 2001 (3,2MB) a tam sú políčka zobrazené priamo v rozhraní a výraz je tam stále, tak ako sa to dalo spraviť aj poslednej klasickej verzií.
V novej Opere nie je vyhľadávacie políčko zvlášť, hľadá sa priamo cez adresný riadok, ale teraz som skúsil SearchBar rozšírenie, ktoré reťazec drží na každej stránke a užívateľ si určí, čo s ním ma na danej stránke spraviť.
Posledni Opera,. kterou jsm zkousel, je posledni ofiko stable 32 bit na Linuxu. Ted ji tu nemam, protoze je stara jak Metuzalem a novejsi na 32 bitu nejak neni. Ale zkousel jsem to ve Vivaldi. Otevru tab, do vyhledavaciho pole pro Google napisu slovo, otevru tab a vyhledavaci pole je prazdne. To same s vyhledavanim na strance. Zmacknu ctrl-F, neco napisu. Prepnu tan, zmacknu ctrl-F a vita me prazdne pole.
Tak si to pamatuji v Opere odjakziva a je to nejvetsi duvod, proc jsem ji nikdy moc nepouzival. Mozna se v ni dobre cumi na porno, ale jak clovek hleda informace, neni to zadna slava. Nevylucuji, ze na Widlich se chova jinak, ale ja Widle moc nepouzivam, tak nevim.
"Tak si to pamatuji v Opere odjakziva a je to nejvetsi duvod, proc jsem ji nikdy moc nepouzival."
Keď napíšem, že to funguje v 15 rokov starej Opere priamo z rozhrania alebo v 10 rokov starej Opere priamo z bočného panelu Vyhľadávače (pretože rozhranie bolo zjednodušené), tak potom neviem, kde môže byť problém. Jedine v tom, že si ju vôbec nepoužíval.
V novej Opere postavenej na Chromiu to ide cez spomínané rozšírenie, ktoré som len tak na rýchlo našiel.
No a ako skúšam posledný výbojový Vivaldi, tak tam si vyhľadávacie okno pre hľadanie na stránke pamätá výraz aj na ostatných stránkach.
Mozilla rovněž ohlásila, že spolupracuje s firmou Unity na možnosti spuštění her vytvořených ve stejnojmenném enginu přímo v prohlížeči.
Aaaaaano presne po tomto som tuzil... Nech uz ide FF do PI... miesto poriadnych oprav, zlepsenia vykonu, spotreby pameti... to len cim dalej tym viac ku.via a pridavaju sprostosti co MOZNO vyuzije 1% uzivatelov.
muzes vzit zdrojaky a udelat fork kterej nebude implementovat nic co nikdo nechce, otazka jak toho docilis ze zavdecit vsem nechavam stranou, nikdo ti v tom nebrani, ale chapu ze je jednodusi nadavat na produkt kterej pro tebe nekdo jinej zadarmo vytvari a ty jen sedis doma na prdeli a konzumujes a nadavas a konzumujes a nadavas ;)
FF nepouzivam, ale stale casto vidim nejakeho ufnukanka co si stezuje ze ZADARMO dostava neco co neni presne podle jeho predstav...
napr. Hello je casto oznacovane za neco co do web prohlizece nepatri, ale to pako co to vypusti uz asi nechape ze jde o implementaci WebRTC za kterym stoji W3C stejne jako napr. HTML, tedy je logicke ze se WEB prohlizece stane soucasti pokud to tvurce nechce hloupe ignorovat...
Fajn konstruktivna kritika tu bola od tvorcov doplnkov a FF ich poslal tam kde ja teraz FF... Rozsirenie NOIA (velmi pekne a podarene) vyvojar prestal vytvarat, lebo FF pri kazdej verzii nieco zmenil a dok.rvil (samozrejme ze to bolo aj v mailing a bug liste ale FF to malo asi v /dev/null), dosla mu trpezlivost a vo verzii 28 alebo 27 bola posledna funkcna verzia... A kopec ostanych vyvojarov to iste. Takze politika FF srat na doplnky cim robili FF tym co bola ale hlavne ze na nej budu bezat hry... Ale ano urobim dalsi fork len aby sme mali milion prehliadacov... Btw pouzival som FF teraz na Linuxe pouzivam rekonq a na Win7 palemoon.
Inac tebe ak sa nepaci distro tak tiez zoberies zdrojaky a forknes nove ze???
Pokud mas pocit ze nejaky opensource produkt jde smerem ktery se ti nelibi muzes:
- dostatecne sponzorovat stavajici vyvojare, nebo zaplatit nove vyovojare aby ti naslouchali
- podilet se na vyvoji smerem ktery ti vyhovuje, pokud dokazes byt dostatecne hlasitej/prinostej v kruhu kde to je treba
- vytvorit (nebo nechat vytvorit) fork ze stavajiciho produktu
- vytvorit novy produkt na (vicemene) zelene louce
- ....
- ....
- nadavat, nadavat a nebo nadavat....
Nezlob se ale pokud vidim jak nekdo nadava a nadava, tam mu obcas neco napisu, protoze mi to prijde proste od nej "sprostarna" pokud nadava na neco co ma zadarmo, pokud by nadaval konstruktivne tak se to da chapat, tedy chapu ze vyvojari addonu jsou zdrceni neustalou (udajne, netusim) zmenou api a o to vic pripravovane dropnuti, pokud ale stavajici system rozsireni nezvlada multiprocessing a uzivatele po nem volaji asi neni jina moznost... netusim...
Pokud by se mi nelibilo distro, tak nemusim brat zdrojaky, ale staci udelat par default-config balicku, pripadne mirror repo, nicmene ano, klidne bych udelal radeji fork, nez abych nadaval nekde ve foru, cloveku se mozna pri tom "ulevi", ale niceho tim v podstate nedosahne :)
Víš, ono je to trošku složitější. FF (a kopa dalších projektů) byl leta letoucí vynikajícím použitelným kusem SW. Já se vůbec nedivím, že lidi nadávají, když ho doslova a do písmene ku*rví nějací frikulínští managoři. Kdyby bylo kam přejít, tak asi toho povyku tolik není, ale ono za chvíli kam přejít prostě nebude. Financovat, nebo snad dokonce vyvijet takový kus SW, je náročné a problematické a pro jedince v řádech tisíců roztroušených po celém světě vlastně téměř neřešitelné. Ale taková je holt doba - doku*rvit to, co funguje, a místo oprav problémů se věnovat implementaci nesmyslů, které sice mají být jako kchůůůl a in, ale o které nikdo nestojí. Já se vůbec nedivím, že lidi brblaj.
mozna to tak neprozivam proto ze sem pouzival netscape navigator/comunicator, ale v dobe prichodu FF sem presedlal na Operu, obcas FF pak zkousel ale porad to bylo pomale, neohrabane, na kazdou drobnost sem musel hledat plugin a i tak to umelo zlomel toho co Opera se zlomkem velikosti a funkcema interne...
jasne Opera nebyla opensource ale bylo o tolik lepsi ze to u me proste vyvazilo...
jinak souhlas ze takovej projekt neni jen tak, nicmene muzes se podivat treba na OtterBrowser, to zacal delat jeden typek co chtel mit OpenSource prohlizec s UI Opery, postupne se par lidi pridalo ale primarne snad dela porad ten 1... a za relativne kratkou dobu(1.5roku) je to pomerne dost slusnej prohlizec, malej, rychlej a neni postavenej na chrome :)
"to urcuje zdravej selskej rozum"
No, pod zdravým selským rozumem si lze představit ledacos. Třeba tenhle policajt si pod tím představuje... "mozkové myšlení" při měření hloubky dezénu pohledem a nasliněným prstem :-D
"posilani nekoho do pici neni konstruktivni kritika"
To souhlasím. Ale zase to může být pěkný závěr vydařené konstruktivní kritiky.
S java appletmi sa aktivne stretavam uz len na dvoch miestach. Prvym je HP iLO, kde je vzdialena konzola riesena bud cez java applet alebo cez .net. Nastastie existuje aj standalone aplikacia, takze toto ma nechava chladnym. Horsie su na tom niektore HP switche, ktore sme dostali ako promo k serverom a mame ich ponasadzovane na nejakych obskurnych lokaciach. Tie netusim, ci ide administrovat inak ako cez java applet. Ale aj tak su to sunty, takze vyhodit ich a nahradit niecim inym mi srdce trhat nebude :)
Ono když je to jediná možnost, jak v prohlížeči elektronicky podepsat s privátním klíčem na kartě, těžko místo toho použít nějakou alternativu. Pokud to slouží k nějakému nastavování, pak je to v dnešní době opravdu zbytečné – i když bych byl mnohem raději, kdyby se svět kdysi vydal cestou, že se tohle bude dělat pomocí Java aplikací a ne jako HTML+JS aplikace. Ale dneska už je holt jasné, že na celé čáře zvítězila ta horší varianta a Java v prohlížeči je mrtvá.
Java Virtual Machine je normální plnohodnotná platforma, nad kterou můžete naprogramovat libovolnou aplikaci – můžete naprogramovat GUI, můžete používat vlákna, můžete provádět libovolné IO operace (souborové i síťové), můžete ji integrovat s libovolným jiným kódem.
Naproti tomu HTML je pořád jen značkovací jazyk pro popis formátování textu, který akorát bují jako rakovina – a je jen důkazem výkonu dnešních počítačů a množství lidských sil vržených do programování, že manipulací s různě barevnými bloky textu pomocí DOMu lze vytvořit něco, co úspěšně napodobuje základy GUI desktopových aplikací. I když pořád ještě nebylo dosaženo svatého grálu HTML aplikací – namalovat celou aplikaci pomocí jednopixelových čtverečků.
Když jste chtěl v HTML aplikaci podporovat schránku a drag-and-drop, musel jste si počkat, než to aspoň trochu implementují prohlížeče. Když souborové operace, opět jste si musel počkat. Vlákna jsou nejnovější hit a snad je ještě ani nepodporují všechny moderní prohlížeče. O nějakém look and feel jednotném pro celou platformu nemůže být vůbec řeč, ostatně jenom takové prkotiny jako ovládání klávesnicí nebo kontextové menu je boj mezi HTML aplikací a prohlížečem o to, kdo bude mít navrch.
HTML+JS je výborná platforma pro publikování, ale jako platforma pro GUI je to tragédie a těžko si představit něco horšího.
Napoviem - look an feel v jave sa da customizovat. Bud sa pouzije pre kazdu platformu iny, alebo rovnaky napriec platformami.
Alebo ked standardny swing nevyhovuje vobec (vacsinou ale vyhovuje), tak sa da pouzit externy toolkit.
Odkaz na toupee fallacy bol o tom, ze je to vidiet u aplikacii, ktore nemaju nastaveny "nativny look and feel".
pokud byla recena vyhoda jednotne vzhledu napric platformama, tak to pri vhledu pro kazdou platformu jine uz pada ne ? kolik vyvojaru co povazuje to prvni za vyhodu, se bude sr&t s tou moznosti druhou?
jako chapu ze z pohledu java vyvojare je to vyhoda, mozna i castecne s multiplatformniho uzivatele, nicmene ja jakko pure linux user z toho proste nadcenej nejsem a ze by kvuli me java aplikace vsichni delali i v nativnim vzhledu gtk to si nemyslim :))
Vy už jste viděl nějakou HTML aplikaci, která by alespoň vzdáleně zapadla svým vzhledem a chováním mezi ostatní aplikace nějaké platformy, ideálně Windows? Já teda ne. Javovská aplikace se nebude chovat úplně jako nativní pro danou platformu, ale myslím, že může zapadnout třeba do Windows lépe, než některé microsoftí experimenty v MS Office.
asi takhle:
- v zakladu jednotny vzhled u java aplikaci napric platformama nevidim jako vyhodu
- vyhoda java aplikaci muze byt (vetsinou) nezavislost na platforme a tedy zjednoduseni pro vyvojare a multiplatformost pro uzivatele
- nejsem vyvojar java nebo jinejch aplikace, takze to ze sve pozice neocenim
- nejsem multiplatformni uzivatel, pouzivam vyhradne GNU/Linux, takze multiplatformost taky osobne neocenim a uz vubec nechapu spojeni "idealne windows"
- jakmile sem kdy narazil za poslednich 10let na java aplikaci, nesedela mi, a pokud byla moznost (az na jednou byla vzdy) sahl sem po alternative
- neprovozuju zadnou banku
aspon ze Simpsnu pomoci css uz se dosahlo :)
https://pattle.github.io/simpsons-in-css/
Mám starý střep - 10 let staré C2D s 8GB RAM a SSD. Stačí to v pohodě na absolutně vše, co dělám, kromě FF, který mi většinou vytěžuje CPU na 50 % (asi nějaký "odladěný" JS) a stupidního videa v ještě stupidnějším HTML 5 canvasu. Proto mám nainstalovaný flash, který stihne vykreslit 5 fullHD videí, aniž by se CPU nějak výrazněji zapotilo.
souhlas, sedim ted u CD s 3GB RAM a SSD a HW staci na (skoro, resp. RAM kulha pri virtualizaci) vse, tak proc bych ten HW (navic s matne 1600x1200 IPS) mel zahodit jen proto ze HTML5Video je opruz kdyz pritom Flash jede ok? kazdej by rad Flash videl mrtvej, ale dokud bude lepsi nez HTML5Video tak proste bude Flash pouzivan, snad kazdej (doufam) si dokaze nastavit pluginy jen na pozadani aby se mu nepousteli Flash reklamy a/nebo na smejdostrankach ;)
Na několika strojích s linuxem jsem si odzkoušel při vývoji, že firefox snese větší zátěž než Chromium. Jak je to na Widlich nevím, tam jsem roky nebyl a nejspíše ani nebudu. Opera mi neseděla, tam jsou volby a nástroje vždy někde zašité a kdo to má pořád vyklikávat. Nějak to prostě není ono., Výkonově byla tehdy v háji úplně.
Problém browserů je podle mne ale jinde. Je to flashplayer alias děravý, nevýkonný špatně verzovaný proprietární zmetek. (Abych nezapomněl, z vývojářova hlediska je problém hlavně to, že si každý browser implementuje co se mu zachce a jak se mu zachce. Viz klasická hláška: Web mám a teď ještě pro IE a pro každé vydání znovu) A nenechte se mýlit, jak psal někdo nahoře. Uživatele nezajímá, kde byly panely před 5 lety, nebo na jakém jádru to běží. Je zajímá facebook, videa / youtube a hry. A takových je milionkrát víc než pamětníků starých časů, kdy bylo všechno supr a dnes je všechno na ho..o pod každým článkem..
A API? Pokud je to důležité, ať ji změní. Přece tu nebudeme mít starou API 40 - 50 let dokud nevymřou všichni vývojáři, kteří ji pamatují a do změny se jim nechce ... ? Ano, zpětná kompatibilita je mrška vrtošivá. Jak jsem někde psal: Práce navíc to bude, ale taky se na to dá dívat tak, že fungující sample od extension existuje a je možné zvážit, jestli ho vůbec obnovit a u těch co přepsat nastává přiležitost k totálnímu refactoringu, tedy i k možnému vylepšení. Ona totiž ta sklenice nemusí být vždy jen poloprázdná. a jako bonus se tím možná hromady addonů, za ta léta, protřídí.