Linux bezi nativne jen na OpenPower systemech, jinde bezi pod hypervisorem. Sam linux na i5/OS nepouzivam. Nekupoval jsem si i5/OS abych na nem provozoval linux, to zvladne x86 hw levneji. Krom toho licence na RHEL POWER stoji peknej balik.
Ta zpráva asi nebude tak úplně zmatečná, v IBM nejsou blbí. z/VM (ne z/OS, to si pletete) je, pokud se nepletu, schopný HW virtualizovat tak, že virtuální počítač je neidentifikovatelný od fyzického (to jsou nějaké ty Popekovy a Goldbergovy teze- http://portal.acm.org/citation.cfm?doid=361011.361073), včetně rekurzivního spouštění z/VM uvnitř z/VM. Stejně tak Linux běžící na virtuálním HW by neměl mít žádné problémy s provozem na celém fyzickém počítači. Samozřejmě ho tam nikdo duševně zdravý provozovat nebude (je to příliš drahé železo, než aby na tom běžel jen jeden jediný systém), ale vzhledem k tomu, že "nativní" a "virtuální" provoz jsou nerozlišitelné, nemá moc smysl o "nativním" provozu mluvit.
Na mainframech muzete pustit nekolik OS najednou bez nutnosti instalovat hypervizora - tohle umi uz firmware, ktery rozdeli system na nekolik logickych oddilu (LPAR), a kazdemu z nich nastavite pocet procesoru, pamet, a sitove karty. Jakykoliv OS muzete instalovat az do LPAR, a to se tyka i virtualizacniho systemu z/VM. Poustet Linux primo na LPAR (tj. bez z/VM) neni pro nektere narocnejsi typy uloh uplne od veci. V nemecke laboratori IBM jsme takove pouziti docela intenzivne testovali. Ne ze by z/VM zpusobovalo vyrazne zpomaleni (mainframy virtualizaci myslim hardwarove dost pomahaji, navic se pouziva upravene jadro, ktere s z/VM komunikuje, takze se jedna castecne o paravirtualizaci), ale kdyz clovek provozuje treba system, na kterem zavisi existence banky nebo nejakeho velkeho podniku, tak se zbytecnym mezivrstvam radsi vyhne.
Já o LPARech vím. :-) Ale tohle je novější fíčura. Já se bohužel nedostal dál, než k VM/370. :] Nicméně všechny VM-věci od IBM by měly fungovat tak, jak popisuju - neměly by vyžadovat vůbec žádné úpravy OS uvnitř virtuálního počítače, i když ty mohou pomoci, ale v opačném směru už o potřebách úprav ("na Z/Series alias S/390 linux nativne nebezi") už vůbec nelze mluvit, a to to mi šlo. :-) z/VM zcela vyhovuje tezím Popeka a Goldberga o plné hardwarové virtualizaci (http://en.wikipedia.org/wiki/Popek_and_Goldberg_virtualization_requirements), toť vše, co jsem chtěl sdělit. :-)
Linux na mainframech od IBM nativne bezi, sam jsem ho tam instaloval.
Nemusi to byt luxus, zalezi to na tom, co na tom chcete provozovat.
OS/390 nebezi v Z/OS, druhe je nastupcem prvniho. Virtualizacni system se jmenuje z/VM, ale mainframy umeji virtualizaci uz hardwarove pomoci firmware.
A procesory nejsou obycejne Power, i kdyz asi maji pribuznou architekturu. Jsou to specialni mainframove procesory, ktere napr. kontroluji spravne provedeni kazde operace.
Rád si přečtu novinky z "jiného" světa (tím myslím HW i SW, ke kterému v rámci svého zaměstnání nemám přístup). Ale musím říct, že u vašich zpráv jsem už několikrát narazil buď na neschopnost nebo úmysl udělat pravdivný překlad. Dnes je tam "poháněno Linuxem" (v originále je, že je to schopno spustit linux, ale jako hlavní os je z/OS!).
Nedávno to byla veselá zpráva o starším formátu MS Office souborů z blogu, která ve vašem překladu byla přesně obráceně než originál. A ty ještě starší už si nepamatuji doslova.
Zkuste číst ty originály celé a trochu pronikat do jejich "vnitřností".
z/OS je "hlavni" system spise z hlediska IBM, ktera ho na rozdil od Linuxu prodava za penize, a take z hlediska zakazniku, kteri ho uz dlouho pouzivaji. Spousta jinych zakazniku ale presla na mainframy proto, ze tam IBM rozchodilo Linux.