Pravda, ale nic nebrani do jednoho zarizeni dat tech cipu treba 8 nebo vic ... treba ramky jsou typicky myslim asi z 16 cipu ...
a jinak se v originale pise "Gartner estimates that 16GB Flash drives will cost from about $90 (£52) in 2007" coz rozhodne neznamena ze nove cipy od samsungu budou stat 90 dolaru ... ale ze 16gb flashky obecne bude v roce 2007 stat 90 dolaru. No proste totalne pomotanej clanek.
neviem ci nekecam, ale pokial to viem dobre, tak flashky maju obmedzenu zivotnost na pocet zapisov a mozno ze aj na citanie. alebo uz su take dobre, ze je to zanedbatelne?
Maju aj viac, ale swapovanie pohodlne zlikviduje kazdu flash. Dalsim problemom je rychlost, hlavne zapis je pomaly (treba zmazat cely sektor/blok a znovu naprogramovat). Takze ako nahrada lubovolneho disku to tak skoro nebude.
Zlocinem u soucasneho pouziti flash disku je pouzivani nevhodnych Filesystemu. Napr u JFFS2 ktery je urcen primarne pro flash neni vetsinou nutne mazat sektor pri kazdem zapisu.
Jak kde - NAND flash pameti mivaji sektor tak ctvrt kilobajtu az kilobajt - i kdyz ted to mozna bude o neco vic, ale je to zhruba srovnatelny s alokacnim blokem FAT :-)
300tis je porad malo i v pripade ze neswapuju a pouzivam specialni fs. 300tis jsem schopen udelat za normalniho prozu za rok. Nakonec to dopadne jak u plazmovek nebo oled. Zakaznik bude masirovanej tim ze je to lepsi, ale zapomene se na to ze to ma omezenou zivotnost. A za 2 roky nazdar. Takze si bude muset koupit novou. Ackoliv treba u LCD by si mohl vymenit vybojku a kvalitni flaskova technologie CRT vydrzi taky 10-15 let.
Záleží na co je disk určen. Např. na kancelářské stanici, která stejně data ukládá na server to stačí. Pokud si ale někdo stahuje doma na disk hromady filmů, tak ten zůstane u HD.
Jestli chces bezdiskovou prac stanici, super, nepotrebujes ani flash. Jinak si vypis soubory otevreny pro zapis na libovolny workstation za chodu, jedno jestli windoze nebo linux. vetsina z nich zbytecne, souhlas, ale kvuli omezeni na pocet zapisu nikdo prepisovat aplikace a implementovat lepsi sdilene filesystemy s offline cache implementovat nebude. A'propos mechanismus cache je typicky pripad, kdy je na disku neustaly zapis vicemene pro kocku. Pouzivaji jej temer vsechny aplikace od office po webovy browser. O docasnych souborech nemluve.
Nie, ze by som nesuhlasil, ale...
Pouzivam Slax a mam ho na pamatovom kluciku.
Uklada na disk data len pri vypnuti, inak ide z ramky.
A jeho sucastou je takmer vsetko, co potrebujem - kancelarsky balik, prehravac filmov a TV a perlovske freevo.
Takze, kedze to mam vacsinu casu pichnute v domacej stanici (v ktorej je mimochodom len jeden ventilator v zdroji), tak mam tichucky PC, urceny na multimedia, ktory bez problemu prehrava obsah zo serveru.
Nemyslim si, ze pocet zapisov na flash je nejake seriozne obmedzenie. Skor ide o to, ako sa s tym vysporiadaju developeri...
Souhlasím, ta stanice byl jen takový jeden rychlý příklad. Ale co se týká počtu přepisů, tak to se daří stále zlepšovat, tak to v budoucnu asi taky problém nebude. Ono ani harddisk nevydrží věčně :-)