No ja se jim vubec nedivim, v komercni sfere pracuji 7 let a na VS jsem mel 4 roky na starosti taktez linuxy, kdyz jsem dostal na civilce jeste jednu cast IT s windows, tak ta mi za 1. tyden generovala mnohem vic problemu, jako linux servery a stanice za celou tu dobu, nastolil jsem proces reinstalce, protoze stav byl neudrzitelny, windoiws, ktere nekolik let nikdo nepreinstaloval, na cokoliv se tam sahlo koncilo padem, nebo poskozenim neceho.
Ve firemnim prosteri jsme jiz 4x byli globalne napadeni virem a to dohromady v obous polecnostech, co jsem pracoval, prestoze mame aktualizovane antiviry, tyto viry zpusobili odstavku firmy a k tomu jeste zaviropvane stanice, ovsem nastesti ne globalne.
Do toho jsou bezne veci, jako ze po aktualizaci se vse zacne otevirat pomalu, je treba vypinat veci jako indexovani, image service, servis pro nahledy a kde jakou s prominutim picovinu, aby windows vubec jeli, do toho co 2-3 roky temer nutna preinstalace u nekterych pracovniku, a to to prosim admi nejdrive vyzkousi u sebe a aktualizace provadi pres wsus, presto se kazdy stroch chova jinak, i kdyz HW jsou vsechny stejne.
Dale nam napr aktualizace serveru poskodila domenove polityky a odstavila firmu na 2 dny od IS, pritom se v GUI jevili jako sparvne, nikoliv vsak pri debugu a nizkourovnovem zkoumani.
No a ja mam celou dobu na desktopu Linux, ani jeden vypadek, zadne viry, servery co nam jedou na linux zadna aktualizace nevyradila z provozu, mimochodem kdyby to nahodou nastalo, tak vratit RPM balicek je vec par minut.
Takze windows je mor, ktery alespon mi ukazal, ze je OS naprosto nevhodny na podnikove nasazeni a ze mu nemuzu duverovat a spolehnout se, ze bude fungovat spravne i zitra, o windows je u nas staraji jini, kazdiopadne kdyz jsem ukazal hlavnimu windowsakovi fedoru s KVM virtualizaci, uz ma linux doma a na dalsi firemni notebook, si da Linux, mimochodem zjistil, ze za nekterych okolnosti na nektere veci umi Windows XP vyuzit jenom 1 GB ram, nikoliv 2 nebo 3 po uprave boot.ini ... zjistil to nastroji pro debug windows kernelu a byl dost zdesen.
Dale je zdesen, jake je velke mnozstvi alokace pameti a ze mnohe aplikace si do RAM tahaji knihovny jako RW, nikoliv jenom ReadOnly ... cizm znemoznuji zdileni vice uzivateli jednu knihovnu .... fakt skvely OS.
Takze suma sumarum, se vubec divim, ze to nekdo pouziva, na druhou starnu je to dobry business, zmrseny OS, ktery ma spatny navrh a nefunguje generuje 2 pozitivni veci pro dodavatele a to:
* Zakaznik si rad zaplati support.
* Zakaznik je nucen kupovat nove verze, protoze je porad co zlepsovat a zlepseni disky potencialu totalne zmrseneho designu je veliky a na mnoho let.
* no a pak je jeden zkrity, protoze OS umoznuje delat programum prasarny, na ktere by posixovy OS odpovedel Core dumped, tak pri kazde rozumne oprave OS, je treba upgradovat i aplikaci, nebot uz ji ta "necistat metoda" neprojde. Mimochodem nahledy do windows programu, kde programatori zavadeji podivne vyjimky, jako ze kdyz nastane 3+4 tak neni vysedek to co vypocte, ale 7 a jine zavazne veci, fakt nuti cloveka k usmevu.
Jo a ten windowsak si tam bude virtualizavat windows servery, protoze potrebuje primarne testovat veci a linux jak s KVM, tak Vmware desktop, jsou na to mnohem vhodnejsi nez windows XP, zvlaste kdyz dostane 4GB RAM.
A vIsta mu nevyhovuje, zere mu zbytecne prostredky pro beh guestu.
Co potrebuje od stanice ?
Terminaly na kde co, cist postu, psat dokumenty, cist PDF, vse co se tyce IS je na terminal serveru, takze mu linux nebrani v praci, ba naopak prinasi vyhody.
Jen malou oponentůrku si dovolím, aby sme tu nevypadali jako blbečci co si plácají na záda :)
Co se aktualizace týče, tak libovolný os můžete aktualizací totálně zmršit a v případě nejen RPM závislostí se čas od času člověk dostane do úzkých. Pak buď udělá kompletní instalaci bokem na nějaké železo a prostě co celé zaktualizuje (což není vždy možné z různých důvodů) a nebo si "nainstaluje" novou verzi do nějakého chrootu a v něm provozuje nové/aktualizované služby.
Hlavní výhodu mezi Windows a Linuxem tady vidím v tom, že u Linuxu má člověk větší svobodu a i technické možnosti takovou věc provádět. Tedy neříkám že to u Win nejde (de nebo ne ?), jen u Lin to je lépe zdokumentované, dostupné a v mnoha případech i lépe proveditelné.
Další věc sou viry. Již sem různě psal (např zde) že to nebezpečí tu je. A na serverech je pravidelné pouštění např. rkhunteru pomalu stejně nutné, jako na windowsu antivir. Zde máme (linuxáci) opět výhodu a to ve větší heterogennosti.
A co se knihoven u Win týče, užil sem si s nima své, a to že můžete na Linuxu přepsat používanou knihovnu může být jak super, tak zlo ...
V té spoustě nesmyslů vypíchnu jednu věc. Aplikace ve Windows zavádějí knihovny pomocí funkce LoadLibrary(), a způsob mapování do paměti nijak neovlivňují. Dále mapované paměťové stránky lze bez problémů sdílet mezi uživateli i pokud do nich lze zapisovat, slouží k tomu mechanismus zvaný CoW. Ve Windows se ovšem neužívá tolik, jako na unixech, kde například běžná konstrukce fork/exec vede k obrovské spotřebě paměti, kterou Lonux řeší lháním o paměti, a následným odstřelováním procesů pomocí OOM Killeru.