Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Francouzská vláda musí používat jen francouzské chatovací aplikace od občasný počítačový údržbář - To se nezdá být jako špatný nápad. Kéž...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 12. 2023 12:24

    občasný počítačový údržbář

    To se nezdá být jako špatný nápad. Kéž by to tak bylo i u nás.

    Ale mělo by to jít dál, mnohem dál, například zbavit se Microsoftu, amerických (resp. cizích) cloudů, closed source všeobecně atd... v kritické infrastruktuře. Rusové se o totéž snaží už mnoho let (vlastní software, vlastní CPU...). Můžeme diskutovat jak moc úspěšně, ale z principu je to rozumná cesta, nelze věřit softwaru, který pochází od konkurenta, nebo dokonce protivníka. A kdo z nás tuší, co přijde s další aktualizací?

    Na druhou stranu, co se soukromých osob týče, tak by naopak do toho stát mluvit neměl vůbec. Svoboda slova a možnost kritizovat špatná rozhodnutí mocných musí být zachována i kdyby to mělo stát nějaký ten neodhalený zločin.

  • 2. 12. 2023 19:33

    kamui

    Přesto například do Ruska stále žádná aktualizace Windows, která by PC efektině brickla, dosud nepřišla.

  • 2. 12. 2023 19:44

    Ondro

    Asi nerobis v nejakej statnej institucii mimo nasich bananovych republik co?

    Uzavretemu kodu/aplikaciam sa nevyhnes. To je skoro nerealne.
    Neboj sa slebo tym firmam neveria. Tam su ine audity a aj pristup k zdrojovym kodom maju, takze ziadne prekvapenia, co prijde s dalsou aktualziaciou.

    Samozrejem niektorym veciam by sa dalo vyhnut a mali by z toho prospech aj obcania. Napriklad operacny system, kancelarsky balik a podobne.

  • 2. 12. 2023 20:08

    Pavel Tavoda

    Ja si zas myslim ze vsetko okrem armady ma byt v state verejne. Aj to o com vlada co i len uvazuje a pripravuje.

  • 2. 12. 2023 23:00

    Buldr
    Zlatý podporovatel

    Spíš se na to dívejte tak, že Milouš Žumpa se svými kumpány Prověřeným, Přežraným a Tlučhubou ještě nejsou plně odstavení a pořád mají svoje lidi. Tedy to byste rovnou mohl poslat klíče do Kremlu a Pekingu.

    Někdy si říkám, že BIS musela řešit podobnou situaci, jako MI6 v dobách Eduarda VIII., který nesměl dostávat tajné informace, protože se prakticky okamžitě předávali na německou ambasádu. Nezlepšilo se to ani po abdikaci, protože i po roce 1936, respektive 1937 chodili tajné informace do německých rukou. V rámci své návštěvy Německa (Říše) přivezl tajné dokumenty, což bylo zdokumentováno a nalezeno k německých archivech. Oficiálně byl sice odinstalován v listopadu 1936, ale pořád prostřednictvím svých lidí z řad administrativy získával tajné informace. Vždyť i po vypuknutí války tj. 1939 vyzradil přísně tajné informace o obranných plánech Belgie, která byla okamžitě dobyta. Opět, vše je zaznamenané v německých archivech a netajil se tím ani německý velvyslanec Julius von Zech-Burkersroda.

    Určitě bychom měli, ale otázkou je, zda to má prakticky cenu, protože ruskou informační síť tu máme hluboce zakořeněnou a veškeré náklady a úsilí vyvinout a zavést chráněný systém nižší úrovně, tedy i pro ty naše darmožrouty = politiky, vlastně nemá asi prakticky cenu, protože vývoj i zavedení do praxe vyžaduje čas a finance, které prakticky vyhodíte oknem, až zase posranec půjde slavit s ruskými přáteli (na ambasádu v těchto časech nechodí).

  • 4. 12. 2023 10:26

    JaaaJ

    Oficiálně byl sice odinstalován v listopadu 1936, ale pořád prostřednictvím svých lidí z řad administrativy získával tajné informace.

    Tenhle se fakt povedl :D Že by trollí farmy začaly kupovat Zlaté podporovatele?

  • 4. 12. 2023 12:58

    Buldr
    Zlatý podporovatel

    Německé tak i britské spisy jsou z velké části odtajněné a můžete si udělat vlastní průzkum historických dokumentů i souvislostí. Přirozeně, spousta dokumentů byla odstraněna, nebo se ztratila, ale ten základ bohatě stačí, abyste sklapnul a šoupal nohama.

    Doporučím navštívit německé archivy a začít přepisy telegrafické komunikace ambasády s Berlínem po roce 1936. Pro ověření navštivte i britskou verzi odtajněnou v roce 2017. Z velké části spisy chybí, jsou začerněné, což se stalo již v roce 1953 uvalením Churchillova memoranda. Dále se zajímejte o spisy Abwehru, zejména ty získané v roce 1946, které jsou prakticky kompletní a jak je v německé povaze zvykem, velice podrobně zaznamenané. Další krokem bude Washington, jednak spisy zveřejněné již v roce 1957 a úplně odtajněné z roku 2018.

    Simpson pokračovala v předávání informací i v době, kdy je bývalý král nemohl oficiální cestou získat. Jednak už před abdikací mu byli některé informace utajeny, právě z reálné hrozby předávání informací německé straně. V tomto bodě ovšem narazíte na komplikaci, protože krycí jména podezřelých osob britské administrativy nelze s naprostou jistotou spojit se konkrétními jmény. Tedy nemůžete někoho s naprostou jistotou obvinit, ale to ani není smyslem, protože faktem zůstává, že informace chodili dál.

    Až tak učiníte, doufám že si hezky pěkně vrazíte facku a podobné rádoby vtipné a chytré odpovědi si příště odpustíte.

    P.S.: Ano, udělal jsem jednu chybu (nevím proč, prostě se stalo), prosinec jsem zaměnil za listopad.

  • 3. 12. 2023 13:08

    Lord Pitzbudka

    to jsou strasny fantasmagorie.