tak napriklad:
1) Je mnohem slozitejsi nastavit Linux do Windows domeny a pripojit ho na Exchange servery nez u stanice s Windows s MS Office.
2) Je mnohem slozitejsi nainstalovat MS Office na Linuxu nez na Windows. Testovano na 10 strojich s ruznymi linuxovymi distribucemi a sekretarka to nedala.
A krome toho je to komunisticky zmetek a drzi ho pohromade jen cinske backdoory, nejspis neobsahuje vubec zadny kvalitni NSA kod!
Omylem jsem po postnul jinam :)
Jak to komentovat? Četníci za čtyři roky zmigrovali 40% stanic na Linux, a údajně ušetřili. Mám za to, že počítač na služebně může klidně běžet na Linuxu, jenom v tom nevidím žádnou větší výhodu (cena licence je zanedbatelná).
Ohledně údajných úspor: například v Mnichově nezapočítali všechny náklady migrace, a s Windows by podle HP oproti Linuxu ušetřili 43.7M EUR. Nepochybuji o tom, že soudruzi ve Francii byli při počtech také velmi kreativní :)
http://www.focus.de/finanzen/news/software-streit-bei-der-stadt-muenchen-haben-udes-it-experten-falsch-gerechnet_aid_901250.html
No tak jim napiste, ze vlastne neusetrilim ze naopak je to vyslo draze. To vite, jsou to policajti a hovno tomu rozumi. Luis Defunes u nich sice uz nedela, ale furt tam tomu vubec nerozumi.
Jinak, jako obvykle, zapominate na par nepodstatnych faktu. a) Nejde o jednu sluzebnu. Ano, kvuli mozna 50€ nebo kolik ta licence stoji, by to nestalo za to. Ale 37k stanic i pri nejake dumpingove MS cene, kterou MS da, aby se tam udrzel, to uz neco hodi. b) Od doby, kdy s tim zacli, by taketreba mozna potrebovali upgradovat Widle a pokud ne, byli by k tomu brzy nuceni - XP zahy konci podpora. Ovsem upgrade Widli typicky znamena upgrade HW a pocitace zatim MS jako rabat k licenci nepribaluje.
Ona ta podpora Linuxu také není zdarma. Například Red Hat Enterprise Linux for Desktops or Workstations vás vyjde na USD 50 na rok. Za tu cenu získáte možnost instalovat patche a používat Knowledge Base. Windows vás vyjdou na USD 100 (v multilicenci méně, pro government ještě méně), patche i KB máte v ceně, a je to jedna platba.
OK, zmíníme Ubuntu, i když pro nasazení ve firmách není out of the box připravené. Podpora stojí USD 77 na rok, tj. za dva roky je to dražší než cena Windows. Ubuntu Advantage, tedy balík pro správu počítačů, je nejspíš dražší (zahrnuje podporu), ale Canonical cenu na webu neuvádí. BTW Shuttleworth i na tom pořád prodělává. Asi těch zákazníků na podporu moc nemá. Naopak neplatících domácích uživatelů má požehnaný díl z toho 1% linuxového desktopu.
http://shop.canonical.com/product_info.php?products_id=667
Samozřejmě, že byli kreativní, když si něco prosadím, tak si to pak i musím obhájit :-). Což ostatně platí všude na světě. Ve zprávičce je ale jasně napsáno, že se ušetřilo především v oblasti centrální správy. A to je podle mého názoru zcela korektní. Už pokud bychom vzali v potaz jen nasazování nových verzí OO a Firefoxu, umožňuje Ubuntu tuto činnost centrálně automatizovat, zatímco na windows by bylo potřeba lidí, kteří odladí instalaci přes GPO. Ať je linuxu vyčítáno na desktopu cokoliv, tak v oblasti centrálních repozitářů nemá konkurenci.
Potiz s widlema je v tom, ze zcela klidne nenainstalujou - zcela bez udani duvodu - ani patche od M$. A to presto, ze mas trebas 100 totoznych stroju se 100x totoznou instalaci systemu, se stejnou GPO ... ale tak v prumeru na 1/3 z nich se dana vec proste nepovede, a musis to neustale resit (nebo se na to vyseres, to je samo taky zpusob reseni).
Kdykoli se mi neco podelalo na tuxovi, tak z toho vzdy bylo v logu nejaky rozumny hlaseni, ze kteryho se dalo usoudit a dohledat, v cem je problem. Ve widlich si o necem takovym muzes nechat leda zdat. A tudiz resit jekejkoli problem s widlema lze defakto pouze reinstalem (a doufat, ze tentokrat to projde). Pricemz reinstal jednoho stroje je tak na 2-3 dny, to nez se ti nainstalujou vsechny patche, prislusny aplikace ... a jejich patche ... ale porad je to vyhodnejsi, nez se pokouset par tydnu hledat, proc to ci ono nefunguje kdyz k tomu neni duvod.
Tak su aj magori magorovati ktori su taky naslapani z Win ze kludne debuguju aplikaciu akou je napriklad MSSQL server aby tu chybu odhalili a nakoniec zistia ze je chyba v nejakej blbej verzii nejakej nalinkovanej kniznice. Sice to trva tyzden ale su to potom miestny MS CERTIFIED GURU.
Problémy s instalací patchů jsem viděl, ale velmi zřídka, a rozhodně ne na třetině stanice. BTW přečíst si log instalace patche vás nenapadlo?
I ve Windows řada aplikací píše log, případně ho psát může. Reinstalace je ve většině případů řešení pro neznalé. A pokud neumíte provést ani deployment stanice bez manuální instalace... tak se nesnažte administrovat síť se stanicemi na Windows.
tak mistre ... zacni pocitat se mnou, jop?
Cena licenci .., rekneme 500/rok ... tux 0
Udrzba/administrace stanice ... na widlich rekneme 1 clovekoden ctvrtletne (nejefektivnejsi metoda je obnova instalace z img, nez resit proc co nefunguje)
tux ... mozna tak 0,001/rok (patche udelam na jednom stroji, a vim, ze na 100% ostatnich to fungovat bude)
Dale skoleni uzivatelu ... u widli minimalne tyden kazde dva roky (s novou verzi) ,u tuxe ... rekneme 2 dny pri zprovozneni ...
Jako bonus mi tux nevyhnije "sam od sebe" a nestane se mi, ze na me vybleje hlaseni o nezname nezdokumentovane chybe (naposled pri instalaci w2k12 srv + sql 2k12 ...to fakt potesi, kdyz widle/m$sql misto toho, aby nareportovaly ze nemohou precist soubor xyz, protoze k tomu nemaj opravneni se proste zhroutej se zcela nesmyslnym hlasenim - chyba typu -1567987941 ... proste lol)
>nejefektivnejsi metoda je obnova instalace z img, nez resit proc co nefunguje
Jo, pokud mate vsechny stroje stejne a instalace na nich je dostatecne jednotna, abyste ten obraz mel jeden a ne treba dvacet. Pricemz rok stary obraz je na hovno, protoze po obnove stejne stravite den instalaci patchu na Widle a nainstalovany SW. Cili ten obraz musi furt nekdo udrzovat v pouzitelnem stavu. A pokud jich mate dvacet, tak asi nedelate nic jineho.
Ja si s Widlemi uzil sve a od te doby je nemuzu ani citit. Sam je nepouzivam, staci mi, ze to obcas nekolika lidem oprasuji. S Linuxem mam mnohem mene problemu a protoze netrpim dostatecne masochistickymi sklony, nevidim duvodu, abych Widle pouzival a dokonce je jeste chvalil. Pouzivam typicky zastaraly HW a staci mi, protoze Widle na to davat nehodlam a s Linuxem to jede celkem slusne a navic je to zadarmo. Pro predstavu: az jednou nebudu liny, budu upgradovat svuj desktop z P 4 na dvojjadro na skoro 2 GHz. To bude bomba! No, Widle by na tom bootovaly a updatovaly vsechny ty Widlacke sracky aspon 10 minut. Linux pojede jak namydleny blesk. Pouzivat Widle je jako mlatit se kladivem do hlavy, protoze je to tak prijemne, kdyz clovek prestane. Pokud to ale vidis jinak, pokracuj. S kazdou novou verzi ti MS dava do ruky vetsi kladivo. Tak si to uzij, dokud muzes, protoze jednou ti z toho rupne lebka.
Nastastie v celej firme mame Linux. Aj servre aj desktopy. Ono aj s takym Ubuntu je obcas zabava (ja ficim Debian/SID). Ale ako pises, vzdy sa to podari najst. Ja som vo Win tiez strateny, ked mi vola frajerka ze nieco potrebuje mam chut to zlozit ale to nejde :-).
Akurat vcera jej 'zmizla' tlaciaren (ikonka bola ale ako mudro Win napisal 'chyba tlaciarne'. Tak restart - nepomohlo. Odinstalovat, nainstalovat - OK. To je nastastie vsetko co mam za poslednych asi 15 rokov docinenia s Win.
Sak sem psal, ze predpokladam idealni situaci ... ;D. Realne napr prave kolem sebe mam cca 100ks desktopu, z cehoz tak polovina ma ruznou "nestandardni" SW vybavu (ucetni veci pro banku, logstika veci pro reseni dopravy, ...) a samo, znacnou cast tech softu ani nejde nainstalovat nijak centralne "bezzasahove" => rozesrani takovych widli = minimalne tyden prace jednoho ITka.
Ovsem porad je to jedina cesta jak to udelat, protoze najit pricinu toho rozesrani je naprosto nemozny - nektery ty stroje maji dokonce zakazany veskere aktualizace (prave po uzasnych zkusenostech) ... a presto se casem driv nebo pozdejs rozeserou.
Nekdy nabootuje, nekdy ne. A pokud jeden procak je AMD a druhy Intel, koledujete si o problemy.
A i pokud to nabootuje, tak je to chliv a v device manageru pak je spousta zarizeni k mobu, u kterych nevite, jestli jsou z moba, na kterem jste delal image nebo opravdu patri k mobu, na kterem jedete ted.
Ale ale :). Sysprep /generalize - When a system is generalized, specific configuration data for a given installation of Windows is removed. For example, during the generalize configuration pass, the unique security ID (SID) and other hardware-specific settings are removed from the image.
Navíc nemusíte používat image, můžete použít unattended instalaci Windows.
BTW pokud si nainstalujete Linux na počítači s videokartou AMD, co pak udělá po natažení image na HW nVidií? Zabootuje a skončí na command line s chybovou hláškou?
Proč by se Windows nespustily po výměně grafiky? Pokud máte driver, automaticky ho natáhnou. Pokud driver nemáte, pojedou přes Microsoft Basic Display Adapter (tj. frame buffer a Windows Advanced Rasterization Platform, což je SW implementace Direct3D rasterizeru).
Řadič disků musí mít zavedený driver. Na firemních počítačích to ale typicky není problém, protože stanice mají prostě Standard SATA AHCI Controller.
BTW Linux se vám umí rozjet, když je na cílovém stroji jiný typ řadiče? Pokud se nemýlím, tak driver musí být součástí binárky kernelu (alespoň tradiční unixy to tak měly).
Ne, to si na Windows fakt neumíme představit. Drivery totiž nejsou součástí kernelu, zavádějí se dynamicky (včetně driverů FS). Storage driver stačí mít označený flagem SERVICE_BOOT_START, což se dělá automaticky při jeho instalaci. Takovou modularitu si zase asi neumíte představit na Linuxu.
Red Hat Enterprise Linux for Desktops or Workstations vás vyjde na USD 50 na rok. Za tu cenu získáte možnost instalovat patche a používat Knowledge Base. Windows vás vyjdou na USD 100 (v multilicenci méně, pro government ještě méně), patche i KB máte v ceně, a je to jedna platba.
Údržba stanic se běžně provádí vzdáleně, většinou pomocí GPO. Pokud počítáte u Linuxu 1000x menší čas na údržbu/administraci, tak buď nevíte o čem mluvíte, nebo byste u vás měli nahradit Win adminy za někoho kvalifikovaného.
Jasně, na Windows je potřeba školení co dva roky. Jenže vás nikdo nenutí přecházet na každou novou verzi; většina firem například přeskočila Windows Vista, a upgradují z WinXP (rok 2002) na Win7 (2009). To je jedno školení za 7 let.
A na Linuxu samozřejmě žádné školení nejsou potřeba. Když řekněme Ubuntu přijde s nějakou skvělou vychytávkou, tak to uživatelé pochytí telepaticky :D
http://www.root.cz/zpravicky/unity-proslo-testy-pouzitelnosti/
Windows nevyhnívají samy o sobě. Pokud dáte uživatelům lokálního admina a necháte je instalovat kdejaký humus, tak se nedivte. Ohledně instalace MSSQL: napadlo vás přečíst si log té instalace? Asi ne. A umíte používat utilitu err.exe, která vám chybový od přeloží na hlášku? Asi také ne.
Ja ale stale hovorim ze aj keby ich to rovno stalo o tych 43.7M EUR viac tak je to pre ich ekonomiku lepsie lebo to dali ludom u nich doma. Nezobrali to a neposlali za mlaku. Tito ludia maju pracu a mozu si zase doma u nich za tie peniaze nieco kupit. Vies kolkokrat sa znasobi takyto efekt v ekonomike?
Tvoje videnie sveta je ale prilis kratkozrake na to aby si to pochopil.
Kvalifikovanou práci na nasazení a správě budou mít místní lidé v každém případě. Naopak pokud byste nasazením Linuxu opravdu ušetřil za správu systémů (o čemž lze velmi pochybovat), těm místním odborníkům byste práci sebral. Ovšem takové úvahy jsou v principu zcestné, protože firmu zajímá hlavně kolik muziky za své peníze dostane (a státní správu by to mělo zajímat také).
Pokud jde o to odkud SW je, tak Windows se píšou v USA a řadě dalších zemí. Pokud je to pro vás problém, jděte jednoznačně do Linuxu. Píše ho totiž primárně americký Red Hat, americká IBM, americký Novell, americký Intel, americký Oracle, americká Linux Foundation atd. :D A když si koupíte podporovaný Linux, nejspíš to bude Red Hat nebo Novell, což jsou opět americké firmy.
Zákazníci na open source žádný reálný vliv nemají. Kdyby se totiž začali hrabat ve zdrojácích, bylo by to mnohem dražší, než si SW koupit. Nebo jste snad viděl zákazníka který si upravoval zdrojáky kernelu, Apache, OOo a MySQL, pak ty změny dokumentoval, testoval, a v případě jejich nezařazení do upstreamu (což je dost pravděpodobné) si je i podporoval?
Microsoft má v ČR cca 200 zaměstnanců. Naprostou většinu businessu nechává dělat implementační partnery.
Super. Red Hat má celosvětově 5700 zaměstnanců, z toho cca 500 v ČR. Zisky jdou do USA, stejně jako jakékoliv jiné US firmy. IBM má celosvětově 434246 zaměstnanců, z toho podle vás 4000 v Brně, zisky jdou do US. Novell má celosvětově cca 4000 lidí, z toho pár set pracuje na SuSE Linuxu v Evropě, zisky jdou do USA.
Takže kde jsou ty "místní" produkty? Ale jak jsem psal, odpověď není důležitá, protože místo původu produktu by u racionálně uvažujícího spotřebitele nemělo nákup ovlivnit.
Kolik programátorů, kteří "prerobia aplikacie, vylepsia ich" podle vašeho mínění zaměstnávají francouzští četníci? Nejspíš ani jednoho. Do kernelu, MySQL, Apache, OOo, Firefoxu ani Gimpu nezasahují. Pokud hovoříte o specifickém aplikačním SW, tak ten buď zadají k vývoji externím firmám, nebo napíšou sami (velmi zřídka, protože to většina zákazníků neumí), a to bez ohledu na to jestli jedou na Linuxu nebo Windows.
Opět se ukazuje Laelovo nulová praktická zkušenost s nasazením linuxu. Četníci nepotřebují upravovat aplikace, ale udržovat funkční a vyladěnou distribuci nakonfigurovanou pro jejich potřeby, příp. s pár přidanými speciálními balíky. Proč by měli upravovat kernel, browser, gimp, mysql? Jak to souvisí s realitou? Ale potřebují udržovat funkční otestované updaty, udržovat u aplikací francouzské jazykové balíky, udržovat kompy nakonfigurované na jejich zvolený způsob autorizace, centrální správy, centrální konfigurace, zálohování, atd. atd.
Trochu reality do té MS propagandy by neškodilo, ta stávající je už celkem o ničem...
Po dobu vaší nepřítomnosti se hovořilo o možnosti, aby si zákazníci upravovali SW. Za mě je to nesmyslné, vy si podle všeho myslíte totéž.
Předpokládám že tím udržováním máte na mysli administraci: testování a instalaci updatů, centrální správu, zálohování. V takovém případě souhlas. Pokud máte na mysli něco jiného, dejte vědět.
Nevim, proc by to byli hlupaci. Myslici clovek z male zeme si spocita, ze kdyz si koupi Widle z Ameriky, auto z Nemecka nebo Japonska, boty z Italie atd, tak za jeho penize si nekde nekdo koupi neco jineho, nez jeho vlastni vyrobek. Kdyby byl mzinarodni obchod zcela vyvazeny, bylo by to asi jedno. To ale neni ten pripad.
Ja doma taky nepocitam vsechny naklady ;-))
treba jsem si postavil NAS, moje naklady jsou 100-200e/hod (tolik za me uctuje firma, dle projektu) ... tak jsem si mel asi koupit hotove reseni a usetrit ... problem je, ze bych vic penez nedostal.
Ty lidi urad proste plati bez ohledu, zda popiji kafe a maji siestu a nebo implementuji linux.
No a ja linux upgraduji, takze to jde v poho a pak to dokonce funguje, to ale neni vse, ty nervy co bych mel s NT technologii by mi nezaplatil nikdo ...