To je pravda. Když si vzpomenu na svoje období, kdy jsem používal Gentoo, pořád jsem musel řešit konflikty v nějakém konfiguráku a vyvrcholilo to tím, že se xorg rozdělil na spoustu samostatných balíčků a musel jsem ten binec při update dávat pracně dohromady. A to nebyly jediné problémy. Takže mě namísto toho, kolik zbylo z původní instalace, napadá otázka, jestli to fakt stálo za to. Já osobně bych se k podobné distribuci třeba vracet nechtěl.
Myslím že takmer nič:
- začínal som s KDE-3 a QT-3, dnes idem na QT-5 a KDE plasma.
- Boot z klasického BIOS na UEFI, pretože z NVMe nevie BIOS bootovať.
- FS na / som tiež zmenil z Ext3 na Ext4.
- Rovnako na dáta (/home/) mám zfs-raidz, čo v čase inštalácie nebolo možné.
Stále však ide o pôvodný systém, ktorý som na nový disk preniesol skopírovaním a nastavením bootovania, nie novou inštaláciou.
Gentoo je super, pouzivam ho asi 15 let prevazne na vyvoj, kde plasma s failover na openbox a lxqt a, pokud experimentuju s unstable vetvema :-)
learning curve je delsi... o hodne delsi nez na jinych distro :-), uznavam, ale jakmile to clovek absorbuje (ackoli jsem to chtel vzdat tak 3x asi), tak uz no problem. Chrome a Firefox a Libreoffice apod jsou k dispozici jako binarni balicky a s levnejma 18 jadrovejma xeonama z ciny nebo japonska me update systemu nijak moc nezajima.
Za me top distro! Super dokumentace a komunita, vic info uz najdu jen na Archu.
To já jsem relativně nedávno přešel z Archu na Gentoo. Ne že by mi Arch vadil ale přišlo mi že stejně spoustu věcí mám nainstalovaných (a zkompilovaných) z auru, tak jsem si říkal že bych mohl rovnou přejít na nějakou "source-based" distribuci. A musím říct že se mi dokonce subjektivně zlepšil výkon stroje (což jsem nečekal -- nemám žádnou plečku ;-)). Krom toho, patch systém zdrojáků má Gentoo fakt dokonalý (potřeboval jsem patchovat kernel protože stable v Gentoo ještě neměl podporu Asus NCT6775). Takže osobně nelituji opačného kroku ;-)