no nez se dohodnou, nez to implementuji, par let spokojeneho zivota jeste mame. ale uz nekolik releasu zpet mam takovy divny pocit, ze se kdysi slusne konfigurovatelne gnome pomalu meni v neco stylu "OK/Cancel" a to jeste jen v mistech, kde to vyvojari uznaji za vhodne. cili, windows jedna basen.
Oni to implementují už 10 let. Jenže dnes už dávno zapomněli na to, že GNOME = GNU Network Object Model Environment, a CORBA jim nikdy síťově transparentně nefungovala.
jasne, mas pravdu, jd e to dopr... konfigurace balast, fuj, ruce pryc, provazany moloch, ale s timhle zacal ten miguel icaza nebo jak se jmenuje, tenrkat jsem s nim cetl reportaze, to byly ale kecy, ze mi to prislo jak z microsoftu, divim se ze tam nejni jeho jmeno, ze by ho konecne vykopli zpatky na strom vopici?
Myslíš ten rozhovor na abclinuxu.cz? Mě naopak přišlo, že má poměrně silnou a zajímavou vizi kam GNOME směřovat. Osobně mi filosofie, kterou tam prezentuje vyhovuje a v zásadě s ní souhlasím.
budiz, nejsem krestan a tudiz sve nazory nasilne ostatnim nenutim, kolik lidi tolik nazoru, je lepsi mit svuj vlastni nazor nez nemit zadny, mit nazor svedci o inteligenci. Nastesti tu mame open source a moznost volby :)
Asi tu moc casto nectec diskuse co? Cas od casu jsou tu krestanci kteri nam siri svou pravdu. Treba kdyz nekde napisi na nejaky sw svuj nazor, napisi "Myslim si ze ...." tak reaguji stylem
"Nemuzes mit pravdu, je to takhle a takhle, vzdyt ti to rikam"
a kdyz jim reknes je to jen muj nazor :
tak reknou:
"Naprosto chybny a mylny, jsi z cesty, dobre je to "
To, ze budete mit moznost ulozit si sve veci / konfiguraci na sit, jeste neznamena ze to musite nutne udelat. Krome toho nikdo nerika ze to musi byt nejaka verejna sit a ne vase soukroma / firemni. Krome toho gnome je open source - pokud to nebude fungovat, rychle se objevi cesta jak se toho zbavit nebot o vypnout.
Na firemní síti tohle už dávno dělají Windows. Říká se tomu roaming profiles. Mimo jiné je uživatelův adresář rozdělen na lokální data, která se netahají na síť (třeba cache browseru), a aplikační data (třeba custom položky ve slovníku apod). Protože to jsou Windows, synchronizuje se i HKCU část registry. díky tomu je možné se posadit ve firmě k libovolnému PC, a používat ho jako své vlastní. Jistě by to šlo udělat i přes web, ale nevidím to jako aktuální.
U unixů není běžné, aby měli uživatelé data oddělená od nastavení (mluvíme o desktopu, nikoliv Oracle). Data mají ve svém home. Dokumenty, cache Firefoxu, nastavení IM klienta, všechno. Dále tam bývá per-user nastavení v souborech .*. Těžko pak synchronizovat celý home se sítí, když by se synchronizovala třeba i ta cache browseru, u které to nemá smysl. Windows mají pro tyto účely oddělené adresáře.
Ano, občas přijdu osvětlit. Četl jsem tu o Windows řadu nesmyslů, nad kterými se ani nešlo smát. Navíc je sranda, jak se tu často probírají jako novinky věci, které ve Windows fungují už řadu let. Třeba roaming profiles 12 let.
Sranda? Sranda je, ze Windows profiles boptnaji tak, ze za par mesicu se kopiruje sem a tam gigabyte dat a prakticke pouziti je dikutabilni. Tohle unixy resi ne 12 let, ale desitky let exportem /home treba pres NFS. Odpada pak problem toho debilniho kopirovani. Nehlede na to, ze nektere zmeny v registrech, ktere se pri roaming importuji nejsou vratne a stanice se pak chova jinak i pro ostatni uzivatele.
Ale pane kolego, na co ty komedie... Profily jsou tak velké, kolik toho do nich uložíte. Kdo může za to, že takoví vývojáři Firefoxu si nepřečetli Design Guides, a ukládají cache Firefoxu mezi roamovaná data (fuj!)? Autoři Windows to nebudou ;).
To "debilní kopírování", tomu se říká replikace. Tedy se přenáší jen to, co se změnilo. A samozřejmě máte možnost mít home directory na síti, a profilem spravovat jen nastavení (registry, konfiguráky).
"Změny v registrech" se týkají části HKCU. Můžete si připojit hive ze sítě, a podívat se, co je tam uložené. Opravdu to není nic z HKLM. Samozřejmě pokud používáte programy, které drží nastavení per-machine a nikoliv per-user, ovlivníte ostatní uživatele. Ovšem nikoliv přenosem nastavení ze sítě a zpět, ale změnou per-machine nastavení.
Je komické, jaké nesmysly se tu o Windows člověk dozví. Jo když jsme u NFS, tak to je odjakživa skvělá věc. Microsoft u scvých služeb odjakživa používá challenge/response schéma, tedy autentizaci heslem, které nejde v plain text podobě. Autoři unixů autentizovali telnet plaintext heslem, ftp plaintext heslem, a NFS zadáním hodnoty UID a GID. Proč to říkám? Proto, že NFS je příšernost.
roaming profily funguji? tak to se zas zasmneju ja, spiz uz 12 let nefunguji a asi nikdy nezacnou, kazdej kdo to pouziva se naopak snazi se co nejvic balastu co by jinak migroval presunout nekam jinam
Umisťovat si do roaming profilu desítky GB svých MP3 není dobrý nápad; raději si nastavte home na síť. Navíc třeba Firefox umisťuje (díky "laskavým autorům") svoji cache mezi roamovaná data. To se pak nedivte, že synchronizace trvá ;)
Vysvětli mi prosím v čem KDE kopíruje Microsoft, rád bych to věděl (to že tam je "Redmond" téma neznamená kopírování). BTW Microsoft na začátku nepokrytě kopíroval od Apple - znamená to tranzitivně že KDE kopíruje od Apple?
GNOME nekdy melo nejakou vizi? Vzdyt je to prostredi, ktere vzniklo natruc, jen aby konkurovalo KDE, ktere zpocatku nebylo free. Od te doby, co tenhle problem pominul, jede GNOME na volnobeh. Postavene na Cecku, s obskurni "objektovou" syntaxi, designove zjednodusene az na kost, bez nejakych jednoticich smernic pro aplikace. GNOME je dnes jen o malo vic nez kolekci aplikaci zalozenych na knihovne GTK. Ty samy o sobe mohou byt lepsi nebo horsi, ale nejake ucelene prostredi tvori jen stezi.
Dekuju, to jsem neznal. Zaroven se omlouvam za nepresnou formulaci. HIG zrejme odpovida tomu, co jsem nazval smernicemi, jak delat aplikace. Mel jsem napsat, ze aplikace v GNOME postradaji spolecny "look" a nejsou spolu nejak vyznamne provazany, aby tvorily jedno prostredi.
Tim samozrejme prezentuji jen svuj dojem. Priznavam, ze GNOME nijak intenzivne nepouzivam, prave z duvodu uvedenych v mem puvodnim prispevku a koneckoncu i ve zpravicce samotne. Projekt, ktery postrada nejakou vizi, pro me neni atraktivni.
Podíval jsem se na prezentaci, a nějak si nejsem jistý, jestli se mi opravdu chce nechávat svá data na webu. Smlouvy, faktury, účetnictví, zdrojáky, kontakty. Možná si to může dovolit pubescent, který poslouchá MP3, má sbírku favorites v browseru, pár emailů stylu "potkal jsem Káťu, a ta je tedy má", ale pro zbytek světa to nevidím jako dobrý nápad. Mimochodem v době, kdy prodeje desktopů trvale klesají, a notebooků naopak rostou. Možná je ale cílem udělat cosi jako "notebook pro chudé", jak někteří prý používají live distra na USB...
ceho se bojis? Pristup pres ssl a budes to mit u Microsoftu, kterymu tak jako verit musis. Bezpecnost stejne poresit musis u vsecho - a neni duvod proc by to u tohohle neslo. Se mi celkem libi - ve skole, doma, v praci, zmenim praci - v jiny praci - vsude stejny prostredi - to je uplne lahudka! Spis by me zajimalo jak to chtej poresit aby to neblblo, kdyz nekde mam RH, nekde Novell apod. Toto jestli poresi ... nebo by mohli jit jeste dal a standardizovat to i mezi GNOME/KDE/Microsoft :-) ... ale to uz je celkem utopicky :-D
Těžko mít ten samý desktop v práci, doma a ve škole. Nebo myslíte, že HR manager bude mít doma svou agendu z práce (třeba platy a kariérní postupy managerů)? Ne, tohle musí být oddělené. Stejně tak v práci nechcete mít domácí sbírku lehtivých filmů.
Koukám, že online software je teď zatraceně v kurzu. Proboha, proč? Když už se tu mluvilo o komiksech, tak hommage pro Ozzy a Millie: "Web 2.0 je zkrátka cool. Když jsou věci cool, není třeba nic víc, aby byly cool!" (...) "Nikdy bych neřekla, že bytí debilem může být tolik zenu."