To, ze budete mit moznost ulozit si sve veci / konfiguraci na sit, jeste neznamena ze to musite nutne udelat. Krome toho nikdo nerika ze to musi byt nejaka verejna sit a ne vase soukroma / firemni. Krome toho gnome je open source - pokud to nebude fungovat, rychle se objevi cesta jak se toho zbavit nebot o vypnout.
Na firemní síti tohle už dávno dělají Windows. Říká se tomu roaming profiles. Mimo jiné je uživatelův adresář rozdělen na lokální data, která se netahají na síť (třeba cache browseru), a aplikační data (třeba custom položky ve slovníku apod). Protože to jsou Windows, synchronizuje se i HKCU část registry. díky tomu je možné se posadit ve firmě k libovolnému PC, a používat ho jako své vlastní. Jistě by to šlo udělat i přes web, ale nevidím to jako aktuální.
U unixů není běžné, aby měli uživatelé data oddělená od nastavení (mluvíme o desktopu, nikoliv Oracle). Data mají ve svém home. Dokumenty, cache Firefoxu, nastavení IM klienta, všechno. Dále tam bývá per-user nastavení v souborech .*. Těžko pak synchronizovat celý home se sítí, když by se synchronizovala třeba i ta cache browseru, u které to nemá smysl. Windows mají pro tyto účely oddělené adresáře.
Ano, občas přijdu osvětlit. Četl jsem tu o Windows řadu nesmyslů, nad kterými se ani nešlo smát. Navíc je sranda, jak se tu často probírají jako novinky věci, které ve Windows fungují už řadu let. Třeba roaming profiles 12 let.
Sranda? Sranda je, ze Windows profiles boptnaji tak, ze za par mesicu se kopiruje sem a tam gigabyte dat a prakticke pouziti je dikutabilni. Tohle unixy resi ne 12 let, ale desitky let exportem /home treba pres NFS. Odpada pak problem toho debilniho kopirovani. Nehlede na to, ze nektere zmeny v registrech, ktere se pri roaming importuji nejsou vratne a stanice se pak chova jinak i pro ostatni uzivatele.
Ale pane kolego, na co ty komedie... Profily jsou tak velké, kolik toho do nich uložíte. Kdo může za to, že takoví vývojáři Firefoxu si nepřečetli Design Guides, a ukládají cache Firefoxu mezi roamovaná data (fuj!)? Autoři Windows to nebudou ;).
To "debilní kopírování", tomu se říká replikace. Tedy se přenáší jen to, co se změnilo. A samozřejmě máte možnost mít home directory na síti, a profilem spravovat jen nastavení (registry, konfiguráky).
"Změny v registrech" se týkají části HKCU. Můžete si připojit hive ze sítě, a podívat se, co je tam uložené. Opravdu to není nic z HKLM. Samozřejmě pokud používáte programy, které drží nastavení per-machine a nikoliv per-user, ovlivníte ostatní uživatele. Ovšem nikoliv přenosem nastavení ze sítě a zpět, ale změnou per-machine nastavení.
Je komické, jaké nesmysly se tu o Windows člověk dozví. Jo když jsme u NFS, tak to je odjakživa skvělá věc. Microsoft u scvých služeb odjakživa používá challenge/response schéma, tedy autentizaci heslem, které nejde v plain text podobě. Autoři unixů autentizovali telnet plaintext heslem, ftp plaintext heslem, a NFS zadáním hodnoty UID a GID. Proč to říkám? Proto, že NFS je příšernost.
roaming profily funguji? tak to se zas zasmneju ja, spiz uz 12 let nefunguji a asi nikdy nezacnou, kazdej kdo to pouziva se naopak snazi se co nejvic balastu co by jinak migroval presunout nekam jinam
Umisťovat si do roaming profilu desítky GB svých MP3 není dobrý nápad; raději si nastavte home na síť. Navíc třeba Firefox umisťuje (díky "laskavým autorům") svoji cache mezi roamovaná data. To se pak nedivte, že synchronizace trvá ;)