na tom odkazu, mozna sem slepej, ale nic o tom nevidim ;-)
ale i kdyby, pokud by se objevili aktivity, co ze by to bylo za problem?
- po spusteni uzivatel z 99% pusti nejakou app, tomu nic nebrani, naopak ma rovnou i seznam dalsich nez jen v "panelu oblibenejch app" + vyhledavaci pole
- pokud by chtel k ikone na plose (ktera neni urcite u Gnome primarni) tak zmackne ESC, ci klikne na nahled plochy
U me to teda bylo z duvodu ze vse co bylo na plose se nacitalo behem startu, kdyz tam byla slozka plna dat zbytecne to zdrzovalo nacitani a ikony driv nebyly SVG. Pokud to tak nefungovalo rad se necham informovat. A pak me vadilo ze jsem obcas neco nechtene pustil, kdyz jsem delal nakou manipulaci u okraje oken. Jinak s
To mi naopak z toho celého přijde jako ten nejlepší nápad. Co se ukazovalo jako největší problém GNOME, bylo, že když se k němu posadil člověk, který ho nikdy před tím nepoužíval, viděl jen prázdnou plochu a horní lištu a měl problém přijít na to, že vlastně všechno ostatní je skryté pod tlačítkem Činnosti.
A je to IMHO praktické i pro ostatní, protože když se přihlásím do GNOME, tak co jako první dělám? Přepínám do Činností, abych mohl spustit první aplikaci, tak proč do toho nepřepnout rovnou?
Uz jsem na to koukal, rozhodne je to lepsi k pouzitelnosti, vadi me na tom to cestovani do rohu na tlacitko Activity, urcite by to slo resit lepe. Libila by se mi moznost poskladani ikon individualne nejen do rozklikavatelnych chlivku, nez ty ikony mit vsechny na sobe, ztraci to prehlednost.
Jinak sleduju praci navrharu a ted i Tobiase Bernarda a verim jim ze z toho postupne neco praktickeho a vzhledneho udelaj.
21. 12. 2020, 00:58 editováno autorem komentáře
Pruser bude ak ta lista na spustanie bude dolu. Takze naprv do laveho horneho rohu a potom dolu na obrazovku na listu?
Presne to mi taky vadi, takhle to funguje uz od vydani 3 a nechapu bez ohledu jestli nekdo pouzije kl. zkratku,, proc to tak je stale resene. U me se z toho stala nemoc, kdyz pouzije jine prostredi obcas zajedu do rohu ze zvyku.:-/
nepouzivam Gnome, ale presto vidim ze ma neco do sebe, parkat sem to i zkousel pouzivat, "naposled" na Netbook Yoga s touchscreen, rozhrani OK, ale celkove mi tam vse trva dele ci komplikovanejs nez v Xfce, resp. uplne naposledy sem to dal na Lenovo x86 tablet, kde to bylo v pohode, ale nechodila interni Wifi a s USB Wifi to nebylo pohodlne :-)
kazdopadne sem urcite rad ze GnomeShell tu je, protoze k tem vsem klasickej (s vice ci mene moznosti uprav) a ten minimalistickejm (dlazdicoidni WM) je tu dalsi/jine rozhrani, takze si "kazdej" vybere to sve...
Není to špatné, ale osobně bych raději z Pop!OSu viděl tiling.
Budu verit, starsi dukaz jsem nenasel.
Ale jak jsem tak hledal narazil jsem na nezavisly clanek nejen o iPadu ale o pohledu na koncept videny zhruba stejne jako je to v tehle diskuzi;-)
Osobne mi príde že toto až taký problém nieje, ono roztiahnuť na šírku sa to dá, a aj to urobili... problém sú napríklad horizontálne workspace, keďže je bežné že u desktopu s viacerými monitormi si mal monitory vedľa seba a vertikálne workspace teda vo výsledku ti vytvorili 2D maticu plôch,... teraz to bude jeden dlhý pás, kedy všetky plochy budú len vedľa seba.
A to je práve čo sa mi veľmi nepáči. Lebo pri 3 monitoroch po 4 workspace budeš mať 12 plôch vedľa seba (12x1) namiesto matici 3x4.
Ďalšia vec je dash, ktorý na spodku je z 3 dôvodov nepraktický:
je široký, takže z 1080 pixelov výšky plochy budeš mať asi 200px v čudu aj s ostatnými lištami.
je ďaleko od aktivity tlačítka, teda budeš musieť cez celú plochu s kurzorom myši, vraj toto ešte chcú nejak vyriešiť
ak používaš windows list tak naň už nebude nikde rozumné miesto, jedine že by si to dal vertikálne čož je nezmysel lebo ten obsahuje text a neviem si predstaviť CZ/SK text zhora dole ako to majú v Japonsku... nakoniec teda pre takýchto používateľov bude rozumné umiestniť dash znova len na stranu a na spodok mať windows list ako je to u Ubuntu 18.04 alebo 20.04
na druhú stranu myslím si že to nebude problém si relatívne jednoducho prispôsobiť a istým spôsobom z toho spraviť Gnome 3 s pár featurmi navyše, ktoré sú veľmi dobré (a myslím si že to urobí z týchto dôvodov viacero používateľov). A zároveň by som povedal že bude možná lepšia responzivita. Takže áno, zrejme to chcú aj pre telefóny.
21. 12. 2020, 13:20 editováno autorem komentáře
Vlastne s tebou úplne súhlasím. Neviem či GNOME nejak reaguje na úspech Librem 5 od Purism, ale fakt z tohoto je pocit že to chcú dostať na mobily. Ostatne súhlasím že na desktopu to otočenie nedáva zmysel, a fakt to není dobrý nápad. No uvidíme ako to vo výsledku spravia. Dúfam že to potom v Ubuntu bude dosť podobné ako teraz s Gnome 3.
S tabmi konkrétne nesúhlasím, teda áno, ale nie... ono v situácií aká je teraz, kedy aj weby majú toaleťákový layout že v strede tenký dlhý pásik obsahu, a po stranách kopec nevyužitého miesta, tak áno, je to fakt hrozne nevyužité... keby ale weby boli normálne a využívali tú šírku monitora na desktopu, tak takéto taby, ako sú teraz by boli viac vyhovujúce. Ono mi príde že dnes je dosť móda cpať mobilný layout na desktop, čož mi príde neskutočne hrozné. Predstav si že máš 21:9 alebo nebodaj 32:9 (zahnutý) monitor napr. 49" Samsung C49J89 s rozlíšením 3840×1080 a na ňom otvoriť web so šírkou 480px (taký web som fakt minule našiel). Tak to je totálne na hlavu a vyzerá to totálne katastrofálne a nepraktické. A vyzerá to že takýto layout preberajú už aj aplikácie, operačné systémy a pod. Ja neviem či si UXáci myslia že ľudia majú oči nad sebou, ale fakt je to hrôza. Áno jednoduchšie na udržiavanie, lebo máš len jeden layout aj pre desktop aj pre mobil, ale.... za akú cenu. Ono pamätám tie zlaté časy, kedy som musel vymienať monitor 4:3 CRT za prvé 16:9 lebo mi niektoré hry sa zobrazovali tak, že unikali za okraj a hore a dole som mal čierny pás... teraz je to to tak že teraz máš po stranách biely/sivý pás a v strede obsah. Úplne opačný trend. Hlavne že výrobcovia monitorov predstavujú monitory ultrawide zahnuté 32:9 a pod. ale ako nemáš aplikáciu, ktorá by takú šírku využila.
> Leda by chtěli ten systém přizpůsobit pro telefony, což ale pořád popírají.
nevim zda to popiraji, ale oficialni spolupraci s Purism/Librem5 telefon kde Gnome bude jako vychozi rozhrani uzavreli uz davno ;-)
i tak to porad bude na PC/NB 1000x pohodlnejsi, nez kdyz na 14" FullHD na sirku koukam na root.cz nudli o velikosti 7" Tabletu na vysku :-D
No ono mobilné telefóny sú celkovo úplný humus. Osobne to používam len na telefonovanie, fotenie a e-knihy. Pretože na tom sa fakt nedá skoro nič robiť. Resp. dá ale krkolomne. Prehliadanie webov fakt len núdzové, nejde len o UI a že je to nudla, ale aj o funkcionálne veci, mobilný Chrome nevie ani doplnky, písať dlhší text je na tom hrozné, nieje nad fyzickú klávesnicu. Prehliadanie Internetu je teda na tom utrpenie. Multitasking na mobile nemožný. Práca so súbormi, utrpenie. Ako fakt nerozumiem ako niekto to môže mať ako "primárny počítač"... nie je nad desktop. K desktopu si pripojím 2 monitori, graf. tablet, klávesnicu, myš, a fungujem. Môžem krásne robiť všetko čo potrebujem.
Webstránky to je ďalší prípad, o tých nudlovinách aka toaleťákových webov som už písal viac krát. A teraz niečo podobné robia aj v aplikáciách a v operačných systémoch? Prosím nie. Na trh prichádzajú zahnuté monitory s pomerom strán 32:9 ultrawide, ale weby sú že v strede 400px pásik, a po stranách neskutočná kopa prázdneho priestoru. Ako viac som to rozpísal v odpovedi na PQK, tu v diskuzi.
Fakt treba využiť ten priestor rozumne, preto tie zmeny považujem za silne nepraktické. Ale zas nechcem odsudzovať niečo, čo ešte nevieme ako bude vo finále vyzerať. Dúfam to ale Gnome nespacká.
Osobně se mi to nové UI příliš nelíbí. Aktuální (3.38) GNOME Shell působí dle mého názoru poměrně profesionálním dojmem a jeho UI je již léty prověřené. Tohle oproti tomu působí sice graficky hezkým, ale ne příliš profesionálním dojmem. Spíše to evokuje grafické nástavby pro tablety s Androidem a podobné hračky, než "dospělé PC".
Osobně jsem toho názoru, že GNOME by se mělo zaměřit spíše na stabilitu a opravy chyb. Zoufale chybí něco jako LTS verze GNOME, která by se výrazněji neměnila (nepřekopávala GUI) a přitom byla několik let udržována upstreamem. Současný vývojový model s vydáváním nové major verze co půl roku je příliš rychlý, alespoň to je můj názor.
Jinak si rovněž nejsem jistý ergonomií tohoto "nového" docku oproti aktuální stabilní verzi, která má dock na rozdíl od té nové kousek od tlačítka "Činnosti".
Tohle oproti tomu působí sice graficky hezkým, ale ne příliš profesionálním dojmem.
Profesionalnim dojmem to pusobit vzdy kdyz to bude efektivni/prakticke, rychle, intuitivni/nematecne, kdy nebude sance se chytat ani jednou za hlavu a pak to bude automaticky i graficky hezke. Jinak pak je to jen o zvyku.
Ono je to složitější. Profesionálním dojmem to bude nejen působit, ale především to bude plnit profesionální nároky, když to kromě toho všeho, co říkáte, bude přehledné, snadno čitelné s dobrým kontrastem a to i na 4K rozlišení, nebude to příliš unavovat oči, bude to snadno použitelné i pro barvoslepé nebo daltonisty, důležité ovládací prvky budou vždycky snadno dostupné, design jednotlivých oken a dialogů bude takový, aby zůstal přehledný i v jazycích, které píšou zprava doleva, atakdále. Těch požadavků je hodně a navrhnout dobré UI je opravdu umění a samostatná výzva. Jeden z důvodů, proč FOSS stále ještě nedokáže se významněji prosadit na desktopu je právě to, že typický kodér ve volném čase tohle neumí a/nebo nechápe. Napráskáním pár widgetů do okna obré UI nevznikne, stejně jako nevznikne tím, že bude mít milion animací, efektů, průhledností a dalších "cool" vynálezů, které vypadají zajímavě prvních pět minut a pak už jenom otravují.
Jen co zde čtu diskuzi, tak když opomenu to, že pro Windows existuje spoustě profesionálního software, tak je linuxový desktop na mnohem vyšší vývojové úrovni. A musí se to vyvíjet. A ať se to komukoli líbí či nelíbí, GNOME je na té vývojové úrovni nejvýše. A i to se musí vyvíjet. A nakonec to skončí vždy nějakým kompromisem.
Jen si vzpomeňte na přechod GNOME 2 na 3. Já byl v té době uživatelem unity a bylo mi vše okolo jedno, ale vzpomeňte si.