Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Google bude na konci roku používat jen energii z obnovitelných zdrojů od tomvec - To si Google natáhne vlastní kabely od solárních...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 10. 2017 10:23

    tomvec (neregistrovaný)

    To si Google natáhne vlastní kabely od solárních a větrných elektráren?

  • 12. 10. 2017 11:39

    Zdeno Sekerák

    Tohle svejkovani zde v plne nahote ukazuje jak funguji diskuze. Neni dulezite ze to funguje dulezite je ze JA si myslim ze to nemuze fungovat.
    Google je soukroma firma ktera si nemuze dovolit byt bez energie proto jsou pro ni obnovitelne zdroje vlastne z nouze cnost. Jsou tak nezavisle na energeticke soustave a jeste to maji zadarmo.

  • 12. 10. 2017 14:13

    null null (neregistrovaný)

    "Tohle svejkovani zde v plne nahote ukazuje jak funguji diskuze. Neni dulezite ze to funguje dulezite je ze JA si myslim ze to nemuze fungovat."

    Jo, hezky jsi to předvedl ... názorné jak Besip

  • 12. 10. 2017 15:59

    Jarda_P

    Jenze ono to nefunguje. V noci slunce neviti a casto ani nefouka vitr nebo fouka malo. Takze by museli mit totalne duplikovana datacentra a pouset vzdy ta, kde je zrovna slunce AND/OR vitr. A nevim, jak by ta datacentra duplikovali, kdyz nemaji zaruceno, ze budou zrovna on-line.

    Obnovitelna energie ze slunce a vetru je nesmysl. To by slo pouzivat je s podminkou, ze se lidi spokoji s dodavkami elektriny jak na Kube. V praxi to pak vypada tak, ze obnovitelne zdroje rvou energii do site kdyz muzou, zatimco o kus dal jedou na plny vykon tepelne a jaderne elektrarny, ktere nemaji odber a ktere nelze jen tak vypnout s tim, ze az za dve hodiny prestane foukat, tak si je zapnu a pojede se na ne. Nabeh a vypnuti tepelnych a jadernych elektraren trva dny. Nez se to ohreje, nez se pomalu a opatrne ohreji turbiny a najedou na plny vykon.... A na tom vykonu pak musi jet, aby byly k dispozici, kdyz je potreba.

  • 12. 10. 2017 21:40

    null null (neregistrovaný)

    @Zdeno Sekerák

    Nikdo tě do česka lozit nenutí. Je spousta jiných zemá okolo slovenska. Třeba Maďarsko ...

  • 12. 10. 2017 16:59

    Sten (neregistrovaný)

    Kéž by existovalo něco jako baterie, setrvačníky a sítě balancované přes celý kontinent, že?

  • 12. 10. 2017 20:23

    Jarda_P

    Jiste, uzasne. Jeste mi vysvetlete, jak chcete do setrvacniku nebo baterii uskladnit denni produkci elektriny z elektraren o vykonu ve stovkach nebo spis tisicich MW. To je nejake elektriky! Takovy akumulator z auta ma kolem 50 AH +- autobus. Tak si zkuste predstavit akumulator o 500 GAH nebo baterii akumulatoru o takove kapacite. Kde na to vezmete material? A to, ze nabijeni a vybijeni akumulatoru ma jen omezenou ucinnost take neni zanedbatelne. Ta navic je dale snizena nejakymi stridaci nebo s ohledem na ty proudy nejakymi motor-alternator jednotkami.

    A to, ze na Slovensku maji slunce o hodinu drive nez ve Francii, kde zase maji to slunce o hodinu dele vecer, nikoho nevytrhne. Prelevani energie mezi Francii a Slovenskem u slunecnich elektraren nepomuze, u vetrnych ano, pokud alespon nekde fouka vitr. Jenze na to, aby napriklad jedna tretina Evropy, kde zrovna fouka vitr, utahla zbyle dve tretiny Evropy, kde nefouka, by musely vetrne elektrarny stat uplne vsude, pekne jedna vedle druhe, coz jaksi neni ten pripad.

    Vemte si, ze Temelin ma vykon 2 GW a vyrabi 14% elektriny v CR. Nejvykonnejsi vetrne turbiny vam daji az ohromujicich 8 MW, kdyz to pekne fouka, casem se mozna dostaneme az na 10, aby se vam lepe pocitalo, kolik jich budete potrebovat, abyste nahradil jen ten Temelin a natrel to tomu jadernemu loby, coz pak vynasobite vhodnym koeficientem, protoze nekdy vitr fouka jen trochu a krome toho chcete nabijet ty baterie akumulatoru a roztacet mnohatunove setrvacniky, abyste se v noci mohl koukat ne bednu a abyste vydrzel nekolikatydenni bezvetri.

  • 13. 10. 2017 1:39

    Cx (neregistrovaný)

    Vzhledem k tomu, že na tom pracují už 8 let a mají z našeho pohledu prakticky neomezený rozpočet, tak bych spíš věřil jim, že se jim to povede, než tobě, že to nejde :-)

  • 13. 10. 2017 1:52

    Jarda_P

    Ver si cemu chces. Ale v praxi to bude vypadat spis tak, ze pres den budou do site elektrinu "ukladat" a v noci si ji "brat", tedy presnejsi receno dodavat a odebirat. Celkova bilance bude pro Google v plusu, ale nepojedou vyhradne na obnovitelne zdroje. Pozitivniho na tom bude tak to, ze dojde k nepatrnemu omezeni vykonu, na kterem musi jet tepelne a jaderne elektrarny. Ovsem jen pokud nebudeme ucǘazovat energii potrebnou na vyrobu solarnich panelu a vetrniku + vsech tech bazmeku okolo nebo nedejboze dokonce akumulatoru, ktere z toho udelaji jen jinou formu ekologicke katastrofy.

  • 13. 10. 2017 2:02

    Sten (neregistrovaný)

    Jiste, uzasne. Jeste mi vysvetlete, jak chcete do setrvacniku nebo baterii uskladnit denni produkci elektriny z elektraren o vykonu ve stovkach nebo spis tisicich MW. To je nejake elektriky! Takovy akumulator z auta ma kolem 50 AH +- autobus. Tak si zkuste predstavit akumulator o 500 GAH nebo baterii akumulatoru o takove kapacite

    Ampéry, watty, co na tom záleží, že?

    Zkuste přestat přemýšlet tak, že potřebujete JEDNU obří baterii nebo JEDNU obří elektrárnu. Obnovitelné zdroje jsou ze své podstaty decentralizované. Pak nevadí, že potřebujete tisíce malých zdrojů.

    Hodně nových větrných elektráren je stavěna tak, že každý generátor má svůj vestavěný setrvačník. Hodně nových solárních elektráren se staví s bateriemi, třeba Tesla prodává podobný systém pro libovolný dům (Solar Roof + Powerwall).

    Jenze na to, aby napriklad jedna tretina Evropy, kde zrovna fouka vitr, utahla zbyle dve tretiny Evropy, kde nefouka, by musely vetrne elektrarny stat uplne vsude, pekne jedna vedle druhe, coz jaksi neni ten pripad.

    Nemusely, dost podceňujete rozlohu Evropy. Británie vyrábí okolo 30 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů (asi polovinu z toho větrem) a nic takového nemá.

    Vemte si, ze Temelin ma vykon 2 GW a vyrabi 14% elektriny v CR. Nejvykonnejsi vetrne turbiny vam daji az ohromujicich 8 MW, kdyz to pekne fouka […]

    Pokud počítám 6 MW průměrně běžící 35 % času (a 70 % času běžící Temelín, on taky neběží pořád), bude jich potřebovat přibližně 700. To není zase tak moc. V Německu je v současnosti přes 50 GW větrníků, ve Španělsku 20, v Británii 15. Zkuste si spočítat, kolik byste na takový výkon potřeboval jaderných reaktorů, a pak si to vynásobte průměrnou bezpečností (cca 1 vážná nehoda na každých 500 až 1 000 reaktor-let). A pokud budete tvrdit, že ČR takové vážné nehody nehrozí, protože nemáme zemětřesení ani tsunami, tak se zajeďte někdy podívat do Jaslovských Bohunic. Likvidují se přes 40 let a pár desítek dalších to ještě potrvá.

  • 13. 10. 2017 3:11

    Jarda_P

    Ampéry, watty, co na tom záleží, že?

    Nevim, jak by, ale ja udavam vykon elektraren ve watech s prislusnou predponou a kapacitu akumulatoru v Ah, eventuelne s priponou. Vy to mozna delate obracene, ale to je vas problem.

    Zkuste přestat přemýšlet tak, že potřebujete JEDNU obří baterii nebo JEDNU obří elektrárnu.

    Ovsem potrebuji tolik baterii, aby v souctu nahradily tu jednu obri baterii. Podobne s temi elektrarnami. Decentralizace mi pomuze jen v tom, ze se nebudu z okna koukat na giganticky akumulator.

    Hodně nových větrných elektráren je stavěna tak, že každý generátor má svůj vestavěný setrvačník.

    No, ten asi nebude moc veliky. Nejak nevim, kam by do toho kandelabru dali setrvacnik, ktery by vyrovnal puldenni vypadek vetru eventualne i vrcel celou noc, kdyz prestane foukat. Pokud tam setrvacnik je, tak nejspise na vyrovnani poryvu vetru nebo z takoveho nejakeho duvodu.

    Hodně nových solárních elektráren se staví s bateriemi, třeba Tesla prodává podobný systém pro libovolný dům

    Jiste. Muzete si na to treba svitit nebo zirat do bedny. Tezko si z toho ohrejete bojler vody. Ne, ze by to neslo, ale spocitejte si potrebnou kapacitu akumulatoru. A potrebny povrch solarnich panelu. Ty se vam asi na strechu nevejdou, ale urcite rad vykacite zahradu, aby se vam tam vesly dalsi panely. A akumulatory musite z neceho vyrobit. Kde vyhrabete tolik lithia nebo olova? Nehlede na ekologicke nasledky tezby.

    Nemusely, dost podceňujete rozlohu Evropy. Británie vyrábí okolo 30 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů (asi polovinu z toho větrem) a nic takového nemá.

    Britanie ma pobrezi, kde fouka vitr temer nepretrzite. To u nas nemame, u nas muze byt s klidem mesic temer uplneho bezvetri. A na prelevani energie mezi zememi se nemuzete spolehnout. Energie z Britanie je mimo hru, vetrniku nemaji dost ani pro sebe, nehlede na ztraty pri prenosu na takovou vzdalenost.

    Pokud počítám 6 MW průměrně běžící 35 % času (a 70 % času běžící Temelín, on taky neběží pořád), bude jich potřebovat přibližně 700.

    Jeste mi reknete, jak se treba na den vypne Temelin. A k tem 700 elektrarnam o 6 MW vam porad jeste pobezi ten Temelin, protoze to, ze vetrne elektrarny bezi 35 % casu je vam na hovno po tech zbyvajicich 65 %. A az vam nenabootuje pocitac nebo televize, protoze je zrovna obdobi z tech 65 %, tak asi budete prvni, kdo bude nadavat na EU, ze nezajistili vitr a budete pozadovat zapnuti Temelina.

    V Německu je v současnosti přes 50 GW větrníků

    Wow, malem jsem se pocural blahem! To nam dela rocni produkci 438 GWh a oni v roce 2002 meli spotrebu pouhych 513 TWh, dneska to muze byt take o dost vic, pokud se nejak vyrazne neprojevila usporna opatreni.

  • 13. 10. 2017 3:43

    Sten (neregistrovaný)

    Nevim, jak by, ale ja udavam vykon elektraren ve watech s prislusnou predponou a kapacitu akumulatoru v Ah, eventuelne s priponou. Vy to mozna delate obracene, ale to je vas problem.

    Zkuste si najít, jaký je vztah wattů k ampérům ;) Možná i přijdete na to, proč se u velkých baterií včetně těch v elektromobilech a vyrovnávajících rozvodnou síť používají Wh a ne Ah.

    Britanie ma pobrezi, kde fouka vitr temer nepretrzite. To u nas nemame, u nas muze byt s klidem mesic temer uplneho bezvetri.

    Ve výškách, ve kterých jsou lopatky větrné elektrárny, nemůže.

    Jeste mi reknete, jak se treba na den vypne Temelin.

    Temelín se nevypne na den, ale třeba na dva měsíce. A pak se třeba neplánovaně přidá další měsíc, jako se to u obou reaktorů stalo letos. Nebo předloni. Ve spolehlivosti dodávek je tak Temelín o dost horší než větrné elektrárny.

    A k tem 700 elektrarnam o 6 MW vam porad jeste pobezi ten Temelin, protoze to, ze vetrne elektrarny bezi 35 % casu je vam na hovno po tech zbyvajicich 65 %. A az vam nenabootuje pocitac nebo televize, protoze je zrovna obdobi z tech 65 %, tak asi budete prvni, kdo bude nadavat na EU, ze nezajistili vitr a budete pozadovat zapnuti Temelina.

    Těch 35 % je průměrná účinnost z instalované kapacity, ne doba, po kterou ty větrníky jedou. Jejich výkon není binární 100%/0%. Jedou většinu času, a když nejedou, je to nejčastěji odstávka kvůli údržbě, a ta se samozřejmě plánuje tak, aby se neodstavovaly všechny najednou.

    Wow, malem jsem se pocural blahem! To nam dela rocni produkci 438 GWh a oni v roce 2002 meli spotrebu pouhych 513 TWh, dneska to muze byt take o dost vic, pokud se nejak vyrazne neprojevila usporna opatreni.

    Tak čůrejte, protože 50 GW × 24 hodin denně × 365 dní v roce je 438 TISÍC GWh ;) Větrná elektřina pokrývá asi 10 % německé spotřeby, ten zbytek se buď nevyužije nebo vyváží.

  • 13. 10. 2017 13:25

    Jarda_P

    Zkuste si najít, jaký je vztah wattů k ampérům ;) Možná i přijdete na to, proč se u velkých baterií včetně těch v elektromobilech a vyrovnávajících rozvodnou síť používají Wh a ne Ah.

    Necham se podat. Vzhledem k tomu, ze jednu velicinu lze celkem trivialne prepocitat na druhou....

    Ve výškách, ve kterých jsou lopatky větrné elektrárny, nemůže.

    Ano, proto je kolikrat vidim stat v poli nehybne, jako kul v plote, pricemz nemaji lopatky v parkovaci pozici.

    Temelín se nevypne na den, ale třeba na dva měsíce. A pak se třeba neplánovaně přidá další měsíc, jako se to u obou reaktorů stalo letos.

    To asi tezko. Rozjezd reaktoru neni zadna prdel a nikdo ho nebude zastavovat na 2 mesice jen tak, maximalne mozna snizi vykon a ani tim bych si nebyl jisty. Reaktory se nevypinaji jako zehlicka, ale jak jednou nabehnou, tak jedou dokud muzou, az si nejaka planovana udrzba nebo vymena paliva vynuti odstavku.

    Tak čůrejte, protože 50 GW × 24 hodin denně × 365 dní v roce je 438 TISÍC GWh ;) Větrná elektřina pokrývá asi 10 % německé spotřeby, ten zbytek se buď nevyužije nebo vyváží.

    Ano, celych zavratnych 438 TWh, nepridal jsem rad. Ovsem v roce 2002 meli spotrebu 513 TWh, takze skoro tam jsou, ale kus chybi a take tam chybi nekolikanasobna rezerva kvuli tomu, ze jen cast tech vetrniku jede na plny vykon, podle toho, jake je zrovna pocasi.

    Ovsem (Wikipedia): "In 2013 coal made up about 45% of Germany's electricity production..." "The share of electricity produced from renewable energy in Germany has increased from 6.3 percent of the national total in 2000 to over 25 percent in the first half of 2012." "Nuclear power in Germany accounted for 17.7% of national electricity supply in 2011, compared to 22.4% in 2010."

    Na co tam maji ty jaderne a uhelne elektrarny, kdyz podle vas vlastne jsou k nicemu? Ze by na zalohovani tech vetrniku, kdyz nefouka? A vypinat je podle pocasi nemuzou, opetovny nabeh trva i nekolik dni. Takze tam jsou a porad vrci, protoze obcani nechteji sedet u petrolejek, kdyz neni vitr.

  • 13. 10. 2017 14:20

    SB (neregistrovaný)

    Pane Stene,
    jak tu naznačuje Jára, existuje veličina, o které se moc nemluví, ale pro energetiky je důležitá. Jmenuje se kvalita zdroje energie. Určuje, jak spolehlivě a s jakými vlastnostmi zdroj energii dodává. Mezitímco jaderná elektrárna patří k vysoce kvalitním zdrojům, větrné a sluneční elektrárny už z podstaty k těm nekvalitním, přeloženo: Jadernou elektrárnu je problém vypnout, větrák či panel je problém zapnout. Jelikož každé výkyvy zdrojů jsou pro správnou distribuci požadované energie nepříjemné a distribuci zařizují energetici, je vhodné s nimi o tomto tématu zapříst řeč.
    Souvislost s přenosy vývyvů v evropské síti.

  • 13. 10. 2017 6:28

    tomvec (neregistrovaný)

    Jasně, a na přívodu do baráku mají krabičku, na které bliká zelená ledka, což dokazuje, že přitéká energie pouze z obnovitelných zdrojů.