Je to dost tragické. Podle reportu z roku 2015 používali uživatelé 24093 modelů zařízení, s tím že se fragmentace rok od roku zvyšuje, takže teď to asi bude ještě horší. A Google, který je majitelem platformy a má minimálně morální odpovědnost za její bezpečnost, přijde se seznamem 42(!) zařízení, které dostaly aktualizace během posledních dvou měsíců. Wow :/. Kdybych neměl telefon s Windows, musel bych jít do iPhonu - a to Apple fakt nemusím.
https://opensignal.com/reports/2015/08/android-fragmentation/
https://qz.com/472767/there-are-now-more-than-24000-different-android-devices/
iOS mi technicky přijde řešený poměrně dobře, ale nesedí mi ekosystém Applu a jejich předražený HW.
Mobilní Windows jsou za mě logická volba. Ekosystém je spojený s desktopovými Windows, což mi vyhovuje. Technické řešení mi přijde OK, líbí se mi UI a oceňuji jeho plynulost. Zcela zásadní je pak bezpečnost.
Zkuste se kouknout 20 let zpátky, kdy měl Linux minimum bezpečnostních problémů, a Windows byly děravé jako řešeto. Kdo by si tehdy pomyslel, že dneska budou telefony založené na Linuxu (resp. Androidu) bezpečnostní katastrofa, a naopak telefony s Windows budou etalonem bezpečnosti. Fakt nechápu, jak někdo může na telefonu s Androidem používat ebanking, nebo mu dokonce svěřit číslo kreditky.
Apple se veze vyjma značky také na tom, že dělá HW i SW, takže mu to jako celek dobře funguje.
Upřímně používat mobilní Windows a mít na desktopu Linux není dvakrát dobrý nápad. Ne že by to nešlo, ale je to dost přes ruku (i když nevím u které mobilní platformy to přes ruku není). Nicméně já Windows na desktopu používám (a se mnou většina světa), a vyhovuje mi to že na telefonu i desktopu mám ty samé aplikace, telefon se bezproblémově synchronizuje s MS Exchange a tedy i s desktopovým Outlookem, atd.
Rozšíření daného SW jistě má vliv na počet odhalených problémů. Nechtěl jsem do toho šťourat, ale před těmi dvaceti lety to zjevně byl důvod, proč tehdy ještě poměrně vzácný Linux měl daleko méně bezpečnostních problémů, než Windows. Dneska má i linuxový kernel ročně víc zranitelností, než celé Windows.
Mobilní Windows ale mají stejnou code base jako ty desktopové, stejný kernel, stejné API, v řadě případů i stejné aplikace. Část desktopové funkcionality na nich samozřejmě chybí, a mají pár specifických komponent, ale v principu je to stejný systém, rozdílů je řádově méně než mezi distry Linuxu a Androidem. Proto si nemyslím, že za relativní bezpečností mobilních Windows je jejich (dnes už dost tragicky) malé rozšíření.
Není zranitelnost jako zranitelnost. Jsou různé závažnosti a podstatná je i doba, za kterou je daná zranitelnost opravena. Je bohužel pravda, že výrobci (nejen) telefonů (nejen s androidem) na jakékoli aktualizace totálně dlabou. Jedním z řešení je i možnost nahrát si do telefonu alternativní firmware. To iOS ani WP neumožňuje. A ani u Androidu to není samozřejmé.
Jistě, zranitelnosti se liší závažností i trváním doby opravy, a záplaty se liší tím jak brzo se dostanou na zranitelné stroje. Ale lepší srovnání než počty zranitelností nemám. Jestli máte lepší data, rád se na ně kouknu.
Ano, můžete použít třeba CyanogenMod. I když ten vlastně umřel. Je tu ale LineageOS, který ze všech zařízení s Androidem (v roce 2015 to bylo 24093 modelů zařízení, dnes nejspíš o dost víc) podporuje "celých" 179, v čemž jsou započítané i varianty (třeba Galaxy Note 3 je tam jako tři modely: International 3G, International LTE a T-Mobile). To je v nejlepším případě 0.7% modelů zařízení. Další otázkou je co s takovým telefonem budete dělat. Jiný diskutér mi tu před pár měsíci vysvětloval, že doporučuje na telefon nainstalovat CyanogenMod a používat aplikace z F-Droidu. To může být super pro člověka, který od telefonu čeká SSH klienta a stopky. Běžný zákazník neví ani že existuje alternativní firmware, natož aby ho uměl nainstalovat, a kdyby opravdu provedl to co vyhovuje některým zdejším diskutérům, tak má ze svého hlediska z telefonu nefunkční cihlu. Takže s alternativním firmwarem to není nijak slavné.
https://wiki.lineageos.org/devices/
Uvidíme jak to dopadne. Až budu potřeboval vyměnit současné Lumie za něco nového, tak buď bude mít MS nové modely, nebo půjdu se skřípěním zubů do iPhonu. Je možné že se vynoří i nějaká jiná platforma, ale vzhledem ke stavu trhu je to dost nepravděpodobné. Každopádně "bezpečnostní sebevraždu Androidem" neplánuju.
Tak jasně, na Android holt nepíšou kód jak systémový, tak aplikační jen lidé s doktorátem z informační bezpečnosti (MatFyz něco takového vyučoval aspoň jako bakaláře). Většina "inženýrů" píšící ovladače na daný hardware buď nemá ani zdaleka dostatek času na inženýrskou práci a současně nikdy nemusela svůj výplod obhajovat před komunitou vývojářů jádra. Obecně se ukazuje, že cokoliv se do jádra dostane a původně začínalo jako closed source je nakonec mnohem obecnější, kvalitnější kód, který se dá do větší míry udržovat v budoucnu. Jen guest ovladač grafiky VirtualBoxu např. zeštíhlili asi 8x a přitom zobecnili, takže se práce dá využít i na jiných místech (https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=VirtualBox-vboxvideo-Plans). Podobně je to s AMD DAL, kde progresivně ukrajují tisíce řádků kódu z původního asi čtvrt milionu.
Qualcomm a ostatní mají běžně patche měnící nebo přidávající silně přes milion řádků kódu. Do takového množství se schová cokoliv, prakticky přepsali jádro systému, který jen jako náhodou ještě připomíná Linux. Skoro určitě to nebude mít kvality podpory např. jako nějaké platformy Xeon pro servery, přitom většina serverů má hot-swap součástky, je v clusteru a často je ještě někde záložní systém. To navigace v autě nebo mobil nemají, přitom dnes často můžou znamenat nemale finanční ztráty, když nefungují. (Např. protože jste měli na mobilu jízdenku a kvůli slabému power management se vybil jen tak o mnohem rychleji, než kdo čekal.)
Kdybych neměl telefon s Windows
to nic neznamena, jen nejaka tva zaslepenost...
Microsoft zariznul podpory uzivatelu s Windows telefonem mnohokrat:
pri prechodu z WM6.5->WP7->WP8->WP10->WP10Creatura
ted pripravuje novou verzi W10M ktera bude zas vypadat jinak, zas provede dalsi zariznuti zarizeni a zas prestane podporovat predchozi aplikace (pro WP8.x)...
https://www.theverge.com/2017/4/6/15203922/microsoft-windows-10-creators-update-mobile-update-list
https://www.thurrott.com/mobile/117153/microsofts-looking-reboot-mobile-new-software-hardware
Nepleťte si to že telefon nedostane novou verzi OS se situací kdy nedostává bezpečnostní záplaty. Navíc to že některé telefony nedostanou oficiálně Creators Update je sice dost nepříjemný fakt, ale jejich majitelé mohou přejít na buildy Release Preview, kde Creators Update mají. Není to s oficiální podporou, ale zato to mají i s aktualizacemi.
https://aka.ms/yxrmga
Ke druhému odstavci: spekulace typu I have heard, but am not able to fully confirm at this time, that Silverlight applications may not longer work with the updated OS jsou minimálně prozatím jen spekulace.