To je jedno - lidi to kupuji.
Problem je, ze 30% z prodejni ceny jde distributorovi obsahu (google, apple), a to je znacna cast rozpoctu - v 70% se pak musi tisnit vyvoj, testovani, support, marketing, akvizice prav, atd.
A v pripade digitalni distribuce, to je neskutecny vyvar pro monopolisty.
Zkuste si predstavit - dat 30% ceny bytu i auta maklerovi. At uz z pozice kupujiciho nebo prodavajiciho, nebo dat 30% hrube mzdy bance, kam vam chodi vyplata.
Porad se nechytate?
Jenze tohle je user vec, google stim nic nenadela, navic to jsou minority.
To ocem tu je rec = ty chces pouzivat googli store. Predpokladam ze vis, ze tam muzes dat appku zadara. Jsou jich tam miliony. Mno a pak bys treba chtel do ty appky neco prodavat, ale guugl ti rekne, ze jedine kdyz jim nechas 1/3 penez. A kdyz se zaridis jinak, u konkurence (nechas si posilat prachy na svuj ucet ... treba) tak te google ze storu vykopne.
sideloading mozny je, tedy stahnout APK soubor a nainstalovat ho rucne, stejne tak ten F-Droid co je regulerni "obchod" s repositarema, instalaci a aktualizaci apliakaci...
je to i tak, ze nektery autor ma 2 verze aplikace, jednu na Google Play a jednu na F-Droid, s tim ze nekdy je na F-Droid omezena, napr ze neumi pouzit Google Lens (ala OCR na fotky) a na Google Play neomezena ze umi, nekdy naopak je omezena na Google Play protoze pravidla googlu zakazuji nejake specialni chovani, ktera ta z F-Droid mit muze...
a pak to obcas muze byt i tak, ze verze na Google Play ma nejake omezeni, a bez omezeni je APK nainstalovane rucne ze stranky autora a k tomu mas na Google Play sekundarni app ktera odemkne placene funkce i te rucne stazene a nebo na odemceni ma autor na homepage vlastni platebni branou pro koupeni licence...
> nebo na odemceni ma autor na homepage vlastni platebni branou pro koupeni licence...
Toto kedysi bolo mozne, uz to nie je. Aplikacie v Google Store uz nemozu poskytovat inu moznost platby, ako cez Google Pay. Google za to vyhadzoval, a mam taky dojem, ze presne toto bolo jadrom zaloby Epicu na Google.
Podobne, kedysi sa dali kupovat kupovat knihy na Amazone cez appku Kindle. Bola to taka drobna konkurencna vyhoda voci Kindlu na iOS. S ohladom na vyssie uvedene, bejvavalo.
Retezec si nerekne ani korunu. Ty si reknes kolik chces, oni si to od tebe koupi(nebo ne samo), a pak si to za kolik chteji prodaji dal. Kdyby to google delal stejne, nikdo by nic nenamital. Takze at si odeme google kopit tisicovku licenci, zacaluje a at si to pak proda za kolik chce. Jenze takhle to nefunguje ze?
Ne, to opravdu problem neni. Pokud se mi nelibi pravidla nejake platformy, proste ji jako autor software nevyuziji. 30% je naprosto v pohode. Statu date z kazde transakce pres 21%, z kazdeho prijmu take mnoho desitek procent. A pri koupi benzinu? Pres 60% !!! To je problem! Ne to, kdy svobodne muzete nevyuzit nejake platformy a podil nikomu proste neplatit!
Zajímavá je reakce Googlu, soud popisuje, že vazba mezi distribucí aplikací a jejich nucenou návazností na platby pouze přes Google služby je monopolní chování a Google si vesele mluví o tom, že jeho distribuce aplikací má konkurenci v Apple Store, takže to je v pořádku.
Jsem zvědavý, jestli stejné argumenty přednese i před soudem nebo to je prostě jen PR pro lidi, vypadá to tak.
ja to pochopil tak ze problem neni monopol, apple neva, ale ze google podpultove nutil ruzne strany si nedelat nebo nepouzivat cizi obchod (sliboval vratit kus z tech 30proc). to u apple nejde vubec a tak je z obliga. legrace je ze tohle presne dela epic s jeho exkluzivnima dealama, jen ho za to nikdo nezaluje ale misto toho uzivatele rikaj "no steam no buy"
Google nabídl Epicu 147 milionů dolarů za spuštění Fortnite v Obchodě Play:
https://www.theverge.com/2023/11/8/23953262/google-epic-fortnite-play-store-investment-antitrust-trial