Huawei je obrovská firma s kvalitními telefony, určitě se s tím nějak popere. Pokud přijdou s vlastní či existující linuxovou distribucí, vlastním obchodem aplikací a podporou androidích aplikací, tak by to úspěch mít mohlo. Pokud jako vývojář totiž budu moci svou aplikaci, kterou vytvořím pro Android, moci nahrát i do jiného obchodu bez úpravy, tak to rád udělám, protože je to téměř bez práce. A pokud navíc nabídnou výhodnější podmínky pro placené aplikace, tak to pro vývojáře bude ještě větší motivace. Já čekám na linuxový telefon, abych mohl odejít od Androidu, nelíbí se mi, co všechno Google shromažďuje, proto už ani nepoužívám jejich vyhledávač. Rád zmizím jinam. Těším se na Pine Phone a Purism Libre 5. Už nějakou dobu mám tablet od Bq s Ubuntu Touch (nyní s verzí od Ubports) a jsem s tím naprosto spokojen. Na telefonu jsem se toho ještě do nedávna bál, ale nyní už jsem na ten přechod připraven.
Srovnávat Huawei HP a Microsoftem nelze. Mobilní Windows tu byly už před Androidem a iPhonem. Nezvládli to a zazdili to. Navíc nebyl výrobcem HW, proto si koupili Nokii, na čemž šlo vidět, že neví, jestli jít cestou Applu nebo Googlu a to jim zlomilo vaz. HP to totálně zabilo. Ten trh neměli nikdy zvládnutý a to jim zlomilo vaz v tomto trhu.
Takový obchod je na Západě předurčen k zániku. Nakrásně můžou mít super funkce, lepší obchodní podmínky apod., ale žádná větší firma, která podniká mezinárodně, si nedovolí tam aplikace umístit, protože to automaticky znamená vstoupit od obchodního vztahu s Huawei a tedy porušení amerického zákazu, čímž by se vystavili riziku sankcí. Stejně jako evropské firmy mají obavy dělat jakékoliv obchody v Íránu, i když jim to sama EU nezakazuje. Potenciální sankce ze strany USA jsou ale tak vysoké, že si to nikdo nelajzne.
Většina uživatelů na mobilu stejně používá víceméně to samé. Telefon, SMS, prohlížeč, Facebook, Instagram, WhatsApp apod. Všechny tyhle aplikace mají i webové rozhraní optimalizované pro mobily. Stačí na to udělat ikonku, kterou se to otevře a vyjde to na stejno jako aplikace. Sám takhle používám Trello a jiné aplikace na tabletu s Ubuntu Touch a naprosto to vyhovuje.
Záleží, s čím by Huawei přišel. Může přijít s něčím vlastním uzavřeným, což by pro něj asi nebylo dobré, nebo s nějakou linuxovou distribucí a třeba OpenStore či podobným obchodem, nebo se může domluvit se Samsungem a pomoci jim prosadit Tizen, tím že ho použije. Možností má mnoho a čas ukáže, jak to vyřeší. Rozhodně si myslím, že ale mají velké šance i tak na úspěch.
Kolem mě, a to nejsou jen lidé z IT, je čím dál více lidí, kterým vadí Google, jak všechno o nich ví a co všechno o nich shromažďuje a čím dál více lidí hledá alternativu. Huawei je menší zlo a spousta lidí ho díky tlaku Američanů vidí v roli ublíženého a ne toho špatného. Google tímhle krokem si to jen zhoršuje.
Já si umím představit, že bych si telefon od Huawei koupil, pokud na něm nebude Android. Ale plánuji, že si pořídím jiný linuxový telefon. Co mi vadí víc a víc je právě ten Google a jeho praktiky. Navíc tam jistě bude provázanost s americkou vládou. Díky Snowdenovi víme o šmírování celého světa.
Praktiky Googlu jsou na samostatnou diskusi, ale tady nejde o Google. Jak píšu v předchozím příspěvku, když si Huawei založí alternativní obchod, tak mu to bude možná fungovat v Číně, ale rozhodně ne pro západní zákazníky, protože žádná z mezinárodně fungujících firem se na tom nebude kvůli embargu podílet. Nebudou tam aplikace od Googlu, Microsoftu, Facebooku, Samsungu, Amazonu,..., Seznamu, našich bank atd. atd.
Já jsem příznivec nejrůznějších alternativních platforem - Sailfish OS, Librem 5,... ale co si budeme povídat, tyto platformy mají potenciál globálně zaujmout stovky tisíc, možná jednotky milionů uživatelů. Huawei potřebuje prodávat mobily v řádech desítek až stovek milionů ročně, aby si zachoval úspory z rozsahu, dostatek peněz na výzkum apod.
Dovedu si představit, že aplikace oficiální aplikace Microsoftu, Facebooku tam nebudou. Ale zrovna takový Seznam, tam si myslím že jste se spletl. Ten má toho jak se všude tlačí google docela plné zuby a velmi rád udělá cokoli co ubere google několik procent jeho vlivu alespoň v ČR. Nevím jestli to udělali ale minimálně uvažovali vydávat svůj vlastní android telefon, kde google nebude a bude tam jen seznam. Co by mohli Seznamu američné udělat? A co by dělali menším českým bankám? Ty budou dělat co chce zákazník.
Navíc ten nový obchod nemusí být přímo od Huawei, ale nějaká nezávislá třetí strana, kterou jen Číňaní podpoří. To by se pak bojkotovalo hodně špatně. Myslím že alternativní story to mají těžké právě proto, že za sebou nemají velké sponzory a též kvůli naschválům od google. Bohužel na tohle téma se moc nepíše, ale zajímalo by mne pozadí. Kdyby tyto dvě věci padly, situace by se změnila.
Alternativní androidy mají opravdu jen milióny uživatelů. Ale hlavní důvod je ten, že je příliš náročné to na ty telefony dostat, ztrácíte záruku a výrobci dělají naschvály jako zamykání a podobně. A podporovaná je jen malá část telefonů, které se vyrábí. Tedy při nákupu jste hodně omezen. Kdyby bylo možné si verzi android svodně zvolit několika kliky, měli by podstatný podíl na trhu. Tohle kdyby na truc začali dělat všichni výrobci android telefonů v Číně (lze to nařídit), tak bude google ještě litovat.
Ony nějaké malé české banky jsou? Nevím o žádné, která by neměla zahraničního vlastníka. A dovedu si představit co všechno jim můžou USA udělat, protože už to udělali řadě lidí i firem. Sleduj třeba dění okolo Nord Stream.
Pokud nebude mít Evropa zcela nezávislý finanční i obchodní systém, zůstane jenom vazalem USA, které jí aktuálně zakazují i vývoj vyspělých zbraní. Smí pouze nakupovat americké výrobky, nejdokonalejší na světě, stejně jako ono americké "5G".
Je pravda, že odstřižení od SWIFTu je tak trochu atomovka. Tím jsem chtěl jenom demonstrovat, že USA můžou mít páky i na firmy, které ani v USA přímo nepodnikají. Jinak pokud někdo nahraje aplikaci do jiného Android obchodu, tak to je samozřejmě OK, ale pokud ten obchod začne spolupracovat s Huawei, tak se zase jeho provozovatel může dostat do problémů.
Jsem opravdu zvědav na skutečné dopady. Měl jsem zato, že android je spíše svázán s konkrétním chipsetem než výrobcem/montovnou telefonu. Pokud nám někdo tak velký jako Huawei prošlape cestu jak se vyhnout diktátu google, byl by to velký přínos. Certifikace androidu pro konkrétní model je prý dost náročný proces.
Nedávno mne google naštval tím jak smazal spousty starších VoIP aplikací z google play, protože si prostě změnil bezpečnostní podmínky a staré aplikace jaksi nevyhovují. Druhý play by se moc hodil.
A co kdyby Huawei dodával telefony pro export s wizárdem pro instalalaci Lingea OS Androidu? To by se mi opravdu líbilo. Proti tomu by se mohli bránit jak? Zakázat Lingea?
Jaký problém je naklonovat si google play a sním všechny aplikace zdarma? Osobně google mapy nepoužívám (mapy.cz jsou na chození pěšky nepopsatelně lepší) a místo Chrome používám Operu, která spotřebuje cca osminásobně méně dat.
Je možné, že se toho v praxi až tolik nezmění jde hlavně o ten mediální humbuk co to má způsobit. Něco ve smyslu, že Huawei už není plnohodnotný a to i kdyby byly změny spíš jen kosmetické.
Také je otázka jak budou google nyní důvěřovat jiní čínští výrobci, pokud Huawei něco prošlápne, jistě se rádi přidají.
Někdo kdo si jen tak z nudy staví kopii Českého Krumlova není radno podceňovat.
"Jaký problém je naklonovat si google play a sním všechny aplikace zdarma?"
Třeba v tom, že nemají práva na redistribuci toho softwaru? Že je něco zdarma, ještě neznamená, že vám dal autor právo to distribuovat. Vytvořit si vlastní obchod s aplikacemi takový problém není, nakonec i Huawei už takový má. Žádná renomovaná softwarová firma ze Západu mu tam ale aplikace nenahraje, protože by to znamenalo porušení embarga a vystavení se hrozbě postihu ze strany USA.
Není ale přece problém podpořit alternativní transparentní google play alternativu, nemusí to být zrovna vlastněné Huawey. Renomované firmy nejsou typickými dodavateli aplikací na google play. A i z těch renomovaných mnoho stále kupuje zařízení Huawey bez ohledu na řeči o sankcích. Ty sankce nemají žádný právní základ dokonce ani důkaz. A to je právě to proč v USA zuří a zjevně museli zmáčknout i google. Na ostatní mají páky mnohem horší blížící se žádným.
Existuje spousta stránek, kde je možné stáhnout APK soubory okopírované z google play. Nějaká prává zdá se nikdo neřeší, některé z těch stránek působí dost věrohodně. Má to velký význam v tom, že spoustu starších aplikací google z play odstranil a nezbývá tedy než to stahovat jinde. Nenarazil jsem ale na žádnou co by to uměla jedním klikem přímo z androidu. Stahovat lze tradičně jen to co je aktuálně na google play. Jak moc ale má technický problém aby se prosadila konkurence google play je hodně technická otázka, která zjevně nebude úplně jednoznačná.
Také by mne zajímalo jak si google pohlídá, aby si ty "zakázané" aplikace neinstalovali sami uživatele? Nějaký článek na téma jak si google nad androidem drží moc, přestože je většina opensource by se hodil. Jaké má pak páky na výrobce a uživatele. Výrobce neskutečně prudí s licencováním a certifikací, což má zjevně i nějaké pozitivní důsledky. Téměř všichni se s tím už smířili. Jaké jsou ale možnosti aby se výrobci opravdu tomu vzepřeli? Asi se o tom nyní hodně začne mluvit a poodhalí se snad hodně zákeřně skrytých věcí, které pomáhají google vrtět androidem.
Jaký je vůbec problém mít vlastní neoficiální aplikaci google play, která by stahovala aplikace přímo z google play? APK lze stáhnout přímo z webu, ale je třeba google play obelstít jakýmsi pluginem. Pak se obyčejný prohlížeč pro google play dovede tvářit jako konkrétní model telefonu.
Ještě horší je situace s appstore, kde neexistuje způsob jak si nainstalovat aplikaci jinak než z jejich store. Leda do rootnutého telefonu. Tam jim to snad antimonopolní úřady zatrhnou.
Osobně bych alternativní více otevřenou větev androidu nezávislou na google moc uvítal. Arogance google už bylo dost, začíná se nyní chovat jako kdysi Microsoft. Moc zkazí každého.
"Ty sankce nemají žádný právní základ dokonce ani důkaz. A to je právě to proč v USA zuří a zjevně museli zmáčknout i google. Na ostatní mají páky mnohem horší blížící se žádným."
Je úplně irelevantní, jestli ten zákaz má nějakou oporu důkazech proti Huawei. Je to zákonné nařízení americké vlády, kterým se musí řídit všechny společnosti obchodující v USA. O žádné zatlačení na Google nejde. Takovéto kroky teď podnikají všechny americké (a nejen americké) společnosti, které mají nějaké vztahy s Huawei. Věřte mi, že vím, o čem mluvím. Pro jednu takovou pracuju ;-)
Jinak dostat APK aplikací z Google Play samozřejmě technicky jde. Nakonec existuje takový APKMirror. Jenže ten žije v šedé zóně, protože Googlu nestojí za to, aby proti němu podnikal nějaké kroky. Stejně jako komunitní distribuce nestojí Fraunhofer Institutu za patentové žaloby ohledně H.264. Něco jiného ale je, když něco takového nasadí jeden s největších výrobců telefonů na světě.
Můžou instalovat Android bez softwaru od Googlu s tím, že si to můžou uživatelé někde pokoutně doinstalovat, ale trh s mobily je dnes tak konkurenční, že jen tato skutečnost je připraví o většinu zákazníků.
"Můžou instalovat Android bez softwaru od Googlu s tím, že si to můžou uživatelé někde pokoutně doinstalovat, ale trh s mobily je dnes tak konkurenční, že jen tato skutečnost je připraví o většinu zákazníků."
IMHO moze, ale nemusi - co ak daju nejaku pridanu hodnotu, napr.: minimum bloatware, vypnute spehovanie (OK, Cina, ale co ak), odomknuty bootloader. Myslim, ze maju co ponuknut...
Mozno si expert na marketing, ja niesom, ale vezmi si napr. Nokiu. Vyrukovali s cistym androidom a pravidelnymi zaplatami - preto som si ju kupil. Inac by som to nerobil, lebo nicim inym pre mna zaujimava nebola. Mozno to, co som spominal nie je lakadlom pre uplny mainstream a mozno to tazko vyvazi problem s chybajucimi sluzbami od Googlu. Ale som si isty, ze minimalne cast ludi to zaujme...
Ta firma Nokia žádné telefony s OS Android nevyrábí. Poslední smartphony od Nokia byly s Windows Mobile\ Windows Phone.
Aktuální telefony firmy HMD Global s pronajatou ochrannou známkou Nokia jsou na platforma Android One. A to byla iniciativa Google, jako předtím "Google edition" telefony s čistým systémem jako ex Nexus dnes Google Pixel....
Pokud jste chtěl čistý Android mohl jste si uvedené Google Nexus, nebo xy Google edition koupt dávno. Jenže HMD Global je hlavně levnější že?
Jenomže zrovna Huawei před nedávnem znemožnil odemknutí bootloaderu v zájmu uživatelů a bloatware byl u nich také hojně rozšířený, alespoň v některých modelových řadách a verzích EMUI. Ovšem bylo by to hezké, kdyby v reakci na nastalou situaci začal něco rozumného dělat. Třeba se může spojit se Seznamem a masivně nasadit jeho služby.
F-droid je fajn tak pro nadšence do open source, ale běžnou populaci neuspokojí. Spousta velkých známých firem dělá zajímavé aplikace, které tam nejsou a nebudou. Nebo myslíš že tam Microsoft, Adobe, Autodesk a podobné firmy své aplikace dají? A to tam nejsou ani takové klíčové aplikace jako mluvící kočička a emulátor prdícího pytlíku.
Nejen Google ale třebas i Intel.
Takže udělejte Huawei notebookům i serverům pápá.
20. 5. 2019, 19:24 editováno autorem komentáře
Huawei plánuje přechod na čínské čipy i bez embarga. Intel přijde o velké zákazníky.
https://www.tomshardware.co.uk/via-chinese-x86-soc-2019,news-57616.html
ten krok jen urychlí Made in China 2025.
Náhrada čipů od Qualcommu také nebude problém.
http://www.globaltimes.cn/content/1150421.shtml
http://www.globaltimes.cn/content/1150404.shtml
akcie Qualcommu padají.
21. 5. 2019, 01:29 editováno autorem komentáře
Proč ne? Technické parametry nejsou nejdůležitější. Důležitá je cena a americké embargo Číně umožní dočasně dotovat průmysl bez obav z WTO.
Problémy s WTO zmiňovali různí "analytici" jako hlavní překážku implementace Made in China 2025.
"It has been suggested that some aspects of the policy may violate World Trade Organization rules, such as the self-sufficiency quotas for several high-tech components."
To nedělá jenom Huawei ... patral jsem proč můj Galaxy 7 firefox pokazde nacita stranky znova a je to tim ze je proste zabit. Psali o tom ale tak ze to proste dela Android, o tom ze by se to tykalo jenom Huawei tam nebylo ani slovo. Mozna je tu nejaky Androidar, ja uz to nejakou chvili nedelam ...
Americký prezident nemá rád Čínu, a proto se proti ní rozhodl rázně zakročit na Evropském trhu... (srovnejte podíl Huawei v USA a EU)
Proč radši neudělá opatření, jehož dopady ponesou USA, když o to vymezování se vůči Číně američani tak stojí? Jsem zvědav na reakci Číny. Mohli by vlastenecky přestat kupovat iPhony nebo zablokovat jejich výrobu.
21. 5. 2019, 00:54 editováno autorem komentáře
To by mohli. Mohli by říct, že iphony jsou bezpečnostní riziko a Iphone by ten den v Číně zemřel, protože už teď to má špatný. A jeho podíl může obsadit třeba Huawei.
Možností Číňanů jak se proti nesmyslné šikaně z USA bránit jsou velké, ale myslím si že to nebudou chtít eskalovat. Klidně je možné že i částečně ustoupí a domluví se nějakém kompromisu i když to pro ně bude potupné. Je totiž jen otázka času, kdy nás všechny technologicky a ekonomicky strčí do kapsy.
k "bojkotu" se pridala uz i NEamericka spolecnost ARM (UK/Japan), takze uz to neni jen otazka jakej Store, ale i jake CPU, protoze vlastni ARM uz si Huawei legalne nevyrobi...
https://www.xda-developers.com/arm-suspend-business-huawei/
i ohledne pouziti AOSP to neni tak ruzove jak se na prvni pohled zdalo:
https://www.xda-developers.com/analysis-huawei-aosp-google-ban/
Zajímalo by mě jak USA donutilo ARM se takto zachovat. Takto se stávají pro všechny snad i nejen čínské výrobce nespolehlivý partner. Bude nově vznikat snaha obejít se bez jejich technologií do budoucna. Rozhodně se jim to nevyplatí.
Také není jasné jaké budou pokuty při tak rychlé vypovězení smluv. Francouzi také prodělali gatě, když neprodali letadlové lodě rusům podle kontraktu, aby vyhověli politické objednávce. Jen se o tom tolik nepsalo.
No, Čína drží více než polovinu objemu obchodu s germaniem, magnesiem a fosforem, bez nichž se průmysl neobejde. To je ovšem jen začátek. Číňané ovládají více než 80 procent světového obchodu s wolframem.
Skutečným čínským trumfem je pak farmaceutický průmysl, který je v USA na Číně naprosto závislý. Asiaté dodávají Američanům 40 procent veškerých látek nutných nejen pro výrobu úplně běžných léků, ale také pro léky proti rakovině a podobně. Zásobují velké společnosti jako Teva, Johnson & Johnson či Novartis. Netřeba si představovat, co by se dělo, kdyby dodávky zastavili.