Hlavní důvod je ten, že telefon kupují lidi co tomu vůbec nerozumí - ti potřebují akorát sjíždět fajsbůk, TikŤak, mít pěkný fotky a navigaci. Takže koupí to nejlevnější co potkají a splňuje výše popsané požadavky a potom se můžeš divit, že na sw podporu výrobce z vysoka se*e.
Já mám pixel6 a aktualizace chodí každý měsíc.
Ale to je přece chování každého spotřebitele nejen v segmentu telefonů:
- Dám si dohromady požadavky
- Zatřepu prasátkem
- Vyberu a koupím.
S mírně aktualizovaným seznamem požadavků tak kupují i notebooky a tam jim ty aktualizace chodí skoro neomezeně dlouho... Jak to, že to jde?
Garance aktualizací nejsou součástí parametrů při výběru, hlavně, že do nedávna byly v parametrech výčty předinstalovaných aplikací a podobně. Kdyby aktualizace byly součástí povinně zveřejňovaných parametrů u každého telefonu, tak bychom jako spotřebitelé měli podle čeho vybírat a srovnávat.
Pokud se ti shodou okolností včas nerozbije, tak pak budeš litovat, že ti přestanou fugnovat některé aplikace, protože máš starou verzi Androida. Už s Androidem 9 např. nebudeš mít slevy v McDonalds. A v šestce už nepojede ani banka (svou naštěstí můžu mít rád, že nezpoplatňuje potvrzovací SMSky). Zajímavé je, že spousta aplikací funguje v "light" verzi jako PWA (webová verze, ale posílá notifikace, i když nejsi ve webovém prohlížeči). Ten telefon si nechám, dokud tam pojede firemní Teams (bez problému i schůzky), ať omezuju elektroodpad.
>>> že McDonald's má nějaké slevy, natož, že na ně potřebujete nějakou aplikaci
Ano. Navíc ta aplikace vyžaduje nerootnutý telefon. A i když se mi podařilo např. Google Pay přesvědčit že rootnutý telefon nemám (a revolut kde mám poměrně dost peněz jen napíše varování), McDonald je tak super-citlivá aplikace (citlivější než Google Pay kterým můžu zaplatit, dokonce než bankovní aplikace) že root furt detekuje a odmítne dát možnost uplatnit kupóny. Hroznej garbage :D
Ty neaktualizace ale nebyva obvykle chyba primo na strane Google, ale je to problem samotneho vyrobce daneho - kdy v nekterych pripadech ho zakaznik proste prestane zajimat v momente, kdy mu sve zarizeni proda. Na druhou stranu, kdyz je dany pristroj levny, co cekate? :-) Ono v te cene zarizeni se i delka nasledne softwarove podpory zakonite promita.
Coz ale muze byt problem treba v situaci, kdy je tam nejaky obskurdni hardware, pro ktery nejsou volne dostupne ovladace. Vsak to zname i z toho PC sveta, ze? :-) Plus samozrejme zavislosti softwarovych komponent. Nejde jednoduse vymenit jen ten "podklad", kdyz se vam u toho zmeni nejake API a nejake aplikace pak prestanou fungovat. V tom blesaku jmenem Android taky celkem bezna vec. Proste tu soucinnost vyrobce potrebujete - aby ty veci, ktere tam on nacpal prizpusobil...
Samsung 2019 4 roky a nazdar. Apple 7 let(5+7) i více, pokud je vážný problém.
Naposled co jsem jej zapl poslali hotfix na webkit pro 8 let starý telefón.
A to ten Samsung stál víc.
Nicméně jsem rád, že se kry hnuly i v moři Androidu. Kdo že byl tím ledoborcem?
12. 7. 2024, 15:10 editováno autorem komentáře
Nejde o velkost, ale o to, ze v pripade iOS je update bundlovanych Apple aplikacii zviazane s update systemu. V pripade Androidu su bundlovane aplikacie (t.j. Chrome, Gmail), ale aj systemove komponenty (Google Play System Updates) updatovane separatne a nevyzaduju update systemu.
Preto porovnanie updatov iOS a Androidu je miesanie jablk a hrusiek.
Aplikacie boli oddelene vzdy, uz v prvych verejnych releasoch. Na rozdiel od iOS, na Androide nildy neexistovalo nieco ako natvrdo predvolena aplikacia zviazana so systemom, vzdy to bolo apk ktore sa dalo samostatne aktualizovat. Aj bundlovane aplikacie.
Zamakat museli na nezavislom update systemovych komponentov - projekt Mainline.
Webovy prehliadac pred Chrome a Mail klient boli AOSP aplikacie. Prestali sa bundlovat, lebo Google do nich viac neinvestoval (naco, ked mal Chrome a Gmail) a nikto iny tiez nie, takze neboli udrziavane.
Na telefonoch Samsungoch je default prehliadac "Samsung Internet". Google urcite ma nejake mechanizmy, aby presvedcil vendorov, aby nastavili Chrome ako default; ale default v Androide zase znamena nieco ine ako v iOS. V Androide, ked si pouzivatel zmeni nieco na iny browser, tak sa bude pouzivat tento iny browser. Ziadne take, ze z mailu sa otvara vyhradne Safari. (Osobne pouzivam uz roky Firefox na Androide a nikdy sa mi nestalo, ze by sa "nahodou" otvoril Chrome. Na niektorych zariadeniach ho mam vypnuty celkom a nikdy nicomu nechybal).
Takže původně skutečně byly bundlované (v AOSP). A v iOS už si můžeš roky vybrat výchozí prohlížeč atd.: https://support.apple.com/en-us/104975
EDIT: Myslím, že Samsung má jiné možnosti než ostatní výrobci. Např. že nepotřebuje dotaci od Googlu, protože má zisk i ze samotného HW.
14. 7. 2024, 22:30 editováno autorem komentáře
Bundlovane neznamena nenahraditelne, ako to bolo v iOS. Boli predinstalovane, a kto chcel, vypol. Neboli tam ziadne kulehy, ze mailova aplikacia otvara natvrdo urceny prehliadac alebo mapy. Ani nevyzadovali aktualizacie systemu kvoli aktualizacii tychto bundlov (pamatame, co bola povodna tema?).
A ze je dnes mozne vybrat predvoleny prehliadac? Uz im to aj funguje? (https://www.reddit.com/r/ios/comments/rxyj3r/links_not_opening_in_their_respective_apps_and/). A funguje im uz aktualizacia Safari, Mail.app a ostatnych bundlovanych aplikacii tak isto, ako sa aktualizuju aplikacie tretich stran, bez zvysku systemu?