Tak zase nepreháňajme, Google Pixel má k prémiovej značke ďaleko. Posledných niekoľko generácií týchto produktov (v podstate všetky pixely) vždy mali nejakú vadu v návrhu alebo vo výrobe. Niekedy úplne nepochopiteľne, napríklad problémy s detekciou dotyku, ak je na obrazovke ochranná fólia.
Osobne sa pixelom už skôr vyhýbam.
Kašli na to, nikomu to tady nevysvětlíš. Tady jsou open-source fansoušci a nikdo neocení, že to jde příjemně a pohodlně flashovat a že Google nehází klacky pod nohy. Čínskému mobilu nejde odemknout bootloader někdy vůbec. U Samsungu je to porod.
Pixel je top komunitní telefon, kam jde: https://grapheneos.org/
Ne, to nestačí. I tady lidi už podlehli mainstreamu, protože viděli recenzi na YouTube, viděli benchmark.
Ja mam ~6 rokov stary OnePlus 6 (snapdragon 845, 8GB ram, 256GB storage, oled) a zatial necitim, ze by ma v niecom obmedzoval (nehram nove 3d hry, len bezne appky). Oled displej je ok aj po 6 rokoch (predtym som mal 7 rokov samsung galaxy s 2, oled po 7 rokoch bol ok, bez viditelnych problemov). Baterka tiez stale ok, ako pri kupe, vydrzi 4 dni standby a 2 dni mojho pouzivania. Konektivita Wifi 5 (ac) a 4G je tiez ok.
Myslym si, ze dnesny mainstreamovy mobilny hw je uz na takej urovni, ze aj za 7 rokov bude dost dobre pouzitelny. O to sa vobec netreba bat.
Mně to přijde dost, protože s výjimkou čistého Androidu nenabízí v podstatě nic navíc, respektive lze debatovat, zda slevy a bonusy pro služby Google lze vůbec pokládat za výhody. Základnu prodejů tak budou tvořit nadšenci a uživatelé službě Google než u odpůrců šmírování.
V podstatě první věc, která mě zajímala byl Titan M2 – schopnost popasovat se správou klíčů a opět jsem byl zklamán, protože jde o pouhý ekvivalent QSEE/TEE/PEE, tedy nic co bych nenašel kdekoliv jinde. HW to samé, nic co bych nenašel kdekoliv jinde.
Jediné, co mě napadá je čistý Android, optimalizace pro HW a rychlost aktualizací i když možná to bude tím, že první, o co se snažím je vypráskat Google. Úplně poslední věc o kterou stojím je Gemini hrabající se mi v datech.
Otázka je, jak dlouho budou nabízet starší řady. Při sedmileté podpoře (od Pixelu 8) může být i dva roky starý model dobrá koupě, pokud tomu bude odpovídat cena. Možná to bude nový způsob, jak nabídnout levné modely – nevyvíjet je extra, uživatel prostě koupí starší model, který bude mít dostatečně dlouhou podporu.
"Nejnovější generace sluchátek Pixel Buds Pro 2 je nyní schopna zpracovávat audio 90krát rychleji, než rychlost zvuku."
V anglickém originále to není. Píší tam jen, že Active Noise Cancellation (ANC) vzorkuje na frekvenci 3MHz. Toto vyděleno 90 je 33kHz, teda horní hranice slyšitelného zvuku. Tak asi to mysleli tím 90x, akorát že ne rychlost, ale frekvence zvuku.
Ja tam nevidim ani vzorkovaci frekvenci. Je tam:
" ultra low-latency audio processing, adapting to your environment up to 3 million times per second."
To muze znamenat, ze treba vzorkuje na 30 MHz, a signal zpracova z 10 vzorku a upravi ANC vystup. Nebo to muze znamenat i tu vzorkovaci frci 3 MHz a ANC upravuje vystup kazdym vzorkem. Co presne to znamena nevime.
Cesky preklad asi negenerovala UI, ta by si nic o rychlosti zvuku nevymyslela.
A nevim, jestli me vic pohorsuje ten nesmysl v ceskem textu na googlu, anebo to ze nejlepsi novinar na rootu se toho musel chytit a pripsat to do zpravicky. Hm, vlastne vim. Novinar ma mit soudnost a ma ignorovat reklamni nesmysly.
Nektere vzorkovaci metody jsou zalozene na velmi vysoke vzorkovaci frekvenci. Treba delta-sigma prevodniky casto vzorkuji napr. na 100 MHz velmi nepresne, a delta-sigma transformaci se z toho ziska signal o vzorkovaci frekvenci 100 kHz, ale velmi presnych. Vetsinou tu transformaci dela primo prevodnik, ale nekdy ma smysl to primo zapojit do zpracovani signalu.
Nevim jestli tuhle metodu pouzili v tomhle pripade, ale taky to nemohu vyloucit.
Ony tyhle sluchatka jsou obecne dost sh** - ale treba Apple ma male a tam tu hudbu celou predela, vysledek je horsi, ale lidi co nejsou hifi rikaji ze je libivejsi, asi ji upravi do V a pridaji bassy ;-)) ... velka Apple sluchatka uz jsou cira katastrofa, ty zni dokonce priserne.
Tyhle sluchatka budou horsi nez EDIFIER TWS6 - coz jsou imho asi jedny z nejlepsi malych ANC sluchatek.
Ale pak jsou hifi ... pokud se pecky daji nazvat hfi a to je FIIO - jedna z top firem, ktera si za to nerika brutalni cenu - maji jak dratove, kde ty nejlepsi stoji 1k euro a maji v sobe 12 menicu - dokonce 2 dynamicke, 2 dba a 8armatur ...
No ale pokud chce nekdo male BT tak asi FW5 - protoze mnoha menicove dost zerou, mam takove a muzu je dat na vetsi BT zesak./DAC s baterkou ... tak FW5 maji 1 dynamicky menic a 2x BA - tedy 3 repraky, zajimave na nich je, ze maji svuj vlastni DAC - bohuzel to vetsina mobilu nechape ... ale je treba odpojit spraovani zesileni, dat je pres BT n plne pecky a zeslabovat pres apku, nebo pomoci tlacitek na sluchatkach ... no ale nemusite to delat - https://www.fiio.com/fw5
pokud bys chtel neco kde baterie (jak v zakladne, tak v sluchatkach) je uzivatelsky vymenitelna, tak: https://shop.fairphone.com/fairbuds
zkusenosti s tim nemam ani neplanuju k memu Fairphone 5 poridit, nejak stale nemam duveru k total peckam, pouzivam TWS za usi, aktualne mam: https://cs.intl.jlab.com/produkty/epická-vzduchová-sportovní-a-skutečná-bezdrátová-sluchátka-do-uší
nejak mi unika porc zakladni a pro maji v podstate stejne LCD, kdyz pokud by meli mensi, oslovi to hromadu(?) lidi co chteji mensi telefony a byla by to dalsi konkurencni vyhoda...
To jsou docela zvláštní argumenty, něco jako kdyby automobilka řekla - "Ale nám se do malého auta tak silný motor a tak velké kola nevlezou, takže proto celé auto musíme udělat velké!" :D
Taky by se mi líbil malý telefon, vůbec nepotřebuju 4K displej se stovky Hz, desítky GB RAM, ani spousty jader. A hodně známým taky. Jenže oni prostě zanadávají a podlehnou a koupí si konfekční pádlo. Já jsem jedinej v okolí co prostě používá dumbphone, protože vhodný smartphone pro mne pořád není, i když evidentně nejsem minorita, jen každý z nás snáší to nepohodlí trošku jiné.
Btw - taky vám tady zničehonic mizí komentáře, jako mně?
Měl jsem iPhone 12mini, posunul jsem v rodině.
Krok z SE2020 byl pozitivní (stejně velké, ale celá plocha displej).
Po posunutí stejná zkušenost (Jé!).
Nakonec iPhone 15 není o tolik větší, ale přece jen je, víc prostoru na displeji, líp se na tom píše, když už je nutno.
Nakonec zákazníci hlasovali peněženkama podobně a po 2 letech Apple řadu mini sklopil.
Tak už je i tady cena moc velká. Teď se ještě přihlaste, komu vadí malá čísla v benchmarku.
Podívejte, já měl Samsung Galaxy S21 Ultra, S22 Ultra, S23 Ultra. Prostřídal jsem tři vlajkové modely Samsungu a vždy mi něco chybělo, aby to byla skutečná vlajková loď. Třeba ten foťák mě iritoval, hlavně v šeru. Tekoucí AI mazanice, co všechny barvy posune do žluta a okolo hran udělá halo efekt. Nebo stačilo menší šero a mobil nebyl schopen něco vyfotit, pouze na hlavní snímač.
Ne, sorry, mě nezajímají kecy, že "To je přece mobil", není rok 2015 ani 2018. Proč to čínská konkurence zvládne? A proč Pixel 8 Pro, na který jsem z S23 Ultra přešel, to zvládne? Proč zvládne konzistentně fotit na všechny čočky a přes den i v 50 Mpx?
Já bych Pixel popsal jako iPhone s Androidem. Je jednoduchý, bez zbytečností, přímočarý. Integrovaný s Google službami, které prostě fungují. (Ano, nikdy jsem neměl problém s Google službami.)
A že má málo výkonu? Lidi, co s tím výkonem dnešních Androidů děláte? :D Já na Pixel 8 Pro hraji PPSSPP emulátor - God Of War. Ta hra jede na 60 fps, hraji přes emulátor Need For Speed Underground 2, taky jede na 60 fps.
Ano, chápu, pokud přes DXVK (VKD3D), Box64, Proton chcete Cyberpunk na mobilu, tak potřebujete tu S24 Ultra s přetaktovaným Snapdragon 8 Gen 3, ale i tak to lidem na YouTube jede stále jen na 10 - 15 fps.
Kromě toho, je to jediná vlajková loď Androidu, kterou lze příjemně flashovat. Odemknutí bootloaderu a flash jiné ROM, třeba GrapheneOS, je brnkačka. Zkuste si rootovat a udržovat to na Samsungu... či některých čínských značkách, kde ani nejde otevřít bootloader.
Poslední věc, co jsem zjistil nedávno. Když na Pixelu otevřete Chrome a jedete na URL chrome://gpu/
, tak Chromium jádro má minimum problémů a bugů. Přesněji žádné, jen aplikované workaroundy. Takže všechny ty dnešní aplikace napsané v Java, React, Electron a podobných nesmyslech na telefonu fungují absolutně plynule a bez problémů. Třeba na Pixel 8 Pro mi funguje lépe Facebook, Messenger, Discord než na Galaxy S23 Ultra, která točila čísla v benchmarku jak šílená.
Takže za mě je Pixel lepší vlajkovou lodí než ty ostatní, jen to lidé nechtějí vědět, protože "buuu, malý benchmark", a v reálu se to na použití telefonu projevuje naopak.
Dokonalost se těžko hledá, tedy pokud už jste si vylil srdce svým plamenným projevem.
Vámi popisované mně nemá absolutní šanci oslovit, za to mi můžete zkusit vysvětlit, jak nahradím Knox – tedy pokud si uvědomujete, co všechno Knox ve spojení s ADDS umí a jak elegantní a dostupné MDM řešení to je. Mě by třeba zajímalo, jak byste ve spojení Pixel + GrapheneOS chtěl řešit správu a přidělování tokenů, včetně dočasných. A když už u toho budete, zkuste mi ještě vysvětlit, proč mám řemeslníkům sebrat odolné XC5/XC7 a nahradit je mnohem dražšími a neodolným Pixelem. Osobně mám S21 s Exynos, kancelářští A55 a řemeslníci XC5/XC7 – vše pod MDM Knox + ADDS.
Nemyslíte, že k tomu mám třeba jiné důvody než stupidní hry, přitroublý obsah, sociální odpad a nesmyslné syntetické testy a porovnávání pinďourů?
Tak hlavně, že patříme všichni svorně do toho vašeho globálního závěru.
P.S.: U fotek mě zajímá jediné, vyfotí to realizaci (přečtu označení), vyfotí to SN/ID součástky (makro) ... a zbytek je mi u zadku.
15. 8. 2024, 08:28 editováno autorem komentáře
Budu hnusný, odolné telefony jsou ještě s menším podílem než zmiňované Pixely. Neznám nikoho komu odolný telefon vydržel. Jo vydržel HW, jen to nedal SW a člověku u něj bouchly nervy.
Nevím o jakých tokenech se bavíte.
Chápu, proto vám stačí to co stačí. Já mám rád vzpomínky koukatelné i za šera a ne jen za ostrého slunce s falešnými barvami.
Ty jsi přišel s obecným závěrem.
Telefony XC5/7 jsou jako všechny jiné, mají prvotřídní podporu standardů i výrobců. Už to samo o sobě je důvodem, ale když k tomu přidáš jednu centrální správu MDM Knox, potom není moc o čem uvažovat, protože u konkurence nepochodíš. Každý druhý výrobce si nějak „ohne“ standard po svém, tedy přidá nějakou funkci, zabezpečení (MITM) a ty z toho pak rosteš. Před pár dny jsem to vysvětloval s BTLE v4.2 od Apple a měřením. V tomhle je Samsung naprosto zlatý, ať jde o BT, nebo USB. Nazvěme to specializované aplikace pro specializované přístroje.
Odmyslím si předchozí odstavec a bavme se o něčem „běžnějším“ např.: tankovací karty, protože auta zkrátka jezdí, spotřeba paliva a provozních kapalin se musí platit. Nemůžeš se divit, že GrapheneOS představuje z mého pohledu hračku pro nadšence. Plus tu máš správu MDM – Knox sám o sobě toho umí hodně a investice nejsou tak velké, jako u další řešení třetích stran. Řeší správu všech telefonů, klíče, SC i tokeny. Těžko přes Titan a MobileIron nahradíš zničený token virtuálním, přidělíš vzdáleně klíče (např.: terminály HHI) apod. Knox a ADDS je to hračkou - to umí jen Knox a ThinkSheild v Motorole, zastoupit zničený fyzický klíč, spravovat více klíčů apod. Titan M2 fakt ne. Správa je pak něco, co musíš dělat, protože řemeslník není nadšenec, co by něco kontroloval, řešil, instaloval – pro něj je telefon otravná věc k používání. Ne všichni jsou nadšenci s potřebou se v tom neustál vrtat. Zavolá si, vyfotí, naviguje a používá aplikace, které používat potřebuje.
Dnešní telefony fotí víceméně dobře všechny, ale budiž. Když vím, že budu fotit např.: dovolená, potom vytáhnu kompakt Sony. Už jen optika je někde trochu jinde a na rychlé „cvaknutí“ stačí libovolný telefon.
Proto Tvé velké závěry postavené na ceně a benchmarku neplatí.
16. 8. 2024, 05:49 editováno autorem komentáře
Přešel jsem nedávno z S23U na Pixel 8 pro. Největší zklamání je ten P-OLED displej, proti Samsungu opravdu hnus, nizky jas, vyblité barvy. Další velké zklamání čtečka otisků prstů, výkon. Pocitově je proti S23 Pixel jak dva roky starý telefon střední třídy. A to se prodávají za podobnou cenu. Na horší se zvyká těžko, ale kvůli GrapheneOS zůstanu, ten systém je prostě top.