Napadlo mě to po přečtení jejich about a faq, kde jsem nenašel jediný důvod, proč by to pro mě bylo zajímavé a ani moc těch revolučních inovací. Nepochopil jsem ani pro koho to vlastně je s jejich údajným zaměřením na osobní počítače, když grafické rozhraní vypadá stejně, jako mnoho jiných. Prostě mi to připadalo jako znovu vynalézání kola. Nechtěl jsem špinit cizí práci, tak jsem zvolil komentář v podobě komixu. Možná to není přesné přirovnání, ale lepší mě bohužel nenapadlo.
Tak presne to se ti povedlo, znevazujes praci komunity, ktera system Haiku chce a vyviji. Jsi buran a nemas paru o cem bylo BeOS a proc vzniklo Haiku, nevidis ty inovace ani originalitu toho co ma Haiku pod kapotou i na kapote. Kdybys byl jen trol tak ti prominu protoze se bavis. Ale ty se ozyvas a ukazujes v cele krase sve buranstvi, coz je problem a mel bys se zamyslet jestli mas cim.
nevim, co je buranskeho na tom, kdyz nekdo prizna, ze zvedavosti prolitne stranky projektu a nenajde to hlavni:
- wocogo?
- pro koho je to urcene?
- jaky je benefit prejit na ten system?
koukat ne hezke obrazky je hezke, ale taky evidim duvod prejit na ten system.
ale i tak klobouk dolu pred tou praci a drzim palce autorum - ale asi taky nejsem cilova skupina.
@kantor
je tva (a jeho) neznalost ze nevis co byl koncem minuleho stoleti BeOS: https://cs.wikipedia.org/wiki/BeOS
a v Haiku je od zacatku tohoto stoleti postupna snaha o jeho opensource reimplementaci...
neznalost je normalni, kdyz clovek neni fanda do urcite technologie, ale pocitace bere jako nastroj.
priznani neznalosti taky neni hrich.
kdyz mne lanari na neco noveho, chci vedet:
- vyhody, co mi to pronese oproti stavajicimu systemu?
- jaka je podpora / nahrada aplikacim, na ktere jsem zvykly? grafika, hudba, video (nemyslim prehravace, ale tvorba)
sorry - nic z toho jsem se nedozvedel, ani po studovani dokumentace, natoz na prvni strance!
a to jsem pred lety o Haiku opravdu se snazil najit info, protoze mam rad alternativy - koukam, ze dodnes se nic nezmenilo o informovanosti.
fandovstvi je super, ale z toho jsem taknejak bohuzel vyrostl - muj volny cas je pro mne prilis vzacny, abych ho venoval nejake blbosti - slepe ceste.
(nerikam, ze Hailu je slepa cesta, ci blbost - ale nemam dostatek indicii k tomu, abych se ji venoval vic)
pokud se ptas wocogo, s tim ze ve spravicce mas napsane "který je reimplementaci BeOS" a nevis co byl BeOS, tak by stacilo par vterin tveho prilis vzacneho casu aby si to zjistil, rozhodne mene tveho prilis vzacneho casu nez kolik te stali tve dosavadni komentare stezujici si na to ze nevis wocogo ;-)
promin, ale "moznost pouzivat modernejsi BeOS" je pro mne naprosty marketingovy blabol ...
moje otazka zni ve smyslu: co tmi to prinese? jaky uyitek? vyhodu? zlepseni?
a jak jsou na tom moje aplikace?
o tom to je ...
jak jsem rekl: fandovstvi fandim, ale potrebuji relevantni nastroj.
tedy apliakce, ktere na tom pobezi.
pokud nejsou, sorry - opravdu ne.
a neni to znevazovani - sam jsem vyprodukoval nejake aplikace, takze vim o cem to je.
proste dnes uz nejsem nekriticky pozitivni ke vsemu, co se hlasi jako alternativa.
musi mne o tom presvedcit fakty.
kantor promin, ale "moznost pouzivat modernejsi BeOS" je pro mne naprosty marketingovy blabol ...
nepochopils, bylo to regulerni odpoved na tvoji otazku "- jaky je benefit prejit na ten system?"
primarni (tak jak to vnimam ja), je totiz ta navaznost na BeOS, a Haiku ti opravdu prinese moznost pouzivat modernejsi BeOS...
pokud se ptas zda ti to muze nahradit tvuj stavajici OS+SW, odpoved bude skoro jiste ze ne, a to ze se takto ptas bylo ocividne ze NETUSIS nic o BeOS, coz jsi sam take napsal...
smankote - OS sam o sobe neznamena nic,
muze byt vymeyslen perfektne, cela architektura muze byt nadherne modularni, moderni, ... co ja vim jaka dalsi superlativa k tomu muzu pridat.
ale pokud tam nemam na to navazane aplikace, tak je to naprosto k nicemu.
protoze vlastnit pocitac s super cool modernim OS, abych ho jednou za cas nastartoval a ukazal kamaradum, ale pritom k bezny praci budu pouzivat neco jineho, tak to je jenom dalsi forma snobizmu.
proto ten muj dotaz znel: co si na tom muzu pustit, jelikoz vytvarim multimedia?
uprava fotek, videi, komponovani hudby.
odpovedi mi bylo, ze to je moderni OS. a ze netusim co je BeOS.
ne - netusim. prolezl jsem ty stranky, ale krome letme poznamky jakesi (mozne) kompatibilite s POSIX jsem se nedozvedel vubec nic.
a od tebe taky ne, krome hafo blabolu na moji adresu.
kantor
smankote - OS sam o sobe neznamena nic
aplikace sama o sobe neznamena nic, zpravicka o vyvoji OS je zpravicka o vyvoji OS, ne o dostupnejch aplikaci ktere pouziva kantor
odpovedi mi bylo, ze to je moderni OS. a ze netusim co je BeOS.
tady tak trohu lzes... ty ses ptal wocogo, s tim souviselo ze netusis co je BeOS, jinak bys vedel wocogo
nepsal sem ze je to moderni OS ale rakci na benefit "moznost pouzivat modernejsi BeOS",
a pouziju tvoje slova "precti si prosim vsechny 3 [odpovedi] - samostatne nemaji smysl."
aneb kdyby ses neptal ze zacatku tak hloupe, neodpovidal bych to co ti pripadalo hloupe ;-)
Protože vždy je místo pro nový OS, obzvlášť v dnešní situaci:
* MS Windows je dnes děsná sračka (né že by kdysi nebyl na hovno)
* nabubřelá slátanina jménem Linux razantně do těch sraček letí taky (né že by kdysi byl použitelný)
* BSD je zombie (né že by kdysi žil)
* macOS už řadu let stagnuje (je pouze jednookým králem mezi slepými)
A v neposlední řadě: Because we can !
Nedavno som si na jeden stary notebook s 2GB RAM a 1 jadrovym Atomom nainstaloval KolibriOS. Neskutocne rychly OS na tak mizernom HW.
https://kolibrios.org/en/
Jeho paradigma je primarne desktop a single user pouziti. Neco na styl macOS - jediny unifikovany desktop, zadne Xwin, wayland, athena, GTK, QT a ostatni vesmes nekompatiblini GUI veci.
Taky kernel je zajimavy, vychazi z puvodniho BeOS a pridava vlastni originalni vylepseni. To nejdulezitejsi - nema to nic spolocne s monolitickym molochem linuxem. Ze umoznuje POSIX je asi jedina spojnice mezi unixovym svetem, hlavne pro snazsi portaci existujiciho kodu. Viz tabulka https://sortix.org/os-test/ . 64bit verze pouziva gcc7 (32 bit verze pouziva gcc 2.x kvuli binarni kompatibilite s puvodnimi BeOS aplikacemi).
Linux-based distributions stack up software – the Linux kernel, the X Window System, and various DEs with disparate toolkits such as GTK+ and Qt – that do not necessarily share the same guidelines and/or goals. This lack of consistency and overall vision manifests itself in increased complexity, insufficient integration, and inefficient solutions, making the use of your computer more complicated than it should actually be.
V podstate vsechny moderni OS az na nejake experimentalni kopiruji stejny model a velmi podobne API. At' si rika kdo chce co chce, tak jde relativne snadno udelat minimalisticka knihovna prehazujici Win32 API na POSIX, pripadne i opacne. Jasne, bude tam spousta nekompatibilit (napr. mmap ma % 4k offset Win32 mapovani ma tusim 512b, atd). Ale princip je podobny.
Co mne na Haiku zaujalo je to, ze na spoustu veci maji samostatne thready, coz muze byt docela uzitecne (umi-li kernel s milionem threadu pracovat).
Co mi prijde dnes neuzitecne je (ne)ochrana uzivatele, dnesni system i pro single user cloveka musi mit dokonalou ochranu mezi procesy/uzivateli/atd. Davno jsou doby kdy na PC bezely 4 overene aplikace, "ktere mi dal soused" :). Pristp BeOS jde myslim pouzit dnes jen v nejakem embedded, nebo jednoucelovych zarizenich (router/etc).
No vzhledem na to, ze jediny clovek dokazal portnout kolos jako LibreOffice, tak myslim, ze tvoje konzolove prkotiny pujdou levou zadni.
https://www.haiku-os.org/blog/kapix/2018-07-08_libreoffice_for_haiku_a_not-so-short_story/
Ja to myslel tak, ze velmi podobne API neprinasi nic zasadne inovativniho. Tzn. vezmeme-li Linux, BSD, Solaris, 7th ed Unix, atd., jsou tam veci reseny velmi podobne. Da se asi pripojit i Windows, kde to je jen jeste vic zasmodrchane. Neslo mi o slozitost portace.
Spousta dalsich systemu prinasi nove vlastnosti (Plan9, Mach, QNX) .. a zrejme i BeOS (nestudoval jsem zdrojaky).
Ten balíčkovací systém ma zaujal asi najviac. Vyzerá to, že je to ala OS X. Už len kvôli tomu si to budem musieť skúsiť. BeOS som naposledy skúšal ešte niekedy okolo roku 99 z cd Chip no nikdy som ho nepoužíval. GUI bolo na tú dobu veľmi dobre zamknuté a zaujímavejšie ako win 95 či 98. Našťastie sa príliš nezmenilo a má svoje čaro ak dnes. Lenže vydať Beta po 6 rokoch... neviem či nestratili príliš veľa času.
Skusali ste ho instalovat na realne PC?
Bud som vol, alebo neviem, proste stiahnem obraz, flashnem na USB (podla postupu co popisuju s odporucanym flasherom) strcim do PC, zapnem a .... PC sa zastavi v BIOSe pri detekovani diskov!
S inym image ineho OS problem neni, USB flash je OK, na inom PC vysledok rovnaky.
Vam to ide?