Plexisklo nevede teplo >> disku bude teplo >> disk brzo odejde >> je to knicemu, spise to uskodi. Pokud vim tak WD uz delal podobne pruhledne disky ( tehdy byla z plexiskla cela horni cast, divim se, ze se stale nepoucil z chyby, tedy u WD se tomu vlastne vubec nedivim ;o)))
To okenko neni tak velke a pokud se jim zdarilo spachat disk, ktery moc nehreje, tak by to asi nevadilo. To ale nemeni nic na faktu, ze je to hovadina pro blbecky a ze WD bych stejne nechtel ani nahodou. Uz jsem se spalil a jednou staci.
Ja mam WD 400MB koupeny v roce 1994 a porad jede bez jedineho
vadneho sektoru.
Ale pred casem jsem u WD 40GB koupeneho v roce 2002
nasel bug ve firmwaru, ktery pri zapnute read+write cachi
a posilani requestu o velikosti 256 sektoru muze vest
k poskozeni dat. (256 se do registru zapisuje jako 0, a
nekde v kodu zajistujicim synchronizaci cache se na tento
pripad nejspis zapomnelo). Kdyz jsem se na to ptal na
WD podpore, tak neodpovedeli.
Ja mel 800 MB, tusim tez Caviar. Nastesti zacal hazet bad blocky jeste v zaruce. Vymenili mi ho za jiny, s nakrapnutym rohem. Ukazalo se, ze mel uplne stejny problem. Pak mi dali 1GB, protoze 800 MB uz nebylo k mani. Ten aspon fungoval, ale snad 3 tydny jsem byl bez disku. Vyrobce, ktery vymenuje spatne disky za jine spatne disky, navic s nakraplym rohem, si muze trhnout koncetinou (dle sveho vyberu).
na vadny disk vzdycky napisu permanentnim fixem "v hajzlu". Vzdycky se ale driv nebo pozdeji najde mezi kolegy infromatiky idiot, ktery to smaze lihem a zkusi, jestli by to prece jen neslo. Jiny kolega proto vzdycky takovy disk otevre, vykucha magnety a ty pak doma pouzije na dvere od spajzu. Squele se potom hubne.
WD AC22500 - 23LA 2559,8MB 21 august 97 slape tiez na 100 pero
ST3096A - 89,1 - vyrobene singapur stale slape... a to chodil kazdodenne na skaladovom pc...
Quantumy boli podla mna najlepsie.. akurat ze tie loziska po rokoch robia problemy...
Inac som teraz na maxtoroch a spokojnost... Zalezi ako sa k diskom spravate... staci zmena teploty zvlhnutie..
No vidis, mne proslo rukama jen asi 15 disku a uz jsem se "spalil" u IBM, Seagate, WD a okrajove i u dalsich. Raptor mam uz nejakou dobu (sic nejmensi 36GB) verzi a nemuzu si ho vynachvalit. Vsichni maji vadne kusy, chtelo by to nejake poradne statistiky aby se dalo rict kdo je na tom lepe.
Pravdou je, ze Raptor si vetsinou poridi jen ten kdo chce vysoky vykon a nehledi na penize v prvni rade. Je mozny ze tihle lidi oceni i to okenko :D
Jenze, jak jsem si vsiml, na WD nadava nejvice lidi. Nazory typu WD uz nikdy, jsem potkal mnohokrat. U IBM nebo Seagatu jsem tenhle fenomen nepozoroval, i kdyz obcas take udelaji smejd. Muze to byt nahoda, mozna ale neni.
No vidis a ja slysel treba IBM/Hitachi uz nikdy od takove spousty lidi ... nejenom kdyz udelali tu vadnou serii :). Tahle debata nema smysl, snad nekdo vylovi nejake statistiky.
Nejake ty statistiky tu uz nekdo vyhrabal: http://forum.pctuning.cz/viewtopic.php?t=33664 IBM/Hitachi a Seagate z nich, pri letmem pohledu, vychazeji lepe, nez WD. Nekdo by ale musel spocitat prumernou poruchovost pro kazdou znacku, eventuelne rozptyl. Zajimavy je tam tez Maxtor, kde se spolehlivost pohybuje v rozmezi bombenfest-totalni sracka.
Ja se spalil u IBM, Seagate, Maxtor (mnohokrat), zatimco vsechny WD okolo me zatim slapou, pocinaje 400MB a konce 120GB - takovehle debaty jsou fakt o nicem :-D
este ze sa cez vrchny krit odvadza najviac tepla ze? ono sa toho aj cez ten super plyn vnutri tepla prenesie z tej masivnej spodnej ALu casti co sluzi ako cooler.
tip na spolehlivy disk?.no, ja ted pouziva m uz vyhradne SATA a mam nekolik seagate(2x160,200) i wd (160,2x250). rozdil je pouze v tom, ze seagate mnohem vic topi nez wd. zatim vsechny jedou krasne spolehlive (jsou v serveru, takze 24/7 i doma).
Porad Seagate dodava ten gumovej oblecek? Doporucuju okamzite z disku nejak setrne sundat. HDD sice chrani pri preprave a pred vibracema v bedna, ale diky nemu harddisk spatne odvetrava a dost tepla zustane pod gumou. Proti vibracim doporucuju gumovy podlozky a u SCSI disku samozrejmne vetrak.
Uz tam tu gumu nedavaju nejaku dobu. Ale ked tam este bola, nezaznamenal som som nejake vyraznejsie problemy s teplotou. To to uz ked, tak by som skor riesil zle vetranie celeho case - v tom je povacsinou kamen urazu..
A pridavam sa k taboru Seagate: doteraz mi cez ruky preslo (pouzival som/dodal som a robil na ne reklamacie) min. 100ks roznych diskov a najviac sa mi osvedcil prave Seagate. Najhorsie mi z toto rovnako vychadza Maxtor, WD bolo kazove vzdy, IBM/Hitachi rozne, niektore serie boli ale naozaj strasne shity. Samsung som mierne minul, takze neviem sa vyjadrit ale skor by som ho radil k tomu lepsiemu.
Najviac sa bojim toho spojenia Seagate+Maxtor, dufam ze Seagate zoberie z Maxtoru len to dobre, inak to bude zle, velmi zle..
Asi vás zklamu, ale nevyberete si. Každý vám doporučí to své a pokaždé to bude jinak a za druhé ne vždycky může být dobrá serie od jakékoliv značky :o) Berte dle svého úsudku :)
Záleží prostě na disku který zrovna chytneš. Můžeš mít super zkušenost s Maxtorem 200GB, ale stejně tak s ním můžeš mít zkušenosti nejhorší ve 160GB. Záleží prostě na tom, která značka je právě in (tu Ti budou radit na netu) a která série se komu povedla (tu Ti budou radit dobří známí co obchodují s HDD).
no muj subjektivni dojem je ze to je jedno musis mit stesti ale kdyz jsem kupoval disk tak jsem dal trochu vahy tomuhle:http://forum.pctuning.cz/viewtopic.php?t=33664
mozna te to inspiruje
kdyz je to serverhousing a neplatim elektriku a jde to uchladit, tak davam prednost predimenzovanymu raid 1+0... treba z 10ti obyc sata disku. To pak ma o neco lepsi parametry nez raid 1+0 z 6ti raptoru.
No ja si koupil 40GB WD do notebooku a vydrzel cele 3 tydny, pak jsem byl mesic bez disku pac byl v reklamaci a ted slape uz 4 mesice, ale znovu bych si ho nekoupil.... No jo, chybama se clovek uci ;-)
Vetsi problem bych videl vtom ze plexisklo nejde pouzit jako magneticke a elektronicke stineni. Data na disku se poskodi napriklad priblizenim k magnetu. Taky ten disk bude primat spoustu ruseni ze skrine PC a bude ho to zpomalovat.
Ano, už na starých migách měli takto upravené skla tenkou vrstvou zlata. zároveň se to používalo i na rozmrazování...
Otázka je, jestli to dokáže odrušit magnetiské vlivy.
Tuším že hliník magnetické pole odpuzuje ale nevím jak je na tom zlato.
Jakýkoli vodivý materiál stíní před změnami magnetického pole. Čím vodivější, tím pomalejší změny odstíní. Průhledná vrstva je z hlediska rukou přiblíženého magnetu naprosto irelevantní, protože stínící proudy za chvíli (mikrosekundy) zaniknou, musela by být supravodivá. Za běžných okolností stíní statické pole pouze feromagnetika (nikl, chrom, železo a pod.), tedy silně magneticky vodivé materiály, které poznáte tak, že jsou přitahovány magnetem.
Moderní HD nejsou magneticky stíněny (obal je hliníkový) a spoléhají pouze na to, že většina vnějších magnetických polí nebude u povrchu plotny tak silná, aby došlo k překročení hranice hystereze. Pokud mi někdo nevěří, nechť rozebere nějaký HD a poexperimentuje si s magnetem.
Stínit magnetické pole lze nejenom feromagnetikem (železo, permaloy) ale i materiály paramagnetickými (plasty) případně i diamagnetickými (měď, hliník, mosaz). Feromagnetické a paramagnetické materiály pole do sebe "vtahují" a diamagnetika jej naopak "vytlačují". Stačí vhodně uzpůsobit kryt, aby zjednodušeně řečeno siločáry neprocházely stíněnou oblastí, je jedno, zda je odtud vytlačíme, nebo vtáhneme jinam. Faktem ovšem je, že hloubka vniku, která charakterizuje stínící účinky daného materiálu je u hliníku při frekvenci 1kHz 8,8mm zatímco u oceli 1,54mm (v této hloubce poklesne hodnota magnetické indukce na přibližně 37%).
Obecně se stínění "vtahováním" používá pro pole nižších frekvencí a "vytlačování" pro pole vyšších frekvencí.
Soudím, že to okénko příliš opravdu nestíní a celistvý obal z jakéhokoliv kovu by byl lepší. Hliníkový obal, zřejmě dokáže slabší magnetická pole odstínit, ale lepší by rozhodně bylo nějaké feromagnetikum.
Vodivost okénka hraje roli hlavně pro elektrické (statická elektřina) pole - proto se ty pytlíky dělají vodivé. (POZN: VF magnetické pole ve vodivém materiálu způsobuje vířivé proudy, které vytváří opačné pole svými účinky snižuje intenzitu uvnitř stíněného prostoru.)
Já bych si disk s okénkem nekoupil, stejně bych musel rozdělávat case, abych se mohl dovnitř podívat.
Paramagnetika a diamagnetika mají rel. permeabilitu dost blízkou 1, takže bych si jejich vliv dovolil označit za zanedbatelný (narozdíl od feromagnetik, jenž mají µr běžně řádu tisíců). Výjimku tovoří jen supravodiče, což jsou prakticky absolutní diamagnetika, jenže fungují při teplotách, které by se HD asi moc nelíbily:-)
Původní tazatel se ptal na působení statického magnetického pole vyvolaného permanentním magnetem - to má samozřejmě neomezenou hloubku vniku do všech neferomagnetických kovů.
Moje odpověď pak především sdělovala, že si s tím vůbec nemusí dělat starosti, dnes obvyklými hliníkovými kryty disků takové pole projde bez potíží a plexisklo tedy v tomto ohledu nemůže být znatelně horší.
Neexistence běžně dostupných materiálů, které by byly natolik diamagnetické, že by stínily znatelně více, než je pouhý úbytek pole se vzdáleností je vidět i na faktu, že v hračkářstvích nemají spoustu hraček s levitujícími magnety:-)
Kdyby chteli necim skutecne zaujmout ME, tak udelaj nejakej 1" IDE disk s redukci na normalni 3,5" radic, abych ho mohl nacpat vedle "bezne" desky a zase snizil trochu spotrebu.
Kapacitu 20-40GB by na to uz nacpali v pohode a beznej kancelarskej komp vic beztak nepotrebuje.
Plexi je nahoře. Raptor se dělá ve dvou verzích. S plexi a bez něho. Jestli stále trváš na svém, tak mi ukaž za co drží rotor HDD a kde máš elektroniku.
Jelikoš přenosová rychlost HD roste přibližně s odmocninou z kapacity, velké disky potřebují velké otáčky jen kvůli přístupové době. U disku na data mě přístupová doba naprosto nezajímá. Při přehrávání filmů a hudby bych ocenil spíše tichý chod. Při dlouhodobém používání diskového pole zase preferuji nízkou spotřebu (roste cca s druhou mocninou otáček). Když se v nějakém obchodě zeptám na HD 200 a více GB s 5400 a méně otáčkami, koukaj jak tele na nový vrata...
Kde takové HD sehnat?
No to mi povidej. Vyrobci jsou banda telat a dvacetiletych managoru s dvacetiletou praxi.
Mam DVB-S rekorder ale pokud na nej nedam vetracek tak HDD se asi za hodinu a pul zacne varit na 80 stupnu!!! Kdyz dam vetracek tak je normalka na 35 stupnich. A to je kovovy sasi deravy jak emental ze vsech stran. Jenom ten zas hard ma 7200. Kdyz si ted sahnu na staryho kvantuma kterej ma 5400 tak je vlaznounkej. Imho nejlepsi by byly pro tenhle ucel 2 palcovy disky s 5400rpm. Ale proste tohle je nedostatkovy zbozi. Navic ta potvora docela svisti i kdyz ho mam doma v racku pod stolem.
Ze 2 palců bych asi moc nadšen nebyl, přeci jen kapacita roste s druhou mocninou průměru, takže pro nahrazení mých stávajících 3x 200 GB (zrovna došlo místo, takže budu dokupovat další) bych těch mrňousů potřeboval hromadu... Navíc ani ta rychlost by už nebyla dostačující. V každém případě mi nejvíc vadí ten kravál, co ty 7200 dělaj (musím kvůli tomu PC na noc vypínat):-(
Podle me je to akorat tak disk pro widlaky s akvarkem aby videli jak se jim sypou wokynka. Vzhledem k tomu, ze ma akvarko asi minimum lidi a do normalniho kejsu to nema smysl, tak mi to prijde jako absolutni blbost
Mám raději Seagate, ale ti 10K rpm disky pro rozhraní SATA nedělají (Nebo jsem něco přehlédl?). A např. série NL35 (disky určené pro nepřetržitý provoz v levném RAIDu) se k nám asi nedováží, narozdíl od WD Caviar RE - to ale samozřejmě není chyba Seagate.
po jakesi chybe firmwaru se muj 80GB WD zacal hlasit jako 11GB a 69GB (resp. po prepoctu 64GB) si vzalo dovolenou...na supportu mi napsali ze jde o chybnou serii a at reklamuju...skoda ze bylo pul roku po zaruce ]:-)