Názor k článku
Hard disk s okýnkem od Perník - Stínit magnetické pole lze nejenom feromagnetikem (železo, permaloy)...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 1. 2006 19:42

    Perník (neregistrovaný)
    Stínit magnetické pole lze nejenom feromagnetikem (železo, permaloy) ale i materiály paramagnetickými (plasty) případně i diamagnetickými (měď, hliník, mosaz). Feromagnetické a paramagnetické materiály pole do sebe "vtahují" a diamagnetika jej naopak "vytlačují". Stačí vhodně uzpůsobit kryt, aby zjednodušeně řečeno siločáry neprocházely stíněnou oblastí, je jedno, zda je odtud vytlačíme, nebo vtáhneme jinam. Faktem ovšem je, že hloubka vniku, která charakterizuje stínící účinky daného materiálu je u hliníku při frekvenci 1kHz 8,8mm zatímco u oceli 1,54mm (v této hloubce poklesne hodnota magnetické indukce na přibližně 37%).
    Obecně se stínění "vtahováním" používá pro pole nižších frekvencí a "vytlačování" pro pole vyšších frekvencí.
    Soudím, že to okénko příliš opravdu nestíní a celistvý obal z jakéhokoliv kovu by byl lepší. Hliníkový obal, zřejmě dokáže slabší magnetická pole odstínit, ale lepší by rozhodně bylo nějaké feromagnetikum.
    Vodivost okénka hraje roli hlavně pro elektrické (statická elektřina) pole - proto se ty pytlíky dělají vodivé. (POZN: VF magnetické pole ve vodivém materiálu způsobuje vířivé proudy, které vytváří opačné pole svými účinky snižuje intenzitu uvnitř stíněného prostoru.)
    Já bych si disk s okénkem nekoupil, stejně bych musel rozdělávat case, abych se mohl dovnitř podívat.