Pristup Applu je takovy zvlastni, moc tomu nerozumim. Na jedne strane je to tak, ze zadnou podporu neposkytuji a Asahi tym presekava cestu. Na druhu stranu explicitne neblokuji jine OS, jak je to treba na iPhone a iPad - psal to vedouci projektu Hector Martin:
"Apple allows booting unsigned/custom kernels on Apple Silicon Macs without a jailbreak! This isn’t a hack or an omission, but an actual feature that Apple built into these devices. That means that, unlike iOS devices, Apple does not intend to lock down what OS you can use on Macs (though they probably won’t help with the development)."
Přijde mi, že u notebooků primárně o to, aby si uživatelé koupili ten hardware. I když samozřejmě používání MacOS je pro ně ještě lepší, protože se rozšíří okruh lidí, co si dál koupí aplikace na AppStore s jejich procenty, předplatí si větší iCloud atd.
Zmíněný nerd friendly faktor tam může hrát roli, ale moc bych na to nesázel. Spíš si vyhodnotili, že by to byla stejně jen otázka času, než to někdo vyhackuje a omezení obejde (s tím je pak spojená negativní publicita, třeba leaknuté klíče, další hra kočky s myší). Navíc to budou promile lidí, většina uživatelů si to koupí i kvůli MacOSu a navázanému prostředí okolo.
Takže za mě je to spíš tolerance nějaké míry šedé zóny, u Hackintoshů taky finálně nešli po jednotlivých uživatelích nebo OSS projektech různých bootloaderů, modulů atp. Aspoň co si pamatuju, normálně to žilo/žije na veřejných serverech a fórech. Když už proti někomu zasáhli, tak to byli vcelku logicky firmy, co veřejně prodávali celé předinstalované Hackintoshe.
Přímá podpora vývojářů z Asahi, poskytnutí specifikací atp., už je další level, který by je nespíš stál prostředky (někdo to musí dát dohromady, napsat, zkontrolovat očistit od interních věcí, aby nepřihráli know-how konkurenci), možná by jim v budoucnu trochu svázal ruce (např. při aktualizaci firmware, mikrokódů, které potencionálně něco rozbíjí) a asi by to vytvořilo i precedent pro další potencionální požadavky od jiných vývojářů třetích stran (Windows on a Mac, BootCamp 2). Ale to je samozřejmě čistě moje spekulace.
Ono je problém, že z velkých firem prodávající značkové výkonné počítače( nepočítat tablety a telefony) je Apple na tom nic moc. Nerd faktor asi ty prodeje moc nezvedá a Apple měl podíl v roce 2023 menší než 10% na paty mu šlape Asus. A na dotažení se na prodeje HP, nebo Dell mu chybí miliony kusů.
Tohle s významem alternativního SW na Apple, je bouře ve sklenici vody