Huawei ani jeho dceřiná společnost HiSilicon nemají už zhruba dva roky na růžích ustláno. Omezen je jejich přístup k západním technologiím i ke společnostem, které je pro Huawei využívají (např. výrobní stroje v továrnách TSMC), o Google Play a dalších službách Google si může Huawei nechat jen zdát a Damoklův meč se už delší dobu vznáší i nad samotným přístupem k CPU/GPU architekturám ARM. Huawei tak hledal jiné řešení a našel RISC-V.
Jeho dceřiná společnost HiSilicon, která pro něj vytváří procesory Kirin, už delší dobu pracuje na řešeních s architekturou RISC-V. V tuto chvíli víme o vývojářské desce HiSilicon Hi3861 nesoucí maloodběrový čip pro IoT, označený Hi3861 (32bit, frekvence pouze 160 MHz), který je prvním návrhem tohoto typu u HiSilicon. Zdá se, že podobně jako svůj operační systém HarmonyOS nejdřív Huawei zacílila do TV segmentu, použitelnost RISC-V bude ověřovat také nejprve na malých zařízeních (tipuji mj. hodinky).
Výhodou RISC-V je samozřejmě to, že na něj nijak nedosáhne vláda USA. Druhým benefitem je větší otevřenost, zejména žádné licenční poplatky. Zdali ale jednoho dne přejdou telefony Huawei na SoC architektury RISC-V, je příliš brzy soudit. Podrobnosti o Hi3861 přímo na webu HarmonyOS.