Zajímalo by mne, jestli je vůbec technicky a též licenčně možné, aby někdo zakázal android některým výrobcům.
Podobně jako lze asi těžko zakázat Linux. Přinejhorším by si jej přece mohli forknout. Nebo jsou tam nějaké naprosto klíčové binární bloby, které bez souhlasu google používat nelze?
Jiná věc je, že to google udělá si jen těžko, protože by si tím minimálně v Číně - sakra velkým a důležitým trhu - ohrozil dominanci a kdyby se alternativa ujala - mohla by se pak šířit i mimo Čínu, což by pro něj mohlo být velmi nepříjemné.
Já to vidím spíše tak, že Huawei má peněz, že neví co s nimi. Když vymýšlí projekty jako dělat kopii Českého Krumlova, tak není divu, že si i "hraje" s operačním systémem mobilních telefonů. Nic víc za tím být nemusí.
Licenčně to problém není, a myslím si, že v případě ohrožení státu by si s licencemi Čína nedělala velkou hlavu. Větší problém je, že Linux čítá bambiliony řádků kódu, ve kterých jsou stoprocentně různé chyby, a ve kterých dokonce mohou být i bez povšimnutí propašované chyby záměrné.
Pokud budete přemýšlet o opravdu kritické situaci, tak budete chtít mít systém nejlépe úplně vlastní, nebo masivně upravený a zauditovaný, aby případné chyby nemohl nepřítel zneužít. Ve vlastním OS pochopitelně chyby také naděláte, ale dohledávat je zpětným inženýrstvím je daleko složitější.
Ze stejného důvody naopak nechceme my zde mít infrastrukturu založenou na čínských technologiích. Mohou v nich být chyby jak nezáměrné, tak i záměrné. Díky uzavřenosti kódu do něj (asi) vidí čínské služby, ale nikdo další ne.
Zajímavý pohled. Tohle jsem neuvažoval. Ale nesouhlasím.
V androidu jsou kritické hlavně chyby, které by umožnili převzít obyčejné aplikaci kontrolu nad zařízením. Tedy dostat se k rootovským právům a šmírovat a ovládat jiné aplikace. A podle mne pohlídat si tohle není pro tak velkého výrobce až zase tak zásadní problém.
Čína má co se bezpečnosti velkou výhodu v tom, že tam nefunguje google play store. Mají vlastní. Stejně tak mají vlastní , nebo alespoň vlastní verze, většiny ostatních aplikací. Tedy podstrčit tam nějakou zákeřnou aplikace co má za úkol kompromitovat telefon a bude ji používat velká část Číňanů, bude pro hackery, zvláště ty ze zahraničí, podstatně problematičtější. A napadnout Android z internetu přes čínský firewall a na neveřejné adrese je také poněkud nereálné a kdyby, tak pohlídat tento druh chyb by měl jít snadno. Nebo snad používají v Číně ipv6 i mobilní operátoři?
Možnosti škodit Číně kvůli skrytým chybám v androidu ze zahraničí jsou tak hodně hodně omezeny, spíše až nemožné. Z toho důvodu tam ty politické důvody moc nevidím, nejsou podle mne prokázány. Spíše mi to připadá jako jen takové hraní si s tím, že možná z toho vyjde něco dobrého. Možná udělají několik verzí s tímto systémem pro důležité úředníky a vedení důležitých firem, aby měli extra ochranu. Pro běžný lid to ale nemá smysl.
Naproti tomu důvod proč USA zbrojí proti huawei vidím jako čistě politický. Mají strach, aby jim s 5G technologiemi neujel vlak a pak nebudou moci sami špehovat nezákonně lidi jak jsou zvyklí doposud. To že by to mohli zneužít Číňani takovým způsobem, že by to opravdu mohlo někoho ohrozit, nevidím moc reálně. Kdyby to se to prokázalo hrozně by si tím obchodně ublížili ve všech technických oblastech. Proto věřím že to neudělají.
Zatím je to jen plané nařčení, kdy zloděj křičí: "Chyťte zloděje !". A to jen proto, že ten druhý by mohl být také zloděj, kdyby chtěl a měl k tomu dostatečnou motivaci.
Zatím se prokázaly jen odposlechy evropských politiků ze strany USA a tahání dat z Airbusu přes technologie Cisco a jejich předání Boeingu, u Huawei se neprokázalo nic. To neznamená, že tam nic být nemůže. Ale také si myslím, že hlavní důvod je strach z ujíždějícího vlaku a obavy z nemožnosti plošného šmírování přes technologie, kde nemám vlastní backdoory.
Zatím se prokázaly jen odposlechy evropských politiků ze strany USA a tahání dat z Airbusu přes technologie Cisco a jejich předání Boeingu, u Huawei se neprokázalo nic.
Ano. A Severní Korea je vůbec nejbezpečnější režim, protože zločinnost je tam na absolutně minimální míře. Popravy tam (možná) jsou, ale za nejhorší přečiny proti lidskosti. :))) Jo, chápu, že v tomto světle jsou Huawei a Čína lepší, než demokratické systémy, kde se veřejnost dozví i problémy.
V době konfliktu by tím určitě nevyřadili strategické komunikační linky. Ty mají Číňané bez pochyb nezávislé.
Vyřazení nebo omezení komunikační sítě by však vedlo ke ztrátě komunikace mezi méně důležitými správními celky a nastal bych chaos mezi občany. Demoralizace obyvatelstva je známým prostředkem války odedávna. Ve středověku se katapultovaly fekálie za hradby, aby vypukla epidemie. Dnes stačí, s trochou nadsázky, vyřadit facebook, a nálada obyvatel bude asi taková, jako před několika sty lety byla při morové ráně.
Z úplně stejného důvodu nechceme mít na důležitějších bodech naší infrastruktury technologie z Číny nebo Ruska.