Hudební služba Grooveshark končí. Podlehla autorským organizacím

1. 5. 2015

Sdílet

Po sedmi letech provozu byla uzavřena hudební služba Grooveshark, která jako jedna z prvních umožnila snadné poslouchání hudby ve webovém prohlížeči. Místo provozovatelů však službu plnili uživatelé, a to i autorsky chráněným materiálem, což je hlavní důvod konce služby. Provozovatelé se sice dlouho snažili dohodnout na odvodu části tržeb umělcům a tedy i legalizaci služby, ale neuspěli.

Po táhnoucích se soudních sporech nakonec Grooveshark podlehl a s autorskými organizacemi uzavřel mimosoudní dohodu. Ta zahrnuje zejména uzavření služby, smazaní autorsky chráněného materiálu a vzdání se duševního vlastnictví (patentů apod.). Součástí prohlášení je také omluva: „Nepodařilo se nám zajistit licence k velké části hudebního obsahu v naší službě. To bylo špatné. Omlouváme se. Bezvýhradně.“

Největší popularitu zažíval Grooveshark v letech 2007–2009, protože tehdy ještě nebyly k dispozici legální streamovací služby. Průkopnické Spotify bylo spuštěno v roce 2008, ale ještě dlouho trvalo, než se rozšířilo do světa. Dnes už je v provozu celá řada podobných služeb, z nichž velká část funguje i v České republice. Kromě Spotify zmiňme zejména Deezer, Google Play nebo Tidal se zaměřením na vysokou kvalitu zvuku.

(Zdroj: TIME)

Našli jste v článku chybu?

Autor zprávičky

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.