Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Firma IBM chce koupit společnost Sun Microsystems od ultra force 3000 - snad se tak nestane :)

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 3. 2009 19:46

    Dave (neregistrovaný)
    a proc? sun by stejne dlouhodobe neprezil a pokud dostane javu ibm, ktere ma k ni kladny vztah, bude to lepsi, nez kdyby ji koupil (a pohrbil) napr. Microsoft
  • 18. 3. 2009 19:49

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Kdyby Sun koupil MS, zřejmě by to znamenalo, že by portoval velkou spoustu svého SW na unix. Otázku je, proč by to dělal, když má dávno kvalitnější systém.

    Ještě před 10 lety by MS Javu nepohřbíval, ale rozvíjel. Škoda, Sun propásl šanci. Kdo chce moc, občas pak nemá nic.
  • 18. 3. 2009 19:53

    Dave (neregistrovaný)
    prave v tom by byl problem, ze MS by rozvijel javu po svem. Nerikam, ze situace je idealni a ze se Sunu vsechno povedlo, ale s Ms by to byla katastrofa. Takhle tu je zdrava konkurence k .Netu
  • 18. 3. 2009 20:07

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Sunu se hlavně nepodařilo z Javy vymlátit žádné relevantní tržby, což je jeden z důvodů dnešní situace. Kdyby Sun byl schopen zajistit rozvoj Javy, mohl mít 64-bit verzi o léta dřív, Java mohla mít lepší správu paměti, mohla být rychlejší, a mohla toho umět o hodně víc. MS by ty peníze měl. Takhle Sun a MS utratili dohromady více peněz, a výsledkem je jedna dobrá platforma, a druhá mrtvá platforma.
  • 18. 3. 2009 20:14

    Dave (neregistrovaný)
    1) java zatim neni mrtva platforma 2) neznam snad zadnou technologii/produkt, ktery by prevzeti Microsoftem nepohrbilo ci nezmrvilo. A ze toho MS koupil hodne. Jinak to, ze obchodni model Sunu je spatny je evidentni i z toho, ze sun je na prodej...
  • 18. 3. 2009 21:12

    anonymní
    Javu drží na unixech na životu jen to, že MS neinvestuje do portace .NETu na unixy.

    S tím pohřbením či zmrvením je to váš názor. Někteří diskutéři tvrdí, že MS všechno jen koupil či ukradl, a pak to prodává s vlastním logem. Jiní tvrdí, že všechno co koupil, tak pohřbil či zmrvil. Podle mě nemají pravdu ani jedni.
  • 19. 3. 2009 8:33

    melkor (neregistrovaný)
    Prosim o jeden jediny priklad prevratne technologie, kterou MS nekoupil, neukradl, neobslehl, ... proste a jednoduse o produkt jejich vlastni invence. Prokazatelne, prosim!
  • 19. 3. 2009 9:07

    anonymní
    Jo jo to je pravda ... vypínat PC tlačítkem Start to asi pánové v MS vynalezli a patentovali.
  • 19. 3. 2009 9:50

    honza (neregistrovaný)
    XMLHttpRequest na němž je postaven AJAX a s ním všechny ty superúspěšné weby?

    ODBC?

    I Microsoft má za sebou po třiceti letech nějaé zásluhy, takže se nesnažte tady předvádět černobílý svět.
  • 19. 3. 2009 14:37

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    To těžko říci. Celé IT totiž stojí na tom, co již bylo uděláno dříve. Linux je obšlehnutý UNIX (s kusy kódu, hlavičkových souborů i komentářů - viz detaily z procesu s SCO), UNIX je obšlehnutý MULTICS. Solaris je postavený na System 5, stejně jako AIX. Java jasně navazuje na virtual machines ze sedmsdesátých let, jazyk navazuje na Mesa a Mesa na ALGOL. .NET je obšlehnutá Java, později velmi rozšířená. NT jsou sice napsané od začátku v MS, ovšem spousta věcí včetně názvosloví (za vše mluví working set) vychází z VMS.
  • 18. 3. 2009 20:37

    anonymní
    No a kdyby Windows posledních 10 let vyvíjel Sun a ne MS, dnes z toho už mohl být použitelný operační systém co by fungoval i 64bitově a nejen na PC platformě. A mimochodem stejně mám raději švestkové knedlíky než bramboračku.
  • 18. 3. 2009 21:07

    anonymní
    Soudě podle hospodářských výsledků i rozšíření systémů je tím nepoužitelným systémem Solaris, ne Windows. No a Windows pro MIPS, Alpha a PowerPC tu byly. Jenom se ukázalo, že zákazníci nemají o ne-Intel HW prakticky žádný zájem.
  • 19. 3. 2009 8:01

    joe (neregistrovaný)
    Ukázalo se, že Windows jsou na těchto platformach k ničemu a zákazníci raději hledali jinde a Microsoftu tenkrát nestálo za to zabývat se zlepšováním v tomto směru.
  • 19. 3. 2009 11:34

    JardaP (neregistrovaný)
    To neni tak uplne presne. Widle NT byly udajne vyvinuty pro MIPS. Pak byly predelany pro Intel a mely s tim problemy, protoze optimalizace byla delana na zcela jinou architekturu a tak se furt presypala data z cache do pameti nebo co. Melo to neco do cineni s tim, ze Intel mel mnohem mene registru nebo co. Dnes uz je to asi jinak, optimalizovano je pro Intel, protoze ro jinde stejne nebeha. Ale prechodem na Intel odeslali vykon do kopru.
  • 19. 3. 2009 14:51

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    NT byly psané jako portabilní, a práce probíhaly na emulátoru Intel i860 (fyzický HW poměrně dlouho nebyl k dispozici). To proto, aby se autoři vyvarovali Intel-only kódu, kterému se nevyhnuly projekty OS/2 a Linux. Vzhledem k tomu, že NT jsou psané v C/C++, tak je zbytek naprostým blábolem.

    Na rozdíl od vás dovedu také říci, odkud mám informace. Vy jste je nejspíš slyšel od kamráda, jehož kamarád je slyšel od kolegy, který sice neuměl číst, ale jehož matka měla kurděje, které jí léčil lékař, který mluvil s člověkem, který... Monty Python asi znáte.

    http://seanm.ca/nt-software-eng.html
    http://www.usenix.org/events/usenix-win2000/invitedtalks/lucovsky_html/Lucovsky.ppt
  • 19. 3. 2009 15:31

    JardaP (neregistrovaný)
    No, uzasne zdroje. O MIPSu ani tuk.

    Svuj zdroj vam nesdelim, ale neni to zadna teta bratrancovy svagrove, ktera to slysela od kadernika. Je to jiz hodne let, co jsem to cetl a link ted uz tezko dohledam, pokud jeste existuje, protoze dnes je jiz znacne irelevantni. Story za tim je udajne o tom, ze MS byl na valecne stezce s IBM (nejake neshody okolo OS/2 tusim), vyrobcem PC a chtel se zbavit zavislosti na nem. Hledali novou architekturu a zvolili MIPS. Pozdeji se ale nejak udobrili, vina spolu popili a MS potreboval natlacit NT zpet na Intel. To vse jeste v dobe, kdy NT byly ve vyvoji, ale jeste ne v prodeji. U prvnich NT tak doslo ke snizeni vykonu tim, ze se neustale musela vysypavat cache do pameti a zpet, kdyz se prepinal process context. Mohla za to, ve srovnani s MIPSem, neluxusni architektura x86. Bylo tedy lepsi mit procesor s mensi cache, presne opak toho, co by clovek cekal.

    To, ze NT jsou psane v C/C++ neznamena, ze nejsou nejakym zpusobem optimalizovany pro danou architekturu. Pokud to strcite bez uprav jinam, tak to treba pobezi, ale ne optimalne. A tipnul bych si, ze i v NT mate kousky asembleru na par kritickych veci, ktere musi byt super rychle.

    A vyse uvedene berte tak, ze si jen vagne pamatuji, co se v tom clanku psalo, je to jiz mozna 10 let. Neznelo to ale tak, ze to napsal uplny blbec, ktery tomu hovno rozumi. Zkuste Google, treba budete uspesnejsi, nez ja. Jinak dnes je to stejne uz jedno, protoze to od te doby urcite zlepsili, mozna jiz v NT 4.0.
  • 19. 3. 2009 15:59

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    No právě, o vývoji NT na MIPSu ani ťuk. Zato se tam píše o Intel i860, což není MIPS, ale RISC. Hm? NT byly také od začátku psané jako portabilní, původně dokonce jako portabilní verze OS/2, než se MS rozešel s IBM.

    Je otázka, jestli byla řeč o vysypávání cache nebo TLB. Obojí je bylo problémem architektury Intel, a samozřejmě to výkon snižuje. Ovšem jde o omezení platformy, a s kvalitou NT to nemá nic společného.

    NT jsou pro všechny platformy kompilované z jednoho zdrojáku, a na rozdíl od Linuxu ne pomocí ifdefového pekla, ale tak, že HCL je specifický pro platformu, a zbytek je shodný. Optimalizace jsou samozřejmě nutné.

    Pokud to shrnu, tak máte vágní vzpomínky na cosi, čemu jste tedy nerozumněl, a čemu byste nerozumněl zřejmě ani dnes, a vyvozujete z toho nesmyslné závěry. No nic, to se stává.
  • 19. 3. 2009 16:08

    miso (neregistrovaný)
    >> NT jsou pro všechny platformy kompilované z jednoho zdrojáku, a na rozdíl od Linuxu ne pomocí ifdefového pekla

    Poprosim zdroj tychto ... faktov
  • 20. 3. 2009 6:17

    Sten (neregistrovaný)
    ifdefové peklo? To jako adresáře arch/i386 nebo arch/jiná_architektura, které se připojují přes symlink, který vytváří Makefile (a který také vybírá, které ovladače jsou pro kterou platformu)? Kde jsou tam ty ifdefy? A jaktože tedy Windows trvalo o pár let déle, než přišly s podporou AMD64 (Linux - duben 2002, Windows - březen 2005)?

    Jinak k tomu jednomu zdrojáku -- to doufám mělo být z jedněch zdrojáků, že :) I když u MS bych se ničemu nedivil :)
  • 18. 3. 2009 22:14

    bez přezdívky
    To jsou zase vyplody. SUNu se nedari z jednoho prosteho duvodu, je to velika firma, ktera ma temer 30 000 zamestnancu (coz je opravdu mnoho) a jeji portfolio sluzeb je prilis roztristene a firme se nedari transformace na efektivni spolecnost. Hlavnim produktem byly servery + Solaris a DRAHA (opravdu draha) reseni napriklad telekomunikacnim firmam. Dnes toto pole spolehlive obsazuji Linuxova reseni kde dominuje HP a IBM. SUNu se proste nedari tento vlak chytnout, zvlaste v dobe kdy se setri kde se da. Kdysi mocny partner Oracle ma nyni svuj vlastni Linux a take sam dost problemu.

    Take spatna integrace s Open Source (pozdni uvolneni Javy /jdk/, problematicka prava pro prispivani do OpenOffice, tak napul dotahnute uvolneni OpenSolarisu,...) firme take nepomohla.

    Kazdopadne SUN ma porad sve kvality a treba potrebuje jen prorezat a znova poroste ;)

    To ze by MS koupil SUN a portoval sve veci na UNIX je totalni blabol. MS jiz tak utraci za development vice nez se akcionarum libi a ma dost prace s Windows 7. Navic v tom nevidim ani zadny smysl (leda kvuli patentum), MS ma svou vlastni serverovou strategii (2008+Hyper-V). To same pro MySQL-MS SQL, OpenOffice-MS Office, Java-C# a dalsi.

    Nezda se mi, ze by Java byla mrtva platforma. Na serverech je dnes Java diky optimalizacim v 1.5 a 1.6 rychla opravdu dostatecne + velmi dobra skalovatelnost and interoperabilita. Java je kral na serverech a jeste nejakou dobu tam kralovat bude.

    [flame]
    Chcete-li se bavit o mrtve platforme, tak se bavme o Windows CE (Windows Mobile). Ta maji sice kdejakou funkci, ale nejak to neladi dohromady. Pripomenme ze jejich vyvoj (CE) uz stal vice nez 10 miliard dolaru a Apple uz davno prodal vice iPhone nez veskera CE zarizeni dohromady. Prumyslova embeded zarizeni pouzivaji linux, uzivatelske zarizeni do par let budou hlavne Android, open source Symbian, mozna neco vznikne z LIMO, MOBLINu a Apple bude mit take vzdy svuj slusny share. Entreprise zcela ovlada RIM a tak nejak marne premyslim, kde se ty CEcka/Mobile chteji chytnout.
    [/flame]
  • 19. 3. 2009 0:25

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Počet zaměstnanců je sám o sobě irelevantní (Fujitsu má 160k zaměstnanců, Dell přes 80k). Problémem Sunu je fakt, že ne-Intel HW od příchodu NT v roce 1993 trvale ztrácí. Spousta zákazníků odešla k Windows, a kdo ještě zůstal na unixech (je to vzácné, ale stává se to), přechází na Intel/Linux. Prodej ne-Intel HW Sun nemohl dlouhodobě uživit, a současné problémy s dostupností úvěrů vedly k dalšímu propadu prodejů.

    Jenže co Sun zkusil mimo oblast HW, to zmršil. Java nepřinesla žádné peníze, JavaStations skončily v koši, akvizice StarDivision a následný vývoj OOo jsou jen vyhozené peníze, akvizice MySQL AB totéž. Jde o velké utrácení, s prakticky nulovou návratností. Jestli si Schwartz myslel, že získá peníze na open source, tak se pletl (což jsem dlouhodobě tvrdil).

    Chtěl bych se zeptat, jak by Sunu pomohlo dřívější uvolnění Javy. Řekněme, že by hypoteticky díky uvolnění byla v Javě spousta aplikací, byla by to fakt super platforma. Sice tomu nevěřím, ale jestli tomu věříte vy... A přineslo by to Sunu nějaké tržby navíc? Jaké, když za otevřenou Javu nikdo nemusí platit?

    Totéž z OpenOffice. Kdyby do OpenOffice mohl přispívat od začátku každý dle ctěné libosti, přineslo by to Sunu nějaké peníze? A do třetice ta samá otázka k OpenSolarisu. Tam se Sunu nejvýše může povést, že zákazníci budou používat OpenSolaris na levném Intel HW, který si koupí od Dellu, HP, Lenova, Unisysu a dalších. Etablovat se na přeplněném trhu Intel HW, kde jsou směšně nízké marže, a i zavedení výrobci mají potíže, to není pro Sun.

    Pro MS nemá dnes smysl kupovat Sun (možná jen kvůli těm patentům, jak píšete). Před 10 lety by MS rozvíjel Javu, svůj SW tehdy na unixy úspěšně portoval (MSIE, WMP), a měl Windows pro MIPS, Alphu a PowerPC. Tehdy Sun neměl (z hlediska Sunu zcela zbytečně koupené) MySQL ani OOo.

    Java přežívá na unixových serverech, protože tam k ní není .NET jako alternativa. Ve světě Windows (tedy tam, kde se točí většina prostředků) je Java ve srovnání s .NETem naprosto okrajová.


    Windows CE jsou poměrně úspěšná platforma. A Apple rozhodně neprodal více iPhonů, než MS licencí Windows CE/Mobile (kde jste na takový nesmysl přišel?). Embedded zařízení používají WinCE, Linux i řadu dalších platforem, a CE si vedou velmi dobře (na rozdíl od Linuxu jsou totiž hard real-time out of the box). Uživatelská zařízení jsou typicky na Windows CE a Windows Embedded, MS tam má velmi silnou pozici, Android zatím nikde, a chybí jakýkoliv důvod, aby se objevil. Enterprise v USA kdysi ovládl RIM, protože přišel v dané oblasti první. Ovšem Windows Mobile na rozdíl od Blackberry nepotřebují další aplikační server, a mají velkou nabídku aplikací i kvalitní vývojové nástroje. Zákazníci to vědí, a v Evropě ani Asii na RIM prakticky nenarazíte. Na USA se WM nedaří špatně, a první pozice na trhu by mohla přijít s Windows Mobile 7.

    Když jsme u toho, tak fakt nechápu ovce, které si koupí skvělý iPhone, který sice má GPS chip, ale nemá plnohodnotný navigační SW, protože ho Apple zakázal napsat. iPhone, který neumí přes BT připojit sluchátka, nelze ho použít jako G3 modem k notebooku, a až někdy tenhle měsíc ho Apple naučil cut-and-paste. Telefon, pro který nelze volně psát aplikace, aplikace se smí nabízet jen přes Apple Store, s desátkem Applu, a ještě nesmíte nabízet třeba vlastní browser. Kdo chce, ať si to užije. HTC mi nabízí lepší hodnotu. Nemá pravda zvětšování fotek dvěma prsty, ale to snad nikoho nemrzí.

    U Androidu je to podobné. Je ještě nezralý na jakékoliv použití, a chybí aplikace (včetně konkurence schopné GPS navigace). Někomu možná stačí GMail a Google mapy, soudný člověk ale nějaký rok počká, než se ta platforma stabilizuje.
  • 19. 3. 2009 0:51

    Cartman (neregistrovaný)
    Dekujeme soudruhu za vas dlouhy a nicim nepodlozeny elabort, ja si myslim ze hned po teto petiletce MS to ostatnim konecne nanda presne jak rikate !!! :-D BTW Kdybys cetl CNBC a ne MS Newsletter tak bys vedel ze duvod nakupu SUN nema pranic spolecneho s MS. Do serverovych reseni se totiz nahle zacala cpat firma Cisco a IBM chce nakupem SUNu ziskat >50% trhu serverovych reseni. V te sprave se o desktopu ani MS vubec nemluvi protoze firma Dell ktera jako jedina uprednostnuje servery MS ovlada jen 10% trhu a to je oproti IBM/SUN (50%) a HP (30%) zalostne malo. Ohledne iPhone - ja to v zivote nepouzival ale ze se jedna o monumentalne uspesnou tovarnu na penize muze nepopira ani S. Balmer. MS svoje OS uz zacina pro Netbooky rozdavat skoro zadarmo coz se projevuje ve volnem padu akcii. CTETE CNBC a BDETE! :-D
  • 19. 3. 2009 1:35

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Já jsem někde tvrdil, že důvodem jednání mezi Sunem a IBM je cosi společného s MS? Kdybyste vy četl, co jsem psal...

    MSNBC je jistě super stanic, vlastněná NBC Universal a Microsoftem. Doporučuji ;)

    iPhone je úspěšná továrna na peníze, o tom žádná. Apple se s pomocí MS zvedl z popela, a z původně počítačové firmy se stal výrobce spotřební elektroniky. Proč ne? Přejme jim to.

    Unixové servery jsou odjakživa předražené (dnes už pravda pod tlakem Intelu ne o tolik). Dell má 25% dodávek serverů, ovšem jen 11% tržeb. No a jestli vám u Dellu revenue ve výši UDS 61mld, 25% podíl na dodávkách a 11% podíl na tržbách přijde jako směšně malý podíl, tak se zamyslete, o čem vypovídá výše tržeb open source společností, a to necelé procento Linuxu na desktopech po té hromadě let.

    Co mají netbooky společného s diskutovaným tématem? Ale budiž. Všimněte si, že Windows mají na netboocích přes 90%, a podíl roste. Linux propásl další šanci. Zákazníci ho nechtějí, a výrobci ho stahují z nabídky stejně, jako po předchozích "záchvatech Linuxu" na desktopech a noteboocích.

    Cena akcií je číslo, které vyjadřuje jen a pouze náladu trhu. Jestli jste si toho nevšiml, tak právě teď má trh řekněme náladový, takže se akcie, měny i komodity prudce pohybují.
  • 19. 3. 2009 8:48

    melkor (neregistrovaný)
    "... Windows mají na netboocích přes 90% ..."

    Vytahni ten palecek z pusinky, chlapecku, to je ee.
  • 20. 3. 2009 10:58

    melkor (neregistrovaný)
    Jen zbyva dodat, kdo tu studii zaplatil ... :-)
    Ano, jeden z nejvetsich zakazniku NPD group Inc.
  • 19. 3. 2009 10:02

    Cartman (neregistrovaný)
    MSNBC a CNBC jsou 2 ruzne stanice, ale i MSNBC je kvalitni zpravodajsky kanal a i tam by jste se mohl vzdelavat. Pak by jste vedel ze plky o MS jsou uplne mimo a vubec se teto zpravy *netykaji* tedy OFF-TOPIC. Tato zprava je jen a jen o pokusu IBM ovladnout trh serveru a zabranit vstupu firmy Cisco do tohoto uzemi. Ohledne podilu Linuxu, podle S. Balmera a vyzkumu MS uz dosahl 10% na desktopu a ma vetsi podil nez Apple (vstup Androidu pravdepodobne cisla dal ovlivni). U Serveru se podil Linuxu trvale navysuje a soucasna krize jen rust akceleruje (68% firem planuje rozsireni podilu Linuxu na serveru na ukor Unix i Windows). To jsou fakta ktera se samozrejme se daji zamlzit otocit tak aby byla vyhodna pro MS a ukazovala na svetle zitrky ktery uz brzo prijdou. A ted ten OFFTOPIC ohledene MS: lide kteri sleduji MS (akcionari) si nejsou vubec jisti ze soucasne vedeni ma nejaky plan jak bojovat proti komodizaci PC trhu anebo dal bude spalovat penize v Zune, MSN a dalsich cernych dirach. Trvale zlevnovani HW ktere MS musi doprovazet zlevnovanim licenci je take neprijemny fakt ktery se casem spise bude prohlubovat. Jak pise The Economist, uzivatele uz nechteji aby jim Mooruv zakon zajistoval stale vetsi narust vykonu, chteji aby jim ted zajistoval stale vetsi pokles cen (vykon je dostacujici). Komodizace PC znamena ze pokracovani soucasneho trendu vede k tomu ze si lide budou kupovat netbooky za 1000 Kc skoro v samoobsluze. Jedina moznost MS jak nadale prodavat svoje licence za alespon trochu prijatelnou cenu je vymyslet neco uplne noveho za co by uzivatele chteli platit alespon $100/pocitac. Pokud na neco neprijdou, a Zune ani MSDN to asi nebudou, dopadne to s celym MS spatne a na takovem trhu muze maximalne prodavat balik Windows + Office za $50 coz by znamenalo vyrazny ustup z pozic.
  • 20. 3. 2009 2:21

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Nic proti zpravodajským kanálům, v hotelech občas koukám na CNN a BBC World. CNBC ani MSNBC mě nebere. Faktem ale je, že vysílání s pár vybranými zprávami, které se pořád opakují dokola, a občas jsou proložené nějakým krátkým a povrchním pořadem, je nejpozději po hodině forma brain washingu. Souhlas, že je to off topic. Ovšem jistě víte, že na off topic upozorňuje jen admin ;)

    Podle S. Balmera a vyzkumu MS uz dosahl 10% na desktopu a ma vetsi podil nez Apple - můžete prosím dodat zdroj toho tvrzení? Nemyslím totiž, že by Balmer něco takového řekl.

    68% firem planuje rozsireni podilu Linuxu na serveru na ukor Unix i Windows. Opět prosím zdroj. Co jsem četl tady na rootu, tak si Novell zaplatil anketu mezi decision makers u IDC, nejspíš začínající slovy "s Linuxem od Novellu můžete ušetřit" a poté otázkou "plánujete nasadit více Linuxu? ano/spíše ano/spíše ne/ne". Typicky se pak hlasy ano a spíše ano sečtou, a jsou z toho pěkná čísla (mimochodem 53%, ne 68%). Vítejte ve světě marketingu. Až se taková věštba vyplní, pojďme se bavit vážně.
    http://www.heise.de/english/newsticker/news/134701

    Zune, MSN, MSNBC, XBox, MS Game Studios a další aktivity jsou pro MS nezbytně nutné. MS má spoustu peněz, a samozřejmě je chce rozmnožit. Třeba Coca Cola uvádí občas nápoje s příchutí třešní, směs koly a kafe (fuj, pěkný hnus) a další experimenty. Když to vyjde, je to super. Když to nevyjde, nic se neděje, prostě se utratilo pár peněz. Největší problém nastane, když něco zkusí konkurence, ono to funguje, a kdo to nezkusil, zůstane mimo (viz MS a internet, nebo MS a vyhledávání). Ale řeč byla o Sunu. Zkuste to srovnat s jeho přístupem. Koupí StarDivision, platí vývoj OOo, výsledek dá zdarma, tržby nikde, a ani nikdy žádné nebudou. Koupí MySQL AB, platí vývoj MySQL, výsledek dá zdarma, tržby nikde, a ani nikdy žádné nebudou. Vyvine Javu, zaplatí vývoj a marketing, výsledek dá zdarma, tržby nikde, a žádné nikdy nebudou. Zdá se mi to, nebo jde o daleko horší přístup?

    Trvalé zlevňování HW sice MS musí kompenzovat zlevňováním svého SW, ale ve skutečnosti to nevadí. Nižší cena HW znamená více prodaných kusů. Pokud je poptávka po HW cenově pružná (a to je), a ceny SW nepadají rychleji než ceny HW, tak na tom MS jen vydělává (ceteris paribus). Zkuste oprášit základy ekonomiky.
  • 19. 3. 2009 10:19

    nobody (neregistrovaný)
    Rodinna pouta, "vkv-cka", Ordinace v ruzove zahrade, Ulice, Esmeralda a dalsi. Maji drtivou vetsinu "trhu", ale nemyslim ze jsou kvalitni ;-).

    Zkuste se nekdy zamyslet nad blaboly ktere pisete.
  • 19. 3. 2009 14:40

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Jak definujete kvalitu? Jestli jako schopnost plnit potřeby, tak Ordinace v ruzove zahrade, Ulice, Esmeralda a dalsi jsou nejkvalitnější. Žádná jiná objektivní kritéria neexistují.
  • 19. 3. 2009 1:52

    JardaP (neregistrovaný)
    Mozna by si mohl MS koupit Sun, protoze ma Schwartz hezky koberec v kancelari?
  • 19. 3. 2009 2:40

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    V současné době by to vyjma patentů byl asi jediný možný důvod ;)
  • 19. 3. 2009 8:59

    Inkvizitor (neregistrovaný)
    Nesmysl, Gates je out, Ballmer nemá vkus a nikomu jinému tak drahý koberec nikdo nekoupí.
  • 19. 3. 2009 11:01

    bez přezdívky
    >> Počet zaměstnanců je sám o sobě irelevantní (Fujitsu má 160k zaměstnanců, Dell přes 80k).

    Srovnavat japonskeho multi giganta Fujitsu se SUN je smesne. DHL ma treba 500 000 zamestancu, ale take dela jiny business. SUN je pocitacova firma specializujici se na specificke trhy (ktere se bohuzel zmensuji), v jejim pripade je pocet zamestancu dosti dulezity.

    >> Jenže co Sun zkusil mimo oblast HW, to zmršil.

    Nerekl bych ze primo zmrsil, ale rekneme, ze toho dost nedotahl. Nicmene i tom by se dalo diskutovat. Pokud si myslite, ze Java je mrtva platforma, tak snad dale nemusite cist.
    Akvizice StarDivison: byla doba, kdy to vypadalo, ze kdo nebude mit Office balik tak je mrtvej. Nekolik firem (Novell, MS, Corel, SUN a snad i dalsi) se do toho pustilo a az na jednou zaplatili dost vysoke ceny. Nicmene OO ci Lotus jsou dnes temer jedinou poradnou alternativou MS Office (jehoz kvality mu nikdo neubira) a diky nim se prosazuje ODF a vlady a firmy po celem svete mohou setrit miliony.
    Java Applety: ano, toto je ukazalo jako tehdy slepa vetev. Trh nebyl pripraven, ThinClients staly o dost vice nez plnohodnotne stroje x86. Nicmene neni dnes Silverligth neco jako Java Applets?

    >Chtěl bych se zeptat, jak by Sunu pomohlo dřívější uvolnění Javy.
    Presne jak rikate, Linux na desktop nastupuje. Cena je dnes dulezitejsi nez cokoli jineho a ta rozhodne hraje rozhodne ve prospech Linuxu. Jeste tak rok ci dva zpatky se Java musela doinstalovavat na Linuxy a ostatni UNIXy. Tohle dost odrazuje developer. Vaznou pak i bindings a integrace do OS a tak dale.
    Kdyby Java byl free jiz drive dost distribuci by ji dodavalo uz v primo pri instalaci a Java desktop by mohla byt nekde jinde. Na internetu je dosti sofistikovanych nazoru proc uvolneni Javy tak pozde bylo spatnym krokem. Dnes uz mame na desktopu jine technologie. A co mohla byt Java je dnes hlavne C# a mono (treba Gnome-DO, Banshee ci Tomboy jsou velmi povedene produkty).

    > A přineslo by to Sunu nějaké tržby navíc? Jaké, když za otevřenou Javu nikdo nemusí platit?
    Tento nazor primych vazeb na penize u Vas pozoruji dosti casto. Ne vsechny obchodni modely jsou na tomto zalozeny. Rekl bych ze treba IBM je dobrym prikladem jak to lze delat i jinak. Date IP/produkt k dispozici a vytvarite dalsi kanaly pro prijem penez. Nechavate vydelat i partnery a naopak treba prijimate od nich 'zadarmo' bezpecnostni analyzy, testing ci dalsi vlastnoti produktu (toto je hodne zjednodusene) . SUN je znamy tim, ze stoji za JAVA, OO, MySQL, ZFS, SOLARIS. Ale jak spravne poukazujete, zda-se ze to neumi dobre zuzitkovat. Na Jave dosti dobre profitovala IBM, ci RedHat ktery se ze server/OS dodavatele celkem slusne vypracovava na Service Providera.

    >Totéž z OpenOffice. Kdyby do OpenOffice mohl přispívat od začátku každý dle ctěné libosti, přineslo by to Sunu nějaké peníze?
    Penize mohou pramenit uz jen z toho, ze SUN stoji za OO. Pro spoustu firme je mnohem dulezitejsi vlastnost moznosti podpory, ne kvalita produktu (MS je toho zarnym prikladem, ted mne neberte spatne. Spousta firem radeji koupi horsi produkt s vizi a postupnym vylepsovanim, hlavne kdyz bude zaruka, ze tu bude nekdo kdo to bude supportovat v pripade nejakych problemu (ve velkych firmach vzdy musi byt kam ukazat ;)).

    >Java přežívá na unixových serverech
    A presne tam jsou velke penize. Temer veskery velky Entreprise/bankovni SW bezi na Jave (Oracle, SAP, IBM, RedHat a stovky dalsich firem). Java je vyzrala platforma ktera je znama svou robustnosti a dobrym vykonem na serverech. A tak to jeste dlouhou dobu bude. Asi se ji da vytknout malinko slozitejsi psani Webovych aplikaci (SEAM je sice pekny, ale vyzaduje znalost JSF a to uz je nejake poctenicko). Nerikam, ze to v Jave nejde, ale tech frameworku je opravdu mnoho (Wicket, Seam, Struts, ......), tak uvidime jak se to vyvine.

    > Windows CE jsou poměrně úspěšná platforma. A Apple rozhodně neprodal více iPhonů, než MS licencí Windows CE/Mobile (kde jste na takový nesmysl přišel?).
    CE jsou mrtva platforma. Nevedu si presne analy kdy jsem zaregistroval zpravu o vice iPhone nez CE (minimalne v US), ale zkuste google. Nebo se kouknete kolem, kolik vasich kamosu ma iPhone a kolik se chlubi tim ze maji CE. Kdyz vynechame kamose, tak tu zbyde Enterprise (RIM ala Blackberry jasne valcuje) a spotrebni trhy (tam jde hlavne o cenu a high endy ma hlavne Symbian). Opravdu nevidim v jake casti trhu ty windows dominuji, ale treba mi pomuzete.

    >Když jsme u toho, tak fakt nechápu ovce, které si koupí skvělý iPhone, který sice má GPS chip, ale nemá plnohodnotný navigační SW, protože ho Apple zakázal napsat.
    To je desne jednoduche, Apple se dari dokonale vyuzivat svuj potencial (mozna protze kontroluj HW i SW cast a je zameren na specificky trh) a vyrobil neco, co je sexy a funkcionalita postacujici pro 95% lidi. Nedostatek A2DP ci spatnou podporu GPS kritizuje kazdy druhy pro CE clovek. Spouste lidi staci BILA sluchatka a GoogleMaps s triangulizaci + dlouha vydrz. GPS je dnes stale otazka hlavne krabicky do auta. To nejsou ovce, to jsou normalni uzivatele.

    Android ma podobne ambice jako iPhone. Stoji za nim obrovska firma, ktera dominuje on-line svetu. Pokud se jim to podari dobre zkombinovat, muzeme se brzo dockat super handheldu, ktere Vas propoji s internetem kdekoli. A nezapomente na to, ze Android na netboocich je hned za dvermi.

    Skoro to vypada, ze pokud Windows 7 nepojedou super na tech malych zarizeni, tak to bude pro MS dost krusna budoucnost. Planujete si koupit velky pocitac?
  • 19. 3. 2009 13:07

    LENIN POWER! (neregistrovaný)
    co ma redhat za dobry java related software? Nejak jsem to nezaregistroval.

    Snad jen jboss, ktery ale dlouhodobe svuj podil ztraci. Musim rici ze jsem jboss v produkci jiz nasazeny videl, ale my ho nepouzivame. Je to nekvalitni soft.

    Horecka jboss uz davno opadla, jeste pred lety jsme dostavali na nej dotazy zda ho nedpodporujeme, ale nyni uz po nem nikdo ani nesktekne. Stejne tak jiz opadla horecka linux na desktopu, taky jsme semtam dostavali zadosti o linuxove verze aplikaci, za posledni dva roky si ale nevzpominam ze by to nekdo pozadoval.

    Redhat linux ano, ten se pouziva. Ve srovnani se Suse je to prece jen mene zabugovana platforma.
  • 20. 3. 2009 8:45

    Bu bu bák (neregistrovaný)
    Pořád to musím opakovat dokola.
    Zdvihněte konečně zadky ze své sesle. Vyražte do světa a uvidíte zcela jiné problémy a zcela jiný přístup k užívání softu.

    Soudruhům z korporace Mrkvo Soft je proti chuti, že ceny netbooků padaj a výroba roste.
    Taky opravdu nezkousnou ten fakt, že tady u nás kde workujem (Rusko) dostanete koupit multiinstalačku wydlojdu btto za 100 - 400 Kč a ještě vám k tomu borec vystřihne daňovej doklad.

    Jo, MrkvoSoft to sere. Ale jinudy cesta k evangelizaci obyvatelstva nevede.
    Fakt, že ceny budou padat - už se těším.

    Teď se trochu vrátím na zem a místo evangelizace dvou odpadlíku od slova Unixového, to vezmu z jiné strany.

    Chlapi, určitě je s váma oběma supr řeč a taky chlastačka - ale uvědomte si, že ne všechni mohou dosáhnout na HW kvůli ceně.
    To je o morálce. Cenotvorba je v mnoha zemích i o morálce.
    A trocha pokory a úcty k ostatním by vám oběma neuškodila.

    MrkvoSofti zabili Kenyho - Kurva Drát.
  • 20. 3. 2009 14:03

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    V jiném threadu této diskuze jsem někomu vysvětloval, že když je poptávka po HW cenově pružná, a zároveň ceny SW nepadají více než ceny HW, tak na situaci MS pouze vydělává. Je to prostá matematika.

    Ne všichni mohou dosáhnout na cenu HW, automobilu, nebo vlastního bytu. Není mi jasné, jak je to o morálce. No a úcta? Viz Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?, by Petr Čtvrtníček. A hlavně trochu úcty, ať vůbec můžem dejchat :)
  • 19. 3. 2009 18:39

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Počet zaměstnanců je nedůležité číslo. Jestli má Sun nadpočet lidí ke svému businessu, to je úplně jiná věc.

    Jisté firmy se pokusily o Office. Například Corel v návaznosti na mediální šílenství kolem Javy napsal betu Corel Office for Java, která byla naprosto příšerná. Pánové ze Sunu totiž v Javě, která měla podle evengelizátorů spasit svět, neměli tehdy vyřešený tisk, práci s fonty, a podobné "drobnosti". Nějaký evangelizátor mi k tomu říkal, že 90% aplikací takové věci stejně nepotřebuje. Ale zpět k tématu. Sun hledal business, kterým by doplnil svoji produkci ne-Intel HW, protože věděl, že ne-Intel HW ho dlouhodobě neuživí. Do akvizice StarDivison nacpal spoustu peněz, do dalšího vývoje také, ale návratnost žádná.

    Linux na desktop nějak moc nenastupuje. Procenta instalací se moc nehýbají (pořád pod procento), a rok Linuxu na desktopu měl nastat tolikrát, že se už každý směje, jen se to zmíní. Naposledy byly fiaskem Linuxu netbooky, kde se už jen 10% kusů prodává s Linuxem, zřejmě to bude pro Linux ještě horší, a ještě na těch strojích často končí XP.

    Ehm, na čem jsou založené obchodní modely, když ne na penězích? Zkuste si založit obchodní model na tom, že budete péct housky, které budete rozdávat zdarma. To bude spousta nákladů, a žádné příjmy - obchodní model Sunu, který předvedl u Javy, OpenOffice, MySQL a dalších.
    IBM je ukázkou toho, jak drží pod pokličkou zdrojáky AIXu, OS/2, DB2, Lotus Domino, Lotus Notes, a v podstatě všeho dalšího, co má nějaký potenciál vydělávat peníze. Vyjma toho je IBM také velikou konzultačkou, což se ale Sunu nikdy nepovedlo.

    Bohužel otázka, co by měl Sun z brzkého uvolnění Javy, nebo uvolnění podmínek pro přispívání do OOo, zůstává neodpovězená. Za mě je to jasné - nepřineslo by mu to žádné relevantní příjmy.

    RedHat je maličká firmička, která balí do krabice Linux, jehož vývoj platí firmy jako IBM, Oracle, Google, Hitachi a další (rád uvedu jména firem a roční finanční příspěvky na kernel Linuxu). Ty velké firmy do Linuxu nacpou řekněme 100 dolarů, a RedHat pak od zákazníka za výsledný kód dostane svůj jeden dolar. To je všechno, jen ne dobrý obchodní model.

    Větší otevření vývoje by Sunu opět nic nepřineslo. Firmy si mohou podporu koupit úplně stejně, ať je vývoj OOo uzavřený, nebo otevřený. Problém je v tom, že podporu si nekoupí zdaleka každý. Když chcete vybrat částku X, a podporu si koupí každý desátý zákazník (což je *velmi* optimistické), tak musí za tu podporu zaplatit 10x tolik, co by zaplatil za cenu licence, PLUS tu cenu vlastní podpory. Tak drahou podporu ovšem nikdo nekoupí. Sun by navíc musel nějak dostat zpátky i USD 80M, které dal za StarDivision, takže nejde jen o náklady na vývoj.

    Placení vývoje podporou je jen pohádka. Jak se ve skutečnosti vývoj open source platí?

    Vývoj kernelu Linuxu platí Linux Foundation, které firmy IBM, Oracle, Intel, AMD a další dávají spoustu milionů dolarů ročně. Viz link níže, Platinum Members platí USD 0.5M ročně.
    http://www.linuxfoundation.org/en/Members

    Vývoj FireFoxu platí Google tím, že dává Mozilla Foundation peníze za reklamu klikanou z FireFoxu. Historicky FireFox pochází z AOL a Netscape, pro ilustraci AOL zaplatila za Netscape USD 4.2G(!).

    Gnome a Gimp platí Gnome Foundation, členy jsou IBM, Sun, HP, Novell, Mozilla Foundation (tedy peníze od Google), Nokia, FSF a další.
    http://foundation.gnome.org/

    V unixových serverech dávno nejsou tak velké peníze. Výrobní náklady jsou vysoké, protože se vyrábí v malých sériích. Intel HW už dnes stačí v podstatě na všechno, takže musíte HW prodávat za pomoci výjezdních seminářů v USA, dárků, konferencí se zajímavým programem apod.

    Enterprise SW, který je psaný pro unixy, musí běžet na Javě. Není tam totiž alternativa, Mono ještě není pro takové nasazení zralé. Java je pro výrobce z nouze ctnost.

    Zkuste dohledat tu zprávu o iPhone a WinCE/Mobile. Jsem ochoten věřit, že se v daný týden či měsíc prodalo více iPhonů, než mobilů s Windows Mobile. To je ovšem něco úplně jiného, než jste tvrdil na začátku (prodaných iPhonů je více, než celkový počet prodaných licencí Windows CE a Mobile). Kolegové mají Windows Mobile, někteří Symbian, BlackBerry je populární jen v USA (a je občas vidět i v UK).

    Jak říkám, pokud lidem stačí omezený iPhone, ke kterému nelze připojit BT sluchátka, není pro něj navigace atd., a raději si koupí ještě iPod, ke kterému připojí jen iPod kompatibilní sluchátka (ano, viz poslední uvedený iPod), a ještě GPS navigaci, tak dobře jim tak. Dostávají za své peníze velmi málo, a jiní jim mohou dát více (namátkou HTC Diamond, HTC Touch Pro, HTC Touch HD, SE XPERIA X1, Samsung Omnia).

    Android může být úspěšný, a také nemusí.

    Windows 7 jsou na netbooky stavěné. Otázka je, jestli v té době ještě budou netbooky. Ta zařízení mají tak nízký výkon, že je nesmysl je kupovat. K velkému poči: ten mám dost výkonný, výměna bude až tak za 2 roky. Grafická karta pravda asi už tento měsíc. Ale koupím si nový notebook, ten starý mě už nebaví. Asi Dell Studio X13, XPS 1130, nebo Latitude E4300. Chci 8GB RAM a 128GB SSD.
  • 22. 3. 2009 11:43

    bez přezdívky
    Zkusim reagovat uz jen na ty podstatnejsi casti.

    Pocet zamestancu je dulezite cislo. To ze jich mas SUN vice nez je potreba, pisi jiz od prvniho prispevku.

    O roku Linuxu na desktopu sice psal uz kde kdo, ale vetsinou to jsou lide, kteri maji matne videni do Linuxoveho desktopu. Vetsina lidi co ho pouziva Vam odpovi, ze je pekny, stabilni, ale je porad potreba byt tak trochu 'power user' a pro masy asi zatim jeste neni. Je zde porad dost oblasti kde to jeste neni ono (treba Syncing, Exchange+Mail, Office, Video SW, Enteprise Desktop locking a dalsi). Kazdopadne rychlost s jakou se Linux Desktop vyvyji je dle mne velmi dobra. Distribuce jako Ubuntu delaji opravdu velky kus prace a rekl buch, ze XPcka jsou jiz davno prekonana. Nevim co lide maji proti Vistam, sam jsem je pouzival asi 10 minut, takze nemuzu soudit. Koupili jsme IdeaPad Netbook s XP a opravdu nechapu co je na tom system tak skveleho. Vetracek dost casto jede na 100%, aplikace padaji (zrovna teda FF), porad to hrabe na disk, neustale popupy, opravdu nevim co lide na tech XP maji. Dle mne ten system neni spatny, ale uz je proste znat, ze je stary. Rekl bych, ze to MS prodava, protoze Visty na tech laptupcich moc nejedou. A potrebovali nejak zabranit jeste masivnejsimu nasazeni Linuxu na netbocich.

    Obchodni modely, tezko verit, ze nechapete o cem pisi. To, ze dam neco zadarmo a ziskam jinde, je obecny ekonomicky princip. Zkuste treba Jive a jejich WildFire/ClearSpace ci SBS. Muzete si to stahnout zdarma, pouzivat, ale vetsina firem potrebuje support a tak si za to rada zaplati. Techto prikladu je opravdu nespocitane, jen se kouknout. Treba JBOSS.

    Nevim, proc jste se zde rozepsal o tom, kdo plati jaky vyvoj. Ja jsem netvrdil ze jsou firmy zivy jen z placene podpory. Neni totiz zadna skryta vec, ze napriklad FF je placen googlem protoze zobrazuje jeho search engine. Je to vzajemne vyhodne. Je to jen dalsi cesta a dukaz toho, ze penize mohou prijit i odjinud. OS byl ze zacatku psan hlavne dobrovolniky (a rekl bych, ze vetsina kodu je stale psana dobrovolniky), tento model se stal natolik uspesny, ze velke firmy proste na jeho vyvoji zacali spolupracovat, uz jen protoze to je ne prospesne. Ale nekdo rekne, ze k tomu byly donuceny Microsoftem .)

    Nekdo taky nekdy psal, ze Open Source je jako komunismus. Pritom Open Source je presne pravym opakem, da se rici, ze to je kapitalismus v opravdove podobe. Kazdy ma pristup k informacim a je to pak o znalostech, kvalite sluzeb a cene. Monopol je zkripleny kapitalismus a nektere firmy na to dokonce maji soudni papir.

    RedHat malinka spolecnost :) Ano spaseni tohoto sveta zalezi na gigantickych spolecnostech, ktere zneuzivaji svuj monopol (ale to je ok), jsou tezkopadne a 'inovuji o 106'. Zkuste se podivat na akciie Microsoftu a jejich trend a porovnat to napriklad s IBM nebo s tim RedHatem. Visty oblibene nejsou a na netbooky opravdu nestaci. Netbooky jsou docela aktivni trh, dulezitym faktorem je zde cena. Myslite si, ze vyrobci budou platit 100-150$ za OS, kdyz chteji prodavat kolem 200$ cely produkt a Linux se jiz ted ukjazuje jako skvela alternativa. Rekl bych, ze uz ted je MS donucen ty XPcka davat za smeznou cenu, jen aby se udrzel. Ikdyz mate sve velke Pecko, vetsina uzivatelu dnes potrebuje hlavne browser (je jedno zda-li IE7,8,FF,Chrome,Safari). Kde si podle mne MS ma sanci udrzet slusny podil je 'entertainment' (XBOX 360), servery (2008 + pokud je ten HyperV schopny) a MS Office (Web office).

    S vasi teorii penez by snad nemohly ani existovat, pokud by hned od zacatku nedokazaly obhajit jak vydelavat, zadne startupy. Chudak Twitter. Prima vazba penez na produkt je typicke mysleni pro MS. Osobne mi to pripada jako uz tak trochu prekonane.

    Ohledne iPhone vice nez windows CE:
    Zkuste to proste natukat do vaseho search enignu (teda pokud nepouzivate live.com, tam mi to nevratilo jediny odkaz na dane tema). Spise mi tu zkuste napsat, ve ktere kategorii dle vas maji sanci se (dle mne temer mrtve CE) uchytit a kralovat.

    Nevim jestli jste to zaregistroval, iPhone OS3.0 by jiz v lete mel prinest copy'n'paste, a2dp ci funkcni GPS. Tak co bude hlavni vytka pak? Aha, uz vim, asi ten pravy multitasking ze?

    [flame]
    No a na zaver, bych zde chtel vyzvednout charisma dnesniho leadera firmy Microsoft, ktere si zadny zapaneny Windows clovek nesmi nechat ujit.
    http://www.youtube.com/watch?v=tGvHNNOLnCk
    http://www.youtube.com/watch?v=wvsboPUjrGc
    [/flame]
  • 22. 3. 2009 14:48

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Pokud se produjt dostpný zdarma neprosadí proti placené konkurenci ani po 18 letech, asi to s jeho užitnými vlastnostmi není slavné. Občas tu popisuji, co lidem na Linuxu vadí, ale odpovědí bývá, že Linux má "svou cestu". A že se nešíří, za to nemůže špatná "svá cesta", ale ošklivý a zlý MS.

    XP zdaleka nejsou překonaný systém. Kvalitní kernel (modifikovaný mikrokernel), preemptivní, slušná latency, nativní a velmi rychlý threading, FS který konkurence pořád ještě nedohonila (komprese, šifrování, junctions, Unicode), staré GDI které má z hlediska Linuxu pořád doslova sci-fi kvality (jedno API pro zobrazení a tisk, vysoká rychlost, color management), podpora multimédií na úrovni API, snadný vývoj aplikací a vynikající dokumentace. K tomu dostupnost aplikací tak široká, že se o tom jiné platformě ani nezdá. V tomhle srovnání opravdu Linux nemá šanci.

    Něco dám zdarma, a získáme peníze jinde - ale to předpokládá vazbu těch získaných peněz na to, co "dáte zdarma". U Sunu to tak není. Je úplně jedno, jestli Sun koupí a bude vyvíjet MySQL, nebo bude zdarma rozdávat sekačky na trávu - náklady se mu nevrátí ani v jednom případě.

    Těch případů, kde lze vývoj uživit supportem, je prakticky nula. Mohl jste si všimnout, že JBoss je součástí RedHatu, a o tom, jak jeho support platí vývoj, nemáme ani jeden informace. Podobné to zřejmě bude s těmi dalšími, neuvedenými a nepočítanými příklady. Proč to tak je, to jsem uváděl mnohokrát. Smiřte se s tím - support na placení vývoje prostě NESTAČÍ. Výjimkou mohou být projekty typu PostgreSQL, kde do vývoje nacpal někdo hromadu peněz, a dnes se údržba platí ze supportu plus podílem z tržeb z realizovaných projektů. Ovšem takových případů bylo a je tak málo, že nestojí ani za řeč.

    FF neobsahuje žádný search engine, jen používá Google výchozí page a výchozí vyhledávač. Jestli vám přijde celý příběh Firefoxu jako ukázka, jak přijdou peníze odjinud, tak je to tristní. Na začátku krach Netscape, poté AOL zaplatila za Netscape miliardy dolarů ve víře že z MS stáhne kůži za živa, a když AOL dostala od MS v rámci antimonopolního řízení mizerných 10% procent částky za kterou Netscape koupila, tak vykopla vývojáře do Mozilla Foundation s pár dolary a jejich stroji. Googlu je pak úplně jedno, jestli lidé klikají na reklamy z Firefoxu, Opery nebo MSIE, a financování Firefoxu je pro ně spíše rozmar.

    Neplatit za nic, každý musí mít přístup ke všemu zdarma, nepřipadá v úvahu osobní vlastnictví - to jsou atributy společné open source a komunismu. Nakonec zakladatelé hnutí jako Richard Stallman jsou v podstatě kovaní komouši. O monopolu prosím nemluvte, v IT žádný nemáme (ne, MS opravdu nemá monopol, méne čtěte titulky a lépe si zjistěte fakta).

    no, RH je maličký. A ano, business závisí na těch, kdo ho dělají ve velkém. Je to o rozsahu. Karel možná půjčuje peníze bezdomovcům, ale makroekonomický význam mají aktivity KB, ČSOB a další.
    Cena akcií je daná náladou trhu, a zvláště v současné době nemá smysl tou cenou argumentovat, protože trh prožívá prudké výkyvy. Za zmínku stojí, že financování open source může dostat pořádnou ránu, protože když mají firmy problémy, tak přece nebudou platit milionové sponzorské dary různým open source nadacím a neziskovkám.

    Visty fungují v pohodě, a nebýt nezvládnutého marketingu, tak by nebyl problém. Na netbooky se pravda moc nehodí, protože ten HW je výrazně slabší, než na jaký byla Vista cílená.
    Ohledně ceny SW jsem to už psal, ale ještě jednou. Pokud je poptávka po HW cenově pružná, a zároveň nepadá cena SW rychleji než cena HW, tak na tom MS jen vydělává. Zkuste si zjistit, co je cenová pružnost poptávky, jak se projevuje na počtu prodaný kusů při snížení ceny, a pak ten jednoduchý princip pochopíte.

    Připadá vám přímá vazba mezi poskytovanou službou či zbožím a příjmem dané společnosti překonaná? LOL, LOL. Zkuste to u pekaře, zámečníka, nebo výrobce automobilů :). Nakonec fakt, že Sun to nedal, je jen důsledkem takového odtržení výdajů od příjmů. Dejte mi vědět, až budete zakládat vlastní business, rád se pobavím jeho obchodním modelem.

    Když něco tvrdíte o iPhonu, zkuste to nějak dokládat vy. Proč bych to měl dělat já?
    Takže druhá nejrozšířenější platforma mobilních telefonů je mrtvá. Nezdá se vám, že jí pohřbíváte předčasně? WM mají dobrou pozici na telefonech, a WinCE i Win Embedded si vedou lépe než dobře na embedded trhu. Jestli budou Windows na telefonech či embedded trhu kralovat, to těžko říci. Ten trh není tak homogenní, jako trh PC. Ovšem MS má slušnou síť partnerů, a hromadu peněz, takže bych to nevylučoval.

    Ano, iPhone by měl přinést cut and paste, A2DP a další. Jenže tyhle zcela základní vlastnosti měl přinést při uvedení na trh, a ne po takové době. Je to jako kdyby VW už v roce 2009 přišel s možností namontovat do vozu autorádio. Samozřejmě mezi dalšími výtkami je absence multitaskingu, uzavřenost platformy vývojářům (nutnost platit za vývojové nástroje, dodávat výhradně přes Apple Store, nutnost platit část tržeb z prodaného SW Apple), absence GPS navigace (ne čipu) atd. Plný seznam by byl jistě delší.

    Ballmer je fakt pako, o tom žádná ;). To druhé video je bohužel pro USA typické, tamní motivační akce jsou pravidelně příšerné. Nejhorší je, že se to šíří i do ČR.
  • 22. 3. 2009 17:45

    Sten (neregistrovaný)
    Pokud se produjt dostpný zdarma neprosadí proti placené konkurenci ani po 18 letech, asi to s jeho užitnými vlastnostmi není slavné. Občas tu popisuji, co lidem na Linuxu vadí, ale odpovědí bývá, že Linux má "svou cestu". A že se nešíří, za to nemůže špatná "svá cesta", ale ošklivý a zlý MS.

    Nevšiml jsem si, že by na routerech nebo web serverech nějak často běžely Windows. Linux prostě má svou cestu a ta vede jinudy, než ta Windows. Linux je řádnou konkurencí na desktopu poměrně krátce a má velkou nevýhodu v nekompatibilitě s Windows a vysoké míře pirátství (= Windows zdarma, to je ta vaše placená konkurence). No a pokud se na pirátství přijde, bývají většinou dvě možnosti: zaplatit licenci nebo zaplatit pokutu. Nemusím doufám vysvětlovat, co si většina firem (nebo třeba Ministerstvo kultury a to bez výběrového řízení!) vybere.

    Kvalitní kernel (modifikovaný mikrokernel)

    Asi tak modifikovaný mikrokernel, jako má s FUSE a moduly Linux.

    preemptivní, slušná latency

    Jj, všechno zdržování se přesunulo do user space

    nativní a velmi rychlý threading

    Což má Linux také

    FS který konkurence pořád ještě nedohonila (komprese, šifrování, junctions, Unicode)

    Co třeba ZFS?

    Kompresi umí Linux také, pomocí FUSE Compress. A to nezávisle na souborovém systému.

    Šifrování? NTFS má jenom něco-jako-šifrování. Zaprvé heslo ke klíči je heslo uživatele a to se ve Windows dá velmi jednoduše prolomit (kdy se Windows naučí používat pořádné hešovací algoritmy?) a za druhé ten samý přístup je i přes administrátorský účet (který často ani heslo nemá :). Šifrovat celý oddíl se Windows dodnes nenaučily. Na LUKS nebo encfs tohle nemá ani náhodou.

    Naprostá většina linuxových distribucí používá UTF-8, takže s Unicode není vůbec žádný problém.

    Jinak tenhle výborný souborový systém ještě donedávna pořádně neuměl symbolické odkazy (ano, junctions jsou super, ale jen pro adresáře) a kvůli debilními API ani neumí v názvu souboru používat dvojtečku nebo hvězdičku (systém to umí, ale API ne).

    staré GDI které má z hlediska Linuxu pořád doslova sci-fi kvality (jedno API pro zobrazení a tisk, vysoká rychlost, color management)

    Nic starého ve srovnání s Qt nebo GTK+.

    podpora multimédií na úrovni API

    GStreamer? xine? ffmper?

    snadný vývoj aplikací a vynikající dokumentace

    Jako kdyby to Linux neměl také.

    Neplatit za nic, každý musí mít přístup ke všemu zdarma, nepřipadá v úvahu osobní vlastnictví

    Tohle je ten největší MS FUD o OSS. Co z toho jmenovaného je v GPL? Ani jedno. GPL SW je možné prodávat, přístup k němu má jen zákazník a pro zdrojáky musí zaplatit nezbytné náklady a osobní vlastnictví GPL nijak nevylučuje. A to je GPL jedna z nejvíc restriktivní OSS licencí.

    O monopolu prosím nemluvte, v IT žádný nemáme (ne, MS opravdu nemá monopol, méne čtěte titulky a lépe si zjistěte fakta).

    Microsoft má monopol a to povtrzený americkým federálním soudem.

    Visty fungují v pohodě, a nebýt nezvládnutého marketingu, tak by nebyl problém.

    Linux taky funguje v pohodě. S Vistami totiž MS narazil na ten největší důvod, proč se na desktopech Linux moc neuchytil. Uživatelé jsou příliš líní se něco nového učit.

    Připadá vám přímá vazba mezi poskytovanou službou či zbožím a příjmem dané společnosti překonaná? LOL, LOL. Zkuste to u pekaře, zámečníka, nebo výrobce automobilů :)

    Pečivo, zámky ani automobily nevytváří kopie jen pomocí Ctrl+C a Ctrl+V.

    . Nakonec fakt, že Sun to nedal, je jen důsledkem takového odtržení výdajů od příjmů.

    Nikoliv, je to důsledek špatné marketingové strategie v tom, na jaký produkt se zaměří. Firem, které udržovaly vazbu mezi poskytovanými službami a příjmy a kvůli stejné chybě padly, je taky hodně.

  • 27. 3. 2009 0:19

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Já na rootu vídám dlouhá léta oslavné články, které tvrdí, že ta a ta poslední distribuce je skvělá náhrada za Windows. A samozřejmě občas něco o roku Linuxu. K pirátství tolik, že i to ministerstvo kultury nakonec zaplatilo licence MS produktů.
    Na web serverech se Windows používají celkem často. Linux je na nich možná i rozšířenější, ale důvodem je pouze ta nulová cena. ISP totiž hledí jen na cenu, a nedovedou slušně zaplatit ani lidi. Výsledek podle toho pak vypadá.

    Modifikovaný mikrokernel NT opravdu nemá s FUSE a moduly nic společného.

    Bavíme se o latency, ne o user space.

    Linux má nativní a rychlý threading? LOL. Použitelný threading byl dobastlen pomocí clone(), a do použitelného stádia dokopán až v kernelu 2.6. výsledek není ani tak dobrý, jako na solarisu, natož jako ve Windows.

    ZFS má některé zajímavé vlastnosti, ovšem řadu vlastností NTFS nemá. K šifrování: klíčem je heslo uživatele, a logika napoví, že je to jediná věc, kterou na stroji nelze najít. Prolomit je ho možné jen pokud je někde uložený NTLMv1 hash, což už dlouhá léta nebývá zvykem. Přístup k šifrovanému obsahu přes administrátorský účet byl možný naposledy ve Windows, protože Administrator byl by default nastavený jako recovery agent (lze nastavit recovery agenta i dnes). Šifrovat celý oddíl se Windows naučily samy o sobě před dvěma lety (BitLocker Drive Encryption), doplňky to nabízely už dlouhá léta.

    Naprostá většina linuxových distribucí používá UTF-8. V případě použití disku či SW, který nebyl psán s použitím UTF-8, dojde na katastrofu. Ale koho to mrzí. Vždyť uživatelé používají stejně jen těch pár aplikací, které jsou součástí distra, a dalších aplikací je jen pár. I ty je stejně nutné připravit ve formě balíčku pro každou verzi každého distra, takže nějaká zpětná kompaibilita nikoho netrápí.

    Hvězdička a dvojtečka jsou ve Windows rezervované znaky, v názvech souborů je nelze použít. Linky (symbolické ani hardlinky) do windows autoři tahat nechtěli, protože uživatelům zbytečně komplikují život, stejně jako třeba case sensitivity. Junctions jsou důležité z jiného důvodu, než jako symlinky. Dají se využít jako reparse points, což slouží ke třeba snadné integraci HSM produktů.

    Qt ani GTK+ neumí zdaleka to, co staré GDI32 (například pokročilou správu barev). Navíc GDI má řádově lepší architekturu. GStreamer je obšleh Directshow, navíc je volitelnou instalaci stejně, jako je Java volitelnou instalací ve Windows. V případě Linuxu by se o API mělo smysl bavit jen tehdy, kdyby bylo součástí POSIXu, nebo LSB.

    Snadný vývoj aplikací a vynikající dokumentace na Linuxu? Hmm. Zkuste si někdy nainstalovat ve Windows MSDN Library, a budeme si povídat o dokumentaci.

    Microsoft nemá monopol. Americký federální soud došel k názoru, že má dominantní pozici, "sílu monopolu", a porušil Sherman Act. Ovšem těžko mluvit o monopolu, když o odstavec níže můžete číst, že podíl MS na daném trhu je "nad 80%".

    Pečivo, zámky ani automobily nevytváří kopie jen pomocí Ctrl+C a Ctrl+V. Ovšem ani sun nedělá peníze pomocí Ctrl+C a Ctrl+V. Když má firma náklady, musí je krýt nějakými příjmy. Jinak prodělává. Je pravda, že padly i jiné firmy než jenom Sun, ale kontextu to není zajímavé.

    Ale zkuste mi schválně říct, jak má firma postupovat. Podle vás má utrácet peníze na aktivitách, které jsou prodělečné, protože... Protože proč? Protože vám přijde dosahování zisku "zastaralé"? ;)
  • 24. 3. 2009 13:46

    nobody (neregistrovaný)
    Staci precist druhy odstavec a je jasne ze se jedna o dalsi ophiruv FUD a zbytek ani nema cenu cist. XFS ophire, XFS!
  • 26. 3. 2009 23:22

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Co je s XFS? Má třeba tu kompresi nebo šifrování, o kterých jsem v druhém odstavci psal? Hm, nemá.
  • 22. 3. 2009 23:23

    LENIN POWER! (neregistrovaný)
    Jboss nebyla dobra investice.

    Porovnejte si download statisticky pro jboss/glassfish/geronimo
    http://blogs.sun.com/pelegri/entry/glassfish_download_stats_feb_2009
    http://people.apache.org/~vgritsenko/stats/projects/geronimo.html#Downloads

    Ten geronimo bude mit mnohonasobne vic, protoze tam nejsou zahrnuty statistiky z mirroru a defaultne vas to pri downloadu presmeruje na mirror. WAS CE rebrandnutej geronimo mel na zacatku roku 2008 2 miliony downloadu.

    po nas dneska nikdo zadnou novou aplikaci pro jboss nechce. jboss nema moc dobry pomer vykon/cena. Koukam ze dokonce uz z webu stahli kolik chteji za rocni support bylo to ale opravdu dost, skoro deset tisic. To uz levneji vyjde Websphere a je to mnohem lepsi soft, je k tomu spoustu literatury a lidi s tim umi delat.

    Takze jboss byl vylozene spatny priklad. Zkuste nejaky dalsi, kde funguje vas vysneny model ze se vyvoj plati ze supportu. JBoss zivori na okraji zajmu. IBM vzdycky chtelo Geronima jako reklamu na J2EE/websphere, takze netrvaji na tom aby se jim neco primo vydelaval. Nicmene u SUNu je to jine, od nema jeden aplikacni server jako OSS zadara a druhej prodava. Sun i JBoss se vam snazi prodat produkt, ktery jiz zdarma vlastnite a jak urcite uznate, to se neprodava zrovna snadno. Delate vlastne dumping sam sobe, napada mne prislovi o srani si do vlastniho hnizda.

    Musim se priznat ze mi neni jasne proc chcete aby bezni uzivatele meli software zdarma a jeho vyvoj financovaly velke spolecnosti, ktere si koupi predrazeny support. Platit by mel prece ten kdo dostava hodnotu, ne? Tak to odjakziva na svete prece chodilo.
  • 23. 3. 2009 10:07

    bez přezdívky
    Diky za info, rad se priucim nove veci. Az do ted jsem zil v domneni, ze JBoss je dobrym prikladem jak z niceho udelat zajimavou firmu. Nasel jsem i dalsi zajimavy odkaz, kde to take trochu propiraji.

    http://otazi.blogspot.com/2007/03/ibm-wants-to-finish-jboss.html

    Treba jsem nevedel, ze Geronimo, je napsane puvodnimy vyvojari JBoss a ze IBM to z poloviny dotuje. Vypada to, ze IBM si proste snazi ochranit sve piskoviste pred RedHatem+JBoss. Dle mne to bylo pro RedHat logicke se posunout z OS providera na Service Providera (prave na IBM je videt, kolik je v tom segmentu penez).

    Kdyz jsem pred par lety Geronimo zkousel, pripadalo mi oproti Jbossu dosti nedotazene. A ostatni (BEA, Websphere) zase desne drahe. Ale pravda je, tenkrat jsme ani nepotrebovali vice nez samotny Tomcat. Doba se meni.

    Jak je na tom ten Glassfish si ted netroufam tvrdit, mel jsem vzdy pocit, ze s tim SUN prisel prilis pozde, ze trh uz byl rozebran. Dle tech statistik, se Glassfish nyni stahuje asi 5x vice nez Jboss. Nevim, zda-li to je vytvoreno kvalitou toho stacku ci prave tim ze Glassfish je referencnim modelem J2EE kontejenru a stoji za tim SUN. Co myslite?

    Nezda se mi, ze bych tvrdil, ze prodej samotneho produktu je spatna vec (pro spoustu firem toto jiste funguje). Jen to dle mne neni jedina moznost jak vydelavat penize. To ze to treba dle vas IBM dela chytre (dva produkty, jeden zadara, druhej profi) a druhy si 'sere do vlastniho hnizda', dle mne nic nemeni na zakladim principu toho, ze muzu vypustit produkt zdarma a profitovat na university, certifikacich, supportu, sma kontraktech, profesionalnich sluzbach ci jen spravne vyuzit marketingu ze jsem leader v dane oblasti a vsichni pouzivaji muj produkt pro ziskani jinych zakazek (treba tam IBM a jeji). Obchodnich model neni jen jeden.

    > Musim se priznat ze mi neni jasne proc chcete aby bezni uzivatele meli software zdarma a jeho vyvoj financovaly velke spolecnosti, ktere si koupi predrazeny support. Platit by mel prece ten kdo dostava hodnotu, ne? Tak to odjakziva na svete prece chodilo.

    Osobne nevidim nic spatneho na modelu softwaru zdarma. Zase ale netvrdim, ze to musi byt tak jak pisete, dost softwaru se porad vytvari i bez podpory velkych spolecnosti. O tom, jaky efekt ma toto financovani se vedly dlouhe debaty. Velke spolecnosti by to take dle mne nedelaly, kdyby na tom nekde jinde neprofitovaly. To ze to nefunguje vsude (SW zadarmo) a pro vsechny nevylucuje prostor kde to fungovat muze (ke vsestranne spokojenosti).
  • 24. 3. 2009 1:16

    LENIN POWER! (neregistrovaný)
    V dobe kdy IBM koupila gluecode opravdu jboss realnou hrozbou pro websphere byl. Lidi meli o jboss zajem a pozadovali od nas aby aplikace bezela v jbossu. To ale bylo tak pred 4mi lety. Nevim presne co je od jbossu odradilo, mozna drsne migrace mezi major verzema, ale dneska uz jboss bezet nechteji. Nikdy jsem se nezajimal o to proc jboss uz nechteji.

    Nedavno jsme si delali mini pruzkum co lidi pouzivaji za AS a vyslo nam: Geronimo < 1%, Jboss < 1%, Glassfish 3%, WAS CE (ibm build geronima) 15%. Vitez pochopitelne websphere, druhy weblogic.

    IBM dotuje geronima temer komplet: http://geronimo.apache.org/committers.html take k nemu pisi dokumentaci, vydavaji o nem knizky, poskytuji 30 dni zdarma profi support, prodavaji 3 druhy placeneho supportu, maji tooly na migraci z jbossu a pisi clanky jak migrovat z tomcatu a z jbossu. Presvedcuje partnery aby delali i verze softu pro WAS CE, nektery komercni soft dneska umi uz bezet v obou websphere verzich.

    Geronimo byl odzacatku koncipovan jako konkurence pro jboss (a pripadne ostatni OSS) a jak je videt uspesne jbossu konkuruje. Navic je pod apache licenci, a nekteri ibm partneri ho pouzivaji jako embedded AS, ktery dodavaji spolu s aplikaci.

    My to delame vlastne taky. Delame buildy pro websphere6 a weblogic + was CE s jiz zaintegrovanou aplikaci (ma to totiz custom server builder) pro ty lidi co jeste nemaji zadny komercni AS; neco jako demo prostredi ve kterem se muzou s tou aplikaci seznamit, demoverze aplikaci sirime jen jako WAS CE. Ne u vsech aplikaci to jde, tam kde WAS CE nema potrebnou funkcionalitu neivestujeme svuj cas na to abychom udelali WASCE verzi za kazdou cenu.

    Pak si koupi websphere nebo weblogic, protoze jsou jednak stabilnejsi a jednak se mnohem snadneji adminuji. My WAS CE pro nejake kriticke nasazeni nedoporucujeme, prece jen websphere je mnohem odladenejsi nicmene amazon i ebay jedou WAS CE i na nakterych produkcnich serverech.

    Zajimave je ze ackoliv glassfish ma tolik downloadu a tolik se o ni pise ze ji lide moc nechteji. Ja jsem ji zkousel taky a taky bych ji v produkci nechtel, zkouseli jsme ji pak i podrobneji a bylo to dost zabugovane a navic ji nepodporuje nas rational toolchain.
  • 19. 3. 2009 14:42

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Tak jako tehdy uváděl MSIE pro UNIX, WMP pro UNIX, nebo jako dnes portuje (platí portování) .NETu na UNIX?
  • 20. 3. 2009 5:53

    Sten (neregistrovaný)
    Sun z Javy nic nevymlátil, stejně jako MS z .NET. Obě platformy jsou dost živé, ale nic nevydělají a to asi ani v budoucnu.

    Problém Sunu však je v tom, že se domníval, že z Javy něco vymlátí, a začal ji cpát, kde se dalo (včetně na pozici svého hlavního produktu), což stálo hodně moc monetárních jednotek, které se už nevrátily. U MS naproti tomu dodnes nepřešli na .NET Wokna, sice o tom pořád mluví (Singularity je přitom hezký koncept, asi jako Squeak), ale zřejmě si dobře uvědomují, že by se tím taky pohřbili (alespoň v nejbližších několika letech), tak to raději nedělají a zůstávají u toho, co vědí, že funguje a vydělává.
  • 20. 3. 2009 14:23

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Pro MS je .NET tím, čím COM, MFC, Win32, NT a další. Tím, čím pro VW sekvenční převodovka, common rail nebo variabilní časování ventilů. Je to prostě věc, kterou dělá, aby svůj business posunul dál. Jenže Sun vyrábí HW, a na jeho tržbách se nijak neprojeví, jestli bude vyrábět Javu, nebo ne. Pro Sun je Java stejně užitečná, jako sekvenční převodovka pro Sun - nesype žádné peníze, ale je potřeba zaplatit drahý vývoj.

    .NET okna budou ještě nějakou dobu trvat. Ona je to totiž možná větší změna, než z Win3x na WinNT. Ovšem všimněte si, že většina nového SW je dnes psaná v .NETu, takže tam přechod nebude až tak drastický. Starý kód ale bude MS muset řešit také (zřejmě aplikační virtualizace). A tam teprve to začíná být výzva. Problém není uvést nový produkt, ale uvést smysluplný a úspěšný produkt, který bude mainstreamem po další desítky let.
  • 18. 3. 2009 21:14

    ultra force 3000 (neregistrovaný)
    proc by neprezil? Prezil by vklidu (tvrzeni proti tvrzeni). Dela kroky na dlouhou trat (studenti, open source projekty atd.). Je to imho snad jedina firma, ktera neni tak nehorazne kapitalisticka :) (A nemyslim, ze je to jen jeji neschopnost). Ma dobre jmeno, vymazleny hardware, delaji veci seriozne a pripadaji mi takovi nejvic lidsti .-) Libi se mi ta firma, ale chapu, ze se mozna nelibi "dravym kapitalistum", kteri budou radsi, kdyz kazdy 3 roky (tesne po zaruce) hardware odejde, aby se mohl prodat dalsi........
  • 19. 3. 2009 0:34

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Ty kroky na dlouho trať jsou bez návratnosti. Co měl kdy Sun za příjem z akvizice StarDivision (StarOffice), nebo MySQL? Taková investice se nikdy nevrátila. Možná to přinese dobré jméno u pár čtenářů roota, ale to Sunu ty miliardy korun zpátky nevrátí. Koupil jste si snad vy SPARC notebook se Solarisem? Asi ne.
  • 19. 3. 2009 1:05

    ultra force 3000 (neregistrovaný)
    "..Taková investice se nikdy nevrátila.."

    pokud vim tak podpora je to, za co se plati.. A že u Sunu je spickova, o tom zadna..

    A jinak sem si nikdy SPARC notebook nekoupil. Na co bych si ho kupoval (ja uzivatel), ty masinky maji jine ucely

    A jinak Solaris miluji (na serverech)

    Nikdy to asi nebudou masinky pro domaci game centrum, ale na seriozni ucely jsou pro mne modlou.
    (jo a taky honim nad zdrojaky opensolarisu)
  • 19. 3. 2009 1:38

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Jenže ta podpora nemá šanci zaplatit ani vývoj aplikací, natož přemrštěnou nákupní cenu těch firem.

    Solaris je z technického hlediska určitě to lepší z unixů. V praxi je to ale úplně jedno, protože tu samou práci s těmi samými aplikacemi udělá HP-UX, AIX, a typicky i Linux. Tedy pro ty, co chtějí z nějakého záhadného důvodu zůstat na unixu.
  • 19. 3. 2009 1:49

    ultra force 3000 (neregistrovaný)
    "V praxi je to ale úplně jedno, protože.."
    Mne to jedno neni.


    "..z nějakého záhadného důvodu zůstat na unixu."

    vtipné :)
  • 19. 3. 2009 9:20

    Franta (neregistrovaný)
    Laele, řekni šéfovi v MS, ať zřídí nějaký účet na mikroplatbách. Docela dost jsi mě dneska pobavil a ne poprvé. Konečně vím, co je to opravdu ROFL. Za to bych ti klidně nějakou tu zlatku na prémie poslal.
  • 19. 3. 2009 14:42

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    No tak můžu sem dát číslo účtu, jestli vám to udělá radost. Nebo PayPal? ;)
  • 19. 3. 2009 10:21

    vtech (neregistrovaný)
    Vy jste komik. Umite si predstavit HPC na Windows? Ja ne a nikdo koho znam take ne.
  • 19. 3. 2009 15:20

    nobody (neregistrovaný)
    Ophir neni komik, to "ti druzi" jsou zhulenci. Widle jsou to nejlepsi na HPC a beha na tom i HalfLife :-D
  • 26. 3. 2009 23:29

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Windows jsou na HPC minimálně slušné. Jsem si nejsem jistý, jestli na node fakt jde rozjet i HalfLife. Kde je v tom vtip, to jsem nepochopil. Je vtipné, že na node linuxového clusteru lze běžet MUD?
  • 19. 3. 2009 15:37

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Tady byla řeč o HPC? Ale nakonec proč ne. Pro MS je to nový trh, protože poptávka po HPC nikdy nebyla dost velká (MS jak známo dělá masové záležitosti). A proč by Windows nešly použít pro HPC? Brání tomu snad nějaký princip či technický důvod?

    Můžete si všimnout, že třeba pojišťovny a další finanční instituce v posledních letech poptávají HPC řešení. MS nabízí Windows HPC Server 2008, dříve měl Windows Compute Cluster Server. Podstatou strategie je rychlý (a tedy levný) deployment, a minimální nutnost ladění. MS podporuje MPIv2, takže aplikace lze zpravidla prostě překompilovat, jen získáte lepší nástroje. Správa takového clusteru je jednodušší, stejně jako tvorba aplikací.

    Všimněte si, že OpenSolaris má v Top500 0,2%, kdežto Windows 1%. Nejvýše je pak Windows v Top500 na 10. místě, což na nováčka není tak špatné. Upozorňuji, že se MS soustředí hlavně na menší instalace pro pojišťovny, a investiční fondy, takže z Top500 těžko dělat závěry o tržním podílu.
  • 20. 3. 2009 9:42

    nobody (neregistrovaný)
    A vsimnete si kdo ma v top500 drtivou vetsinu, kdyz uz se bavime o masovem rozsireni :-P
  • 20. 3. 2009 16:13

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Top500 má s masovým rozšířením asi tolik společného, jako 500 vozů s největším výkonem s rozšířením jednotlivých modelů automobilů.
  • 22. 3. 2009 14:04

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Tak čti, co píšu, ty hovado. Už v původním příspěvku stálo "Upozorňuji, že se MS soustředí hlavně na menší instalace pro pojišťovny, a investiční fondy, takže z Top500 těžko dělat závěry o tržním podílu."
  • 24. 3. 2009 13:52

    nobody (neregistrovaný)
    Lolku ty jednou dostanes tak presdrzku ze se z toho poseres. Slusnosti te doma nikdo neucil?

    Všimněte si, že OpenSolaris má v Top500 0,2%, kdežto Windows 1%. Nejvýše je pak Windows v Top500 na 10. místě, což na nováčka není tak špatné.
  • 26. 3. 2009 22:57

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Na hrubý pytel hrubý patch, jak říká jeden můj kamarád.

    ...což na nováčka není tak špatné. Upozorňuji, že se MS soustředí hlavně na menší instalace pro pojišťovny, a investiční fondy, takže z Top500 těžko dělat závěry o tržním podílu.

    Ale to už se do krámu nehodilo, co?
  • 27. 3. 2009 10:52

    nobody (neregistrovaný)
    Kamarad ma kolik zubu? :-D

    Zatim co vam se to v prvni casti naramne hodilo. Pokud jste si nevsiml, komentoval jsem uplne jinou vetu.
  • 19. 3. 2009 8:09

    Datel (neregistrovaný)
    Běž už jednou do té picze.
    Dodnes jsi mi neodpověděl na ty problémy s češtinou a ruštinou ve wydlích.
    Žádný servis packy mne nezajímaj.

    Chci, aby vše fungovalo tak jak má.

    PROTOŽE KDYŽ MÁM WINDOWS, TAK NEMUSÍM SNAD DĚLAT LINUX. NEBO SNAD ANO?

    Tak si seber ty svý saky paky a už nevopruzuj.
  • 19. 3. 2009 14:49

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Vážený pane kolego, nějaký minulý dotaz ohledně češtiny a ruštiny jste několikrát uváděl, ale nikdy jste nebyl schopen ten dotaz znovu položit, ani ho nalinkovat. Opravdu si nepamatuji, na co se mě před měsíci či lety ptal nějaký sprostý prudič. Mimochodem ty pokusy o vtipy v azbuce a/nebo ruštině jsou ubohé.
  • 19. 3. 2009 0:59

    risko (neregistrovaný)
    s tym hw ako keby si mi to z ust vzal. mame tu v racku 8 kusov ibm a po novom pribuda postupne daku hw od sunu. za tie roky mi vyslo z toho jedine, a to ze ibm uz nikdy viac. zhruba po nieco medzi druhym a tretim rokom sa zacali kazit. a to dost kurioznymi sposobmi. mame 8 rovnakych serverov, z jednej objednavky. ked sa clovek lepsie zadiva, pripadne si urobi lspci, tak zisti, ze 4 a 4 su rozne :) maju rozne sietovky... na jednom uz ukazuje pri poste, ze ma 6 gigovy p4 procak :), na druhom nieco nad 1 giga a tak... stary sun x2100 je v prevadzke asi rovnaku dobu, zatial ziaden problem. v ibm odchadzaju disky jeden za druhym. ze by preto, ze su hore bruchom? ak ma pamat neklame, tak to je jedina nepriazniva poloha pre disky. a okrem toho, suny su pekne a konstrukcne na uplne inej urovni, i ked porovname low end servery. a taky x4150 je uplne ze mnam. moj mazlicek s 8 diskami a 1U :)