Očekával jsem podobnou reakci a souhlasím, že toto téma je značně kontroverzní (jak je zřejmé i z článku https://en.wikipedia.org/wiki/GNU/Linux_naming_controversy ).
Rovněž souhlasím, že práce Linuse na jádře je obdivuhodná a dané ocenění si jistě zaslouží.
Svým příspěvkem jsem chtěl v první řadě upozornit na nepřesnost zprávy v překladu orginálního článku na stránkách IEEE, kde je jasně zmíněno, že Linus dostal cenu za svou práci na jádře (kernel) a ne na operačním systému jako celku.
O tom, jaká část je ve skutečnosti GNU a jaká je kernel Linuxu a další věci si můžete udělat lepší představu na stránce: http://pedrocr.pt/text/how-much-gnu-in-gnu-linux/
Odmítám názor, že GNU si nezaslouží citaci z následujících důvodů.
1) jak je vidět z grafů na výše uvedené stránce, tak podíl GNU a Linuxu je na celkovém OS přibližně stejný.
2) není pravda, že GNU potřebuje Linux. GNU programy jako například kompilátor gcc, emacs etc. mohou běžet na Unixu, nebo FreeBSD (např. GNU-kFreeBSD je OS založený na GNU bez Linuxu http://www.debian.org/ports/kfreebsd-gnu/ )
3) projekt GNU vytvořil licenci licenci GPL, kterou později převzal Linux, a díky které firmy jako IBM, Intel, Novell a dalsi byly nuceny vydat své kódy pod stejnou svobodnou licencí (snad si nemyslíte, že to udělaly s lásky ke svým zákazníkům).
I kdyby se RMS mohl na první pohled zdát jako "pošahaný magor", udělal toho pro společnost více, než kdokoli jiný ve světě Linuxu.